עווית כלייתית (renal colic)

ראשי
אבחון ובדיקות

תאור

עווית כלייתית (renal colic) הינו כאב חריף במערכת הכליות והשתן. נגרם בעיקר כתוצאה מאבנים: בכליות, אגן הכליה (renal pelvis) או בצינור השתן (ureter) צינור זה מרכז ומעביר את השתן מן הכליות אל שלפוחית השתן. אבנים בכליה נוצרות כשהשתן הופך להיות סמיך מדי עקב הימצאות מלחים שונים בריכוז גבוה בתוכו. תופעה זו גוררת אחריה התגבשות של גבישים העשויים ממינרלים המומסים בשתן הנמצאים בתוך הכליות או בדרכי השתן. האבנים גורמות לחסימות ולזיהומים במערכות הכליות והשתן, ועלולות לגרום לפגיעה קשה בתפקוד הכליות. במקרה של עווית כלייתית (renal colic) האבן מתחילה מגרגיר משקע קטן בכליה, במצב רגיל משקע זה היה נשטף אל מחוץ לכליה ולא גורם לנזק, אולם במקרה של עווית כלייתית (renal colic) הגרגיר מתפתח לידי אבן של ממש הגורמת לכאב רב וסימפטומים רבים נוספים. אבן מסוג זה ,הגורמת לכאבים ולעווית כלייתית (renal colic), יכולה להישאר ולגדול באגן הכליה במשך שנים, דבר המלווה בכאבים רבים ואי נוחות לחולה. הכאב המורגש בזמן עווית כלייתית (renal colic) מקורו בכך שהגוף מנסה לדחוק את האבן החוצה ולהעבירה דרך צינור השתן.

סימפטומים


הסימפטומים של עווית כלייתית (renal colic) הנם:
כאב חד ופתאומי ביזור הגב התחתון עם הקרנות לאזורים נוספים בצידי הגב (היכן שממוקמות הכליות)
כאבים בזמן מתן שתן
חום גבוה במקרים של זיהום
צמרמורות
בחילות והקאות (לעיתים נדירות יותר)
דם בשתן (בדיקות של דם סמוי מאפשרות לאתר נוכחות של דם בשתן גם אם זו לא נראית לעין)

אבחון ובדיקות

האבחון של עווית כלייתית (renal colic) נעשה בעזרת שימוש באמצעי הדמיה כמו סריקת סי. טי (CT scan ) של הכליות . הסריקה מתבצעת תוך שימוש בכמות נמוכה יחסית של קרינה. במקרים מסוימים הרופא המטפל ימליץ על בדיקת דרכי השתן עם חומר ניגוד רנטגני או אולטרא סאונד. כל אמצעי ההדמיה מאפשרים לאתר הצטברות של אבנים בכליות.
פורומים, אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נחיצות של בדיקה אורודינמיקה אחד 20/07/2019 14:39
  • בן 58 , ערמונית 95 מטופל בקסטרל 5.שפיר ולפני התערבות בערמונית. סוכרתי + יל"ד קל . מאוזן עם גלוקומין אחד +דופלקס אחד ביום. השתנה תכופה ביום ובעיקר בלילה כל שעה שעתיים. זרימה חלשה,לעיתים יש צורך בלחיצה בכדי להתיל שתן,כמעט תמיד תחושת אי התרוקנות.כמות שתן בין 40 ל 140 .לעיתים מלווה בכאב/לחץ לאורך הפין בעיקר בחלקו הקדמי.US שארית שתן 250 .שותה מים עד 8 בערב. (שותה ליטר ורבע במהלך כל היום) 1.כיצד יתכן שכמות שתן במהלך הלילה מגיעה ל 800 אם קיבולת שלפוחית מגיעה ל בערך חצי ליטר? 2.האם יש צורך באורודינמיקה כאשר קיימים כל הסימנים של BPH. ההיתכן שהסימטומים מגיעים מבעיית סכרת ו/או בעיות חסימה בכיס השתן ולא כתוצאה מערמונית גדולה?

  • + הוסף תגובה
אפידידימיטיס נח 18/07/2019 22:03
  • שלום, לפני שבועיים וחצי הגעתי למיון, בעצת רופא המשפחה והפנייתו עם אפידידימיטיס, לאחר בחינת אורולוג ואולטרסאונד אובחן כי מדובר אכן באפידידימיטיס (ראש וזנב). קיבלתי במיון אנטיביוטיקה IV (גמטמצין , משהו כזה) וציפרודקס 500מ"ג פעמיים ביום למשך 10 ימים . לקראת סוף נטילת האנטיביוטיקה הרגשתי שיפור משמעותי, כבר לא כאב והנפיחות ירדה אך בימים האחרונים (סיימתי את הכדורים לפני שבוע) אני חש שוב בהחמרה וחושש שהנפיחות שוב חוזרת , לא בטוח אם לתת לזה עוד זמן או שכדאי להגיע שוב למיון לפני שיחמיר עוד יותר .

  • + הוסף תגובה
תוצאת בדיקת תרבית זרע משה 17/07/2019 13:38
  • שלום, אני בן 25 נשלחתי בעקבות כאבים בערמונית (גם בזמן בדיקה ידנית אצל רופא) לתרבית זרע כדי לבדוק אם יש דלקת אלה התוצאות: SPERM CULTURE BACT. CULTURE: SKIN FLORA FUNGAL CULTURE: CANDIDA NEGATIVE N. GONORRHOEAE: NEGATIVE image description SPERM MICROSCOPY בודדים :EPITHEL. CELLS לא נמצא :ERYTHROCYTES לא נמצא :LEUKOCYTES גם נשלחתי לתרבית שתן שיצאה תקינה. רציתי לדעת מה זה אומר שנמצאו תאי אפיתל בודדים בתרבית זרע? תודה.

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!