סרטן ראש וצוואר (head and neck cancer)

ראשי
אבחון ובדיקות
שאלות ותשובות

תאור

סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) מתחיל מצמיחה מואצת ולא תקינה של תאים, העלולים להתפתח לגידול ממאיר באזור הראש והצוואר. קיימים סוגים שונים של גידולים סרטניים באזור הראש והצוואר, אשר עלולים להתפתח בין היתר בגרון, בבלוטות הרוק, בלשון, בלוע הפה, במערות האף וכדומה. ללא הטיפול המתאים גידולים אלו יכולים להתפשט לקשרי הלימפה, לעצמות ולרקמות נוספות בשאר הגוף. בדרך כלל סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) נגרם כתוצאה מחשיפה לקרצינוגנים. קרצינוגן הוא כל חומר שחשיפה אליו עלולה לגרום סרטן. קרצינוגנים מסוימים כוללים קרינה מיננת, חומרים כימיים רבים, כולל אלה שבעשן סיגריות וחומרים תעשייתיים מסוימים. הם גורמים נזק לחומר הגנטי (דנ"א, DNA) של התא, שעלול להתקבע בגנום, במידה אם התא מתחלק לפני שהנזק תוקן. אף על פי שכל קבוצות האוכלוסייה חשופות לקבוצה זו של חומרים, ניתן לומר כי סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer)  נדיר יותר בקרב ילדים ונשים.
לעומתם, אנשים אשר מעשנים, וחמור מכך – אנשים אשר משלבים עישון עם שתיית אלכוהול או סמים, נמצאים בקבוצת סיכון מוגברת לפיתוח גידול ממאיר באזור הראש והצוואר.
סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) מסווג לפי מקור הגידול הראשוני:

גידולים סרטניים בדרכי הנשימה העליונות ואזור הוושט: סרטן באזורים אלו כולל גידולים בשפתיים, פה, גרון, לוע ומיתרי הקול. בין כל הסוגים של סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) גידולים באיברים אלו הם הנפוצים ביותר. לרוב מקור הגידולים הללו הם מקרצינומה של תאי האפיתל. תאים מיוחדים אלו הם ספציפיים לרקמות של הראש והצוואר ולכן מרוכזים בעיקר שם. סוג סרטן זה לא נחשב כסרטן עור למרות שמקורו מתאי אפיתל. סרטן זה מאובחן בעיקר באנשים מעל גיל 45 והסיכוי של גברים ללקות בסרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) מסוג זה, גבוה פי 4 מנשים. יותר מ-90% מן המקרים של גידולים סרטניים מסוג זה משויכים לעישון. צריכת אלכוהול מעלה בצורה ניכרת את הסיכון לפיתוח גידול סרטני באיברים אלו, במיוחד כאשר הצריכה מוגזמת וממושכת.

גידולים סרטניים בבלוטות הרוק: גידולים מסוג זה נדירים יותר ושיעורם בקרב כל סוגי הסרטן באזור הראש והצוואר, נמוך יחסית. ישנם מספר סוגי גידולים סרטניים בבלוטות הרוק והם שונים זה מזה בחומרת המחלה וקצב התפשטות הגידול. חשיפה לקרינה מייננת מגדילה את הסיכוי ללקות בסרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) בבלוטות הרוק. לעישון תפקיד חשוב גם כן בפיתוח גידול סרטני ברקמות אלו. בנוסף מחקרים הוכיחו שאנשים עם אבנים בבלוטות הרוק ודלקות נשנות בבלוטות אלו, הם בעלי סיכוי גבוה יותר לפתח גידול ממאיר ברקמות הרוק.

גידולים סרטניים בגרון האחורי ובנקודת המפגש בין הלוע למערות האף: להבדיל משאר סרטני הראש והצוואר (Head and neck cancer), סרטן מסוג זה לא קשור לעישון וצריכה מוגזמת של אלכוהול. רקמה מיוחדת זו רגישה יותר לכימותרפיה והקרנות משאר הסרטנים המתבטאים באזור הראש והצוואר. עד היום לא אותרה הסיבה העיקרית לגידולים מסוג זה אולם באזורים בהם שכיחות סרטן זה היא גבוהה יותר, קיימת השערה שגידולים אלו מקורם בהדבקה של ווירוס האחראי למחלת הנשיקה (Epstein-Barr virus (EBV)).

גידולים סרטניים בסינוסים ובמערות האף: רוב הגידולים ברקמות אלו הם מסוג קרצינומה של תאי הקשקש (squamous cell carcinomas). לעיתים נדירות מדובר באדנוקרצינומות (adenocarcinomas), מלנומה או לימפומה. ברוב המקרים גידולים מסוג זה מאובחנים מאוחר יחסית, כיין שחלל האף מכיל מספיק שטח להתפתחות הגידול ללא סימפטומים מיוחדים.      

סימפטומים


הסימפטומים של סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) תלויים באיבר והרקמה ממנה התפתח הגידול ובקצב ההתחלקות של התאים. לרוב התסמינים של סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) הם:
אזור השפתיים והפה: הופעת גבשושיות, פצעים כרוניים פתוחים ומדממים, טלאים לבנים, המזכירים בצורתם אפטות, אשר לא עוברים גם כעבור זמן ממושך.
צרידות ממושכת ושינויים בקול
הפרעות או כאבים בבליעה
כאבי גרון
כאבי אוזניים
במקרים של גידולים בבלוטות הרוק: תחושה של גידול או בלוטה באזור הלחי, בתחתית הסנטר, בלשון או בגג הפה. לעיתים גידול זה רגיש למגע ומלווה בכאבים.
בלוטות לימפה נפוחות
אף סתום
אובדן שמיעה
דלקות אוזניים חוזרות וכאבי ראש

אבחון ובדיקות

הבדיקה השגרתית לבירור חשד לסרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) הינה בדיקת רופא אף אוזן גרון. בדיקות הדמיה המאפשרות לאבחן גידולים באזור הראש והצוואר הם אולטרסאונד, MRI, בדיקת CT רגילה או בדיקת PET CT, כאשר האבחנה סופית נעשית באמצעות ביופסיה הנערכת לעיתים בהרדמה.
פורומים, סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות קולונוסקופיה אב 12/07/2019 16:54
  • בן 66, הופניתי לקולונוסקופיה לבירור דם סמוי בצואה. תוצאות קולונוסקופיה: 2 פוליפים קטנים מאוד במעי הרוחבי.שני הפוליפים נכרתו. אחד נשלח לפתולוגיה ואילו השני אבד באגמי צואה. שאלה: בהנחה של תשובה פתולוגית שפירה מהי ההמלצה בנושא תדירות המשך מעקב בהתחשב בעובדה שפוליפ אחד נכרת אך לא אובחן? תודה

  • + הוסף תגובה
DALM? רונית 03/07/2019 20:52
  • שלום מזה 25 שנה מאובחנת באולצרטיב פרוקטיטיס. עד לפני 3 שנים ללא ממצאים חריגים בבדיקות קולונוסקופיה. לפני חודש בוצעה קולונוסקופיה ונלקחו 4 ביופסות. הממצאים: 1. Hepatic Flexure -שני מוקדים מיקרוסקופיים של תסנין דלקתי חריף וכרוני עם ריבוי אאוזינופילים. 2. Cecum - רירית מעי גס עם תסנין דלקתי חריף וכרוני בינוני - כבד בלמינה פרופריה. תאי דלקת בודדים חודרים לבלוטות. נראה דלדול בתאי גביע. לא נראו Crypt abscesses 3. Flat 6mm rectal polyp - ביופסיה. קטעי רירית מעי גס עם תסנין דלקתי חריף וכרוני וריבוי אאוזינופילים. תאי דלקת רבים חודרים לבלוטות אך לא נראו Crypt abscesses. נראה דלדןל בתאי גביע. 4. Distal 5cm of rectum - ביופסיה. קטע מעי גס הוא Tubular adenoma, low grade dysplasia DALM? מה משמעות הממצאים 3 ו- 4? מה הטיפול המומלץ (הפוליפים לא הוסרו ורק נלקחה ביופסיה)? האם ייתכן שהדלקת החריפה שאובחנה בחלקים במעי היא תוצאה של ההכנה לקולונוסקופיה (פיקולקס)? יש לציין שמאז הקולונוסקופיה סובלת מכאבים ("שורפים") משני צידי הבטן. תודה

  • + הוסף תגובה
האם כדאי לעבור קולונוסקופיה? שירה 30/06/2019 14:47
  • בת 29, עם שלשולים ועצירויות לסירוגין משך שנים. לאחרונה המצב החמיר עד כדי ביטול ימי עבודה. בדיקת גסטרוסקופיה הראתה גסטריטיס ובקע סרעפתי. הוצע לבצע קולונוסקופיה. לאחרונה חשה גרד חזק באיזור פי הטבעת וחשבתי כי ייתכן שכל הסיפור נובע מפרזיטים, על אף שבוצאו בדיקות צואה אשר לא מצאו נוכחות כזו. האם יש טעם לבצע קולונוסקופיה? זה פשוט מאוד קרוב. ייתכן שהכל מוסבר ע"י פרזיטים?

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!