הריון אקטופי (Ectopic pregnancy)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

הריון בחצוצרה הוא מצב שבו הביצית המופרית משתרשת מחוץ לחלל הרחם, באחת החצוצרות. שכיחות הריונות בחצוצרה היא 2% לערך מכלל ההריונות. סיבת התפתחותו קשורה בעיקר לנזק בחצוצרה שנגרם על ידי דלקות (במיוחד המועברות במגע מיני) או ניתוחים קודמים. גורמי סיכון נוספים הם הריון בחצוצרה בעבר, גיל מתקדם ועישון. הסיכוי להתפתחות הריון בחצוצרה משתנה בין חודשי השנה. הסיכוי הגבוה ביותר הוא בחודשים יוני ודצמבר.
גורלו של הריון בחצוצרה אינו צפוי. לעיתים העובר גדל עד שהחצוצרה אינה מסוגלת להכיל אותו ואז הוא נפלט לחלל הצפק, דבר שיכול לגרום לקריעת דופן החצוצרה. היווצרות דימום לתוך חלל הצפק גורמת כאב בטן. לעיתים מפסיק ההריון להתפתח והוא נספג עד להיעלמותו.

סימפטומים


הסימנים המעידים על הריון בחצוצרה הם איחור בווסת, דימום בלתי רגיל בנרתיק או כאב באחד משיפולי הבטן. אצל אישה בגיל הפוריות, תופעות אלה מעוררות חשד להריון בחצוצרה עד שמוכח כי מקורן אחר. הופעת חולשה ואף עילפון (הלם) כתוצאה מאיבוד דם, אינם תופעה נדירה והם דורשים טיפול רפואי מיידי. לעיתים קרובות הסימנים אינם חד-משמעיים, מופיעים רק בחלקם ובעוצמת כאב נמוכה, ולכן קשה לאבחן הריון אקטופי.

אבחון ובדיקות

האבחון נעשה על סמך בדיקת על-שמע בנרתיק ועל בסיס מדידות חוזרות של רמת הורמון ההריון (Human Chorionic Gonadotrophin - hCG) בדם. בעזרת תבחין על-שמע (אולטרסאונד) בנרתיק ניתן לזהות הריון תוך-רחמי כשערך ה-hCG גבוה מ-1,500 מיליחיד'/מל'. בנסיבות אלה, כשנשללל הריון תוך-רחמי מעוררת בדרך כלל חשד להריון בחצוצרה.

זיהוי ההריון בחצוצרה ו/או נוזל (דם) בחלל הצפק, מבססת את האבחון. רמות הורמון הפרוגסטרון נמוכות יותר בהריון בחצוצרה, ואף הן תומכות באבחנה.

טיפולים ותרופות

הטיפול נבחר בהתאם לחומרת האירוע. הריון בחצוצרה עם דימום בחלל הצפק, או זיהוי עובר בחצוצרה עם פעימות לב וערכי hCG מעל 3,500 מיליחיד'/מל' מחייבים ניתוח בלפרוסקופיה והוצאת ההריון מתוך החצוצרה או כריתתה. הזרקת התרופה מתוטרקסט (Methotrexate) יעיל עבור נשים שהריונן בחצוצרה קטן, שרמת ה- hCG שלהן נמוכה, ושאין להן דימום בבטן.

כשמאובחן הריון חוץ-רחמי חייב להערך מעקב קפדני מאחר שבחלק מהמקרים יכולה להתרחש החמרה, ואז יש צורך בניתוח. במקרים קלים עם ירידה מתמדת ברמת ההורמון מספיק מעקב בלבד. לאחר הריון בחצוצרה, הסיכוי להריון תוך-רחמי תקין הוא בשיעור של 80%-88%, והסיכוי להריון נוסף בחצוצרה הוא 4.2%-5%.
פורומים, אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לא נצפה כיס מרה בסקירה מוקדמת אורית 18/07/2019 16:09
  • כיס מרה לא נצפה בסקירה מוקדמת בסוף שבוע 15 וגם לא בבדיקה חוזרת בסוף שבוע 16. כל שאר המדדים תקינים לחלוטין. רקע: בת 43, הריון לאחר טיפולים ומאד יקר. בוצעה בדיקת NIPT מורחבת שיצאה תקינה לגמרי ושללה מחלות כרומוזומליות של העןבר. שקיפות תקינה. לא רוצה לסכן את ההריון בבדיקת מי שפיר ורוצה לדגעת מה הסיכויים ש: 1. אכן יוולד תינוק ללא כיס מרה, בהנחה שכל שאר המדדים והבדיקות תקינים לגמרי. 2. אם כן יקרה מקרה נדיר שכזה, מה ההשלכות?

  • + הוסף תגובה
אולטרסראונד ראשון רונה 12/07/2019 12:04
  • היי, עשינו IUI ב-23/6 לאחר זריקת אוביטרל יום לפני. ההנחיה הייתה לבדוק בטא שבועיים אחרי ולאחר מכן לבדוק הכפלה. 8/7- בטא 356 11/7 בטא 998 נקבע לי אולטרסאונד ראשון במרפאה שבה אנחנו מטופלים ליום שלישי הקרוב- 16/7, זה לא קצת מוקדם מדי? יתכן שיהיה אפשר לראות כבר דופק בשבוע הזה? ובמידה ולא מה מצפים לראות בשלב הזה? תודה

  • + הוסף תגובה
דחיפות גרידה בעובר בלי דופק נני 09/07/2019 13:43
  • אני בשבוע 9 אתמול בבדיקת Us ראו שאין לעובר דופק והמליצו לי במיון על גרידה. בבית החולים נתנו לי תור רק לעוד כשבוע. בינתיים אין לי דימומים כלל. השאלה האם אין שום בעיה לחכות עד התור שנתנו לי או שישנם סיכויים גדולים שיתחיל לי פתאום דימום חזק ויתחיל תהליך ההפלה מעצמו.

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!