הפרעות התנהגות (Disruptive Behavior Disorders)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור


לפני מספר שנים צולם סרט מרתק בהשתתפות עשרות ילדים בגילאי שנתיים-שלוש: הסרט צולם בקניון ותיעד את התקפי הזעם, הבכי והאלימות של ילדים שסירבו לרדת ממתקנים שונים ואת התסכול וחוסר האונים של הוריהם. כמו כן, בשנים האחרונות מתרבים הדיווחים על מקרי עבריינות, אלימות ואף רצח בקרב בני נוער.

האם יש קשר בין שתי התופעות?

אנשי מקצוע נוהגים להפריד בין התנגדות ועיקשות בשלבי ההתפתחות השונים, לבין בעיות התנהגות של ממש, המביאות הן לפגיעה בתפקודו של הילד והן לפגיעה בסביבתו. הבנתו של הילד כי הוא נפרד מהוריו וכי יש לו רצון משלו קריטית להתפתחות והבשלת זהותו: הילד בן השנתיים נאבק על עצמאותו ומתעקש לבחור לבד את בגדיו, ואילו המתבגר, באופן דומה, נאבק עם הוריו על שעת החזרה הביתה ועל אוטונומיה בבחירות חברתיות, אופנתיות וכו'. בשלבים אלו וברבים אחרים, נאלץ ההורה למצוא את דרך המלך שתאפשר מרחב ועצמאות לצד פיקוח ושמירה על הילד והתנהגותו.

אצל רוב בני הנוער מושג איזון זה, אך לא מעט ילדים ובני נוער סובלים מהפרעות התנהגות הנעות בין עוינות וסרבנות לבין התנהגות אלימה, עבריינית ומסוכנת.

סוגי הפרעות התנהגות

כיום, מוגדרים שני סוגים של הפרעות התנהגות בילדות וההתבגרות, הנבדלים בחומרה ובפגיעה התפקודית:

הפרעת התנגדות (Oppositional defiant disorder): הפרעה המתבטאת בעוינות, חוסר צייתנות, ווכחנות והצקות חוזרות ונשנות לסביבה. הפרעה זו עלולה להפוך להפרעת התנהגות.

הפרעת התנהגות (Conduct disorder): הפרעה חמורה יותר המתבטאת בתוקפנות, גרימת נזק פיסי או חומרי לאחרים, התנהגות עבריינית ונטייה לרמאות והונאה. הפרעה זו עלולה להפוך בבגרות להפרעת אישיות אנטי סוציאלית.

מדוע נוצרות הפרעות התנהגות?

כיום התפיסה בקרב אנשי מקצוע היא כי אין גורם יחיד המביא להיווצרות הפרעות ההתנהגות וכי הן נגרמות משילוב גורמים ביולוגיים, פסיכולוגיים וסביבתיים. הילד מגיע לעולם עם נטיות ביולוגיות ומזג (טמפרמנט) מסוים והאינטראקציה בינו לבין מטפליו משפיעה רבות על התפתחותו. ילדים הגדלים בסביבות מזניחות, מתעללות ובלתי מטפחות מועדים יותר לפיתוח הפרעות התנהגות, ומועדות זו גוברת כאשר לילד גורמים אישיותיים וביולוגיים מסוימים.

כיצד מטפלים בהפרעות התנהגות?

התנהגותם של ילדים עם הפרעות התנהגות מסבה מצוקה ניכרת לסביבתם והורים רבים חשים כי התנהגות הילד בלתי ניתנת לריסון. למרות זאת, קיימים מספר טיפולים הן בילד עצמו והן בהדרכת ההורים והכוונתם, אשר נמצאו יעילים.
פורומים, פסיכיאטריה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם קיים כדור פלא? דניאל 09/06/2019 22:44
 • . רציתי לשמוע את דעתך לגבי חומצת האמינו טריפוטפן. ממה שקראתי מדובר על חומר חימי שמומר ישירות לסרוטונין, ניורטרנסמיטור המרגיע את הנפש וגורם להרגיש יותר טוב כמעט בלי תופעות לוואי. בעצם גורם לגוף להגביר את יצור הסרוטונין במוח. ואילו התרופות הפסיכיאטירות שכולנו מכירים , למעשה מאריכים את אורך חיי הסרוטונין. ורציתי לדעת למה פסיכיאטרים פחות נוטים להמליץ על התוסף הזה (טריפוטפן) ונוטים ישר להמליץ על ה SSRI שרק שומר על הסרוטונין הקיים ועם תופעות לוואי? 2. אני כרגע לוקח 20 מ"ג סרוקסט ורציתי לדעת אם ניתן לקחת תוך כדי את תוסף התזונה טריפוטפן או שזה עלום לגרום לסינגרה שלילית כמו תסמונת סורטונין? 3. לפי מה שהבנתי מומלץ לקחת את הסרקוסט דווקא בבוקר אחרי אוכל. ורציתי לדעת מה הסיבה והאם ניתן לקחת את הסרוקסט בערב? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
האם טריפטופן זה כדור פלא דר' אולגה קובלצ׳וק 04/07/2019 01:01
 • התשובה היא לא. טריפטופן זה לא כדור פלא. מדובר בחומצת אמינו חיונית, כלומר חומצת אמינו שגופינו לא יודע ליצר ואנחנו צריכים לקבל אותה מבחוץ עם אוכל. החומצה מצויה במאכלים רבים כולל ביצים, חלב, שמן דגים, אגוזים , סויה, עופות ועוד. במקרים של חסרים תזונתיים בטריפטופן לתוספת הזו יכולה להיות משמעות במניעה של מצבי דיכאון ביחוד באנשים עם נטיה מוקדמת. אך במרבית המקרים לא מדובר ״במחסור בסוטונין״ שבבסיסו מחסור בטרפטופן. מדובר בתהליכים הרבה יותר מורכבים. כאשר לא מדובר במינונים גבוהים, שימוש בטריפטופן בד״כ לא גורם נזק אבל שילוב עם תרופות נוגדות דיכאון עלול להיות מסוכן. לכן יש להוועץ ברופא המטפל. סרוקסט בד״כ נוטלים בבוקר אך ברוב המקרים ניתן להשתמש בערב. במקרים יחסית נדירים עלול לגרום לקשיי הירדמות. ממליצה להתייעץ עם רופא המטפל.

 • + הוסף תגובה
הורדת מינון סיגל 24/06/2019 15:45
 • שלום לדר אולגה אני בת 49 עוד מעט 12 שנה נוטלת ויפאקס 150 מ"ג 5 ימים בשבוע ויומים ללא נטילה בגלל נסיבות אינטמיות, לרוב לא הייתי נוטלת יום אחד בשבוע לפני כמה חודשים ניסתי להוריד מינון ל 75 כל יום לבד כדי לראות איך אני מסתדרת , וכך היית חודשים , עד שלפתע הרגשתי פתאומי חרדה, וןבחרדה הראשונה חזרתי למינון של 150. כאמור היו לי והמון תופעות לואי לחזרה אך המשכתי במינון של 150 לאחר בערך חודש וחצי הרגשתי זרמים ותחושה של שריפה בידים. ואז הפכיאטר אעלה לי עוד 75 מ"ג סכ"ה 225,(אני הייתי סבורה שזה מתופעת לואי של החזרה) והפסכיאטר סבר שזה חלק מחרדה לאחר חודש וחצי כמעט ,והרגשתי טוב בשיחה עם הפסכיאטר עלתה ההאפשרות לאחר האיזון לחזור למינון של 150, ואכן ביום חמישי האחרון שהפסכיאטר התרשם שאני מאוזנת קבע להוריד 75 יום כן ויום לא. וכך עשיתי אתמול התחלתי להרגיש אי שקט והיום סחרחורות, חוסר תאבון, יובש בפה הזעה מרובה. שיתפתי מיד את הפסכיאטר בכך , והנ"ל ייעץ לחזור למינון של 225. האם זה נכון לעשות זאת , לא מוקדם להספיד את ההפחתה? ו

 • + הוסף תגובה
הורד מינון ויאפקס דר' אולגה קובלצ׳וק 04/07/2019 00:31
 • שלום אין לי מספיק מידע והכרות רפואית איתך על מנת לקבוע אם נכון או לא במקרה שלך. אך לפי התאור שנתת אין פסול בהמלצה שקיבלת מרופא המטפל.

 • + הוסף תגובה
טיפול בחרדה /פוסט תראומה / רוזי 12/06/2019 07:51
 • בוקר טוב ביתי בת ה 14.5 סובלת מהתקפי חרדה /פניקה שנובעים מפוסט טראומה בילדות על רקע מיני. מטופלת ב פריזמה 20 מג.וסרקוול בעליה כעט 75 מג. כמו כן מטופלת אחת לשבוע עם פסיכוטרפיסטית . לדבריה פריזמה לא משפיע . נתקפת התקפי חרדה ולחץ בבית ספר .שכולל חיתוך לפגיעה עצמית כרצון לגרום לכאב חד. ניסיתי מספר פעמים לבקש לעבור לציפרלקס אך לא נעניתי .האם יש בעיה לתת את התרופה בנוער ? האם יש בעיה בשילוב עם סרקוול ? אשמח לתשובה בהקדם .

 • + הוסף תגובה
ציפרלקס דר' אולגה קובלצ׳וק 04/07/2019 00:26
 • שלום פספסתי את שאלתך. מקווה שעדיין רלבנטי בעיקרון ציפרלקס לא מאושר לשימוש לפני גיל 18. ולמרות זאת הוא בשימוש בגילאים מתחת ל18 כאשר קיימת התויה, עם אישור של רופא פסיכיאטר המטפל. אין בעיקרון בעיה לשלב עם סרוקוול.

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!