אוטיזם (Autism)

ראשי
אבחון ובדיקות
שאלות ותשובות

תאור


אוטיזם הינה אחת ההפרעות השייכות לקבוצה של הפרעות התפתחותיות המכונות בשפה הרפואית הפרעות בספקטרום האוטיסטי (Autism Spectrum Disorder – ASD) – המופיעות בגיל הינקות – לרוב עוד בטרם מלאו לילד 3 שנים. 
למרות שרמת החומרה והתסמינים משתנים ממקרה למקרה, כל הפרעות של אוטיזם משפיעות על יכולתו של הילד לפתח תקשורת ויחסי גומלין עם הסובבים אותו.

ההערכה גורסת כי שישה ילדים מתוך כל 1,000 בארצות הברית סובלים ממצב של אוטיזם – ומספר המקרים המאובחנים עולה בהתמדה. לא ברור עדיין אם עלייה זו הינה פועל יוצא מאיתור ודיווח יעיל יותר של המקרים, מעלייה ממשית במספרם, או כפועל יוצא של שניהם גם יחדיו.

מה שברור הוא שלמרות שאין כיום בנמצא ריפוי למצב של אוטיזם, טיפול אינטנסיבי ומקודם ככל האפשר יכולים להוביל לשינוי משמעותי בחייהם של הילדים הסובלים מהפרעה זו.
                                                                                                                         

סימפטומים


ילדים הסובלים ממצב של אוטיזם יחוו קשיים בשלושה תחומים התפתחותיים עיקריים – יחסי גומלין חברתיים, שפה והתנהגות. מכיוון שהתסמינים של אוטיזם שונים מאוד ממקרה למקרה, שני ילדים אשר קיבלו את אותה האבחנה הרפואית יתנהגו בצורות שונות מאוד ויהיו בעלי מיומנויות שונות לחלוטין. 

אולם, במרבית המקרים, מקרי האוטיזם החמורים ביותר מאופיינים על ידי חוסר יכולת מוחלטת לתקשר או להיות ביחסי גומלין עם בני אדם אחרים.

מרבית הילדים יראו תסמינים של אוטיזם כבר בגיל הינקות. ילדים אחרים יתפתחו בצורה רגילה לחלוטין במשך החודשים או השנים הראשונות לחייהם אך יהפכו לפתע מסוגרים בעצמם, תוקפניים או שהם יאבדו את מיומנויות השפה שכבר הספיקו לצבור עד כה. למרות שכל ילד הלוקה באוטיזם הינו בעל דפוסים הייחודיים רק לו, 

המאפיינים שלהלן הם התסמינים הנפוצים להפרעה זו:

מיומנויות חברתיות

• אינו מגיב לקריאת שמו 
• אינו מרבה ליצור קשר עין ישיר
• נראה כי לעיתים קרובות אינו שומע אותך 
• מסרב לחיבוק או התכרבלות 
• נראה כי אינו מודע לרגשות של אחרים 
• נראה כי הוא מעדיף לשחק לבדו – נסוג אל תוך "עולם  פרטי" משלו

מיומנויות שפה

• מתחיל לדבר מאוחר יותר מילדים אחרים 
• מאבד את היכולת לומר מילים או משפטים מסוימים שידע  בעבר
• יוצר קשר עין כאשר הוא רוצה דבר מה
• מדבר בקול מוזר או במקצב שונה – משתמש בדיבור מזמר, חד גוני או בקול הדומה לרובוט 
• אינו מסוגל להתחיל בשיחה או להמשיך שיחה קיימת
• ייתכן ויחזור על מילים, ניבים או מושגים, אך אינו יודע כיצד להשתמש בהם

התנהגות

• מבצע תנועות החוזרות על עצמן, כגון נדנוד, הסתובבות במעגל או נפנוף בידיים 
• מפתח הרגלים או טקסים החוזרים על עצמם 
• יוצא משלוותו בכל פעם שמתרחש שינוי, אפילו קטן ביותר, בהרגלים או בטקסים אלו
• נמצא בתנועה מתמדת
• יהיה מוקסם ומרותק מחלקים מסוימים של חפצים, כמו הסתובבות הגלגל במכונית צעצוע
• יהיה רגיש בצורה מוגזמת לאור, קול או מגע אך בעל חוסר יכולת לחוש בכאב

ילדים צעירים הסובלים ממצב של אוטיזם יחוו קשיים כאשר יתבקשו לחלוק את חוויותיהם עם אחרים. כאשר מקריאים להם סיפור, למשל, אין זה סביר שהם יצביעו באצבע על התמונות בספר. מיומנות חברתית זו, המתפתחת בגיל מאוד צעיר, הינה הכרחית לפיתוח מיומנויות שפה ומיומנויות חברתיות בשלב מאוחר יותר.

ככל שהילדים הלוקים במצב של אוטיזם מתבגרים, כך חלק מהם יכול להופך להיות מעורב חברתית יותר עם אחרים והם יכולים להציג פחות הפרעות התנהגותיות האופייניות למצב של אוטיזם. חלק מהם, לרוב אלה בעלי הבעיות הפחות חמורות, מצליחים בסופו של דבר לנהל אורח חיים רגיל או אורח חיים הקרוב לרגיל. 

אחרים, לעומת זאת, ממשיכים לחוות קשיים במיומנויות שפה ויחסי גומלין חברתיים, והמשמעות של ההתבגרות שלהם היא לרוב החרפה של הבעיות ההתנהגותיות.

חלק מן הילדים שיש להם אוטיזם הם איטיים ברכישת ידע חדש או מיומנויות חדשות. ילדים אחרים יכולים להיות בעלי רמת משכל רגילה או גבוהה יותר משל בני אדם אחרים. ילדים אלה ילמדו בזריזות אך יציגו בעיות בתקשורת, ביישום דברים אשר למדו בחיי היום יום שלהם ובהתאמה למצבים חברתיים. 

חלק מזערי מאוד מבין הילדים הסובלים ממצב של אוטיזם הם "משכילים אוטיסטיים" והם בעלי מיומנויות יוצאות 
דופן במיוחד המתמקדות בתחום מסוים כמו אומנות, מתמטיקה או מוזיקה.
 

סיבות וגורמי סיכון

אין גורם יחיד שידוע כי הוא הגורם המובהק של אוטיזם. בהתחשב במורכבות המחלה, הטווח של ההפרעות האוטיסטיות ועצם העובדה כי אין שני ילדים אוטיסטיים אשר זהים, סביר להניח כי לאוטיזם ישנם מחוללים רבים. 

אלה כוללים בין השאר:

הפרעות גנטיות. החוקרים גילו כי כנראה ישנם מספר גנים המעורבים בגרימת אוטיזם. חלק מהם הופכים את הילד להיות חשוף יותר להפרעה, אחרים משפיעים על התפתחות המוח ועל האופן שבו תאי המוח מתקשרים בניהם. נוספים יכולים לקבוע את חומרת התסמינים. כל הפרעה גנטית לכשעצמה יכולה להיות אחראית למספר מקרים של אוטיזם, אך בראיה כמכלול, ההשפעה של הגנים על ההפרעה היא מרכזית מאוד. חלק מן ההפרעות הגנטיות יכולות לעבור בתורשה בעוד שאחרות יכולות
להופיע באופן עצמוני.

גורמים סביבתיים. חלק גדול מבעיות הבריאות באות כתוצאה הן מגורמים גנטיים והן כתוצאה מגורמים סביבתיים, וייתכן שכך המקרה גם במצב של אוטיזם. כיום החוקרים בודקים האם זיהום ויראלי או זיהום אוויר, לדוגמא, מהווים גורם אשר יכול לעורר אוטיזם.

גורמים אחרים. גורמים אחרים הנבדקים כיום כוללים בעיות במהלך צירי הלידה או במהלך הלידה עצמה וכן את תפקידה של המערכת החיסונית בכל הקשור לאוטיזם. חלק מן החוקרים מאמינים כי פגיעה באמיגדלה (
amygdala)– חלק מן המוח אשר משמש כגלאי למצבי סכנה – מהווה גורם להתפרצות אוטיזם.

אחת המחלוקות המרכזיות בכל הנוגע לאוטיזם מתמקדת בשאלה האם קיים קשר בין אוטיזם לחלק מן החיסונים הניתנים בגיל הילדות, עם דגש על החיסון המשולש של אדמת – חצבת – חזרת (
MMR) וחיסונים המכילים תימרוסל (thimerosal), חומר משמר המכיל כמויות מזעריות של כספית. 

למרות שמרבית החיסונים הניתנים לילדים כיום אינם מכילים יותר תימרוסל, וזאת החל משנת 2001, המחלקות עדיין נמשכת. כיום, מחקרים מקיפים שבוצעו גילו כי אין כל קשר בין החיסונים לבין אוטיז.

אוטיזם יכולה להופיע אצל ילדים מכל מוצא ומכל לאום, אולם ישנם מספר גורמי סיכון שידוע כי הם מגבירים את הסיכון ללקות באוטיזם. 

הם כוללים בין השאר:

המגדר של ילדך. מחקרים הוכיחו כי הסבירות של בנים ללקות באוטיזם גבוהה פי שלושה עד ארבעה מאשר הסיכון אצל הבנות.

עבר משפחתי. למשפחות שלהן ילד אחד שיש לו אוטיזם סיכוי גבוה יותר ללדת ילד נוסף הסובל מאוטיזם. עניין נפוץ הוא כי הורים או קרובים אחרים של ילד הסובל מאוטיזם מציגים בעצמם בעיות מסוימות במיומנויות התפתחותיות או מיומנויות תקשורת או אף ייתכן כי יהיו להם התנהגויות אוטיסטיות מסוימות.

הפרעות אחרות. ילדים הסובלים מבעיות רפואיות מסוימות נמצאים ברמת סיכון הגבוהה מן הממוצע לפתח אוטיזם. מצבים רפואיים אלה כוללים בין השאר את תסמונת גן ה-X השביר, תסמונת העוברת בתורשה הגורמת לליקויים שכליים, טרשת קרשית (tuberous sclerosis), מצב רפואי הגורם להיווצרות גידולים במוח, ההפרעה הנוירולוגית תסמונת טורט (Tourette syndrome), ומחלת הנפילה (אפילפסיה) הגורמת התקפי כיפיון.

גיל ההורים. החוקרים נוטים יותר ויותר לחשוב כי אבהות בגיל מבוגר יכולה להגדיל את הסיכון של הילד ללקות במחלת אוטיזם. 

מחקר מקיף ביותר מציג כי ילדים אשר נולדו לגברים אשר עברו את גיל ה- 40 חשופים פי שישה ללקות באוטיזם מאשר ילדים הנולדים לאבות אשר נמצאים מתחת לגיל 30. נראה כי לגיל האם, לעומת זאת, השפעה מזערית בלבד על הסיכוי ללקות באוטיזם.

תופעות נלוות וסיבוכים

לא ידוע כיום על טיפול אשר יכול לרפא אוטיזם, ואין בנמצא גם טיפול של "מידה אחת מתאימה לכל". למען האמת, המגוון של טיפולים לאוטיזם הניתנים לביצוע בבית או במסגרת בית הספר הוא רחב עד כדי להדהים.
הרופא המטפל בכם יוכל לסייע לכם לאתר משאבים הנמצאים בקרבת מקום מגוריכם אשר יכולים לסייע לכם לעבוד עם ילדכם. 

אפשרויות הטיפול כוללות בין השאר:

• טיפול התנהגותי וקלינאות תקשורת.
• טיפול חינוכי.
• טיפול תרופתי.

מכיוון שמצב של אוטיזם הינו מצב קשה  ובלתי ניתן לריפוי, הרבה מן ההורים פונים לפתרונות המוצעים על ידי הרפואה האלטרנטיבית. בעוד שחלק מן המשפחות דיווחו על קבלת תוצאות חיוביות מן הטיפול בעזרת משטרי תזונה מיוחדים וטיפולים משלימים אחרים, המחקרים אינם יכולים לאשר או להכחיש את יעילות מגוון הטיפולים הללו. 

חלק מן הטיפולים האלטרנטיביים הנפוצים ביותר כוללים בין השאר:

• טיפולים יצירתיים וחדשניים.
• משטרי תזונה מיוחדים.
• טיפול כלט.

אבחון ובדיקות

רופא ילדים המטפל בכם יבצע בדיקות התפתחות סדירות על מנת לגלות עיכובים כלשהם בהתפתחות אצל ילדכם. במידה וילדכם מגלה סימנים של אוטיזם, ייתכן ותופנו לרופא המומחה לטפל בילדים הסובלים מאוטיזם. הרופא המומחה, אשר ישתף פעולה עם צוות של מומחים, יוכל לבצע הערכה רשמית של ההפרעה.

אוטיזם נע על פני טווח רחב מאוד של חומרת המצב וצורת הביטוי, על כן קביעת האבחנה יכולה להיות מורכבת. אין בנמצא בדיקה רפואית אשר תפקידה להצביע במדויק כי ההפרעה קיימת. 

במקום זאת, ההערכה הרשמית מורכבת מצפייה של רופא מומחה בילדכם, ומשיחה איתכם על המיומנויות החברתיות של ילדכם, מיומנויות השפה שלו, ההתנהגות שלו וכיצד כל אלה התפתחו והשתנו במהלך הזמן. 

על מנת לסייע בביצוע האבחנה, ייתכן וילדכם יתבקש לעבור מספר בדיקות ומבחנים המכסים את יכולות הדיבור והשפה שלו ויבחן סוגיות נפשיות.

למרות שהתסמינים הראשונים של אוטיזם יופיעו המרבית המקרים עד הגיעו של הילד לגיל 18 חודשים, האבחנה הסופית מתקבלת לעיתים רק בהגיעו לגיל שנתיים או שלוש, כאשר ישנו עיכוב התפתחותי ברכישת מיומנויות שפה או ליקוי ביחסי הגומלין החברתיים שלו אשר נראים יותר לעין בגילאים אלה.
 
אבחנה מוקדמת היא חשובה מאוד מכיוון שהתערבות בשלב מוקדם ככל האפשר – עם עדיפות טרם הגיעו של הילד לגיל שלוש – קשורה מאוד להשגת הסיכוי הטוב ביותר לשיפור במצב.

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הצטרפו לאינדקס הרופאים!