דלקת עיניים (Eye Infections)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

דלקת עיניים (Eye Infections) היא מחלת עיניים שכיחה ביותר הנובעת מהדבקה נגיפית, בקטריאלית או  ממקור מיקרואורגניזמי אחר. דלקת עיניים מתאפיינת בתסמינים של גרד, אדמומיות, עין דומעת, כאבים וסימפטומים נוספים הגורמים למטרד רב עבור החולה. דלקות עיניים ככל אינן מסוכנות אולם אם מזניחים את הטיפול בהן הן עלולות להתפשט ולגרום לנזק קבוע לעין ולראייה.


אנשים המרכיבים עדשות מגע דרך קבע נוטים לסבול יותר מדלקות עיניים בגלל החיידקים המצטברים על העדשה (לכן חשוב לנקות את העדשות עם נוזל לחיטוי). 
הטיפולים בדלקת עיניים (Eye Infections) הם שונים ותלויים במקור הזיהום.

פנים של אישה עם דלקת עינייםדלקת עיניים השכיחה ביותר היא דלקת הלחמית על רקע חיידקי (bacterial conjunctivitis). זיהומים שכיחים נוספים כוללים דלקת כרונית של העפעף (blepharitis), זיהום חיידקי מסוג סטאפילוקוקים (staphylococcal) ושעורה (Styes). שעורה הוא זיהום של בלוטות שומן קטנות הממוקמות לאורך שולי העפעף (בכל הקף העין), הוא מתבטא בנפיחויות, אודם וגרד מציק של העין. דלקת בעין מסוג שעורה יכולה לעבור מעצמה אחרי מספר ימים ללא טיפול רפואי, אך במקרים נדירים יתכנו סיבוכים אשר יצריכו פנייה לרופא עיניים.  


העין היא איבר חיצוני החשוף מאוד לפתוגנים רבים אשר יכולים לגרום לזיהומים. לכן לעין מנגנון הגנה משלה הכולל דמעות (מתפקדות כמסננת השוטפת את העין מגורמים זרים ומזיקים, זו הסיבה שהעין דומעת במגע עם גוף זר), ריסים ועפעפיים אשר משמשות כמגן פיסי מהסביבה. אולם גם מערכת יעילה זו חשופה למזהמים. מקור הזיהום יכול להיות מקומי (לדוגמה מהעפעפיים כמו במקרה של שעורה) או ממקום מרוחק יותר בגוף כגון הסינוסים.


דלקת עיניים (bacterial conjunctivitis) יכולה להיות גם תוצאה של טראומה, ניתוח עיניים ואף ליקויים במערכת החיסונית אשר לא מסוגלת להתמודד עם נגיפים וחיידקים שונים.דלקות עיניים הינן מדבקות ביותר לכן יש להקפיד על הגיינה אישית בזמן החשיפה לאדם החולה בדלקת עיניים (Eye Infections).

סימפטומים


הסימפטומים הכלליים של דלקת עיניים (Eye Infections) הם:
עיניים אדומות
גירוד מתמיד ומציק
תחושה של "חול בעיניים" או גוף זר אשר גורם לגירוי ולא ניתן לאיתור
קילוף ונפיחות של העפעפיים
ראייה מטושטשת
הפרשה מוגלתית
עיניים דומעות
כאבים

במקרים של דלקת הלחמית ממקור חיידקי התסמינים הם: עיניים מגרדות, תחושת גירוי בעין, הפרשות מוגברת של נוזלים ודמעות. העפעפיים יכולים להתנפח מאוד מה שיקשה מעט על פתיחת העין. במקרים של הדבקות העפעפיים כתוצאה מהפרשות אסור בשום פנים לנסות לפתוח את העין (בעזרת האצבעות) פיסית משום שפעולה זו יכולה לגרום נזק רב למבנה העין.

מקור נוסף לתסמינים של דלקת עיניים היא דלקת עפעפיים (Blepharitis) והיא אחת התופעות המוכרות ביותר כמקור לדלקת עיניים. תסמיניה הם: אדמומיות, נפיחות, עין שורפת, עקצוצים חדים, רגישות לאור וחספוס בעין. תסמינים חזקים יותר בהתעוררות משום שבמהלך השינה העין סגורה ולא מתאווררת כראוי.

שעורה (Styes) מתחילה כבליטה קטנה, אדומה ומגרדת על העפעף. הנפיחות והתסמינים מגיעים לשיאם כעבור שלושה ימים, אז הנוזלים מתנקזים החוצה והנפיחות יורדת לאיטה. תקופת ההחלמה משעורה היא כשבוע. 

מניעה

דלקת עיניים (Eye Infections) מדבקות מאוד, הן מועברות מאדם לאדם דרך הפרשות העין. כלומר אם אדם החולה בדלקת עיניים שפשף את עינו ולחץ את ידך לאחר מכן, ישנו סיכוי טוב מאוד שאתה עלול לפתח דלקת. הפרשות העין (דמעות, מוגלה ונוזלים נוספים) מכילים את הנגיף או החיידק אשר גרמו לזיהום ולכן מופצים בצורה קלה מאדם לאדם דרך מגע. הנה מספר דרכים בהן תוכל להגן על עצמך מהדבקות בדלקת עיניים ולאפשר ריפוי מהיר ויעיל במידה והינך חולה באחת:

יש לשטוף ידיים בקפדנות לפני המגע בעין. במידה ואתה חולה בדלקת עיניים מומלץ לשטוף את הידיים לפני ואחרי פרוצדורת הטיפול (טיפות עיניים, משחה וכו').

לא מומלץ לחלוק איפור עיניים (כמו כן לא מומלץ להשתמש בטסטרים של איפור עיניים בחנויות איפור).

במידה ואתה חולה בדלקת עיניים לא מומלץ להתאפר עד לריפוי מוחלט של הדלקת, בשל חשש של זיהום וגירוי נוסף לעין. במידה והדלקת התפתחה לאחר השימוש באיפור מומלץ לא להשתמש בו שוב.

אם הינך משתמש בעדשות עיניים חשוב ביותר לשמור על ניקיון העדשה ולהשתמש בחומרי חיטוי מתאימים.

אסור לשפשף את העין החולה.

כל פריט ביגוד, מצעים או מגבות אשר באו במגע עם העין החולה, חייבים לעבור חיטוי בטרם המעבר לאדם אחר.

משקפי שמש מסייעות להרחיק גופים זרים ונגיפים הנשאים ברוח ועלולים לגרום לדלקת עיניים.

יש להימנע ממגע העיניים עם מים מזוהמים ממקור לא ידוע.
פורומים, עיניים ילדים, פזילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ממצא בבדיקת עיניים כלנית 15/07/2019 13:12
  • הילד שלי היה בבדיקת עיניים שגרתית ושם התגלה שיש לו "דיסקה מוטית, גבול מטושטש והרמה נזלית". הרופאה ציינה שיש משהו בעצב הראייה. שלחה לבדיקות OCT ואולטראסאונד. בינתיים דיברתי עם מישהי אחרת שטענה שהיא היתה אמורה לשלוח את הילד גם להדמיה ונוירולוג ושהיא מתפלאת שהרופאה לא נהגה כך. השאלה אם זה תקין. גם הבדיקות לוקחות זמן. יש לציין שהילד עשה בעבר בדיקות ראייה והכל היה תקין אז בבדיקות.

  • + הוסף תגובה
פזילה ומשקפי פריזמות לוברבום 14/07/2019 21:39
  • שלום וברכה אני בת 26 כשהייתי ילדה קטנה היהו לי 2 הפזילות גם רחוק וקרוב לאחורנה הייתי אצל מישהי שהמליצה לי ללבוש משקפיים עם פריזמות והרידה לי את המספר של הקוצר ראיה (במקום שיהיה 10.5 הורידה ל9 -) ב 2 העיניים רציתי לשאול האם זה בריאה ללכת כזה דבר כל היום ועד כדי כך שהפזילה יתיישר ולהזניח את הוצק קראיה שיש לי אני ממשה מחכה לתשובה כי אני דואגת בגלל העתיד ( פעם היה לי שלא מצאו את המספר הנכון והסתובבתי ככה כמה חודשים מחכה לתשובה הייתי יכולה בכל אופן ללכת עם רטיה אך התחלתי לפני כמה זמן עבודה עם אנשים

  • + הוסף תגובה
ממצא בבדיקת עיניים כלנית 14/07/2019 13:06
  • הילד שלי היה בבדיקת עיניים שגרתית ושם התגלה שיש לו "דיסקה מוטית, גבול מטושטש והרמה נזלית". הרופאה ציינה שיש משהו בעצב הראייה. שלחה לבדיקות OCT ואולטראסאונד. בינתיים דיברתי עם מישהי אחרת שטענה שהיא היתה אמורה לשלוח את הילד גם להדמיה ונוירולוג ושהיא מתפלאת שהרופאה לא נהגה כך. השאלה אם זה תקין. גם הבדיקות לוקחות זמן. יש לציין שהילד עשה בעבר בדיקות ראייה והכל היה תקין אז בבדיקות.

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!