כאב גרון (sore throat)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

כאב גרון (sore throat) יכול להיגרם כתוצאה מגוון של גורמים ומופיע כתסמין עקרי ברבות מן המחלות הקשורות לדרכי הנשימה העליונות ודלקת הוושט. כאב גרון (sore throat) עשוי להיגרם על ידי נגיפים, חיידקים או פטריות. חלק מכאבי הגרון נגרמים על ידי מזהמים הנמצאים בקביעות בחלל הפה והלוע, וחלקםעל ידי מזהמים המגיעים דרך האוויר.
שתי הבקטריות הנפוצות ביותר העלולות לגרום לכאב גרון הן סטרפטוקוקוס ו-Arcanobacterium haemolyticum  (בעיקר בקרב מתבגרים, ולעיתים היא קשורה לפריחה אדומה קלה). בנוסף עישון, שאיפה של אויר מזוהם, נשימה של אוויר יבש דרך הפה, אלרגיות שונות ואפילו אבק עלולים לעורר לכאב גרון. 


מחלה נוספת בה התסמין הבולט ביותר הוא כאב גרון (sore throat) היא דלקת של השקדים (Tonsillitis). השקדים ממוקמים בחלק האחורי של הלוע ולכל אדם יש שניים (אחד מכל צד). ברגע שאזור זה מודבק על ידי ווירוס או חיידק, הוא הופך למודלק והשקדים מתנפחים מעבר לגודלם הרגיל, תסמין זה מלווה בכאב גרון, חום וקשיים בבליעה. למרות שהתמונה לדלקת נגיפית היא אופיינית, לא תמיד ניתן להבחין בוודאות בינה לבין דלקת חיידקית רק על סמך ההסתמנות הקלינית, ואז יש לבצע בדיקות נוספות לקביעת האבחון הסופי.

במקרים מסוימים כאב גרון עלול להופיע בעקבות טיפול באנטיביוטיקה, כימותרפיה או כל תרופה המשפיעה על מערכת החיסון. כאב גרון (sore throat) הנמשך מעבר לשבועיים רצופים עלול להצביע על קיומה של מחלה כרונית.

סימפטומים


הסימפטומים לכאב גרון (sore throat) הנובע מדלקת בשקדים (Tonsillitis) או בגרון הם :

בכאב בגרון ובאזור הלוע

חום גבוה

כאבי ראש

הופעת כתמים בהירים בגרון ועל השקדים

כאבים בבליעה

שקדים נפוחים ואדומים

נפיחות וכאב בלסת ובבלוטות הלימפה

כאב בטן (בעיקר בילדים)

הקאות (בעיקר בילדים עם דלקת בגרון)

תופעות נלוות וסיבוכים

התעלמות מכאב גרון (sore throat) על רקע של דלקת גרון עלול להוביל לקדחת שיגרונית     (Rheumatic Fever  RF)  מחלה זו היא מחלה דלקתית המופיעה בילדים ובמתבגרים ופוגעת במערכות רבות בגוף כמו לב, מפרקים, מערכת העצבים המרכזית והעור. היא תוצאה של חוסר טיפול בדלקת גרון שמעורב בה חיידק מסוג סטרפטוקוקוס  A. שכיחות המחלה עולה בטווח הגילאים 15-5, ללא הבדל בין בנים לבנות. מנתונים סטטיסטיים עולה שאצל 3%-2% מן הילדים אשר חלו בדלקת גרון מסוג סטרפטוקוקוס  A, ולא טופלו כראוי, הופיעה לאחר מכן קדחת השיגרון.

אבחון ובדיקות

משטח גרון

טיפולים ותרופות

בדרך כלל כאב גרון יכול לחלוף מעצמו וללא התערבות רפואית, אלא אם כן מדובר בכאב גרון על רקע של הדבקה נגיפית או חיידקית המלווה בחום גבוה. הטיפול המומלץ להקלה של כאב גרון הוא:

גרגור במים חמים ומלוחים העוזר לחטא את האזור הכואב.

ניתן להיעזר בסוכריות מציצה המקלות על הכאב (פעולת המציצה של סוכרייה מגבירה את ריכוז הרוק בפה ועוזרת ללחח את האזור הכואב, בנוסף בחלק מסוכריות המציצה בבתי המרקחת ישנו ריכוז נמוך של חומר משכך כאבים(.

מכשיר אדים יכול להקל על התסמינים, במיוחד במקרים של כאב גרון הנגרם בשל אוויר יבש ונשימה דרך הפה.

נטילת תרופות לשיכוך כאבים.
פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Nodule במיתר הקול יוני 19/06/2019 23:17
 • גילו אצלי היום nodule במיתר קול שמאלי וצרבות יתר. קיבלתי טיפול לצרבת השאלה שלי איך גורמים להסרת הפוליפ הזה בדרך טבעית או שחיים עם זה או שמנתחים?

 • + הוסף תגובה
Nodule במיתר הקול ד"ר יקי כהן 20/06/2019 10:15
 • Nodule - אינו מחייב פוליפ זה יכול להיות גם יבלת . שאותה ניתן לרפא באמצעות טיפול אצל קלינאי תקשורת \במידה וזה פוליפ - יש צורך להסירו בניתוח כירורגי לרוב

 • + הוסף תגובה
פוליפ יוני 23/06/2019 21:29
 • רציתי לדעת בקשר לבדיקת סטרובוסקופיה האם זו הבדיקה הרגילה שרופא א. א. ג עושה עם הסיב אופטי או שזה שונה ואם זה שונה איך ניתן להשיג בדיקה כזו?

 • + הוסף תגובה
פוליפ ד"ר יקי כהן 24/06/2019 09:18
 • יוני בוקר טוב , אם יש לך נגע חד צידי זה יהיה לרוב פוליפ, ואותו יש להסיר בפעולה כירורגית הוא אינו יכול להרפא לבד. החשיבות בהסרתו נבועת משתי סיבות - 1. לא משאירים נגע גידולי בגוף והשנייה הוא בשלב מסויים יתחיל לפצוע את המיתר הנגדי ויכביד על המיתר שעליו הוא נמצא ויפגע בגל הרטט שלו. אם נצפה אצלך פוליפ אין סיבה לעשות בדיקת סטרובוסקופ - שבודקת את גלי הרטט של המיתר - סיב אופטי היא בדיקה מספקת. אתה מוזמן לבוא אלי לקליניקה לחוות דעת נוספת. המשך יום נעים

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר הקול יוני 05/07/2019 18:05
 • בהמשך לתשובתך לפני כשבועיים ראו בבדיקה עם סיב אופטי פוליפ על מיתר הקול. והיום לאחר כשבועיים ביקשתי בדיקה חוזרת ובה נאמר לי שלא רואים שום דבר. המלצת הרופא היתה לשלוח לבדיקת סטרובוסקופיה. דעתך בנושא. תודה

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר קול ד"ר יקי כהן 07/07/2019 12:59
שינוי בטון דיבור אם 05/07/2019 09:23
 • קורה שתוך כדי שיחה אני מרגישה שטון הדיבור שלי נהיה נמוך. בעבר הייתי צרודה מספר פעמים ולעיתים אפילו איבדתי את הקול למספר ימים. חשוב לציין שאני לא מהדברנים הגדולים....

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 12:10
 • היי, אני בת 21 וסובלת מחרדות קשות.לפני כשלושה חודשים ניסיתי להתאבד.הייתי מונשמת ומורדמת ושמו לי טובוס.כשהשתחררתי מבית החולים לא יכלתי לדבר בכלל,רק בלחש ועם הרבה מאמץ.עכשיו הקול שלי עדיין לא חזר במלואו.הקול שלי צרוד מאוד,שקט,לא יכולה לדבר בקול,קשה לי לדבר סתם כך,זה ממש לוקח ממני מאמץ.הקול שלי חלש מאוד.זה מחריף לי את החרדות כי עכשיו אני גם נשמעת נורא מוזר ומתביישת לדבר בחברה. *השאלה היא,יש איזה טיפול למצב הזה כדי שהקול שלי יחזור לקדמותו או שזה בלתי הפיך? כבר עבר המון זמן!!!! *יש איזה טיפול,אפילו טבעי למצב?

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס ד"ר כהן יקי 25/06/2019 13:32
 • רייצ'ל שלום , ראשית צריך לבדוק את מצב מיצרי הקול שלך לאחר החדרת הטובוס. לפי הבדיקה ניתן יהיה לדעת האם טיפול שמרני אצל ק. תקשורת מספק או שיש צורך במשהו אחר את מוזמנת לבוא ולהיבדק רפואה שלמה ד"ר כהן

 • + הוסף תגובה
עוד שאלה לאיבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 13:38
 • תודה רבה.רק לא הבנתי,מה זה טיפול שמרני אצל ק.תקשורת? איפה לבוא ולהיבדק? אני גרה בירושלים.

 • + הוסף תגובה
המשך תשובה ד"ר יקי כהן 25/06/2019 13:41
 • טיפול שמרני - זה טיפול בקול אצל קלינאית תקשורת המתמחה בתחום. אני מקבל בתל אביב ברמת החייל אבל את יכולה לפנותלכל מומחה למיתרי הקול גם בירושלים

 • + הוסף תגובה
המשך קול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 30/06/2019 17:25
 • תודה.כתבת שלפני טיפול אצל קלינאית תקשורת יש צורך לבדוק את מצב מיתרי הקול.האם קלינאית תקשורת בודקת את מצב מיתרי הקול או שצריך ללכת לרופא? אם כן,לאיזה רופא? רופא משפחה זה בסדר?

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!