ותין מיפרצת (Aortic aneurysm)

ראשי

תאור

מיפרצת הוותין היא הרחבה של חלק מאב העורקים בדרך כלל באזור שבו יש חולשה של דופן העורק. ההרחבה יכולה להיות באזור אחד או יותר של הוותין. הוותין הוא העורק הראשי הגדול ביותר בגוף אשר מוביל את הדם היוצא מהלב לכל האיברים בגוף, דרך הסעיפים הרבים שיוצאים ממנו.
הוותין נחלק ל-3 חלקים עיקריים: החלק שיוצא מהלב ועולה כלפי מעלה קרוי הוותין העולה, החלק השני שבו הוותין מסתובב קרוי קשת הוותין והחלק השלישי היורד מהחזה עד האגן קרוי הוותין היורד. הקוטר התקין של הוותין נע בין 4-2 ס"מ.


סימפטומים


הרחבה של הוותין חלה שנים רבות לפני הופעת התסמינים.
אופי התלונות משתנה בהתאם למיקום ולסוג המיפרצת.
התסמינים האופייניים למיפרצת הוותין הבטני כוללים: הרגשה של גוש פועם בבטן, כאבי בטן וכאבי גב.
לעיתים התלונות קשורות ללחץ של המיפרצת על איברים או על כלי דם סמוכים.
אם המיפרצת ממשיכה להתרחב ומגיעה לקוטר של 5.5 ס"מ ומעלה קיימת סכנה לקרע בדופן הפנימי שלה, מצב הגורם לכאבים עזים במיוחד בבטן או בגב ולעיתים לדימום פנימי שעלול להוביל למוות מיידי.

במיפרצת של הוותין בבית החזה, מופיעים התסמינים בדרך כלל כאשר המיפרצת כבר גדולה וכתוצאה מלחץ על איברים סמוכים בבית החזה. כאן התסמינים כוללים: כאבים בבית החזה או בגב עליון, שיעול וצפצופים, צרידות, הפרעות בלעיסה ועוד. התסמין הטיפוסי כאשר מופיע קרע של מיפרצת הוותין הוא כאב חזק ו"קורע" בבית החזה, בגב עליון המקרין אל הזרועות וגם לכיוון הבטן. לעיתים, עקב חסימה ופגיעה באיברים סמוכים, יכולים להיות תסמינים של התקף לב, של הלם לב, של אירוע במוח, של אי-ספיקה חדה של המסתם הוותיני, של אי-ספיקת כליות ועוד. לעיתים קרובות קרע של מיפרצת הוותין החזי מסתיים במוות.

סיבות וגורמי סיכון

מיפרצת הוותין השכיחה ביותר היא באזור הבטן ושיעורה גבוה יותר בגברים. השכיחות עולה עם הגיל ומעל גיל 60 היא נעה בין 7%-5%. הגורם השכיח ביותר לתופעה זו היא טרשת עורקים. תהליך זה מתחיל בשקיעה של שומנים בדופן הוותין הגורמים עם הזמן להתפתחות תגובה דלקתית, לשקיעת סידן וליצירת קרישים - תהליכים הגורמים להחלשת דופן הוותין ולהתרחבותו. גורמי סיכון המחישים תהליך זה כוללים: יתר-שומני הדם, יתר-לחץ-דם, עישון, סוכרת, גורמים גנטיים ועוד. גורמים נוספים להרחבה של הוותין כוללים: מחלות של רקמות חיבור הפוגעות בדופן הוותין, דלקת בדופן הוותין, חבלה בוותין מחלות גנטיות כדוגמת התסמונת ע"ש מרפן.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ניתן לאבחן מיפרצת של הוותין על סמך התסמינים אך כאשר הללו מופיעים עלול להיות מאוחר מדי. ניתן לעיתים למשש גוש פועם בבטן. בדרך כלל האיבחן הראשוני נקבע בצילום בית החזה או הבטן או בבדיקת אקו-לב. כאשר מתעורר חשד יש צורך בבדיקות מדויקות יותר כמו CT, MRI, על-שמע של הבטן ואקו דרך הוושט, על מנת להעריך במדויק את גודל המיפרצת ואת מיקומה. כאשר יש חשד לקרע של המיפרצת האבחון נקבע בדחיפות, בדרך כלל בעזרת CT, MRI או אקו דרך הוושט.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול בגורמי סיכון כגון יתר-לחץ-דם, הפסקת עישון, טיפול בשומני הדם ומעקב קבוע כאשר יש סיפור משפחתי של מחלה זו. כל אלו עשויים למנוע או להאט את התהוות מיפרצת הוותין. טיפול בניתוח נדרש באופן מיידי כאשר מופיעים כבר תסמינים ונוצר קרע במיפרצת של הוותין. הניתוח כרוך בסיכון גבוה. אולם התמותה במצב של קרע במיפרצת הוותין העולה, ללא ניתוח מיידי, גבוהה יותר והיא מתקרבת ל-100%. לגבי חולים ללא תסמינים קיימת הוראה לניתוח כאשר קוטר המיפרצת מגיע לממד מסוים, שבו הסיכון להיווצרות קרע ותוצאותיו נראים גדולים יותר מהסיכון בניתוח. בדרך כלל קוטר מיפרצת המצדיק הוראה לניתוח הוא מעל 6-5 ס"מ, תלוי במיקום, בסוג הרחבת המיפרצת ובקצב התקדמותה, וכן ברמת הסיכון הכרוך בניתוח לגבי חולה ספציפי. שיעור הסיכון למוות בניתוח מתוכנן נע בין 2% ל-6%. התמותה בניתוח שמתבצע בשל קרע חד של הוותין עלולה להגיע עד 50%, מכאן החשיבות לנתח מיפרצות אלו לפני שנוצר הקרע.

בניתוח מחליפים את הקטע המורחב בוותין בשתל מלאכותי העשוי מחומר אלסטי בדומה לוותין המקורי. בשנים האחרונות מיושמת שיטה חדשה שבה ניתן לטפל במיפרצת הוותין על ידי תומכנים המוחדרים לוותין בצנתור ללא צורך בביצוע ניתוח. שיטה זו מתאימה, בשלב זה, לסוג מסוים של מיפרצות, בדרך כלל בחלק היורד של הוותין (תמונה 1). בכוחה לחסוך מחולים, בעיקר מהבוגרים שבהם את הסיכון הכרוך בניתוח כה גדול.

פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מסתם מיטרלי ופירפור עליות נולי 01/07/2020 23:36
 • תודה לד״ר יעקובי על התשובה המהירה. הקרדיולוג המטפל מציע כי ניתוח החלפת המסתם יבוצע בהקדם, בטווח של חדשיים או שלושה לאחר פעולת ההיפוך החשמלי. במהלך הניתוח הוא מציע לבצע MAZE במטרה למנוע חזרה של פירפור העליות. ואני שואלת אם פעולת ה Maze מונעת פירפור עליות , האם ניתן לוותר על פרוצדורת ההיפוך ולהסתפק בהקדמת הניתוח . בברכה, נולי

 • + הוסף תגובה
MAZE (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 06/07/2020 07:35
 • נולי שלום, כפי שכבר ציינתי, אינני בקיא בכל פרטי תיקך הרפואי ולכן מניח שהקרדיולוג המטפל בחר בדרך פעולה זו על מנת להביאך לניתוח במצב האופטימלי ביותר. הבחירה איננה בין MAZE בניתוח או היפוך עכשיו אלא רק בנוסף. אחוזי ההצלחה של MAZE נעים בין 70 ל-95% אשר אחד מהגורמים התורמים להצלחתו הינו פרפור יחסית חדש. שוב, אין צורך לנחש את כל השיקולים הנ״ל, הקרדיולוג המטפל ישמח לשתף אותך בהם. בברכת רפואה שלמה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
צינתור עמי 29/06/2020 18:34
 • לפני חודש וחצי עברתי צינתור והתקינו לי 3 סטנדים הומלץ לי על ידי פרופ הנקין תרופה להורדת כולסטרול בשם פרלונאט 75 מ"ג לקחתי לפני שבוע את הזריקה אני מרגיש חלש ויש לי יציאות דחופות שלא כרגיל האם יתכן שיש תופעה ליציאות המלוות בחולשה

 • + הוסף תגובה
כולסטרול (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 05/07/2020 07:20
 • עמי שלום, כמובן שתרופה להורדת הכולסטרול מהווה מרכיב חשוב בהמשך הטיפול במחלה הכלילית ואף יכולה לשמור על הסטנטים שהושתלו בטווח הארוך. לגבי תופעות הלוואי הייתי מציע לפנות למי שמכיר את עברך הרפואי טוב יותר ו/או רשם לך את התרופה. בברכת רפואה שלמה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
מסתם מיטרלי ופירפור עליות נולי 29/06/2020 11:51
 • אני בת 76 וסובלת ממסתם מיטרלי דולף לאחרונה אובחן גם פירפור עליות שאינו חולף . הקרדיולוג בבית החולים הציע ניתוח להחלפת מסתם אך טען שניתוח זה לא פותר את בעית פירפור העליות. כדי לפתור בעיה זו הוצע היפוך חשמלי דרך הושט שיבוצע בזמן הקרוב ולפני הניתוח ואולי ישהה את מועד הניתוח. יש לציין שתיפקוד החדרים תקין וכן ספיקת הלב ואין מחלות רקע מלבד אסטמה מטופלת. ברצוני לברר האם יש טעם לביצוע ההיפוך החשמלי כשהסיבה לפירפור העליותהיא המסתם הפגום.

 • + הוסף תגובה
מסתם מיטרלי ופרפור עליות (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 01/07/2020 07:47
 • נולי שלום, מטבע הדברים אינני מכיר את תיקך הרפואי המלא ולכן אתייחס בכלליות בלבד. אכן, הסיכוי שהפרפור נגרם מהמסתם הדולף גבוה מאוד. אך חשוב לזכור כי תיקון/החלפת המסתם עלולה שלא לפתור את בעית הפרפור בשל אפיו הכרוני (שינויים בדופן העליות) מצד שני, ניתן אולי להציע לך אבלציה ניתוחית להסדרת מקצב הלב בזמן ניתוח החלפת המסתם עם אחוזי הצלחה די גבוהים. מנסיון, כאשר המסתם דולף והלב איננו בקצב סינוס (במקרה שלך פרפור עליות) תפוקתו מוגבלת ולכן החזרת מקצבו מהווה אלמנט חשוב. עלייך לשאול את הקרדיולוג המטפל לגבי דחיפות ההחלפה (שוב, בידי אין את הנתונים) ואז לשקול את כל הצעדים האפשריים. אשמח לעזור גם בהמשך. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!