כוויה (Burn)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

כוויה היא פגיעה נפוצה שמתרחשת ברמה היומיומית, כאשר לרוב מדובר בפגיעה קלה.
ישנם מספר רב של סוגי כוויות, הכוויה הנפוצה ביותר היא כוויה עקב מגע ישיר לחום אך ישנם גם כוויות שנגרמות מחשיפה לשמש או קרינה, מגע בחשמל או חומרים כימיים ועוד.
הטיפול בכוויה תלוי בעומק הכוויה והקיפה, זה יכול להיות מטיפול ביתי עקב פגיעה קלה  ועד לאשפוז בבית חולים עקב פגיעה חמורה ומסכנת חיים .
סוגי הכוויות:

את הכוויה מחלקים על פי דרגות חומרה כאשר לכל דרגת חומרה ישנם מאפיינים חיצוניים שונים, סיבוכים אופייניים ודורשת טיפול אחר.

דרגה 1 (הקלה ביותר) : הפגיעה היא רק בשכבה החיצונית של העור- אפידרמיס.העור לרוב יהיה אדום או נפוח ולא צפוי להיות נזק קבוע מכוויה זו.

דרגה 2: פגיעה בשתי שכבות העור האפידרמיס והדרמיס. בפגיעה זו העור לרוב נראה רטוב או לח ויכולות להופיע שלפוחיות. עלולה להתפתח צלקת קבועה במקום הכוויה.

דרגה 3: הפגיעה חודרת עמוק מעבר לשכבות העור ופוגעת גם ברקמה התת עורית. העור לרוב יראה נוקשה, שעוותי ולעיתים מחוספס. עלולה להיות פגיעה בקצות עצבים שתגרום בעתיד לתחושת נימול או חוסר תחושה כללי באזור הפגוע.

דרגה 4 (החמורה ביותר): הפגיעה חודרת עמוק גם מעבר לשכבה התת עורית ולפגוע בשרירים, גידים, רצועות, כלי דם, עצבים ועצמות. העור יהיה מושחר או מפוחם. הפגיעה בעצבים יכולה להיות חמורה מאד עד למצב שבו לא תהיה תחושת כאב.

תופעות נלוות וסיבוכים

לכוויות יכולים להיות סיבוכים שונים שגורמים לנזק מלבד הנזק המקומי באזור הכוויה:

•    זיהומים: העור משמש כמחסום המגן מחדירתם של גורמים מזיקים אל תוך הגוף. הכוויה גורמת לפגיעה במחסום ההגנה ולכניסת מזהמים שונים מה שעלול לגרום לזיהום מקומי באזור הפגיעה ואף חמור מכך לזיהום כללי יותר של אלח דם שעלול להיות מסכן חיים.

•    תת נפח: בעקבות הכוויה עלול להיות איבוד מוגבר של נוזלים בעקבות פגיעה בכלי הדם ובעקבות פגיעה במחסום העור שמגן מבריחת נוזלים זה עלול להתפתח לתת נפח (היפוולמיה) מצב שגורם לירידה בכמות הדם שהלב יכול לספק לרקמות הגוף ולנזק חמור.

•    תת חום: הפגיעה בעור עשויה לגרום לאיבוד רב של חום. במידה והגוף לא מצליח לייצר את החום הדרוש על מנת לפצות על החום שאובד דרך הפגיעה בעור, טמפרטורת הגוף יורדת מה שיכול להיות מצב מסכן חיים.

•    פגיעה נשימתית: נשימה של אוויר חם מידי ועשן גורמת לפגיעה בדרכי האוויר שיכולות לגרום להפרעות נשימתיות קשות.

•    הצטלקות: תהליך הריפוי כרוך לעיתים ביצירת רקמה צלקתית כאשר הרקמה היא חיצונית ישנו נזק אסתטי אולם גם עלולה להווצר הגבלה בתנועה במידה והצלקת היא על פני מפרק. תהליך ההצטלקות מתרחש גם בחלקים הפנימיים כך שגם רקמת השריר והגיד עלולים לעבור תהליך של הצטלקות שגורמים להתקצרות הרקמה, להגבלה בתנועה ולפגיעה במפרק.

טיפולים ותרופות

על מנת להכין תוכנית טיפולית בשלב הראשון יש להעריך את חומרת הפגיעה מבחינת עומק הכוויה  ומבחינת היקף האזורים שנפגעו.

את עומק הכוויה מעריכים על פי צבע העור באזור הפגוע, אורך הזמן של החשיפה לגורם הכוויה וסוג הגורם לכוויה.

את גודל האזורים הפגועים מעריכים על פי חוק התשיעיות כאשר:
הראש והצוואר- 9%, הבטן והחזה- 18%, הגב- 18%, יד- 9% לכל יד, רגל- 18% לכל רגל
ואזור הערווה- 1%.

במידה ויש חשש לשאיפת עשן ההערכה תכלול גם צילום חזה ואנדוסקופיה לבדוק האם ישנה פגיעה בדרכי האוויר ובריאות. ההערכה הרפואית כוללת גם התייחסות למצבו הבריאותי הכללי של האדם ולגילו.

בכוויות בדרגה ראשונה או דרגה שניה שאינם על שטחים נרחבים ניתן לטפל בבית בצורה הבאה:

1.    יש להתרחק מהגורם הפוגע.
2.    מומלץ לקרר את אזור הכוויה בעזרת מים בטמפרטורת החדר (10-25 מעלות).
3.    יש למרוח תחליב או קרם לחות על מנת למנוע התייבשות של אזור הכוויה. מומלץ במיוחד השימוש במשחה על בסיס אלוורה שהוא בעל תכונות של לחות ובנוסף הוא משכך כאבים.
4.    לכסות את הכוויה בגזה סטרילית חשוב לא ללחוץ חזק מדי על אזור הכוויה.
5.    ניתן להשתמש במשככי כאבים ביתיים.
6.    בכל מקרה אין לפוצץ שלפוחיות מאחר וזה מגביר את הסיכון להתפתחות זיהום. במידה ושלפוחית התפוצצה יש לנקות את המקום היטב באמצעות מים וסבון, למרוח משחה אנטיביוטית ולחבוש.

בכוויות מדרגה גבוהה, כוויות מפושטות על פני אזורים נרחבים בקוטר הגדול מ- 7.5 ס"מ, כוויות הפוגעות בכפות הידיים והרגליים, המפשעה והפנים או במידה ויש קשיי נשימה לאחר שאיפת עשן יש לפנות לקבלת טיפול רפואי דחוף.

עד לקבלת הטיפול יש להקפיד על:

•    הרחקת הגורם לכוויה מהאזור הפגוע: כיבוי הבגד הבוער או הרחקת החומצה שגורמת לכוויה.
•    לוודא שהנפגע נושם ובמידת הצורך להתחיל בהחייאה.
•    כיסוי הכוויה בתחבושת סטרילית או בד נקי. אין להשתמש בבד סיבי כמו שטיח או מגבת מאחר ויש חשש להדבקות הסיבים.

הטיפול הרפואי כולל:

עירוי תוך ורידי של נוזלים במידה והחולה איבד כמות גדולה של נוזלים בעקבות הכוויה, ניקוי הפצע, טיפול אנטיביוטי למנוע התפתחות זיהום, טיפול במשככי כאבים, חבישה של הפצע. במקרים חמורים יש לעשות ניתוח במהלכו תוסר הרקמה הפגועה ויושתל עור חדש.

הופעה של אודם, נפיחות וכאבים מוגזמים באזור הכוויה, הופעה של חום גוף גבוה לאחר כוויה וכן שאינה מחלימה תוך מספר שבועות דורשת פניה לרופא.

לסיכום:
כוויות הינם מצב נפוץ המתרחשות לרוב בבית לכן יש להקפיד על סביבה בטוחה, להרחיק גפרורים ושקעים מהישג ידם של ילדים קטנים ולהתגונן מפני נזקי השמש. במידה וישנה כוויה ניתן לטפל בה בבית אך חשוב להכיר את המצבים הדורשים טיפול רפואי מיוחד. מומלץ שיהיה בכל בית קרם על בסיס אלוורה ותחבושות סטריליות על מנת לטפל בכוויות קלות.
פורומים, טיפול בהתקרחות בשיטת PRP

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תיזמון טיפול דוד 21/07/2019 15:19
  • מרבית שערות ראשי נשרו, אני כבן 35. האם הטיפול מתאים לי?

  • + הוסף תגובה
ריח עובש בקרקפת דלי 18/06/2019 20:02
  • שלום רב , האם ריח עובש מן הקרקפת מצביע על בעייה רפואית כל שהיא, למרות שמירה על הגיינת השיער והגוף? האם ייתכן כי פטריית עובש "התנחלה" בקרקפת? ומה הוא הטיפןל המומלץ לכך?

  • + הוסף תגובה
סבוריאה ארנון 16/06/2019 14:57
  • שלום רב לכם ! לבני בן ה - 31 נאמר על ידי רופא העור שלו שיש לו סבוריאה. מבלי לפקפק באבחנתו אך באם בני מעוניין בחוות דעת רפואית ומקצועית נוספת אילו רופאי עור מתמחים בתחום זה במדינת ישראל ? אני יודע שזו שאלה אולי מעט בעייתית אבל אשמח לקבל המלצה למספר רופאים אשר ממש מתמחים בתחום בארץ. תודה רבה.

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!