ריח רע מהפה (Bad breath)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

המדפים בחנויות עמוסים במוצרים בטעם מנטה, בתכשירים לשטיפת הפה ובמוצרים אחרים שמטרתם לסייע בהתמודדות עם ריח רע מהפה (באשת הפה) ובמניעתה, באופן זמני בלבד.

מזונות מסוימים, מחלות מסוימות והרגלים מסוימים הם חלק מהגורמים לאותו ריח רע מהפה. במקרים רבים ניתן להשיג שיפור במצבים של ריח רע מהפה, באמצעות שמירה נאותה על היגיינת הפה. במקרים ששיטות טיפול עצמי פשוטות אינן פותרות את הבעיה, מומלץ להתייעץ עם רופא שיניים, על מנת לוודא שהגורם למצב של באשת הפה אינו בעיה חמורה יותר.


סימפטומים


סוג הריח המדויק הנובע כתוצאה ממחלת באשת הפה משתנה בהתאם למקור הבעיה או לגורם שיוצר אותה.

סיבות וגורמי סיכון

קיימים גורמים רבים לבעיית ריח רע הפה, הם כוללים בין היתר:

מזון
. שאריות זעירות של אוכל בתוך השיניים ומסביב להן עלולות לגרום לריח של ריקבון. אכילה של מזונות המכילים שמנים נדיפים היא סיבה נוספת לבאשת הפה. בצל ושום הם הדוגמא המוכרת ביותר, אולם גם ירקות אחרים ותבלינים עלולים לגרום למצב של ריח רע מהפה. 

לאחר שמזונות אלו מתעכלים והשמנים בעלי הריח החריף נספגים בזרם הדם הם מגיעים אל הראות ומשתחררים החוצה דרך הנשימה, עד שהמזון נעלם לחלוטין מהגוף. בצל ושום יכולים לגרום לבאשת הפה לפרק זמן של עד 72 שעות לאחר אכילתם.

בעיות בשיניים
. שמירה לא נאותה על היגיינה של השיניים ומחלת מיסב השן (מחלה פריודונטית) יכולות לגרום לבאשת הפה. כאשר לא מצחצחים שיניים ולא מנקים אותן בחוט דנטאלי מידי יום, שאריות זעירות של אוכל נשארות בפה, אוספות חיידקים ופולטות אדים של מימן גופרתי. שכבה דביקה וחסרת צבע של חיידקים (פלאק) מצטברת על השיניים.

במידה ולא מצחצחים את השיניים, הפלאק מצטבר ועלול לגרום לגירוי בחניכיים (דלקת חניכיים) ולריקבון בשיניים. בסופו של דבר עלולים להיווצר כיסים מלאים בפלאק בין השיניים לחניכיים (מחלת מיסב השן-פריודונטיטיס), שיחריפו את הבעיה וגם את באשת הפה. שיניים תותבות שלא מקפידים לנקות אותן באופן קבוע ושאינן מותאמות כראוי, יכולות אף הן לשמש אכסניה לשאריות מזון שתצבורנה חיידקים ותפלוטנה ריחות רעים.

יובש בפה
. הרוק מסייע בניקוי הפה ומשמש כחומר סיכה. כאשר הפה יבש תאים מתים מצטברים על הלשון, החניכיים ועל החלק הפנימי של הלחי. תאים אלו נרקבים וגורמים למצב של ריח רע מהפה. בדרך כלל בזמן השינה הפה מתייבש. זהו הגורם לבאשת הפה בבוקר. יובש בפה מחריף אף יותר כאשר ישנים בפה פתוח. תרופות מסוימות ועישון עלולים להוביל ליובש כרוני בפה, כך גם בעיה בבלוטות הרוק.

מחלות. זיהומים כרוניים בראות ואבצס בראות עלולים לגרום לריח חריף מאד של ריקבון. מחלות אחרות כמו סוגים מסוימים של סרטן והפרעות בחילוף החומרים (הפרעות מטאבוליות) עלולות לגרום לריח אופייני מהפה. אי ספיקה של הכליות יכולה לגרום לריח המזכיר ריח של שתן ואי ספיקה של הכבד עלולה לגרום ריח שמתואר כריח של דגים. 

לאנשים עם סוכרת לא מאוזנת בדרך כלל יש ריח פירותי מהפה. רפלוקס כרוני של מיצי הקיבה (מחלת רפלוקס גסטרוסופג'יל (GRED קשורה אף היא לבאשת הפה.

מחלות בפה, באף ובגרון. באשת הפה קשורה גם לזיהומים בסינוסים, הפרשות מהאף ומהסינוסים שמגיעות אל החלק האחורי של הגרון עלולות לגרום לריח מהפה. אצל ילדים הסובלים מבאשת הפה עלול להיות חפץ זר בתוך האף. שעועית או חפץ קטן שתקוע בתוך האף עלול לגרום להפרשה מתמדת מהאף ולריח של ריקבון. 

זיהומים בגרון יכולים לגרום למצב של ריח רע מהפה עד להחלמתם. ברונכיטיס וזיהומים אחרים בדרכי הנשימה העליונות, הכרוכים בשיעול שמעלה כיח בעל ריח, הם מקור נוסף למחלת באשת הפה.

מוצרי טבק. עישון מייבש את הפה וניחן בריח רע כשלעצמו. אנשים שמעשנים טבק נוטים יותר לפתח מחלה במיסב השן, שגם היא גורמת לבאשת הפה.

דיאטה חריפה
. אנשים שעושים דיאטה עלולים לפתח ריח "פירותי" לא נעים מהפה, שנגרם בשל קטואצידוסיס - קלקול של חומרים כימיים כתוצאה מצום.

מניעה

על מנת להשיג שיפור במצב של באשת הפה, או למנוע אותה מומלץ לנסות את הצעדים הבאים:

·         
לצחצח שיניים לאחר האוכל.
·          לנקות בין השיניים בחוט דנטאלי, לפחות פעם אחת ביום.
·          לצחצח את הלשון.
·          לנקות גם את החניכיים.
·          להרבות בשתיית מים.
·          להשתמש במברשת שיניים שמצבה טוב – שאינה שחוקה מידי.
·          להיבדק על ידי רופא השיניים באופן קבוע.
·          ללעוס פטרוזיליה טרייה, או למצוץ סוכריית מנטה נטולת סוכר.

פורומים, טיפולי שיניים ומחלות חניכיים בלייזר ומיקרוסקופ

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול שיניים תחת מיקרוסקופ אורי 21/07/2019 15:33
 • האם שימוש במיקרוסקופ מקצר את משך הטיפול? אני מתקשה לעבור טיפול ארוך ואני זקוק לו..

 • + הוסף תגובה
שימוש של מיקרוסקופ בטיפולי שיניים דר' אריאל סביון 22/07/2019 14:01
 • שלום רב, אכן, באמצעות מיקרוסקופ ניתן לחסוך ישיבות מיותרות במרפאת שיניים.

 • + הוסף תגובה
דימום בצחצוח רן 04/07/2019 01:51
 • ערב טוב דוקטור, אני בן 22 ובשלושת השבועות האחרונים ישנו דימום כזה או אחר במהלך הצחצוח. הדימום בצחצוח הוא בכמה מוקדים שונים. בחניכיים התחתונות נראה ששכבת החניכיים בחיבור עם השן אדמדם ו"נפול" לעומת השן הסימטרית לה. בחניכיים העליוניות ישנו כיב בגודל בינוני בחניכיים מעל השיניים בחלק העליון בצד ימין והוא שם שלושה ימים. הוא לא שורף כשאוכלים קטשופ למשל אבל כן כואב בצחצוח. מודה שמאז שחרורי מצה"ל ושהייתי בבית פחות הקפדתי על צחצוח תדיר של השיניים אלא לקראת מפגשים חברתיים. הלכתי לרופאת שיניים של כללית סמייל והיא אמרה שאכן יש דלקת חניכיים ושיש לצחצח עם משחת שיניים רפואית ולכן קניתי את פרדונטונקס. מעבר לכך אני צריך ניקוי אבנית שניתן לראות שהצטבר באחורי השיניים התחתונות בחודשים האחרונים. האורוטודנט שלי אמר לי על כך לפני חודשיים. אני נוטה להצטברות אבנית די מהר לצערי. בשבועיים האחרונים אני מקפיד לצחצח 3 פעמים ביום עם מברשת שיניים חשמלית של אורל בי, עם משחת השיניים הרפואית של חברת gsk פרודונטקס, מגרגר במשך דקה את הפה עם מים פושרים מומלחים עם כפית מלח, ואחר כך פעמיים ביום בבוקר ובערב גם מי פה מגורגרים בפה במשך דקה. עם זאת עד כה עדיין יש דימום קל בצחצוח, ישנו הכיב שפתאום הצטרף בעיצומו של צחצוח קפדני מצדי וגם ישנו החלק של חיבור החניכיים עם השן שמורגש מוחלש ואדמדם לעומת הסימטרי שלו. כבר קבעתי תור לניקוי אבנית ליום שני, אבל אני מתוסכל שאין בלימה של דלקת החניכיים כבר תקופה ממושכת שכן לא היה לי אורך כזה עד כה. האם יש סיבה לחשוש ממשהו מסוכן? תודה רבה על הזמן שלך.

 • + הוסף תגובה
טיפול בלייזר לדימום בצחצוח דר' אריאל סביון 04/07/2019 07:08
 • שלום רב, אפשר לטפל בדלקת חניכיים עם לייזר, ולנדף רקמה דלקתית, להדריך אותך להשתמש במברשות בינשניות ובמברשת חשמלית, ניקוי אבנית אחד לשלושה חודשים חובה. הטיפול בלייזר מאוד יעיל ואפקטיבי ויכול לעצור את מחלת חניכיים ונסיגת חניכיים עתידית. הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית ללא חתכים ותפרים. ממליץ מאוד על טיפול במחלת חניכיים בלייזר והדרכה לתיזוקה שוטפת. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
מניעת טיפול שורש דניאל 02/07/2019 10:43
 • אני עם היסטוריה של טיפולי שורש, קראתי על טיפול תחת מיקרוסקופ, כדי למנוע טיפולי שורש, בעתיד. תוכל להסביר את היתרון של עבודה תחת מיקרוסקופ? רופא השיניים שלי קצת "מזלזל" בעניין... המון תודה, דניאל

 • + הוסף תגובה
טיפול שיניים זעיר-פולשני דר' אריאל סביון 02/07/2019 12:22
 • שלום רב, מיקרוסקופ הוא מכשיר הגדלה שיכול להגדיל את האובייקט עד פי 39 מגודלו הטבעי. נוסף לכך למיקרוסקופ יש תאורת לד כפולה שמאירה את האזור( בדרך כלל חשוך כמו במנהרה). היתרון האדיר בעבודה עם המיקרוסקופ הוא השליטה המלאה ללא ספקות, טיפול מאוד מדוייק, עבודה עם מכשירים מאוד קטנים, טיפול זעיר-פולשני, דיוק ללא פשרות, אפשרות לביצוע טיפולים שלא ניתן לבצע בלי המיקרוסקופ. האם מתקבל על הדעת שרופא עיניים או ניורו כירורג ינתח בלי מכשיר הגדלה מתאים, הרי זאת סכנת חיים. אז למה ברפואת שיניים כן. אם הרופא שלך מזלזל אני במקומך הייתי מסיק מסקנות! באתר שלי יש מספיק מאמרים בנושא.

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!