סרטן רקמות החיבור במערכת העיכול (GIST)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

סרטן היא מחלה הנגרמת כאשר קבוצת תאים במערכת מסוימת מתחלקת ללא בקרה וללא צורך פיזיולוגי של הגוף.
גידולי רקמת החיבור של מערכת העיכול מתרחשת בתאים שאחראים על תמיכה באברי מערכת העיכול ומשתייך לקבוצת הסרקומות. התאים שיוצרים את הגידול הם מקבוצת התאים על שם קאז'ל (Cajal) שיוצרים אותות הגורמים לתנועתיות במערכת העיכול.

מדובר בגידול נדיר ומדי שנה בארץ מאובחנים עשרות בודדות של חולים. רוב הגידולים נמצאים באזור הקיבה אך הם יכולים להתפתח בכל מקום לאורך מערכת העיכול.
 

סימפטומים


לרוב המחלה אינה מלווה בתסמינים מוקדמים ולכן היא מתגלה בשלב מאוחר יחסית. כאשר התסמינים מופיעים הם כוללים בדרך כלל:

•    כאבי בטן והקאות.

•    דימום.

•    חסימת מעיים.

•    תחושת עייפות.

•    חום.
 

סיבות וגורמי סיכון

סרטן רקמות החיבור במערכת העיכול נגרם בעקבות שני שינויים גנטיים (מוטציות) בתאים. ברם, הגורם שיוצר את אותם שינויים גנטיים אינו ידוע. תוארו מספר מקרים בספרות בהם אחת המוטציות היתה תורשתית ועברה במשפחה אבל רוב המקרים הידועים הם ספוראדיים.
 

אבחון ובדיקות

האבחנה כללת בדיקה פיזיקאלית ובדיקות דם (לגילוי אנמיה המצביע על דימום) לצד הדמיות שונות.

צילום רנטגן הוא תמונה דו מידית המאפשרת למקם באופן כללי את האזור שאינו תקין.

בדיקת CT
נעזרת בהדמיה ממוחשבת המאפשרת לראות את שלושת המימדים, בעזרת שימוש במספר רב של צילומי רנטגן, וכך לזהות את מיקומו המדויק של הגידול והאם הוא שלח גרורות.

בדיקת MRI משתמשת בהמיה תלת ממדית הנבנית באמצעות גלים מגנטיים (ללא קרינה מייננת) המאפשר לזהות מבנים ברקמות הרכות בצורה טובה יותר מאשר בדיקת הCT.

כאשר מקום הגידול זוהה בוודאות יש צורך בלקיחת דגימה מהגידול (ביופסיה) על מנת לבדוק האם אכן מדובר בגידול מסוג סרטן רקמת החיבור במערכת העיכול ומה השלב ההתפתחותי שלו.
 

טיפולים ותרופות

ניתוח להסרה הגידול הינו הצעד הראשוני והחשוב ביותר בסרטן רקמת החיבור של מערכת העיכול. הניתוח יכול להתבצע בצורה לפורוסקופית, כך שאין צורך בפתיחה מלאה של הבטן ומסתפקים במספר חתכים בדופן הבטן דרכם מוכנס המכשור הרפואי לביצוע הניתוח. את הגידול יש להסיר בצורה מלאה ולעיתים יש צורך בהסרה של הרקמות הסמוכות על אף שאינם חולות. הניתוח הינו מורכב מאחר וקיים חשש להתדבקויות משניות ולחסימות מעיים בעקבות הניתוח.

לאחר ההסרה הניתוחית יש צורך בטיפול שימנע את חזרת הגידול. הכימותרפיה שיעילה בפגיעה בתאים המתחלקים במהירות (כמו תאי הגידול ותאים אחרים בגוף) אינה הוכיחה יעילות גבוהה במניעת חזרה של המחלה. קיים טיפול המכוון בצורה ישירה יותר לתאים הסרטניים, הטיפול משתמש בחלבון המוטנטי המיוצר על ידי תאי הגידול על מנת לזהות את תאי הגידול ולפגוע בהם. התרופה שבשימוש לצורך זה ה- imatinib הידוע בארץ בשמו המסחרי GLIVEC. התרופה בשימוש במקרים בהם יש קושי לנתח את הגידול בשל גודלו או מיקומו וכן במצבים בהם הגידול חזר שנית לאחר כריתה ראשונית.

ישנם מצבים בהם יש שימוש בקרינה מייננת- רדיואקטיבית- הפוגעת בתאי הגידול אך גם בתאים בריאים. ניתן להשתמש גם בקרינה ממוקדת במהלכה בעזרת מעין מחט המוחדרת אל תוך הגידול מרכזים גלי חום ההורגים את תאי הגידול.

ישנם מחקרים קליניים המתבצעים כל הזמן על מנת למצוא טיפולים טובים יותר לסרטן רקמת החיבור במערכת העיכול.
 
פורומים, סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות קולונוסקופיה אב 12/07/2019 16:54
  • בן 66, הופניתי לקולונוסקופיה לבירור דם סמוי בצואה. תוצאות קולונוסקופיה: 2 פוליפים קטנים מאוד במעי הרוחבי.שני הפוליפים נכרתו. אחד נשלח לפתולוגיה ואילו השני אבד באגמי צואה. שאלה: בהנחה של תשובה פתולוגית שפירה מהי ההמלצה בנושא תדירות המשך מעקב בהתחשב בעובדה שפוליפ אחד נכרת אך לא אובחן? תודה

  • + הוסף תגובה
DALM? רונית 03/07/2019 20:52
  • שלום מזה 25 שנה מאובחנת באולצרטיב פרוקטיטיס. עד לפני 3 שנים ללא ממצאים חריגים בבדיקות קולונוסקופיה. לפני חודש בוצעה קולונוסקופיה ונלקחו 4 ביופסות. הממצאים: 1. Hepatic Flexure -שני מוקדים מיקרוסקופיים של תסנין דלקתי חריף וכרוני עם ריבוי אאוזינופילים. 2. Cecum - רירית מעי גס עם תסנין דלקתי חריף וכרוני בינוני - כבד בלמינה פרופריה. תאי דלקת בודדים חודרים לבלוטות. נראה דלדול בתאי גביע. לא נראו Crypt abscesses 3. Flat 6mm rectal polyp - ביופסיה. קטעי רירית מעי גס עם תסנין דלקתי חריף וכרוני וריבוי אאוזינופילים. תאי דלקת רבים חודרים לבלוטות אך לא נראו Crypt abscesses. נראה דלדןל בתאי גביע. 4. Distal 5cm of rectum - ביופסיה. קטע מעי גס הוא Tubular adenoma, low grade dysplasia DALM? מה משמעות הממצאים 3 ו- 4? מה הטיפול המומלץ (הפוליפים לא הוסרו ורק נלקחה ביופסיה)? האם ייתכן שהדלקת החריפה שאובחנה בחלקים במעי היא תוצאה של ההכנה לקולונוסקופיה (פיקולקס)? יש לציין שמאז הקולונוסקופיה סובלת מכאבים ("שורפים") משני צידי הבטן. תודה

  • + הוסף תגובה
האם כדאי לעבור קולונוסקופיה? שירה 30/06/2019 14:47
  • בת 29, עם שלשולים ועצירויות לסירוגין משך שנים. לאחרונה המצב החמיר עד כדי ביטול ימי עבודה. בדיקת גסטרוסקופיה הראתה גסטריטיס ובקע סרעפתי. הוצע לבצע קולונוסקופיה. לאחרונה חשה גרד חזק באיזור פי הטבעת וחשבתי כי ייתכן שכל הסיפור נובע מפרזיטים, על אף שבוצאו בדיקות צואה אשר לא מצאו נוכחות כזו. האם יש טעם לבצע קולונוסקופיה? זה פשוט מאוד קרוב. ייתכן שהכל מוסבר ע"י פרזיטים?

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!