תת-לחץ דם בעמידה (Orthostatic hypotension, postural hypotension)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

לחץ הדם הינו הכוח שמפעיל נוזל הדם על כלי הדם והוא מהווה מדד לכוח הזרימה של הדם ויכולתו להזין את רקמות הגוף השונות. מצבים שונים יכולים להשפיע על לחץ הדם.
תת לחץ דם בעמידה הינו מצב בו לאחר קימה משכיבה או ישיבה מופיעה ירידה בלחץ הדם. הירידה יכולה להיות קלה ולהוביל לתחושת סחרחורת של מספר שניות בלבד או חמורה יותר ולהוביל להתעלפות. היא יכולה להופיע אצל כל אדם אך מצב זה נפוץ במיוחד במבוגרים.

כאשר תת הלחץ דם הוא קל אין צורך בטיפול מיוחד וניתן להסתפק במעקב ובשינוי הרגלים בלבד אולם במצבים חמורים כאשר הסחרחורת מופיעה למשך זמן ממושך ובמיוחד כאשר היא מלווה באיבוד הכרה יש צורך בבירור מעמיק של הגורם לתת לחץ הדם בעמידה.
 

סימפטומים


סימני המחלה מופיעים זמן קצר לאחר המעבר מישיבה לעמידה, ובעוצמה רבה יותר משכיבה לעמידה. הם נמשכים מספר שניות עד דקות וכוללים את הדברים הבאים:

•    סחרחורת.

•    ראיה מטושטשת.


•    חולשה.

•    התעלפות ואיבוד הכרה.


•    בלבול.

•    כאב ראש

באופן כללי מדובר בסימפטומים נפוצים העשויים להופיע במעבר לעמידה בעקבות התייבשות, ערכי סוכר נמוכים, לחץ דם נמוך ושהייה באמבט חם. אולם, כאשר הסימפטומים הללו מופיעים לעיתים קרובות ולפרקי זמן ממושכים יש לבצע בירור לגורם מאחר והוא יכול להיות חמור.
 

סיבות וגורמי סיכון

כאשר אנו נעמדים כוח המשיכה גורם לדם להצטבר ברגליים. בעקבות זאת פחות דם נמצא מחזור הדם המוחזר ללב ולכן הלב גם יזרים פחות דם אל הגוף מה שיוביל לירידת לחץ דם. באופן תקין, יש תאים מיוחדים הנמצאים בסמוך ללב ולעורקי הצוואר החשים בירידה הזו בלחץ וגורמים לעלייה בדופק והתכווצות הלב וכן להתכווצות של כלי הדם. באופן זה לחץ הדם עולה בצורה מיידית ויותר דם זורם במערכת, כך שהגוף מקבל פיצוי על נפח הדם שהצטבר ברגליים.

כאשר המנגנון פגוע יופיע תת לחץ דם בעמידה. המצבים הבאים מקשים על הגוף להתמודד עם הצטברות הדם ברגליים:

התייבשות - חום, הקאות, שלשולים, מאמץ מוגבר או חוסר בשתייה מספקת של מים עלולים להוביל להתייבשות. במצב זה יש ירידה כוללת בנפח הדם ולכן במעבר לעמידה יהיה לגוף קשה יותר לפצות גם על נפח הדם שמצטבר ברגליים ויופיע תת לחץ דם בעמידה.

מחלות לב- מחלות הפוגעות במסתמי הלב, אי ספיקת לב ודופק איטי (bradycardia) פוגעים ביכולת של הלב להגביר את זרימת הדם לאחר עמידה פתאומית ובכך גורמים לתת לחץ דם בעמידה.

סכרת- סכרת לא מאוזנת עלולה להוביל להתייבשות מאחר ובמחלה זו יש נטייה למתן כמויות גדולות של שתן. בנוסף, בסכרת יש פגיעה בתפקוד עצבים החיוניים לבקרה על קוטר כלי הדם ועל לחץ הדם.

הפרעות במערכת העצבים
- ישנם מספר מחלות כמו: פרקינסון, שי דרגר (Shy-Drager syndrome) ואמילואידוזיס הפוגעות במערכת העצבית המבקרת את לחץ הדם.

גורמי הסיכון לתת לחץ דם בעמידה:

-    גיל – מעל גיל 65 הסיכון לתת לחץ דם בעמידה עולה מאחר והתאים החשים את לחץ הדם מתפקדים בצורה פחות טובה ובנוסף פעילות הלב נחלשת ויש קושי בתגובה מהירה לשינויים.

-    תרופות – תרופות רבות ממשפחות שונות מעלות את הסיכון לתת לחץ דם בעמידה כמו: משתנים וחוסמי ביטא המשמשים בטיפול ביתר לחץ דם, תרופות טריציקליות הניתנות למחלות נפשיות, ויאגרה הניתן באין אונות וכן תרופות שונות שחלקן נמכר ללא מרשם.

-    מחלות – מחלות לב, כלי דם ומערכת העצבים.

-    מנוחה ממושכת – מנוחה ממושכת במיטה בעקבות מצבי מחלה שונים עלולה להוביל לחולשה כללית ולירידה בלחץ הדם.

-    ישיבה ממושכת ברגליים משוכלות, ברך על ברך, מעודדת הצטברות דם ברגליים.

-    הריון – במהלך ההריון זרימת הדם בגוף מתרחבת על מנת להזין את העובר וכך יש ירידה בלחץ הדם הכולל.
 

תופעות נלוות וסיבוכים

למרות שתת לחץ דם בעמידה הוא מצב קל שבדרך כלל אינו גורם לסיבוכים הוא עלול להוביל לנפילות שעלולות, אצל אנשים מבוגרים, להסתיים בשברים.
מחקרים הראו שנפילות מרובות של לחץ הדם מהוות גורם סיכון לשבץ מוחי ועלולות לגרום לירידה בתפקוד המוחי גם ללא הופעה של שבץ.
 

אבחון ובדיקות

האבחנה מתמקדת בבדיקה האם אכן יש תת לחץ דם בעמידה ומה הסיבה הגורמת למצב זה. הבדיקות כוללות: מדידת לחץ הדם בעמידה ובישיבה, בדיקות דם לרמות סוכר והמוגלובין, בדיקת אק"ג ואקו לב לאבחנה של הפרעות קצב או בעיות מבניות בלב, valsalva- מבחן הבודק את תפקוד המערכת האחראית על ויסות לחץ הדם ובנוסף ניתן להיעזר במכשיר הולטר שעוקב אחר פעילות הלב ולחץ הדם במשך 24 שעות.
 

טיפולים ותרופות

ראשית יש לטפל בגורם הראשוני לבעיה כך שאם הגורם הוא התייבשות יש להקפיד על שתייה רבה יותר, אם הגורם הוא תרופות יש לבצע התאמות של מינוני התרופות במידת האפשר וכדומה.

במידה ומדובר בתת לחץ דם קל בלבד ניתן להסתפק בהמלצות למניעה המופיעות בהמשך.

במצבים בהם תת לחץ הדם הוא חמור יותר ואינו נעלם באמצעות שתייה מרובה וקימה איטית ניתן להשתמש בגרביים אלסטיות שימנעו את הצטברות דם ברגליים בזמן היעמדות. במידה והמצב נמשך יש צורך בטיפול תרופתי.
 

מניעה

-    שתייה מרובה.

-    כיווץ שרירי השוק לפני מעבר לעמידה מסייע בהזרמת הדם מהרגליים אל הגוף.

-    במעבר משכיבה לעמידה מומלץ לשבת על קצה המיטה מספר דקות.

-    בהרמת חפצים מהרצפה להתכופף בעזרת הברכיים ולא בעזרת הגב.

-    שימוש בגרביים אלסטיות.

-    עם הופעת הסימפטומים לבצע סחיטה של הירכיים אחת מול השנייה או להניח רגל על כיסא ולהישען קדימה על מנת להגביר את החזר הדם מהרגליים אל הגוף.

-  ניתן להתייעץ עם הרופא לגבי תזונה עשירה יותר במלח על מנת להעלות את נפח הדם.
 
פורומים, ראומטולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דלקת שגרונית יריב 09/07/2019 11:13
 • בן 43. התלונה שלי על קישיון אצבעות כפות הידיים (סימטרי בשתי הידיים), בעיקר ביקיצה בבוקר אך גם לאורך היום יש תחושה של חוסר נוחות בידיים. באגרוף היד מרגיש מעט את המפרקים. לפעמים הכאב מורגש במפרקי הברך אך זו תופעה שמתרחשת במקרים בודדים. הכאב באצבעות מורגש גם כשאני יוצא להליכה, אז אני מרגיש מעט התנפחות של האצבעות. אין נפיחות נראית לעין ואין שינוי גוון של האצבעות. רק תחושה. התופעה המתוארת הופיעה לפני כשנה וחצי למשך מספר חודשים, חלפה. עכשיו התופעה חזרה. בבדיקות דם ערכי אימונולוגיה נמצא כי: .Streptolysin O (ASLT) Ab - ערך 218 (גבול עליון בסקלה 200) .Smooth Muscle Ab - שלילי (תקין) (Ro Ab (Anti SSA מתחת ל-3 (תקין) La Ab Anti SSB ערך -22 (גבול עליון בסקלה 6.9) Rheumatoid Factor Quantit - ערך 5.9 (תקין) Antiuclear AB Adults - חיובי Antiuclear AB Children- שלילי ייתר המדדים בבדיקת הדם יצאו תקינים משנת 2017 הערך של ה- La Ab Anti SSB נע מעל הערך העליון בין 16-26 בשלוש בדיקות נפרדות בדיקת EMG לכפות הידיים יצאה תקינה נקבע תור לאולטרסאונד של כפות היידים ותור לראומטולוג. יש עוד זמן למועד התור. כרגע לאור הכאב אני לוקח אדוויל 3-4 פעמים ביום, כי אני מעריך שישנה דלקת, אני חושש שמדובר בדלקת שגרונית. יש לי קצת קשיי נשימה שהתלוננתי עליהם בעבר, צילומי ריאות ובדיקת תפקודי ריאות שבוצעה על ידי שני רופאי ריאה שונים שללו בעיה בריאות. האם יש בדיקות דם נוספות שאני יכול לעשות טרם התור אצל הראומטולוג שיאששו או יפריחו את החשש לדלקת שיגרונית? האם בדיקת אולטרסאונד לכפות הידיים יכולה לאשש או להפריח את החשש? מכיוון שהתור נקבע לעוד חודשיים, האם כדאי לקחת אתופן 400 לטפל בדלקת (במקום אדוויל)? או כדור אחר חזק יותר בשביל לדכא את הדלקת? תודה מראש,

 • + הוסף תגובה
דלקת שיגרונית פרופ' משה טישלר 09/07/2019 11:58
 • נכון לעכשיו הבדיקות לא מעידות על דלקת מפרקים יש לראות את התמונה הקלינית שתתפתח בלשב זה אין הבדל מבחינתי בין אטופן ואדויל

 • + הוסף תגובה
עוד בדיקות שושנה 08/07/2019 15:56
 • שם הבדיקה DNA (ds) Ab תוצאה 25.0 IU/ml תוצאה לעומת טווח הנורמה 0 6 סמן - הערך מחוץ לטווח 25 שם הבדיקה DNA Ab CONF תוצאה Negative תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקה ANA PATTERN תוצאה DFS תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקה ANA TITER תוצאהPOS 1:160 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקה RNP תוצאה <0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקה Sm (anti Smith Ab) תוצאה <0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקה RNP A תוצאה <0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקה RNP 68 תוצאה <0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקה SmRNP תוצאה <0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקה SSA-60 תוצאה <0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקה SSA-52 תוצאה <0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקה CHROMATIN תוצאה <0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקה Anti Jo-1 Ab תוצאה <0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקה Scl-70 Ab תוצאה <0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקה ANTICENTROMERE Ab תוצאה <0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקה SSA (Ro) SINGLE תוצאה <0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקה SSB (La) SINGLE תוצאה <0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקה RIBOSOMAL P Ab תוצאה <0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה לבדיקה הקודמת לבדיקה הבאה הערות לבדיקות ANTINUCLEAR Ab_(ANA) לרופא: הסבר באתר המעבדה DNA (ds) Ab See DNA Ab CONFIRMATION לרופא: הסבר באתר המעבדה DNA Ab CONF Confirm By IFA Crithidia הגנת מידע

 • + הוסף תגובה
בדיקות פרופ' משה טישלר 08/07/2019 16:05
 • הבדיקות אינן מראות סימנים למחלה אוטואימונית דלקתית

 • + הוסף תגובה
בדיקות שושנה 08/07/2019 16:33
 • תודה רבה על התגובה המהירה! אז מה זה יכול להיות!?

 • + הוסף תגובה
פענוח בדיקות דם שושנה 08/07/2019 15:52
 • שלום רב, הנני חולת טרשת נפוצה , בחודשיים האחרונים נתקפתי בכאבי שרירים ופרקים בידיים , ברגליים, בגב. הכאבים לא חלפו.אשמח שתתייחס לבדיקות שלי: תודה.הבדיקה C-REACTIVE PROTEIN תוצאה 0.04 mg/dl תוצאה לעומת טווח הנורמה 0 סמן - ערך תקין 0.04 0.5 הערות והסבר שם הבדיקה RHEUMATOID FACTOR תוצאה < 15.0 תוצאה לעומת טווח הנורמה הערות והסבר לבדיקה הקודמת

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!