ליקוי בתפקוד הכליות (Chronic renal failure)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

הכליות מסננות את הדם ומפרישות את חומרי הפסולת ועודפי הנוזלים אל השתן. כאשר תפקוד הכליות נפגע חומרי פסולת ועודפי נוזלים  מצטברים בגוף – מצב שעלול להיות מסוכן.

ההתדרדרות בתפקוד הכליות היא איטית כאשר התסמינים מחמירים ככל שהמחלה קשה יותר, לעיתים בשלבים הראשונים לא מבחינים בכלל בתסמיני המחלה ולכן היא מתגלה רק בשלב מאוחר.

הטיפול מתמקד בהאטת ההתדרדרות בתפקוד הכליות בדרך כלל על ידי טיפול בגורם הראשוני לפגיעה. כאשר המחלה מתקדמת אפשר להגיע עד למצב בו הכליות יפגעו לחלוטין ולא יתפקדו כלל.
       

 

סימפטומים


התסמינים יכולים להתפתח בצורה איטית ולכלול:

·         ירידה בכמות השתן.

·         בחילות.

·         הקאות.

·         חוסר תיאבון.

·         עייפות וחולשה.

·         קושי בשינה.

·         ירידה בחדות המחשבה.

·         התכווצויות שרירים.

·         בצקות בקרסוליים וברגליים.

·         גרד.

הסימפטומים אינם ספציפיים לפגיעה בתפקוד הכליות והם עשויים להופיע גם במחלות נוספות, בנוסף לכליה יכולת פיצוי גבוהה ולכן אבחנת הבעיה עלולה להתעכב ותיווצר פגיעה בלתי הפיכה בתפקוד הכליות.

 

סיבות וגורמי סיכון

פגיעה בתפקוד הכליות נגרמת כאשר מחלה מונעת מהכליות לבצע את פעולתם במשך פרקי זמן ארוכים של חודשים או שנים. הפגיעה המצטברת גורמת לירידה בתפקוד ולפגיעה כרונית.

מחלות ומצבים שפוגעים בכליות:

·         סוכרת סוג 1.

·         סוכרת סוג 2.

·         יתר לחץ דם.

·         בלוטת ערמונית מוגדלת.

·         אבני כליה.

·         סרטן בשלפוחית השתן.

·         סרטן בכליה.

·         זיהומים בכליות.

·         מחלות ראומטיות כמו לופוס, סקלרודרמה ודלקת בכלי דם.

·         חסימה חלקית או מלאה של עורק הכליה המספק לה דם.

גורמי הסיכון לפגיעה בכליה הם מחלות לב, עישון, השמנה, רמות גבוהות של כולסטרול בדם, היסטוריה משפחתית של מחלות כליה וגיל מבוגר.
              

תופעות נלוות וסיבוכים

אצירת נוזלים: היכולת של הכליה להפריש את עודפי הנוזלים נפגעת וגורמת להתפתחות של בצקות בגפיים או בריאות וכן ליתר לחץ דם.

הפרעת קצב קטלנית: הפרשת האשלגן נפגעת ורמתו יכולה לעלות בדם בצורה מהירה ולגרום להפרעת קצב שעלולה להסתיים במוות.

שברים בעצמות: הכליות מאזנות את רמות הזרחן והסידן בדם שחיוניים לבניית עצם. פגיעה בריכוז של מינרלים אלה גורמת להיחלשות של העצמות ומאפשרת הופעה של שברים.

אנמיה: הכליות מייצרות הורמון חשוב "אריתרופויטין" שתפקידו לגרות את מח העצם לייצר כדוריות דם אדומות. כאשר הכליות נפגעות רמת ההורמון יורדת ומתקבל מחסור בכדוריות דם – אנמיה.

פגיעה במערכת העצבים המרכזית: הצטברות של חומרים רעילים בגוף גורמת לפגיעה בתפקוד והחולה סובל מקושי בריכוז, שינויים באישיות ועד לפירכוסים (אורמיה).

סיבוכים נוספים: ירידה בדחף המיני ואימפוטנציה, ירידה בתפקוד של המערכת החיסונית, דלקת של קרום הלב (פריקרדיטיס) ולסיבוכים בהריון.
    

 

אבחון ובדיקות

בדיקות דם: בבדיקות דם ניתן לראות את רמת חומרי הפסולת כמו האוריאה והקריאטינין ובנוסף רמה של סידן, זרחן אשלגן, נתרן ועוד. מדדים אלו מעידים על רמת התפקוד של הכליה.

בדיקות שתן: נוכחות של חומרים מסוימים כמו חלבונים למשל מחשידה לפגיעה בתפקוד הכליות ולהפך ריכוז נמוך מדי של חומרי פסולת גם עשוי להצביע על פגיעה.

בדיקות הדמיה: בחלק מהמצבים רוצים לראות את מבנה הכליה ולראות האם יש פגיעה מכאנית או גידול ולכן מבצעים אולטרא סאונד או CT.

ביופסיה:  בביופסיה מחדירים מחט בהנחיית אולטרא סאונד ולוקחים פיסת רקמה מהכליה. את הרקמה הזו ניתן לבדוק במעבדה ולזהות את מחלת הכליה.
   

 

טיפולים ותרופות

הטיפול מתמקד בטיפול בגורם למחלה וזאת בגלל שכיום לא קיימת תרופה שיכולה לעזור ולהחזיר את התפקוד של הכליות. בנוסף מניעת המשך הפגיעה כוללת: הפחתת צריכת האלכוהול למינימום, תזונה מתאימה (כמה שפחות מ: חלבונים, אשלגן ומלח), איזון רמות הסוכר, טיפול בלחץ הדם, הפסקת עישון, שמירה על משקל תקין, שימוש מושכל גם בתרופות הנמכרות ללא מרשם רופא שידועות כרעילות לכליה (כמו NSAIDS).

טיפולים נוספים נועדו לטפל בסיבוכי המחלה באמצעות תרופות להורדת לחץ דם (בעיקר ACE ו- ARB) טיפולים להורדת הכולסטרול, העלאת ההמוגלובין וטיפול באנמיה, חיזוק העצמות, הורדת הבצקות ודיאטה דלת חלבון המונעת עומס מיותר לכליה חולה.

בסופו של דבר כאשר הכליות פגועות ואינן מתפקדות יש צורך בסינון של הדם כדי למנוע מצבים מסכני חיים. האופציות הטיפוליות הקיימות לצורך כך הם:

דיאליזה: הרעיון שעומד בבסיס הדיאליזה הוא לבצע על ידי מכשירים רפואיים את הפעילות שמתבצעת באדם רגיל על ידי הכליות. אפשר לעשות זאת על ידי המו- דיאליזה – הדם מוזרם דרך צינור אל מכונה שמסננת את הדם ומוחזר אל הגוף לאחר הסינון, תהליך זה נמשך שעות ספורות ויש לבצע אותו מספר פעמים בשבוע. אפשרות נוספת היא דיאליזה צפקית (peritoneal) – תמיסה נוזלית מוחדרת אל חלל הבטן ודרך קרום הצפק מועברים חומרי הפסולת מהדם אל התמיסה ואז התמיסה נשאבת החוצה מחלל הבטן.

השתלת כליה: משתילים בגוף החולה כליה שנתרמה על ידי אדם שנפטר או מתורם חי. הכליה המושתלת מתפקדת במקום הכליות של החולה שלא מתפקדות יותר.
          

מניעה

שבעת כללי הזהב לשמירה על הכליה:

1.         שמירה על הכושר וביצוע פעילות גופנית- מפחיתים את לחץ הדם והוכחו כמגנים על תפקוד הכליה.

2.         שמירה על ערכי הסוכר- כחצי מחולי הסוכרת סובלים מנזק לכליות אותו ניתן למנוע בעזרת בדיקה תקופתית לגילוי הפרעה בתפקוד הכליה ובעזרת שמירה על ערכי סוכר בתחום הנורמה.

3.         שמירה על לחץ דם תקין- כולם יודעים שלחץ דם גבוה פוגע בתפקוד הלב ואף עלול לגרום לשבץ. אבל לחץ דם גבוה הוא גם גורם נפוץ לאי ספיקת כליות ולכן יש למדוד אותו תקופתית ולטפל בו על פי ההנחיות כאשר הוא גבוה.

4.         מזון בריא ושמירה על משקל תקין- חיוני לשמירה על תפקוד הלב, כלי הדם ומניעת סכרת שפוגעים בתפקוד הכליה. בנוסף, חשוב להקפיד על תזונה דלה במלח שגורם לעומס מוגבר על הכליה.

5.         עישון- מלבד פגיעה במערכת הנשימה עישון גם פוגע באספקת הדם לכליה ומגדיל את הסיכון לסרטן בכליה ב- 50%.

6.         להימנע משימוש בתרופות ללא מרשם על בסיס קבוע- תרופות רבות ומיוחד אלו ממשפחת נוגדי הדלקת שאינם סטרואידים (כמו נורופן ואדוויל) גורמות לנזק מצטבר לכליות בשימוש בכמויות גדולות בתדירות רבה.

7.         אנשים להם קיימים גורמי הסיכון שצוינו בכתבה זקוקים לבדיקת דם תקופתית בעזרתה ניתן יהיה לזהות את הפגיעה בכליות בשלב מוקדם.
                   

פורומים, נפרולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כליה וציסטה יעקב 14/07/2019 11:19
 • בבדיקת אולטרה סאונד הודגמה אצלי פרכימיה שמורה מלבד החלק העליון. ציסטה בגודל 4.3 ס"מ עם מחיצות-ציסטה לא פשוטה. שאלתי מה הסיכוי שזה ממאיר? האם צריך לבדוק ב ct? או שצריך להיות רק במעקב. עלי לציין שאני בן 65 סובל מערמונית מוגדלת בינונית שפירה כעשר שנים. קצת מודאג אודה לתשובתך המהירה

 • + הוסף תגובה
כליה וציסטה יעקב 14/07/2019 11:50
 • שכחתי רק להוסיף שבדיקות כימיה בדם מלפני שלושה שבועות תפקוד הכליות תקין לחלוטין. תודה

 • + הוסף תגובה
ציסטה מורכבת הכליה פרופ' יוסף חביב 14/07/2019 16:44
 • אין צורך בדאגה מיותרת. יש סיכוי מסוים לא גדול במיוחד שציסטה מורכבת תתדרדר לממאירות. לרוב ממאירות מסתמנת כגוש כליתי. כדי להעריך את המבנה ותביולוגיה של ציסטה מורכבת בכליה אני ממליץ לך לבקש MRI עם גדוליניום.

 • + הוסף תגובה
כליה וציסטה יעקב 14/07/2019 18:06
RBC גבוה בבדיקות שתן ירון 10/07/2019 14:46
 • שלום וברכה אני בן 37 בריא בד"כ אך קיבלתי לאחרונה תוצאות של 20 RBC/microl בבדיקת שתן. עד כמה זה חריג? האם זה מחייב בירור? אני מתחיל לחשוש... תודה

 • + הוסף תגובה
דם בשתן פרופ' יוסף חביב 10/07/2019 16:58
 • מצב של דם בשתן בבדיקת מקלון שתן, בלי שרואים שינוי בצבע השתן נקרא מיקרוהמטוריה. ראשית יש לודא שהבדיקה לא בוצעה אחרי מאמץ גופני. לכן כדאי לבדוק שתן ראשון בבוקר. יש לוודא שהבדיקה לא בוצעה בזמן דלקת בשתן ו שאין חלבון בשתן, לבצע בדיקת אולטרסאונד דרכי שתן. בגילך לרוב אין צורך בבדיקת ציטולוגיה בשתן בתנאי שלא מעשן ושאין ספור משפחתי.. עם הבדיקות הנ''ל להתייעץ עם רופא כליות. לרוב כשהבדיקות הנ''ל תקינות ניתן להסתפק במעקב.

 • + הוסף תגובה
בדיקה לציטולגיה וגודש קל ב us יוסי 02/07/2019 16:36
 • שלום..אחרי בירור של אינספור בדיקות שתן כולל לפתלוגיה איצטלוגיה הכול תקין...מה שהראה באלטרסנוד במיון גודש קל ולא יחסו לזה חשיבות יש לציין שאני סובל קצת מקושי במתן שתן ממה זה נובע ומה עלי לעשות האם אבן יכולה לגרום לזה?? היא יכולה לגרום לעוד תסמינים כגון יובש והרגשת צמא מרובה ? תודה

 • + הוסף תגובה
אבן פרופ' יוסף חביב 04/07/2019 08:20
 • לא נראה שיש קשרפתולוגי בין התלונות לממצאים. כמובן שאם התלונות נמשכות יש להמשיך טיפול במסגרת מרפאת מומחה.

 • + הוסף תגובה
אבל לא הבנתי המשך 08/07/2019 17:48
 • עדיין לא יודע למה נוצר גודש וזה לא פעם ראשונה

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!