אספרגילוזיס (Aspergillosis)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

אספרגילוזיס הוא שם כולל למחולות הנגרמות על ידי הפטרייה אספרגילוס (Aspergillus). פטרייה זו, בשונה מהקנדידה, אינה נמצאת באופן טבעי כחלק מגוף האדם אלא היא נמצאת בסביבה והיא צומחת על פני עלים מתים, מחסני תבואה, קומפוסט וירקות מרקיבים. ניתן למצוא אותה גם בצמח המריחואנה. למרות שרוב האנשים נחשפים באופן תדיר לפטרייה זו המחלה מופיעה רק לעיתים נדירות באנשים בעלי מערכת חיסונית תקינה ולרוב היא גורמת למחלה בבעלי מערכת חיסונית פגועה בלבד. הפגיעה יכולה להיות במספר צורות:
 • אספרגילוזיס ריאתי אלרגי (ABAP) - לרוב מדובר באנשים בעלי רקע של מחלה ריאתי כלשהי כמו אסתמה או ציסטיק פיברוזיס.
 • אספרגילומה – מבנה כדורי פטרייתי מאורגן המתפתח בחלל הקיים בריאות על רקע הצטלקות בריאות בעקבות מחלה קודמת כמו שחפת או אבצסים ריאתיים.
 • אספרגילוזיס ריאתי חודרני (Pulmonary aspergillosis - invasive type ) – זיהום משמעותי הגורם לדלקת ריאות ואף יכול לחדור מהריאות לזרם הדם ולגרום למחלה במקומות נוספים בגוף. צורה הזו מתרחשת כמעט אך ורק באנשים בעלי מערכת חיסון פגועה בעקבות סרטן, איידס, לוקמיה, כימותרפיה, מושתלי איברים או מצבים ותרופות אחרים הגורמים לירידה בכמות הכדוריות הלבנות בדם.
  

סימפטומים


הסימפטומים משתנים בהתאם לצורת הזיהום.
באספרגילוזיס אלרגי:
 • שיעול או שיעול דמי – בצבע חום.
 • חום.
 • חולשה כללית.
 • קולות צפצוף בזמן נשימה.
 • ירידה במשקל.
 • אירועים חוזרים של חסימת דרכי האוויר.
באספרגילוזיס חודרני, כתלות באיבר אליו חודרת הפטרייה, עשויים להופיע גם:
 • כאבים עצמות.
 • דם בשתן.
 • כאבים בחזה.
 • צמרמורות.
 • כאבי ראש.
 • סינוסיטיס.
 • פצעים בעור.
 
אספרגילומה יכולים שלא להופיע סימפטומים כלל או שיופיעו סימפטומים כמו אספרגילוזיס אלרגי.
 
 

תופעות נלוות וסיבוכים

לאספרגילוזיס אלרגי יש נטייה לחזור והישנות לאחר הטיפול ויש צורך בטיפולים חוזרים. אספרגילוזיס חודרני שאינו מגיב לטיפול מסתיים במוות. סיכויי ההחלמה של החולה תלויים בעיקר במצב מחלתו הבסיסית שגרם לחוסר החיסוני הראשוני שהוביל אספרגילוזיס.
סיבוכים שמופיעים לאחר ההחלמה הינם תמטים בריאות (bronchiectasis), דימומים מאסיביים בריאות – במיוחד באספרגילוזיס החודרני, פקקי ריר החוסמים את דרכי הנשימה, חסימה קבועה של דרכי האוויר וכשל נשימתי. גם לטיפול התרופתי עשויות להיות תופעות לוואי כמו פגיעה כלייתית, חום וצמרמורות בעקבות טיפול באמפוטריצין B.
 

אבחון ובדיקות

זיהומים פטרייתיים אינם נפוצים לכן עצם העלאת החשד לזיהום כזה מהווה אתגר אבחנתי גדול. המבחנים שעוזרים לבסס את האבחנה הינם:
נוגדנים – הגוף מייצר נוגדנים בתגובה לכל מזהם שחודר אליו, את הנוגדנים הללו ניתן לזהות במעבדה וכך ניתן לראות האם האדם נחשף לאספרגילוס.
הדמיה – באמצעים המדמים את הריאות כמו צילום חזה ברנטגן ויותר מכך בבדיקת CT ניתן לזהות ממצאים אופייניים לאספרגילוזיס.
ספירת דם – בבבדיקה זו רואים את כמות תאי הדם השונים כאשר יש סוגי תאים מסוימים (תת אוכלוסיה של תאי הדם הלבנים) שנוטים להתרבות בזיהום פטרייתי.
גלקטומנאן (Galactomannan) -  מולקולה זו מיוצרת על ידי אספרגילוס ואינה מיוצרת על ידי תאי הגוף. הופעה של מולקולה זו בזרם הדם מצביעה על זיהום נוכחי.
בדיקת ליחה -  ניתן לקחת מהחולה דגימת ליחה, חשוב שזה יהיה ליחה מהריאות ולא רוק מהפה, את הדגימה אפשר לצבוע בצביעה כימית עליה אפשר להתבונן במיקרוסקופ או לחלופין אפשר לנסות ולהצמיחה מהדגימה את האספרגילוס בתנאי מעבדה.
ביופסיה – כמוצא אחרון לאבחנה אפשר לקחת חתיכת רקמה מהריאה על ידי ברונכוסקופ כדי לזהות את הפטרייה.
 

טיפולים ותרופות

אספרגילוזיס אלרגי לא מטפל על ידי תרופות אנטי-פטרייתיות בגלל שמחלה זו אינה נגרמת על ידי הפטרייה אלא בעקבות התגובה האלרגית. הטיפול המקובל בצורה זו הוא טיפול המשפיע על המערכת החיסונית ובעיקר סטרואידים.
אספרגילומה לרוב אינה דורשת טיפול אלא אם כן יש דימום לתוך רקמת הריאה וסימפטומים, במידה ויש צורך בטיפול הטיפול הוא ניתוחי.
אספרגילוזיס חודרני מצריך מספר שבועות של טיפול בתרופה אנטי-פטרייתית , לרוב מסוג ווריקונאזול
 (voriconizole) דרך הפה או ישירות לווריד. כאשר המחלה מלווה באנדוקרדיטיס יש צורך בהסרה של המסתם הנגוע ובטיפול ארוך טווח באמפוטריצין B.
 

מניעה

המניעה מתמקדת בשמירה על שלמות על המערכת החיסונית וזהירות בשימוש בתרופות המדכאות את מערכת החיסון. כאשר בכל זאת יש צורך בשימוש בתרופות כאלה יש להימנע ככל האפשר מחשיפה לזיהומים. כמו כן יש חשיבות גדולה למניעה של איידס שמהווה פקטור חשוב המאפשר את הופעת המחלה.
פורומים, המטולוגיה ואונקולוגיה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עלייה במספר הטסיות אמא דואגת 14/07/2019 09:02
 • שלום, בתי בת ארבע. בבדיקת דם שנערכה לה ב-17 בפברואר נמצא: wbc-15.6 plt-601 בבדיקה חוזרת ב-13 ביוני נמצא: wbc - 17.6 plt - 582 וגם Eos - 2.8 (בבדיקה בחודש פברואר היה תקין). שאר הערכים היו תקינים. הבדיקה הראשונה נעשתה לאחר שהילדה הפגינה עייפות מאוד גדולה במשך תקופה, אבל בחודשים האחרונים (ובזמן הבדיקה החוזרת) היא חיונית ומלאת מרץ והתחזקה מאוד. 1. על מה הערכים האלה יכולים להצביע? ממה יכולה העלייה לנבוע אם שאר הערכים תקינים והיא נראית ומתפקדת בסדר? 2. האם יתכן קשר בין ה-wbc וה-plt ל-eos? (בדיקות צואה שנערכו בשבועיים האחרונים היו תקינות) 2. אנחנו אמורים לעשות בדיקת דם נוספת מחר, אבל היא מצוננת. האם כדאי לדחות את הבדיקה בכמה ימים? האם צינון יכול להשפיע על התוצאות? 3. אנחנו אמורים לטוס לחו"ל בחודש הבא. אם המספרים לא ירדו בבדיקה הקרובה, האם זה אמור להשפיע על הנסיעה שלנו? האם זה בעייתי מבחינת ביטוח רפואי? 4. במידה והמספרים לא ירדו, כדאי לקבוע תור באופן פרטי להמטולוג ילדים (הרופאה של הבת שלי בחופש ואני לא רוצה להמתין עם זה). תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
קרישיות יתר וטיפול בסרטן השחלות דורית 13/07/2019 01:06
 • אני סובלת מקרישיות יתר מאוד מורכבת - הטרוזיגוטית למוטציה פרוטרומבין 20210, הטרוזיגוטית למוטציה פקטור V ליידן, הומוזיגוטית ל- MTHFRA 1298C, ביתא גליקורפוטאיון IGM 27, ואנטי קרדיוליפין IGM 30. שאר הבירור רמת פרוטאין C, S, אנטי טרומבין תקינות. וכן מתסמונת APLA. לצערי, חליתי כעת בסרטן השחלות, ואני אחרי ניתוח שבו הוצאו השחלות, החצוצרות, הרחם, צוואר הרחם, האומנטום, הצפק נוקה, אולם נשארו מספר גרגורים על גבי המעי, שיטופלו בכימותרפיה. בעניין ההמטולוגי: עד לניתוח קבלתי במשך כארבע שנים קרטיה 100. לפני הניתוח, עברתי להזרקת קלקסן, ונאמר לי במחלקה האונקולוגית , שעלי לקחת אותם לפחות חודש אחרי הניתוח. לדברי אחד ההמטולוגים בקופ"ח יתכן שהוא ירצה שאתחיל לקחת קסרלטו (אבל לא עברתי מעולם שום אירוע, לא פרפור עליות, לא תסחיף ריאתי). בשבוע הבא אני מתעתדת להתחיל טיפול של 6 טיפולים של קרבופלטין, וטקסול. היום הייתי אצל רופאה נוספת לצורך חוו"ד נוספת, והיא אמרה לי שלצורך תכנון הטיפול בי, עלי לברר מהבחינה ההמטולוגית, אם אני יכולה לקבל : א. אווסטין - אותו נהוג לשלב עם התרופות הכימותרפיות. ב. תרופות אימונותרפיות (כדוגמת קיטרודה) ג. תרופות ביולוגיות (מעכבי PARP כדוגמת OLAPARIB/LYNPARZA אין לי את מי לשאול ואיפה לברר, ואני מאוד מוטרדת. במחלקה שבה אני מטופלת הם לא התייעצו עם המטולוג, ואני מאוד מוטרדת מהכל. ושאלה נוספת: את הטיפול של הקרבופלטין והטקסול, ניתן לקבל כטיפול אחד כל שלושה שבועות, ואפשר לחלק את המנה כטיפול שבועי - ואז אקבל 1/3 מנה כל שבוע , כך שסך כל כמות החומר שאקבל תהיה בסופו של דבר אותה כמות. האם מבחינה המטולוגית עדיפה החלוקה של המנה למנות חד שבועיות במקום פעם בשלושה חודשים? סליחה על אורך השאלה, אבל אני ממש אובדת עצות, ודואגת . אודה על כל אינפורמציה בנושא.

 • + הוסף תגובה
קרישיות יתר ד"ר דרור לוין 13/07/2019 22:01
 • שלום רב הפורום כאן (המטולוגיה ילדים) אינו הכתובת לשאלות כאילו. אני חש את המצוקה ואני בחרתי לענות לך. ראשית לאחל לך החלמה מהירה מהממאירות שנית לגבי השאלה הספציפית יש סיכון מוגבר לפקקת לאור המחלה האונקולוגית הפעילה ואף עקב הטיפול הכימי ולכן תוספת של טיפול אנטיקואגולנטי מניעתי כמו קלקסן או קסרלטו היא אפשרות סבירה מאד את חייבת לפנות בהקדם להמטולוג - רצוי שקרוב לתחום הקרישה בכדי לקבל יעוץ אישית המותאם לכל הנתונים שלך. רפואה שלמה דרור

 • + הוסף תגובה
יעוץ לגבי ביופסיות בקיבה חוסיין 07/07/2019 14:40
 • שלום לך ד"ר עשיתי לפני חודשיים בדקית גסטרוסקופיה ממצא הבדיקה , שתפי דם/אודם וקוו z לא סדיר , ולקח 3 ביופסיות 2 תקינים ואחת יצא samll bowel mucosa with mildly increased IEL's and normal villi עכשיו שאלתי ד"ר התשובה שבאנגלית האם לימפוציטים T זה לא נותן חישבות לעקוב אחרי זה? או יתן להגברת תהליך סרטני ? שמחייב רצינות ? בשנת 2012 היה לי CELIAC SCREEN גבוה 74.4 ב2014 CELIAC חזר תקין 13 ואחרי חודשיים היה 7 אבל באותו השנה 2014 היה IGA גבוה היה 411 אז ביקשו ב2015 לעשות בדיקות האלה אציין לך בשנת 2015 היו בדיקות דם שלי ANTI CARDIOLIPIN IgA היה גבוה 45 FREE LIGHT CH.-KAPA היה גבוה 30 FREE LIGHT CH-LAMBDA זה היה תקין 20.20 Free Kappa/Free Lamb זה היה תקין גם 1.38 הבדיקות בשיטת מעבדת קופ"ח כללית לאחרונה CRB יוצא גבוה מעט מהנורמה בכל 6 חודש לבדיקות דם,.. אה ולציין לך שהייתי בבית חולים בחודש 12 היה אצלי פריטין (בדם) היה 418 גבוה CRP היה 3.9 גבוה מודה לך מאוד ד"ר

 • + הוסף תגובה
פורום גסטרו מבוגרים ד"ר דרור לוין 07/07/2019 21:46
 • שלום המקרה מורכב , נדמה לי שאין משהו מסוכן אבל חסר לי הרבה נתונים פנה לפורום גסטרו מבוגרים הרבה בריאות דרור

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!