באשת הפה, הליטוזיס (halitosis)

ראשי

תאור

המדפים בחנויות עמוסים במוצרים בטעם מנטה, בתכשירים לשטיפת הפה ובמוצרים אחרים שמטרתם לסייע בהתמודדות עם ריח רע מהפה (באשת הפה) ובמניעתה, באופן זמני בלבד.

מזונות מסוימים, מחלות מסוימות והרגלים מסוימים הם חלק מהגורמים לאותו ריח רע מהפה. במקרים רבים ניתן להשיג שיפור במצבים של ריח רע מהפה, באמצעות שמירה נאותה על היגיינת הפה. במקרים ששיטות טיפול עצמי פשוטות אינן פותרות את הבעיה, מומלץ להתייעץ עם רופא שיניים, על מנת לוודא שהגורם למצב של באשת הפה אינו בעיה חמורה יותר.


סימפטומים


סוג הריח המדויק הנובע כתוצאה ממחלת באשת הפה משתנה בהתאם למקור הבעיה או לגורם שיוצר אותה.

סיבות וגורמי סיכון

קיימים גורמים רבים לבעיית ריח רע הפה, הם כוללים בין היתר:

מזון
. שאריות זעירות של אוכל בתוך השיניים ומסביב להן עלולות לגרום לריח של ריקבון. אכילה של מזונות המכילים שמנים נדיפים היא סיבה נוספת לבאשת הפה. בצל ושום הם הדוגמא המוכרת ביותר, אולם גם ירקות אחרים ותבלינים עלולים לגרום למצב של ריח רע מהפה. 

לאחר שמזונות אלו מתעכלים והשמנים בעלי הריח החריף נספגים בזרם הדם הם מגיעים אל הראות ומשתחררים החוצה דרך הנשימה, עד שהמזון נעלם לחלוטין מהגוף. בצל ושום יכולים לגרום לבאשת הפה לפרק זמן של עד 72 שעות לאחר אכילתם.

בעיות בשיניים
. שמירה לא נאותה על היגיינה של השיניים ומחלת מיסב השן (מחלה פריודונטית) יכולות לגרום לבאשת הפה. כאשר לא מצחצחים שיניים ולא מנקים אותן בחוט דנטאלי מידי יום, שאריות זעירות של אוכל נשארות בפה, אוספות חיידקים ופולטות אדים של מימן גופרתי. שכבה דביקה וחסרת צבע של חיידקים (פלאק) מצטברת על השיניים.

במידה ולא מצחצחים את השיניים, הפלאק מצטבר ועלול לגרום לגירוי בחניכיים (דלקת חניכיים) ולריקבון בשיניים. בסופו של דבר עלולים להיווצר כיסים מלאים בפלאק בין השיניים לחניכיים (מחלת מיסב השן-פריודונטיטיס), שיחריפו את הבעיה וגם את באשת הפה. שיניים תותבות שלא מקפידים לנקות אותן באופן קבוע ושאינן מותאמות כראוי, יכולות אף הן לשמש אכסניה לשאריות מזון שתצבורנה חיידקים ותפלוטנה ריחות רעים.

יובש בפה
. הרוק מסייע בניקוי הפה ומשמש כחומר סיכה. כאשר הפה יבש תאים מתים מצטברים על הלשון, החניכיים ועל החלק הפנימי של הלחי. תאים אלו נרקבים וגורמים למצב של ריח רע מהפה. בדרך כלל בזמן השינה הפה מתייבש. זהו הגורם לבאשת הפה בבוקר. יובש בפה מחריף אף יותר כאשר ישנים בפה פתוח. תרופות מסוימות ועישון עלולים להוביל ליובש כרוני בפה, כך גם בעיה בבלוטות הרוק.

מחלות. זיהומים כרוניים בראות ואבצס בראות עלולים לגרום לריח חריף מאד של ריקבון. מחלות אחרות כמו סוגים מסוימים של סרטן והפרעות בחילוף החומרים (הפרעות מטאבוליות) עלולות לגרום לריח אופייני מהפה. אי ספיקה של הכליות יכולה לגרום לריח המזכיר ריח של שתן ואי ספיקה של הכבד עלולה לגרום ריח שמתואר כריח של דגים. 

לאנשים עם סוכרת לא מאוזנת בדרך כלל יש ריח פירותי מהפה. רפלוקס כרוני של מיצי הקיבה (מחלת רפלוקס גסטרוסופג'יל (GRED קשורה אף היא לבאשת הפה.

מחלות בפה, באף ובגרון. באשת הפה קשורה גם לזיהומים בסינוסים, הפרשות מהאף ומהסינוסים שמגיעות אל החלק האחורי של הגרון עלולות לגרום לריח מהפה. אצל ילדים הסובלים מבאשת הפה עלול להיות חפץ זר בתוך האף. שעועית או חפץ קטן שתקוע בתוך האף עלול לגרום להפרשה מתמדת מהאף ולריח של ריקבון. 

זיהומים בגרון יכולים לגרום למצב של ריח רע מהפה עד להחלמתם. ברונכיטיס וזיהומים אחרים בדרכי הנשימה העליונות, הכרוכים בשיעול שמעלה כיח בעל ריח, הם מקור נוסף למחלת באשת הפה.

מוצרי טבק. עישון מייבש את הפה וניחן בריח רע כשלעצמו. אנשים שמעשנים טבק נוטים יותר לפתח מחלה במיסב השן, שגם היא גורמת לבאשת הפה.

דיאטה חריפה
. אנשים שעושים דיאטה עלולים לפתח ריח "פירותי" לא נעים מהפה, שנגרם בשל קטואצידוסיס - קלקול של חומרים כימיים כתוצאה מצום.

מניעה וטיפול

מניעה

על מנת להשיג שיפור במצב של באשת הפה, או למנוע אותה מומלץ לנסות את הצעדים הבאים:

·         
לצחצח שיניים לאחר האוכל.
·          לנקות בין השיניים בחוט דנטאלי, לפחות פעם אחת ביום.
·          לצחצח את הלשון.
·          לנקות גם את החניכיים.
·          להרבות בשתיית מים.
·          להשתמש במברשת שיניים שמצבה טוב – שאינה שחוקה מידי.
·          להיבדק על ידי רופא השיניים באופן קבוע.
·          ללעוס פטרוזיליה טרייה, או למצוץ סוכריית מנטה נטולת סוכר.


פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!