רעלת הריון (Preeclampsia)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

רעלת הריון מאופיינת בלחץ דם גבוה והימצאות חלבון בשתן, שמופיעים לאחר השבוע ה- 20 של ההיריון. במרבית המקרים, רעלת הריון גורמת לעליית מתונה בלבד בערכים של הדם. אולם, כאשר רעלת ההיריון אינה מטופלת היא יכולה להוביל אל מגוון סיבוכים הן אצל האם והן אצל העובר ואף למוות.


המרפא היחיד לרעלת הריון היא ליילד את האישה. במידה ורעלת ההיריון מתפתחת לקראת סיום תקופת ההיריון, גרימה ללידה היא כמובן הפתרון הנהיר והטוב ביותר. אבחון רעלת הריון (לחץ דם גבוה בהריון) בשלבים מוקדמים יותר של ההריון מצריך נקיטת צעדים להארכתו כדי לאפשר לעובר להוסיף ולהתפתח. כל זאת מבלי להסתכן בסיבוכים לאישה ההרה או לעובר.


סימפטומים


רעלת הריון סימנים, רעלת הריון תסמינים, רעלת הריון טיפול, רעלת הריון סימפטומים, רעלת הריון קלה, רעלת היריון, רעלת הריון מה זה, מהי רעלת הריון, רעלת הריון סיבות, לחץ דם גבוהה בהריון

התסמינים של רעלת הריון הם: לחץ דם גבוה (hypertension) ונוכחות חלבון בשתן (proteinuria) עקב פגיעה בתפקוד הכליות לאחר השבוע ה- 20 של ההיריון. ניתן לגלות תסמינים מוקדמים של רעלת הריון (לחץ דם גבוה בהריון) בבדיקות מעקב הריון הרגילות, כגון מדידת לחץ דם, בדיקות תפקודי כליה ובדיקות שתן.


סימנים נוספים של רעלת הריון, שיכולים להתפתח בהדרגה או בבת אחת, במרבית המקרים בשבועות האחרונים של תקופת הריון, כוללים:

·  כאבי ראש חזקים מאוד

·  שינויים בראייה, הכוללים איבוד זמני של הראייה, טשטוש בראייה או רגישות יתר לאור

·  כאבי בטן, לרוב באזור שמתחת לצלעות באזור הימני של הבטן

·  בחילות או הקאות

·  סחרחורות

·  הפרשת שתן מוגברת

·  עלייה פתאומית במשקל, בדרך כלל יותר מקילוגרם אחד בשבוע

במקרים רבים של רעלת ההיריון (לחץ דם בהריון) עלולה להופיע גם בצקת, במיוחד באזור הפנים והידיים. אך הנפיחות לכשעצמה אינה נחשבת סימן מובהק לרעלת הריון, מכיוון שהיא מופיעה גם בהריונות תקינים לחלוטין.


הפרעות אחרות הגורמות ללחץ דם גבוה במהלך ההיריון
רעלת הריון מוגדרת כאחת מתוך ארבע תסמונות אשר יכולות לגרום לעלייה בלחץ הדם במהלך ההיריון, שלושת האחרות הן:

לחץ דם הריוני גבוהנשים אשר סובלות מלחץ דם הריוני גבוה מציגות ערכים גבוהים בלחץ הדם שלהן , אך אינן מפרישות עודפי חלבון לשתן. אך חלק מנשים שסובלות מלחץ דם הריוני גבוה יפתחו בסופו של דבר רעלת הריון. 

לחץ דם כרוני גבוה. לחץ דם שהוא גבוה באופן כרוני מראה ערכים גבוהים כבר לפני השבוע ה-20 להריון או נמשך מעבר ל-12 שבועות שלאחר הלידה. לרוב לחץ הדם הכרוני הגבוה היה קיים טרם הריון, אך פשוט לא אובחן. 

רעלת היריון בנוסף ללחץ דם כרוני גבוה. מצב זה מתאר נשים אשר סובלות מלחץ דם כרוני גבוה ללא כל קשר להריון ובזמן ההריון ערכי לחץ הדם שלהן עולים עוד יותר, זאת בנוסף לנוכחות החלבון בשתן שלהן.

סיבות וגורמי סיכון

רעלת הריון מכונה "רעלת" מכיוון שבעבר נהוג היה לחשוב כי היא נגרמת כתוצאה מהימצאות רעלן בדם האישה ההרה. למרות שתיאוריה זו הופרכה כבר מזמן, החוקרים עדיין מנסים לגלות מהו הגורם לרעלת ההריון. 

הגורמים האפשריים כוללים בין השאר:
·  זרימת דם בלתי מספקת אל עבר הרחם 

·  נזקים בכלי הדם 

·  בעיות במערכת החיסונית 

·  תזונה לקויה


רעלת הריון מתפתחת רק בזמן הריון. גורמי הסיכון שלה כוללים בין השאר:

·  עבר רפואי או היסטוריה משפחתית של רעלת היריון

·  הריון ראשון. הסיכון לפתח רעלת הריון גבוה ביותר בהריון הראשון או בהריון ראשון עם בן זוג חדש. 

·  גיל. הסיכון לרעלת הריון גבוה יותר מעל גיל 35. 

·  עודף משקל.

·  הריון מרובה עוברים.

·  סוכרת הריון.

·  עבר רפואי של מחלות אחרות, כמו לחץ דם כרוני גבוה, סוכרת, מחלת כליות או זאבת (לופוס).

תופעות נלוות וסיבוכים

מרבית הנשים אשר סובלות ממצב של רעלת הריון יולדות תינוקות בריאים לחלוטין. ככל שרעלת הריון שלך חמורה יותר, וככל שהיא מופיעה בשלב מוקדם יותר של ההיריון, כך גדלה רמת הסיכון לך ולעובר שלך. 

הסיבוכים המלווים את רעלת ההיריון כוללים בין השאר:

·          חוסר זרימת דם אל השליה
·          היפרדות השליה. רעלת ההיריון מעלה את רמת הסיכון להיפרדות השליה, תופעה אשר בה השליה מתנתקת מן הדופן הפנימית של הרחם עוד טרם הלידה. היפרדות חמורה של השליה יכולה לגרום לדימומים כבדים, אשר יכולים להיות מסכני חיים הן לעובר והן לאם.
·          תסמונת תמס דם (HELLP)
·          רעלת הריון ממאירה (Eclampsia)

אבחון ובדיקות

רעלת הריון מתגלה לרוב באופן בלתי צפוי במהלך בדיקות השגרתיות, כמו מדידת לחץ הדם ובדיקות השתן השגרתיות.
 זאת אחת הסיבות לכך שחשוב להקפיד על ביצוע בדיקות היריון תקופתיות במהלך כל תקופת ההריון.

במהלך תקופת ההיריון, לחץ דם המראה ערכים הנמוכים מ- 130/85 מילימטר כספית (mm Hg) נחשב ללחץ דם בעל ערכים תקינים. לחץ דם המראה ערכים הגבוהים מ- 140/90 מילימטר כספית (mm Hg) נחשב ללחץ דם בעל ערכים הגבוהים מן התקין. 

למרות זאת, בדיקת לחץ דם בודדת המצביעה על עלייה בלחץ הדם אינה אומרת כי לקית ברעלת ההיריון. במידה ויש לך קריאה אחת שהיא מצביעה על ערכים שאינם תקינים – או קריאה אחת המצביעה על ערכים הגבוהים מן הערכים הרגילים שלך – הרופא המטפל בך יבצע מעקב צמוד על ערכי לחץ הדם שלך. 

ייתכן והרופא המטפל בך יבקש ממך להגיע למרפאה לבדיקות לחץ דם מעבר לביצוע הבדיקות השגרתיות שלך וזאת בנוסף לביצוע מעקב צמוד לכמויות החלבון הנמצאות בשתן שלך.

במידה ונקבעה האבחנה כי לקית ברעלת הריון, גינקולוג אשר מטפל בך ימליץ לבצע מספר בדיקות נוספות על מנת לקבוע באיזו רמה הכליות והכבד שלך מתפקדים וכן על מנת לבחון האם בדם שלך יש את הכמות התקינה של טסיות דם – התאים אשר אחראים לקרישת הדם.
 
כמו כן הרופא המטפל בך יכול להמליץ לך על מעקב צמוד אחר גדילת העובר שלך, בדרך כלל באמצעות בדיקות אולטרהסאונד. בדיקות אלה מבוצעות על ידי שילוב תדרים גבוהים של גלי קול יחד עם עיבוד ממוחשב אשר יוצרים יחדיו תמונה של תוך הרחם שלך.

ייתכן ותצטרכי לעבור בדיקה לקביעת מידת הלחץ העוברי או קביעת פרופיל ביופיזי על מנת לקבוע האם העובר שלך מקבל את כמות החמצן והמזון הדרושים לו. 

הבדיקה לקביעת מידת הלחץ העוברי היא הליך פשוט אשר במהלכו עוקבים אחר כמות התנועות של העובר על פני פרק זמן מסוים ואת מידת העלייה של פעימות הלב של העובר בעקבות התזוזות שלו בעזרת מוניטור עוברי

הבדיקה לקביעת הפרופיל הביופיזי משלבת בתוכה בדיקת אולטרה סאונד עם בדיקת רמת הלחץ העוברי וזאת על מנת לספק את מרבית המידע לגבי הנשימה, התנועות והמצב הכללי של העובר שלך בנוסף למדידת כמות מי השפיר ברחם.

טיפולים ותרופות

המרפא היחיד לתופעת רעלת הריון היא לידה. אם את נמצאת ברמת סיכון מוגברת לפתח התקפי כפיון, להיפרדות השליה או לסבול מדימומים חזקים עד כדי נפילה בערכים של לחץ הדם שלך. 

במידה ואת בשלבים מוקדמים של ההיריון שלך, לידה לא תהיה הטיפול ברעלת הריון הטוב ביותר עבור העובר שלך.

·          מנוחה במיטה: רכישת זמן על מנת לאפשר לעובר לגדול
·          טיפול תרופתי: על מנת לסייע לך ולעובר שלך
·          לידה: הפתרון הטוב ביותר לרעלת ההיריון.

מניעה

לא ידוע במדויק מהו הגורם למצב של רעלת ההריון. צריכה מתונה יותר של מלח או שינוי בפעילות שלך במהלך ההיריון אינם מקטינים בהכרח את רמת הסיכון לחלות ברעלת הריון. 

האמצעי הטוב היותר על מנת לשמור עלייך ועל חיי העובר שלך היא לדאוג על ביצוע כל בדיקות ההריון התקופתיות הנדרשות על בסיס קבוע ולהתחילם בשלבים מוקדמים של ההיריון ככל האפשר. 

במידה ומצב של רעלת ההריון מתגלה בשלבים המוקדמים שלה, את יחד עם הרופא המטפל בך, יכולים לשתף פעולה על מנת למנוע הופעת סיבוכים ולשקול מהם הצעדים הטובים ביותר שיש לנקוט עבורך ועבור העובר שלך.

פורומים, אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם נדרש אקו לב עוברי מיכל 21/07/2019 19:52
 • בסקירת מערכות 1 שביצענו באופן פרטי אצל רופא מומחה הוא ציין כי נצפה TR ו MR בלב ובדר"כ זה מסתדר עד הסקירה המורחבת. לא ניתן הנחייה מפורשת לביצוע אקו לב עוברי. האם יש צורך שנעשה עוד לפני הסקירה המורחבת?

 • + הוסף תגובה
אקו לב עובר ד"ר יוחנן שמעוני 22/07/2019 07:36
 • במידה ולא הודגם פגם מבני ברור או אין סיפור משפחתי ממתינים בד"כ לסקירה המאוחרת ואם יהיה ספק אפילו קטן מבצעים אקו לב עובר שמבוצע בד"כ אחרי שבוע 20

 • + הוסף תגובה
לא נצפה כיס מרה בסקירה מוקדמת אורית 18/07/2019 16:09
 • כיס מרה לא נצפה בסקירה מוקדמת בסוף שבוע 15 וגם לא בבדיקה חוזרת בסוף שבוע 16. כל שאר המדדים תקינים לחלוטין. רקע: בת 43, הריון לאחר טיפולים ומאד יקר. בוצעה בדיקת NIPT מורחבת שיצאה תקינה לגמרי ושללה מחלות כרומוזומליות של העןבר. שקיפות תקינה. לא רוצה לסכן את ההריון בבדיקת מי שפיר ורוצה לדגעת מה הסיכויים ש: 1. אכן יוולד תינוק ללא כיס מרה, בהנחה שכל שאר המדדים והבדיקות תקינים לגמרי. 2. אם כן יקרה מקרה נדיר שכזה, מה ההשלכות?

 • + הוסף תגובה
כיס מרה ד"ר יוחנן שמעוני 22/07/2019 07:33
 • במידה ולא נראה כיס המרה בבדיקות שציינת מבצעים דיקור מי שפיר כדי לוודא אם יש מלחי מרה זאת כדי לוודא שכבד העובר יוכל בהמשך לתפקד. במידה ואין דרכי מרה ישנן השלכות לחיים לאחר הלידה. הבעיה שאת הדיקור יש לבצע בחלון זמן מסוים ולכן ביקשו שתבצעי את הדיקור כבר כעת. במידה ויהיה תקין תהיי בכל מקרה במעקב.

 • + הוסף תגובה
אולטרסראונד ראשון רונה 12/07/2019 12:04
 • היי, עשינו IUI ב-23/6 לאחר זריקת אוביטרל יום לפני. ההנחיה הייתה לבדוק בטא שבועיים אחרי ולאחר מכן לבדוק הכפלה. 8/7- בטא 356 11/7 בטא 998 נקבע לי אולטרסאונד ראשון במרפאה שבה אנחנו מטופלים ליום שלישי הקרוב- 16/7, זה לא קצת מוקדם מדי? יתכן שיהיה אפשר לראות כבר דופק בשבוע הזה? ובמידה ולא מה מצפים לראות בשלב הזה? תודה

 • + הוסף תגובה
אולטרהסאונד ראשון ד"ר יוחנן שמעוני 22/07/2019 07:27
 • יתכן וביקשו לבצע במועד שנאמר לה ושכנראה בוצע כדי לוודא את מספר שקי ההריון בחלל הרחם. מקווה שהכל בסדר שיהיה בהצלחה.

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!