פטרת בקרקפת (Ringworm of the scalp (tinea capitis))

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

המחלה נגרמת מזיהום פטרייתי בעור הקרקפת ובשורשי השערות והיא גורמת לתחושת גרד, לקילוף העור ולנשירת שיער. הפטרייה מדבקת ביותר והיא הכי נפוצה בקרב ילדים קטנים וילדים בגיל בית ספר.


הטיפול בפטרת בקרקפת כולל תרופות נגד פטריות, שנוטלים דרך הפה על מנת לחסל את הפטרייה וחפיפה בשמפו מיוחד למניעת הדבקה בפטרייה. במקרים נדירים, נוצר תהליך דלקתי חמור הגורם להצטלקות ולקרחת מקומית קבועה.

סימפטומים


-    הופעת נגע אחד או מספר נגעים, בצורה עגולה בה העור מקולף ורגיש.

-    התרחבות או גדילה של הנגעים.

-    לאחר קילוף העור צבעו נהיה אדום או אפור.

-    שיער שביר וחלש שנתלש בקלות.

-    אזורים רגישים או כואבים על פני הגולגולת.

הסימנים הללו יכולים להופיע גם במחלות נוספות ולכן יש צורך באבחנה מדויקת שאכן מדובר בפטרת הקרקפת.
 

סיבות וגורמי סיכון

פטרת בקרקפת נגרמת על ידי דרמטופיט, סוג של פטרייה, שתוקף את השכבה החיצונית של עור הקרקפת ובסיס השערה.

הפטרייה מדבקת מאד והיא יכולה להדביק אנשים באחת מהדרכים הבאות:

מאדם אחר - מגע ישיר עם אדם אחר הנושא את הפטרייה, אפילו למשך זמן קצר, עלול לגרום להדבקה.

מבעלי חיים - גם בעלי חיים שונים יכולים לשאת את הפטרייה ולהדביק בני אדם במגע ישיר או עקיף. הפטרייה נפוצה אצל חתולים, כלבים וחיות משק – במיוחד אצל הגורים.

מחפצים נגועים -
הפטרייה יכולה לעבור גם ללא מגע ישיר לאדם אחר ולעתים היא יכולה לשהות על פני משטח או חפץ כלשהו שנגע בו אדם או בעל חיים נגוע ולהעביר את הפטרייה. כך הפטרייה יכולה להיות מועברת באמצעות מגבות, בגדים, מצעים, מסרקים ומברשות שיער.

פטרת הקרקפת שכיחה יותר בקרב ילדים בגילאי הגן ובגילאי בית הספר, במיוחד כשהם שוהים במסגרות החינוכיות. המעבר של הפטרייה במקומות אלו מילד לילד היא קלה מאחר וקיים גם מגע פיזי בין הילדים וגם ישנו שימוש משותף בחפצים.

אצל ילדים שיש בבעלותם בעלי חיים קיים סיכוי גדול יותר לסבול מהמחלה מאחר ובעלי חיים יכולים לשאת את הפטרייה על פני גופם אפילו אם הם אינם חולים במחלה.

כמובן שהיגיינה ירודה ותנאי חיים צפופים מגבירים את אפשרויות ההדבקה. חשוב לזכור, שמחלה זו יכולה להופיע גם במבוגרים למרות שהופעתה בקרב ילדים שכיחה יותר.
 

תופעות נלוות וסיבוכים

במקרים מסוימים הפטרייה גורמת להיווצרות של תגובה דלקתית בקרקפת הנקראת קריון (kerion). במצב זה מופיעים שלפוחיות צהובות המנקזות נוזל מוגלתי וגורמת להיווצרות של שכבה פריחה וצהובה על פני עור הקרקפת. באזורי הדלקת יש נשירה מסיבית של שיער או שהשיער נתלש בקלות. מצב זה מופיע בגלל תגובה דלקתית מוגזמת ויכול להוביל להופעת צלקות בקרקפת והתקרחות קבועה.

אבחון ובדיקות

האבחנה נעשית בדרך כלל בהסתכלות על עור הקרקפת והמראה האופייני של פטרת הקרקפת. במצבים בהם האבחנה אינה חד משמעית ניתן לבצע בדיקה מיקרוסקופית אבחנתית מדויקת באמצעות: משטח מהקרקפת, דגימת שערה או דגימת עור ישירה מהעור המתקלף.
 

טיפולים ותרופות

התרופות שמשמשות לטיפול בפטרת הקרקפת הם:

טרבינאפין (למיסיל) (Terbinafine hydrochloride) - לתרופה זו גם יש תופעות לוואי רבות כגון: תופעות במערכת העיכול של כאבי בטן שלשולים ובנוסף הופעה של פריחה, גרד, סרפדת (hives) ושינויים בתחושת הטעם עד לאובדן מלא של הטעם.

את הטיפול יש להקפיד ולקחת לכל אורך התקופה שהומלצה על ידי הרופא גם במקרים בהם התסמינים העוריים חלפו מוקדם יותר.

בנוסף לטיפול התרופתי קיים גם שמפו טיפולי בו מומלץ לחפוף את הראש 3 פעמים בשבוע. השמפו מכיל סלניום סולפיד (סבוסל, סלסן) והוא מסייע בהורדה של נבגי הפטרייה וכך מונע את ההעברה לאחרים. בעת החפיפה יש להשאיר את השמפו על הראש למשך חמש דקות לפחות כדי שהוא יוכל לפגוע בנבגים בצורה יעילה ורק אז לשטוף.
 

מניעה

פטרת הקרקפת קשה למניעה, כי הפטרייה שגורמת לה מאד מדבקת. הקפדה על היגיינה אישית, חפיפת ראש תדירה, הימנעות משימוש בחפצים משותפים כמו מגבות ומסרקים והימנעות ממגע עם בעלי חיים נגועים יכולה להפחית את הסיכוי לסבול מפטרת הקרקפת.
 
פורומים, סרטני עור שאינם מלנומה NMSC קרצינומת תאי בסיס (BCC) וקרצינומת תאי קשקש (SCC)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נקודת חן שהוסרה צבי 23/04/2019 05:18
  • שלום. לפני 25 שנה,לאחר תקופה ארוכה של מתח וחרדה חזקים,התחלתי להרגיש כאב(בצורה של דקירות) בנקודת חן הנמצאת בגב.הנקודה הוסרה בניתוח. מאז כל כמה חודשים הייתי מרגיש כאב בצורה של דקירה במקום בו היתה הנקודה.בחודשים האחרונים תכיפות הכאב גדלה מאוד(כל כמה ימים).ניגשתי לרופא עור,ולאחר הסתכלות של כמה שניות במקום אמר לי שאין צורך לדאוג,שהכל זה עצבים. אבל תשובתו לא הרגיעה אותי . האם יש סיבה לדאגה? אין צורך בצילום פנימי? שום דבר לא מתפתח? תודה מראש. צבי.

  • + הוסף תגובה
כאב לאחר הסרת נקודת חן דר' גיל טאובר 08/05/2019 12:05
  • הופעת כאב או גרד באיזור צלקת ניתוחית או נקודת חן ידועה בקרב מטופלים. הכאב או הגרד מופיע בשל גירוי של עצבים הנמצאים באיזור הצלקת או נקודות החן. אין בהופעת הכאב או הגרד ללמד על התפתחות ממאירות או נגע לא תקין. בכל מקרה, כאשר פונים לרופא עור לביקורת שומות או נקודת חן יש לבצע בדיקה עם מכשיר דרמטוסקופ כדי להגיע לאבחנה מדוייקת. רפואה שלמה, ד"ר גיל טאובר

  • + הוסף תגובה
MALIGNANT MELANOMA BABA 22/04/2019 21:41
  • תשובה מפטולוגיה MALIGNAT MELANOMA GROWING ALONG HAIR FOLLICLES NO ULCERATION,NO VASCULAR INVASION/NO SATELLITOSIS.NO REGRESSION TIL NON BRISK מש הצמב שלי, אני לפני CT כל הגוף ו בדיקות ללימפוט זקיב

  • + הוסף תגובה
סיכון לנגעים הדואגת 13/04/2019 22:32
  • שלום, הסירו לי 2 נגעים מהפנים ומהעורף, סרטניים, אבל לא מלנומה. האם אני בסיכון שכל נגע ונקודת חן יהפוך לסרטני? דואגת, כי יש לי נגעי עור מרובים.. תודה

  • + הוסף תגובה
נקודות חן דר' גיל טאובר 14/04/2019 20:50
  • ישנם סרטני עור רבים שאינם מלנומה ויש צורך באבחנה ספציפית על מנת לענות על שאלה זו. הנגעים הסרטניים השכיחים ביותר שאינם מלנומה הם ממאירות תאי קשקש SCC וממאירות תאי בסיס BCC. גורמי הסיכון העיקריים להתפתחות סרטנים אלו הם חשיפה מצטברת לשמש וגוון עור בהיר. במיעוט המיקרים ישנו רקע גנטי או דיכוי מערכת החיסון הגורמים לעלייה בשכיחות סרטנים אלו. למי שאובחן בעבר עם SCC ו/או BCC יש סיכון גדול יותר להופעת גידול דומה גם בעתיד. בדרך כלל מדובר בנגעים חדשים ולא בשינוי של נקודות חן קיימות. בכל מקרה, ההתנהלות המומלצת כוללת מניעת חשיפה לשמש, שימוש במסנני קרינה וסקירת שומות שנתית עם דרמטוסקופ אצל רופא העור המטפל. רפואה שלמה ד"ר גיל טאובר

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!