גודש בצינור השמע (Eustachian Tube Dysfunction)

ראשי
מניעה וטיפול

תאור

צינור השמע הינו צינור דק המחבר בין חלל האוזן התיכונה לבין החלק האחורי של חלל האף. החלל של האוזן התיכונה מלא באוויר הנספג כל הזמן על ידי התאים המצפים אותו, אוויר חדש מגיע לחלל האוזן התיכונה דרך צינור השמע. צינור השמע סגור בדרך כלל והוא נפתח בזמן בליעה, לעיסה או פיהוק. בזמן פתיחת הצינור אוויר טרי נכנס אל חלל האוזן התיכונה מחלל האף ונוזל המופרש מהאוזן התיכונה מועבר אל חלל האף. באמצעות תחלופה זו הלחץ שמשני צידי עור התוף, כלומר באוזן התיכונה ובאוזן החיצונית, הוא זהה וחלל האוזן התיכונה ריק מנוזלים כך שעור התוף יכול לעבוד בצורה אופטימאלית. כאשר צינור השמע חסום או שאינו פתוח כהלכה אוויר אינו יכול להיכנס אל חלל האוזן התיכונה. האוויר שבחלל האוזן התיכונה נספג והלחץ באוזן החיצונית עולה על הלחץ על האוזן התיכונה. עור התוף נמתח כלפי פנים ותפקודו נפגע.   

סימפטומים


הסימפטום הנפוץ ביותר הוא שמיעה המאופיינת בעמימות ובנוסף תחושת כאב בעקבות המתיחה של עור התוף. 

סימפטומים נוספים עשויים להיות:
 • תחושת מלאות באוזן.
 • טינטון. (שמיעת צפצופים או צלצולים באוזן)
 • סחרחורת.
הסימפטומים יכולים להופיע באוזן אחת בלבד או בשתי האוזניים. הם יכולים להימשך משעות בודדות ועד לשבועות ואף חודשים – כתלות בגורם הראשוני לגודש בצינור השמע. כאשר הגורם הינו צינון (כפי שנראה בהמשך) אזי הגודש עשוי לחלוף בתוך כשבוע. הסימפטומים חולפים בצורה הדרגתית ובתקופת המעבר עשויים להופיע קולות פצפוץ באוזן או החמרה והקלה בסימפטומים לסירוגין.
  

סיבות וגורמי סיכון

המנגנון בו גודש בצינור השמע מתפתח הוא כאשר צינור השמע חסום או כשהציפוי של צינור השמע הופך להיות בצקתי וגדוש או כאשר מסיבה כלשהי הצינור אינו נפתח.
צינון, דלקת בסינוסים, דלקת גרון וכדומה : זיהומים אלו הם הגורמים הנפוצים ביותר לגודש בצינור השמע. הזיהום גורם לחסימה בעקבות מספר דברים: הריר הצמיגי החוסם את הצינור עצמו, החסימה הכללית שיש באף בעקבות הצינון והבצקת בקרום המצפה את הצינור המופיעה בעקבות התהליך הדלקתי. מרבית האנשים חוו את התחושה הזו שבזמן צינון השמיעה אינה טובה. גם לאחר שהצינון או הזיהום חלף, צינור השמע עלול להישאר חסום למשך מספר ימים נוספים במהלכם יפונו כל הנוזלים והנפיחות ואז המצב ישוב להיות כמו לפני המחלה. החסימה בצינור השמע יכולה להתפתח גם לאחר צינון או מחלה קלה בלבד.
Glue ear  :  במצב זה, הנפוץ בעיקר אצל ילדים, האוזן התיכונה מתמלאת בנוזל דבקי וצמיג הגורם לחסימת צינור השמע ולירידה באוורור האוזן התיכונה. בהפרעה זו מלבד המתיחות בעור התוף שגורמת לירידה בשמיעה קיים גם הנוזל הדבקי באוזן התיכונה הגורם לירידה נוספת ולשמיעה עמומה במיוחד.
אלרגיות: אלרגיות שונות הגורמות להופעה של גודש באף או בצקת ברקמות הגוף יכולות לגרום לחסימה של צינור השמע ולגודש. האלרגיות יכולות להיות עונתיות או קבועות ולהשפיע ברמות חומרה שונות.
אחר: סיבות נוספות אם כי נדירות יותר יכולות להיות חסימה בעקבות הגדלה של אדנואידים, גידול סרטני מקומי או גרורתי, הפרעה מבנית מולדת בחלל האף או שינוי מבני לאחר טראומה. במקרים אלו לרוב יהיו סימפטומים נוספים מלבד אלו המאפיינים את הגודש בצינור השמע.
זה המקום לציין שהכאב ותחושת חוסר הנעימות המורגשת במהלך שינויי גובה במהלך נסיעה, טיסה או צלילה נגרמת במנגנון דומה לזה שתיארנו פה. לחץ האוויר משתנה בסביבה החיצונית ובאוזן החיצונה בזמן שהלחץ באוזן התיכונה אינו משתנה ואנו מקבלים הפרשי לחצים על פני עור התוף ומופיעים הסימפטומים שציינו לעיל. באנשים עם גודש בצינור השמע הסימפטומים יהיו קשים יותר. אולם באנשים בריאים פעילות שתפתח את תעלת השמע כמו לעיסה או בליעה אמורות לפתור את תחושת חוסר הנעימות באוזן.
 

טיפולים ותרופות

בדרך כלל אין צורך בטיפול והגודש יעלם מעצמו בתוך מספר ימים עד שבועות. ניתן לנסות לבלוע או ללעוס על מנת לפתוח את צינור השמע ככל האפשר, אם זה לא עוזר אפשר לנסות ל"פמפם"- להכניס אוויר ולנסות להוציא אותו לאט כאשר הפה והאף סגורים. בדרכים אלו האוויר יזרום דרך צינור השמע אל האוזן התיכונה ונקבל השוואת לחצים משני צידי עור התוף.
אם הרקע לחסימה הוא צינון אפשר להשתמש בתרופות המסייעות בהפחתת הגודש באף בספריי או בטיפות. אם הגורם הוא אלרגי מומלץ להשתמש בתרופות לאלרגיה כמו אנטי היסטמינים או במצבים קשים יותר סטרואידים. לפני התחלת טיפול תרופתי מומלץ להתייעץ עם רופא.  
פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הזרקת בוטוקס א.א 21/07/2019 21:58
 • שלום רב אובחנתי בבעיה של אי סגירת המיתרים ובעקבות זאת טופלתי בזריקת בוטוקס . מזה כחודשיים אני בסטטוס של צרידות האם זה הגיוני ? ומה יכולה להיות הבעיה והשלכה של הטיפול ? הבעיה היא צרידות כבידה

 • + הוסף תגובה
Nodule במיתר הקול יוני 19/06/2019 23:17
 • גילו אצלי היום nodule במיתר קול שמאלי וצרבות יתר. קיבלתי טיפול לצרבת השאלה שלי איך גורמים להסרת הפוליפ הזה בדרך טבעית או שחיים עם זה או שמנתחים?

 • + הוסף תגובה
Nodule במיתר הקול ד"ר יקי כהן 20/06/2019 10:15
 • Nodule - אינו מחייב פוליפ זה יכול להיות גם יבלת . שאותה ניתן לרפא באמצעות טיפול אצל קלינאי תקשורת \במידה וזה פוליפ - יש צורך להסירו בניתוח כירורגי לרוב

 • + הוסף תגובה
פוליפ יוני 23/06/2019 21:29
 • רציתי לדעת בקשר לבדיקת סטרובוסקופיה האם זו הבדיקה הרגילה שרופא א. א. ג עושה עם הסיב אופטי או שזה שונה ואם זה שונה איך ניתן להשיג בדיקה כזו?

 • + הוסף תגובה
פוליפ ד"ר יקי כהן 24/06/2019 09:18
 • יוני בוקר טוב , אם יש לך נגע חד צידי זה יהיה לרוב פוליפ, ואותו יש להסיר בפעולה כירורגית הוא אינו יכול להרפא לבד. החשיבות בהסרתו נבועת משתי סיבות - 1. לא משאירים נגע גידולי בגוף והשנייה הוא בשלב מסויים יתחיל לפצוע את המיתר הנגדי ויכביד על המיתר שעליו הוא נמצא ויפגע בגל הרטט שלו. אם נצפה אצלך פוליפ אין סיבה לעשות בדיקת סטרובוסקופ - שבודקת את גלי הרטט של המיתר - סיב אופטי היא בדיקה מספקת. אתה מוזמן לבוא אלי לקליניקה לחוות דעת נוספת. המשך יום נעים

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר הקול יוני 05/07/2019 18:05
 • בהמשך לתשובתך לפני כשבועיים ראו בבדיקה עם סיב אופטי פוליפ על מיתר הקול. והיום לאחר כשבועיים ביקשתי בדיקה חוזרת ובה נאמר לי שלא רואים שום דבר. המלצת הרופא היתה לשלוח לבדיקת סטרובוסקופיה. דעתך בנושא. תודה

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר קול ד"ר יקי כהן 07/07/2019 12:59
שינוי בטון דיבור אם 05/07/2019 09:23
 • קורה שתוך כדי שיחה אני מרגישה שטון הדיבור שלי נהיה נמוך. בעבר הייתי צרודה מספר פעמים ולעיתים אפילו איבדתי את הקול למספר ימים. חשוב לציין שאני לא מהדברנים הגדולים....

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!