רעלת הריון (Preeclampsia)

ראשי

תאור

רעלת הריון היא מחלה המאופיינת בלחץ דם גבוה ובהימצאות חלבון בשתן, שמופיעים לאחר השבוע ה- 20 של ההיריון. במרבית המקרים, רעלת הריון גורמת לעליית מתונה בלבד בערכים של הדם. אולם, כאשר רעלת ההיריון אינה מטופלת היא יכולה להוביל אל מגוון סיבוכים הן אצל האם והן אצל העובר ואף למוות.

המרפא היחיד לרעלת הריון היא ליילד את האישה. במידה ורעלת ההיריון מתפתחת לקראת סיום תקופת ההיריון, גרימה ללידה היא כמובן הפתרון הנהיר והטוב ביותר. אבחון רעלת הריון (לחץ דם גבוה בהריון) בשלבים מוקדמים יותר של ההריון מצריך נקיטת צעדים להארכתו כדי לאפשר לעובר להוסיף ולהתפתח. כל זאת מבלי להסתכן בסיבוכים לאישה ההרה או לעובר.


סימפטומים


אישה עם רעלת הריון סובלת מכאבי ראש

התסמינים של רעלת הריון הם: לחץ דם גבוה (hypertension) ונוכחות חלבון בשתן (proteinuria) עקב פגיעה בתפקוד הכליות לאחר השבוע ה- 20 של ההיריון. ניתן לגלות תסמינים מוקדמים של רעלת הריון (לחץ דם גבוה בהריון) בבדיקות מעקב הריון הרגילות, כגון מדידת לחץ דם, בדיקות תפקודי כליה ובדיקות שתן.

סימנים נוספים של רעלת הריון, שיכולים להתפתח בהדרגה או בבת אחת, במרבית המקרים בשבועות האחרונים של תקופת הריון, כוללים:

·  כאבי ראש חזקים מאוד

·  שינויים בראייה, הכוללים איבוד זמני של הראייה, טשטוש בראייה או רגישות יתר לאור

·  כאבי בטן, לרוב באזור שמתחת לצלעות באזור הימני של הבטן

·  בחילות או הקאות

·  סחרחורות

·  הפרשת שתן מוגברת

·  עלייה פתאומית במשקל, בדרך כלל יותר מקילוגרם אחד בשבוע

במקרים רבים של רעלת ההיריון (לחץ דם בהריון) עלולה להופיע גם בצקת, במיוחד באזור הפנים והידיים. אך הנפיחות לכשעצמה אינה נחשבת סימן מובהק לרעלת הריון, מכיוון שהיא מופיעה גם בהריונות תקינים לחלוטין.


הפרעות אחרות הגורמות ללחץ דם גבוה במהלך ההיריון
רעלת הריון מוגדרת כאחת מתוך ארבע תסמונות אשר יכולות לגרום לעלייה בלחץ הדם במהלך ההיריון, שלושת האחרות הן:

לחץ דם הריוני גבוהנשים אשר סובלות מלחץ דם הריוני גבוה מציגות ערכים גבוהים בלחץ הדם שלהן , אך אינן מפרישות עודפי חלבון לשתן. אך חלק מנשים שסובלות מלחץ דם הריוני גבוה יפתחו בסופו של דבר רעלת הריון. 

לחץ דם כרוני גבוה. לחץ דם שהוא גבוה באופן כרוני מראה ערכים גבוהים כבר לפני השבוע ה-20 להריון או נמשך מעבר ל-12 שבועות שלאחר הלידה. לרוב לחץ הדם הכרוני הגבוה היה קיים טרם הריון, אך פשוט לא אובחן. 

רעלת היריון בנוסף ללחץ דם כרוני גבוה. מצב זה מתאר נשים אשר סובלות מלחץ דם כרוני גבוה ללא כל קשר להריון ובזמן ההריון ערכי לחץ הדם שלהן עולים עוד יותר, זאת בנוסף לנוכחות החלבון בשתן שלהן.

סיבות וגורמי סיכון

רעלת הריון מכונה "רעלת" מכיוון שבעבר נהוג היה לחשוב כי היא נגרמת כתוצאה מהימצאות רעלן בדם האישה ההרה. למרות שתיאוריה זו הופרכה כבר מזמן, החוקרים עדיין מנסים לגלות מהו הגורם לרעלת ההריון. 

הגורמים האפשריים כוללים בין השאר:
·  זרימת דם בלתי מספקת אל עבר הרחם 

·  נזקים בכלי הדם 

·  בעיות במערכת החיסונית 

·  תזונה לקויה


רעלת הריון מתפתחת רק בזמן הריון. גורמי הסיכון שלה כוללים בין השאר:

·  עבר רפואי או היסטוריה משפחתית של רעלת היריון

·  הריון ראשון. הסיכון לפתח רעלת הריון גבוה ביותר בהריון הראשון או בהריון ראשון עם בן זוג חדש. 

·  גיל. הסיכון לרעלת הריון גבוה יותר מעל גיל 35. 

·  עודף משקל.

·  הריון מרובה עוברים.

·  סוכרת הריון.

·  עבר רפואי של מחלות אחרות, כמו לחץ דם כרוני גבוה, סוכרת, מחלת כליות או זאבת (לופוס).

תופעות נלוות וסיבוכים

מרבית הנשים אשר סובלות ממצב של רעלת הריון יולדות תינוקות בריאים לחלוטין. ככל שרעלת הריון שלך חמורה יותר, וככל שהיא מופיעה בשלב מוקדם יותר של ההיריון, כך גדלה רמת הסיכון לך ולעובר שלך. 

הסיבוכים המלווים את רעלת ההיריון כוללים בין השאר:

·          חוסר זרימת דם אל השליה
·          היפרדות השליה. רעלת ההיריון מעלה את רמת הסיכון להיפרדות השליה, תופעה אשר בה השליה מתנתקת מן הדופן הפנימית של הרחם עוד טרם הלידה. היפרדות חמורה של השליה יכולה לגרום לדימומים כבדים, אשר יכולים להיות מסכני חיים הן לעובר והן לאם.
·          תסמונת תמס דם (HELLP)
·          רעלת הריון ממאירה (Eclampsia)

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

רעלת הריון מתגלה לרוב באופן בלתי צפוי במהלך בדיקות השגרתיות, כמו מדידת לחץ הדם ובדיקות השתן השגרתיות.
 זאת אחת הסיבות לכך שחשוב להקפיד על ביצוע בדיקות היריון תקופתיות במהלך כל תקופת ההריון.

במהלך תקופת ההיריון, לחץ דם המראה ערכים הנמוכים מ- 130/85 מילימטר כספית (mm Hg) נחשב ללחץ דם בעל ערכים תקינים. לחץ דם המראה ערכים הגבוהים מ- 140/90 מילימטר כספית (mm Hg) נחשב ללחץ דם בעל ערכים הגבוהים מן התקין. 

למרות זאת, בדיקת לחץ דם בודדת המצביעה על עלייה בלחץ הדם אינה אומרת כי לקית ברעלת ההיריון. במידה ויש לך קריאה אחת שהיא מצביעה על ערכים שאינם תקינים – או קריאה אחת המצביעה על ערכים הגבוהים מן הערכים הרגילים שלך – הרופא המטפל בך יבצע מעקב צמוד על ערכי לחץ הדם שלך. 

ייתכן והרופא המטפל בך יבקש ממך להגיע למרפאה לבדיקות לחץ דם מעבר לביצוע הבדיקות השגרתיות שלך וזאת בנוסף לביצוע מעקב צמוד לכמויות החלבון הנמצאות בשתן שלך.

במידה ונקבעה האבחנה כי לקית ברעלת הריון, גינקולוג אשר מטפל בך ימליץ לבצע מספר בדיקות נוספות על מנת לקבוע באיזו רמה הכליות והכבד שלך מתפקדים וכן על מנת לבחון האם בדם שלך יש את הכמות התקינה של טסיות דם – התאים אשר אחראים לקרישת הדם.
 
כמו כן הרופא המטפל בך יכול להמליץ לך על מעקב צמוד אחר גדילת העובר שלך, בדרך כלל באמצעות בדיקות אולטרסאונד. בדיקות אלה מבוצעות על ידי שילוב תדרים גבוהים של גלי קול יחד עם עיבוד ממוחשב אשר יוצרים יחדיו תמונה של תוך הרחם שלך.

ייתכן ותצטרכי לעבור בדיקה לקביעת מידת הלחץ העוברי או קביעת פרופיל ביופיזי על מנת לקבוע האם העובר שלך מקבל את כמות החמצן והמזון הדרושים לו. 

הבדיקה לקביעת מידת הלחץ העוברי היא הליך פשוט אשר במהלכו עוקבים אחר כמות התנועות של העובר על פני פרק זמן מסוים ואת מידת העלייה של פעימות הלב של העובר בעקבות התזוזות שלו בעזרת מוניטור עוברי

הבדיקה לקביעת הפרופיל הביופיזי משלבת בתוכה בדיקת אולטרה סאונד עם בדיקת רמת הלחץ העוברי וזאת על מנת לספק את מרבית המידע לגבי הנשימה, התנועות והמצב הכללי של העובר שלך בנוסף למדידת כמות מי השפיר ברחם.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

המרפא היחיד לתופעת רעלת הריון היא לידה. אם את נמצאת ברמת סיכון מוגברת לפתח התקפי כפיון, להיפרדות השליה או לסבול מדימומים חזקים עד כדי נפילה בערכים של לחץ הדם שלך. 

במידה ואת בשלבים מוקדמים של ההיריון שלך, לידה לא תהיה הטיפול ברעלת הריון הטוב ביותר עבור העובר שלך.

·          מנוחה במיטה: רכישת זמן על מנת לאפשר לעובר לגדול
·          טיפול תרופתי: על מנת לסייע לך ולעובר שלך
·          לידה: הפתרון הטוב ביותר לרעלת ההיריון.

מניעה

לא ידוע במדויק מהו הגורם למצב של רעלת ההריון. צריכה מתונה יותר של מלח או שינוי בפעילות שלך במהלך ההיריון אינם מקטינים בהכרח את רמת הסיכון לחלות ברעלת הריון. 

האמצעי הטוב היותר על מנת לשמור עלייך ועל חיי העובר שלך היא לדאוג על ביצוע כל בדיקות ההריון התקופתיות הנדרשות על בסיס קבוע ולהתחילם בשלבים מוקדמים של ההיריון ככל האפשר. 

במידה ומצב של רעלת ההריון מתגלה בשלבים המוקדמים שלה, את יחד עם הרופא המטפל בך, יכולים לשתף פעולה על מנת למנוע הופעת סיבוכים ולשקול מהם הצעדים הטובים ביותר שיש לנקוט עבורך ועבור העובר שלך.


פורומים אזוספרמיה, ניתוחים להפקת זרע ופריון הגבר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת זרע שלילית גיל 13/01/2020 15:46
 • בן הזוג שלי עשה 3 בדיקות זרע והתוצאה היא אפס תאי זרע, איך אפשר להתקדם הלאה? אני מאד במתח מהתוצאה.

 • + הוסף תגובה
מחסור בתאי זרע דר' שלומי ברק 13/01/2020 17:20
 • שלום גיל, יש לבחון את המאפיינים השונים בבדיקת הזרע (נפח, PH, נוכחות תאים שונים, ועוד) ובמקביל לבדוק את הפרופיל ההורמונלי, כדי לקבל אינדיקציה ראשונית האם מדובר באזוספרמיה חסימתית הנובעת ממעצור בדרכי הזרע, או באזוספרמיה לא חסימתית הנובעת מכשל בייצור הזרע באשך או כתוצאה מכשל הורמונלי. בהמשך יש לבצע המשך הערכה אנדרולוגית מקיפה (בדיקות גנטיות שונות, בדיקה פיזית של האשכים ע"י אנדרולוג ו-US אשכים, ובדיקות שונות נוספות לפי הצורך) כדי לאבחן במידת האפשר את הגורם לתופעה, ולפנות לטיפול בהתאם. באופן כללי ניתן לומר, שכאשר התופעה אובחנה כאזוספרמיה לא חסימתית על רקע כשל אשכי, יש לפנות תחילה לחיפוש זרע מעמיק במעבדה איכותית.

 • + הוסף תגובה
בדיקת מיקרו טסה שלילית דודו 06/01/2020 21:37
 • ניתוח מיקרו טסה יצא שלילי מה ניתן למען השם עוד לעשות

 • + הוסף תגובה
כשלון בניתוח מיקרו טסה דר' שלומי ברק 06/01/2020 21:48
 • שלום דודו, כדי לענות על השאלה באופן פרטי ולתת הערכה לאחוזי ההצלחה, יש לערוך בדיקה יסודית ע"י רופא מומחה לפריון הגבר (אנדרולוג) של ההיסטוריה הרפואית של המטופל, אתייחס באופן כללי לניתוח חוזר להפקת זרע: יש לבדוק האם בניתוח הקודם בוצעו כל המאמצים לביצוע איתור זרע מוצלח, כגון טיפול הורמונלי מקדים לצורך עידוד ייצור הזרע באשך, חיפוש זרע מעמיק במעבדה בבית החולים בו בוצע הניתוח + העברת חלק מהרקמה למעבדה אנדרולוגית חיצונית למיקסום מאמצי החיפוש, ועוד, כמו כן יש לבדוק מה הם תוצאות הבדיקה ההיסטו-פתולוגית. מלבד זאת, בעולם ובארץ מתפתחות שיטות להפריה באמצעות תאי זרע ראשוניים (ראונד-ספרמטידים) באמצעות אקטיבציה חשמלית, מה שנותן תקוה שבעתיד, אולי כבר הקרוב, ניתן יהיה לנסות ולהפרות ביציות באמצעות תאי הזרע הראשוניים שאולי קיימים ברקמה, להרחבה ראה בעמוד במאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר. בשורות טובות!

 • + הוסף תגובה
טיפול חדש לאזוספרמיה מומי 2 22/12/2019 09:14
 • https://nbscience.com/azoospermia-infertility-treatment-by-using-stem-cells/ מישהו שמע על זה ?

 • + הוסף תגובה
טיפול חדש דר' שלומי ברק 22/12/2019 15:50
 • שלום מומי, אנו פחות מכירים את פרטי הטיפול הזה. לפני שהולכים לדרך טיפול חדשה, יש לשאול את השאלות הבאות: האם בכתבי עת נחשבים פורסמו מאמרים התומכים בדרך הטיפול המוצעת? באיזו מדינה מתבצע הטיפול? מיהו הרגולטור המקומי? האם המרפאה קבלה אישור ועדת הלסינקי לביצוע הטיפול? נשמח לעבור על ספרות מדעית שפורסמה על ידי הקליניקה בהקשר לניסיונם הקליני. באופן כללי, טיפול בתאי גזע הינו דרך טיפול מוצעת לבעיות בריאות רבות, בכלל זה מחסור בתאי זרע, אך לעת עתה לפי הידוע לנו עדיין לא מדובר ברמה מעשית, להסבר נוסף בענין, ניתן לראות בעמוד המאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!