השמנה (obesity)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

אדם הלוקה בהשמנה, מוגדר כאדם עם עודף רקמת שומן וערך מדד BMI של מעל 30. מדד הBMI הינו מדד אשר משקלל את הגובה ביחס למשקל. עודף רקמת השומן, גורר אחריו השלכות בריאותיות משמעותיות כגון סכרת, יתר לחץ דם ועודף שומנים בדם.
השמנה, היא אחד מהמצבים הרפואיים הכי נפוצים בחברה המערבית היום ואף אחד המתסכלים ביותר מבחינת התמודדות וריפוי.יחסית מעט התקדמות הושגה בטיפול במצב ההשמנה (פרט לשינוי אורח חיים) אך הרבה ידע נצבר אודות ההשלכות הרפואיות של מצב ההשמנה.

סיבות וגורמי סיכון

הגורמים להשמנה:

עד לאחרונה, השמנה קושרה לאורח חיים "ישבני" ולהכנסת קלוריות עודפת בצורה מתמדת. כיום, ידוע כי 2 גורמים אלו הינם עיקריים לצורך השמנה, אולם קיימים גם גורמים גנטיים שונים.

לראיה, ילדים מאומצים, מראים פרופיל השמנה המתאים יותר להוריהם הביולוגיים מאשר להוריהם המאמצים. ובנוסף, מחקרים בתאומים זהים, הראו עדויות לקשר גנטי לBMI מאשר לקשר סביבתי.

מוערך כי בין 40% ל70% מההשמנה, ניתן לייחס לגורמים גנטיים שונים ולאו דווקא לגורמים סביבתיים או לאורח חיים.

מחקרים בעכברים הדגימו 5 גנים הקשורים לתאבון אשר מביאים להשמנה. גנים אלו קיימים גם בבני אדם. אחד הגורמים הגנטיים המרכזיים בהשמנה הוא ההורמון הנקרא לפטין.

הסברה כיום, הינה כי השמנה הינה שילוב של מספר גנים מסוימים ולאו דווקא גן פגום אחד. את העליה בהשמנה באוכלוסיה אשר רואים בעשורים האחרונים, ניתן לייחס בעיקר להשפעה הסביבתית כגון אורח חיים והרגלי תזונה.

תופעות נלוות וסיבוכים

השמנה קשורה לעליה הן בתמותה והן במצב החולי.
מספר רב של מחלות מופיע בשכיחות גבוהה יותר אצל אנשים הסובלים מהשמנה : יתר לחץ דם, סכרת מסוג 2, עודף שומנים בדם, מחלת עורקים לבבית, מחלות ניוון פרקים והפרעות פסיכו סוציאליות.

יש לציין, כי הלוקים בהשמנה, לרוב יסבלו גם מהסינדרום המטבולי הכולל 3 או יותר מהגורמים הבאים: היקף בטן גבוה, יתר לחץ דם, יתר שומנים בדם, רמות סוכר גבוהות בצום, ורמות HDL נמוכות (רמות כולסטרול "טוב" נמוכות).

בנוסף גם למחלות הבאות נמצא קשר להשמנה : סרטן המעי, השחלה והשד, ארועי תסחיפים וקרישיות יתר, מחלות בדרכי העיכול (מחלות כיס מרה וצרבת) והפרעות עור שונות.

נשים הסובלות מהשמנה בתקופת ההיריון נמצאות בסיכון מוגבר לסיבוכי לידה והריון.

אנשים שמנים סובלים יותר ממחלות ריאה והפרעות אנדוקריניות שונות כגון: הפסקות נשימה בשינה והפרעות בהפרשת הורמונים.

רופאים בתחום
ד"ר ליאורה רוזן ד"ר ליאורה רוזן
יועצת קופ"ח מאוחדת ובבי"ח אסותא. קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ