זיבה (gonorrhea)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

הזיבה (Gonorrhea) היא מחלת מין. מסוף שנות ה-90 חלה עלייה חדה בתחלואה בזיבה בישראל. גורמי סיכון להידבקות במחלה כוללים מגע מיני עם בני זוג מרובים, ומגע מיני עם בן זוג חדש. סבירות ההידבקות של גבר לאחר מגע מיני אחד עם אישה שלקתה בזיבה היא של 20%, ועד 80%-60% לאחר ארבעה מגעים. שיעור ההידבקות של אישה מגבר נושא זיהום גבוה אף יותר. אצל הגבר מחלת הזיבה בדרך כלל תסמינית, וביטויה העיקרי הוא דלקת שופכה שמתפתחת לאחר 7-2 ימי דגירה, צריבה בהטלת שתן והפרשה מוגלתית מהפין. הסיבוכים האזוריים והמערכתיים נדירים בימינו. אצל האישה המחלה תסמינית במיעוט המקרים, והתסמינים של דלקת צוואר הרחם ו/או דלקת השופכה פחות ייחודיים: צריבה בהטלת שתן, הפרשה מהנרתיק (שמקורה בצוואר הרחם), כאב במשגל, דימום מצוואר הרחם לרוב לאחר משגל. איחור בטיפול (שאינו נדיר מכיוון שבהיעדר תסמינים החולה אינה פונה להיבדק) יביא להתפשטות הזיהום לאגן, אך גם במצב זה ייתכן שלא יופיעו תסמינים.
 
היעדר טיפול מתאים במחלת הזיבה עלול להוביל לעקרות, להריון מחוץ לרחם (עקב הצטלקויות בחצוצרות), ולכאב בטן כרוני. פלישת החיידק לדם נדירה בימינו, ושכיחה יותר בקרב נשים בגלל האופי האי-תסמיני של הזיהום. אצל היילוד החיידק גורם בעיקר לדלקת לחמיות שיכולה לגרום להינקבות העין ולעיוורון. הזיהומים בלוע ובחלחולת בדרך כלל אי-תסמיניים.
תרופות לטיפול בזיבה:
אוגמנטין

סיבות וגורמי סיכון

הגורמים העיקריים לדלקת בצוואר הרחם הם כלמידיה או חיידק הזיבה (Gonorrhea). אם הם אינם מטופלים, הם עלולים לחדור לחלל הבטן ולגרום לדלקת בחצוצרות ואף לעקרות.

אבחון ובדיקות

האבחון המעבדתי נקבע על סמך בדיקה של משטח הפרשה במיקרוסקופ לאחר צביעת גרם (דיפלוקוקים גרם-שליליים תוך-תאיים), תרבית (פחות יעילה בזיהום צוואר הרחם מאשר בדלקת שופכה), או שיטות אבחון מולקולתיות (PCR) בדגימת שתן (יעילות יותר). חשוב לקיים מעקב על מנת למנוע הידבקות מישנית ולטפל בה אם התרחשה לרבות בבן/בת הזוג.

טיפולים ותרופות

הטיפול האמפירי מתבסס על מתן צפטריאקסון (Ceftriaxone) לשריר, או צפיקסים (Cefixime) דרך הפה. גם ספקטינומיצין (Spectinomycin) יעיל מאוד. רוב החיידקים המבודדים בישראל עמידים לקינולונים (כגון ציפרופלוקסצין, אופלוקסצין).

מניעה

על מנת למנוע הדבקות בזיבה מומלץ לקיים יחסי מין מוגנים ושימוש בקונדום. יתרונותיו של הקונדום הוא כמובן הגנה מלאה מפני מחלות המועברות באמצעות מגע מיני, כמו איידס ודומים לו. מומלץ להשתמש בקונדום גם עבור נשים שמשתמשות בגלולות, כאשר מקיימים מגע מיני מזדמן עם גבר שההיסטוריה המינית שלו אינה מוכרת או אינה אמינה.
פורומים, אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם נדרש אקו לב עוברי מיכל 21/07/2019 19:52
 • בסקירת מערכות 1 שביצענו באופן פרטי אצל רופא מומחה הוא ציין כי נצפה TR ו MR בלב ובדר"כ זה מסתדר עד הסקירה המורחבת. לא ניתן הנחייה מפורשת לביצוע אקו לב עוברי. האם יש צורך שנעשה עוד לפני הסקירה המורחבת?

 • + הוסף תגובה
שלייה אחורית נמוכה שולית 9 מ"מ מהפה הפנימי... ליטל 19/07/2013 12:43
 • שלום ד"ר, אני בת 30 בעבר 2 לידות במועד. הריון זה הינו השלישי ורופא מומחה שבדק אותי אמר לי שיש לי שלייה אחורית נמוכה שמגיעה ל9 מ"מ מהפה הפנימי. אני בשבוע 36. אינני יודעת איך זה ייגמר אם בניתוח אלקטיבי או ניתוח חירום. אני לא רוצה ניתוח ומצד שני לא רוצה גם להתחעל בלידה רגילה וחלילה אם יקרה משהו אז ישלחו אותי לניתוח חירום...בקיצור מה עושים אני נורא מבולבלת אני לא ישנה כבר שבוע בקושי נרדמת בוכה המון. אני רוצה לידה רגילה. האם יש אפשרות בנתונים האלו ללדת רגיל?

 • + הוסף תגובה
שליה נמוכה דר' רפאל בולדס 21/07/2013 12:25
 • ליטל שלום , שלייה הנמצאת 2-3 ס"מ מפתח הצוואר לפי עבודות שונות מתנהגת כשליית פתח ולכן יש הנוהגים לסיים בניתוח קיסרי . פני לרופא מטפל להמשך מעקב וברור ד"ר בולדס שקיפות.סקירת מערכות .יעוץ רפואי. 1-700-70-70-15

 • + הוסף תגובה
שלייה נמוכה פחות מ2 ס"מ מחיעב ניתוח? ליטל 21/07/2013 14:20
 • שלי היא 9 מ"מ אפילו לא ס"מ1!!! אז אין סיכוי שהיא תעלה אני לקראת תשיעי אוטוטו בתאריך לידה משוער הסיכוי שהיא תעלה הוא קלוש. בשורה התחתונה אתה היי ממליץ למטופלת שלך במצב כזה ניתוח אלקטיבי? תודה על תשובתך המהירה והמקצועית ליטל

 • + הוסף תגובה
שלייה נמוכה פחות מ2 ס"מ מחיעב ניתוח? ליטל 21/07/2013 14:21
 • שלי היא 9 מ"מ אפילו לא ס"מ1!!! אז אין סיכוי שהיא תעלה אני לקראת תשיעי אוטוטו בתאריך לידה משוער הסיכוי שהיא תעלה הוא קלוש. בשורה התחתונה אתה היי ממליץ למטופלת שלך במצב כזה ניתוח אלקטיבי? תודה על תשובתך המהירה והמקצועית ליטל

 • + הוסף תגובה
היי ליטל לילוש 21/07/2019 09:47
 • אפשר לשאול איך ילדת בסוף? ואם המרחק של השליה גדל?

 • + הוסף תגובה
לא נצפה כיס מרה בסקירה מוקדמת אורית 18/07/2019 16:09
 • כיס מרה לא נצפה בסקירה מוקדמת בסוף שבוע 15 וגם לא בבדיקה חוזרת בסוף שבוע 16. כל שאר המדדים תקינים לחלוטין. רקע: בת 43, הריון לאחר טיפולים ומאד יקר. בוצעה בדיקת NIPT מורחבת שיצאה תקינה לגמרי ושללה מחלות כרומוזומליות של העןבר. שקיפות תקינה. לא רוצה לסכן את ההריון בבדיקת מי שפיר ורוצה לדגעת מה הסיכויים ש: 1. אכן יוולד תינוק ללא כיס מרה, בהנחה שכל שאר המדדים והבדיקות תקינים לגמרי. 2. אם כן יקרה מקרה נדיר שכזה, מה ההשלכות?

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!