כאבי אוזניים (Ear Ache)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

כאבי אוזניים מאוד נפוצים, בעיקר אצל ילדים.
כאבי אוזניים יכולים לנבוע מדלקת במבני האוזן השונים או כאב המוקרן ממקום אחר, בדרך כלל ממקור הלוע ואפילו מבלוטת התריס. למרות שכאבי אוזניים חריפים ניתן לאבחן בקלות, כאבי אוזניים כרוניים קשים יותר לאבחון ומהווים אתגר לרופא המטפל.
כאבי אוזניים יכולים לנבוע ממגוון בעיות במבני האוזן השונים. לרוב, כאבי אוזניים הם תוצאה של דלקת אוזן חיצונית (מבנה האפרכסת) או דלקת אוזן תיכונה.

כאבי אוזניים חזקים ביותר המלווים בהיעדר ממצאים בבדיקת האוזן על ידי מכשיר האוטוסקופ - יכולים לנבוע מנגיף ההרפס. במקרה של הרפס, נוכל לראות שלפוחיות קטנות על גבי תעלת האוזן החיצונית.

כאב מתמשך המלווה בהפרשה מוגלתית מהאוזן, יכול להעיד על דלקת עצם – osteomyelitis של עצמות בסיס הגולגולת או אפילו תהליך ממאיר בעצמות אלו.

חשוב לציין כי קיימות סיבות רבות לכאבי אוזניים ממקור שאיננו קשור למבני האוזן עצמם. עצבוב האוזן הנו עשיר ומקורו בעצבים הקרניאליים ה-5, 7, 9, 10 ואפילו מעצבי עמוד השדרה הצווארי. על רקע עצבוב עשיר זה – כאב מוקרן ממקור אחר הוא תופעה שכיחה, וכולל בין היתר כאב ממפרק הלסת (כאב המוגבר בלעיסה) וכאבים ממקור הלוע (דלקות לוע שונות בגבהי הלוע השונים).
 

סימפטומים


כאבי אוזניים הם סימפטומים לכשעצמם, הנלווים למגוון רחב של מצבים כגון דלקות אוזניים שונות, דלקת בעצם המסטואיד, טראומה לאוזן, גוף זר באוזן, חסימת דונג באוזן או כאב קורן.

כאבי אוזניים בילדים קטנים יכולים לגרום לאי שקט, בכי שאינו מוסבר על ידי גורם אחר ומשיכה או טפיחה חוזרת על אפרכסת האוזן.

לכאבי אוזניים יכול להתלוות אובדן שמיעה חלקי ותחושת מלאות באוזן.
 

סיבות וגורמי סיכון

גורמי הסיכון לדלקת אוזניים:

- עישון ועישון פאסיבי.

- הזנה מבקבוק במקום הנקה.

- משקל לידה נמוך או פגות בלידה.

- מעונות יום צפופים.

יש לציין כי לבנים נטייה גדולה יותר לפתח דלקת אוזניים.
 

תופעות נלוות וסיבוכים

הסיבוך הנפוץ של דלקת אוזניים הוא הפיכתה לכרונית. 

סיבוכים נדירים יותר כוללים התפשטות הדלקת למאסטואיד ואפילו פגיעה בעצמות השמע הקטנות באוזן התיכונה – דבר אשר יכול להביא לפגיעה בשמיעה.
 

אבחון ובדיקות

את האבחנה לכאבי אוזניים ניתן לאבחן באמצעות המרכיבים הבאים:

- סיפור של טראומה וחבלה.
- ניתוח או זיהומים חוזרים באוזן.
- תסמינים ספציפיים כגון חום, מחלות דרכי אוויר עליונות או הפרשות מהאוזן.
- סוג הכאב (לוחץ / מגרד / מלווה בקול טינטון)
- בלוטות הלימפה המקיפות את האוזן ולמבני העצמות הסמוכות.
- הפרשות מתעלת האוזן.

לאחר מכן, יש לבדוק את האוזן התיכונה בעזרת אוטוסקופ – יש לבדוק את עור התוף בדגש לצבעו, השתקפות האור, ונוכחות נוזל או בועות אוויר ואפילו חורים בעור התוף.

במידה והממצאים שליליים – יש לבדוק את השיניים העליונות ואת מפרק הלסת לרגישות.

במידה והבדיקה הגופנית מראה סימנים ל mastoiditis כלומר ממצאים של כאב, נפיחות ואודם מעל אזור המאסטואיד (מבנה עצם הבולט כלפי מטה מאחורי האוזן) – יש לבצע בדיקת CT.
 

טיפולים ותרופות

הטיפול מותאם לגורם לכאב:

•    mastoiditis   - מצב נדיר יחסית עם ממצאים מעל עצם המאסטואיד. האוזן התיכונה תראה תקינה. הטיפול יהיה אשפוז ומתן אנטיביוטיקה דרך הוריד. תיתכן אפילו התערבות ניתוחית לניקוז הזיהום.

•     - Bullous myringitis  כאבי אוזניים חריפים עם ממצאים על עור התוף (בועיות על עור התוף). הזיהום נגרם ע"י חיידק המיקופלסמה. נטפל ע"י אנטיביוטיקה באמצעות כדורים, בדרך כלל אריתרומיצין.

•    גוף זר באוזן – בדרך כלל בתינוקות עם סיפור של החדרת חפצים לאוזן. נטפל על ידי שליפת החפץ בעזרת הרדמה מקומית והרגעה.

•    דלקת אוזן חיצונית – נפוץ בשחיינים בבריכות קהילתיות ובטובלים במקוואות. מלווה בגירוד באוזן, הפרשה וכאב במשיכת האוזן כלפי מטה. הטיפול יהיה באמצעות טיפות אוזניים של סטרואידים ואנטיביוטיקה.

•    דלקת אוזן תיכונה זיהומית – בדרך כלל לאחר זיהום בדרכי האוויר העליונות. יש ממצאים אופייניים בעור התוף. הטיפול ע"י אנטיביוטיקה בכדורים.

•    דלקת אוזן תיכונה לא זיהומית – בדרך כלל עקב חסימה של תעלת הניקוז מהאוזן ללוע. הטיפול הוא טיפות המורידות גודש בכלי דם וברקמות רכות.

מעבר לטיפולים תרופתיים אלו, ניתן להקל על הכאב באמצעות משכחי כאבים שונים – כמו פרצטמול או נוגדי דלקות שאינם סטרואידים – (NSAID)כגון נורופן או אדוויל.
 

מניעה

במידה ומדובר בדלקת אוזניים חוזרת (מעל 3 דלקות בחצי שנה  או מעל 4 דלקות בשנה) ניתן לתת טיפול מונע באנטיביוטיקה או אפילו ניתוח "כפתורים"  במהלכו מתקינים נקזים בעור התוף.

כמו כן, יש להימנע מגורמי הסיכון שצוינו לעיל.
 

טיפולים אלטרנטיביים

קיימות לא מעט "תרופות סבתא" לטיפול בכאבי אוזניים. אחת התרופות המקובלות גם בעולם הרפואה הקונבנציונאלי היא הרתחת שמן זית, ספיגתו באמצעות צמר גפן והנחת הצמר גפן הטבול בתוך האוזן הכואבת.

כמובן שיש להיזהר לא להכניס כמות צמר גפן מועטה מידי היכולה להתקע כגוף זר באוזן ולהחמיר את המצב.

טיפולים נוספים הם גרסאות שונות הכוללות תמצית תה קמומיל ותמצית בצל מורתח הספוג במעט צמר גפן ספוג בשמן זית.
 
פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Nodule במיתר הקול יוני 19/06/2019 23:17
 • גילו אצלי היום nodule במיתר קול שמאלי וצרבות יתר. קיבלתי טיפול לצרבת השאלה שלי איך גורמים להסרת הפוליפ הזה בדרך טבעית או שחיים עם זה או שמנתחים?

 • + הוסף תגובה
Nodule במיתר הקול ד"ר יקי כהן 20/06/2019 10:15
 • Nodule - אינו מחייב פוליפ זה יכול להיות גם יבלת . שאותה ניתן לרפא באמצעות טיפול אצל קלינאי תקשורת \במידה וזה פוליפ - יש צורך להסירו בניתוח כירורגי לרוב

 • + הוסף תגובה
פוליפ יוני 23/06/2019 21:29
 • רציתי לדעת בקשר לבדיקת סטרובוסקופיה האם זו הבדיקה הרגילה שרופא א. א. ג עושה עם הסיב אופטי או שזה שונה ואם זה שונה איך ניתן להשיג בדיקה כזו?

 • + הוסף תגובה
פוליפ ד"ר יקי כהן 24/06/2019 09:18
 • יוני בוקר טוב , אם יש לך נגע חד צידי זה יהיה לרוב פוליפ, ואותו יש להסיר בפעולה כירורגית הוא אינו יכול להרפא לבד. החשיבות בהסרתו נבועת משתי סיבות - 1. לא משאירים נגע גידולי בגוף והשנייה הוא בשלב מסויים יתחיל לפצוע את המיתר הנגדי ויכביד על המיתר שעליו הוא נמצא ויפגע בגל הרטט שלו. אם נצפה אצלך פוליפ אין סיבה לעשות בדיקת סטרובוסקופ - שבודקת את גלי הרטט של המיתר - סיב אופטי היא בדיקה מספקת. אתה מוזמן לבוא אלי לקליניקה לחוות דעת נוספת. המשך יום נעים

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר הקול יוני 05/07/2019 18:05
 • בהמשך לתשובתך לפני כשבועיים ראו בבדיקה עם סיב אופטי פוליפ על מיתר הקול. והיום לאחר כשבועיים ביקשתי בדיקה חוזרת ובה נאמר לי שלא רואים שום דבר. המלצת הרופא היתה לשלוח לבדיקת סטרובוסקופיה. דעתך בנושא. תודה

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר קול ד"ר יקי כהן 07/07/2019 12:59
שינוי בטון דיבור אם 05/07/2019 09:23
 • קורה שתוך כדי שיחה אני מרגישה שטון הדיבור שלי נהיה נמוך. בעבר הייתי צרודה מספר פעמים ולעיתים אפילו איבדתי את הקול למספר ימים. חשוב לציין שאני לא מהדברנים הגדולים....

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 12:10
 • היי, אני בת 21 וסובלת מחרדות קשות.לפני כשלושה חודשים ניסיתי להתאבד.הייתי מונשמת ומורדמת ושמו לי טובוס.כשהשתחררתי מבית החולים לא יכלתי לדבר בכלל,רק בלחש ועם הרבה מאמץ.עכשיו הקול שלי עדיין לא חזר במלואו.הקול שלי צרוד מאוד,שקט,לא יכולה לדבר בקול,קשה לי לדבר סתם כך,זה ממש לוקח ממני מאמץ.הקול שלי חלש מאוד.זה מחריף לי את החרדות כי עכשיו אני גם נשמעת נורא מוזר ומתביישת לדבר בחברה. *השאלה היא,יש איזה טיפול למצב הזה כדי שהקול שלי יחזור לקדמותו או שזה בלתי הפיך? כבר עבר המון זמן!!!! *יש איזה טיפול,אפילו טבעי למצב?

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס ד"ר כהן יקי 25/06/2019 13:32
 • רייצ'ל שלום , ראשית צריך לבדוק את מצב מיצרי הקול שלך לאחר החדרת הטובוס. לפי הבדיקה ניתן יהיה לדעת האם טיפול שמרני אצל ק. תקשורת מספק או שיש צורך במשהו אחר את מוזמנת לבוא ולהיבדק רפואה שלמה ד"ר כהן

 • + הוסף תגובה
עוד שאלה לאיבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 13:38
 • תודה רבה.רק לא הבנתי,מה זה טיפול שמרני אצל ק.תקשורת? איפה לבוא ולהיבדק? אני גרה בירושלים.

 • + הוסף תגובה
המשך תשובה ד"ר יקי כהן 25/06/2019 13:41
 • טיפול שמרני - זה טיפול בקול אצל קלינאית תקשורת המתמחה בתחום. אני מקבל בתל אביב ברמת החייל אבל את יכולה לפנותלכל מומחה למיתרי הקול גם בירושלים

 • + הוסף תגובה
המשך קול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 30/06/2019 17:25
 • תודה.כתבת שלפני טיפול אצל קלינאית תקשורת יש צורך לבדוק את מצב מיתרי הקול.האם קלינאית תקשורת בודקת את מצב מיתרי הקול או שצריך ללכת לרופא? אם כן,לאיזה רופא? רופא משפחה זה בסדר?

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!