טכיקרדיה (Tachycardia)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

מקור השם טכיקרדיה יווני, טאכי = מהיר, קורדיס = לב. דופק מהיר מוגדר כרצף של יותר משלוש פעימות מאותו מקור, במהירות העולה על 100 פעימות לדקה במבוגר, ויותר מ-150 בילד.
קצב הלב מוכתב על ידי פעילות חשמלית אוטומטית בקישרית הסינו-אטריאלית הממוקמת בחלקו העליון של הפרוזדור הימני, מווסתת על ידי מערכת העצבים האוטונומית ובלוטות ההפרשה הפנימית, המתאמות את תפוקת הלב (מכפלת נפח הפעימה במהירות הדופק לדקה) לצורך נתון.

קצב של לב בריא גבוה בזמן מאמץ, התרגשות ומתח, במחלת חום, ובירידה בנפח הדם וברמת ההמוגלובין.
קצב מהיר שאינו קשור למצבים אלה מופיע בדרך כלל בזמן מחלות לב. היות והלב הפגוע אינו יכול להעלות את נפח הפעימה, הוא מנסה לשמור על תפוקתו על ידי האצת מהירות הדופק.

הטכיקרדיה היא תוצאה של התפרצות מוקדים אוטומטיים, ו/או קיום מסלולי הולכה בעלי תכונות שונות, הנפגשים ויוצרים מעגל חשמלי המאפשר מהירויות דופק עד כ-300 לדקה. מסלולים ומוקדים אלה הם מולדים או נרכשים.
קיום מספר רב של מסלולים עלול ליצור רפרוף פרוזדורים או חדרים (ע"פ מיקום המסלולים), המוגדר כדופק של 600-250 פעימות לדקה עד לפרפור (מהירות של מעל 600 פעימות לדקה). כאשר דופק מהיר זה מופיע בחדרי הלב ונמשך מעל מספר שניות, מופיעים כשל המודינמי, איבוד הכרה ומוות.

סימפטומים


הדופק המהיר הוא בדרך כלל התקפי (רצפים של דופק מהיר בין תקופות ארוכות של מהירות תקינה). כל רצף מתחיל ומסתיים באופן פתאומי והוא מוגדר על פי מקורו. מהקישרית הסינו-אטריאלית, במצבי לחץ ומאמץ, מהקישרית הפרוזדורית-חדרית, בזמן הרעלת דיגוקסין, מהפרוזדורים, בדרך כלל בגלל ירידה בחמצון הדם, או במצבי עומס נפח ולחץ (הפרעה במסתמי הלב), ומהחדרים - לאחר אוטם שריר הלב.

טיפולים ותרופות

הטיפול בדופק מהיר הוא תיקון הגורמים הראשוניים להופעתו (ריווי חמצן, הורדת עומס נפח ולחץ, תיקון ריכוז המלחים בדם והפעילות ההורמונית), וכן תרופות המשנות את התכונות החשמליות של מערכת ההולכה ושריר הלב, צריבת מוקדים ומסלולי הולכה (Ablation), ולהפרעות קצב קטלניות - השתלת דפיברילטור אוטומטי המסיים את הפרעת הקצב על ידי קיצוב או שוק חשמלי.
פורומים, ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפרעות קצב חיה 18/06/2019 21:41
 • היי ביצעתי בדיקת הולטר עקב לחצים בחזה ומתח נפשי ככה נכתב: קצב סינוס 48-140 ללא טכיקרדיה חדרית ללא חסם פרוזדורי/חדרי ללא פרפור פרוזדורי תוצאות:הפרעות על חדריות: בודדות apbs. אשמח לדעת מה זה אומר.

 • + הוסף תגובה
הולטר לב ד"ר דוד יעקובי 20/06/2019 06:34
 • חיה שלום, מטבע הדברים חסרים נתונים כגון; גילך, ההתוויה לבדיקה, מחלות רקע וכו׳. הפרעות חדריות בודדות יכולות להיות ממצא בגדר הנורמה בחלק לא קטן מהחולים. עלייך לפנות לקרדיולוג המטפל על מנת לקבל תשובות פרטניות למקרה שלך. בברכה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה
לאחר ניתוח לב פתוח ורד 18/05/2019 13:34
 • שלום אני 7 חודשים לאחר ניתוח לב פתוח. רציתי לדעת לגבי הצלקת של הניתוח - האם אפשרי להשתזף בשמש ואין מניעה? תודה

 • + הוסף תגובה
שיזוף לאחר ניתוח לב ד"ר דוד יעקובי 21/05/2019 10:10
 • ורד שלום, במידה והניתוח עבר ללא אירועים מיוחדים וההחלמה של הפצע הייתה טובה אין מניעה בספרות המקצועית מלחזור לפעילות שגרתית חצי שנה לאחר הניתוח. למרות האמור לעיל, חלק מהפלסטיקאים ממליצים על הימנעות מחשיפה לשמש במשך שנה בשל הסיכוי/סיכון לפיגמנטציה באותו האיזור. הייתי ממליץ להתייעץ עם רופא עור בנושא. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה
הסתיידויות באאורטה הבטנית שלומית 18/05/2019 10:51
 • שלום רב, בתוצאות בדיקת C.T לכאבי גב, רשום כי יש הסתיידויות באאורטה הבטנית. בפניה לרופאת המשפחה נאמר לי כי אין לי מה לדאוג ואין צורך בבדיקות נוספות. אני בת 56, סובלת מתת פעילות לבלוטת התריס, מאוזנת ומטופלת באלקטרוקסין. עישנתי במשך 9 שנים ועברו מאז 14 שנים ללא עישון. אולם אין ברקע מחלות כגון; לחץ דם, סכרת או כולסטרול. יש במשפחה רקע של סכרת, כולסטרול ולחץ דם. אודה על תשובתך בנושא והאם עלי לדאוג ולפעול אחרת?

 • + הוסף תגובה
הסתיידות של האאורטה הבטנית ד"ר דוד יעקובי 21/05/2019 10:06
 • שלומית שלום, הסתיידות של האאורטה הבטנית הינה אכן תופעה יחסית שכיחה אשר, בדרך-כלל, אינה דורשת התייחסות מיוחדת. למרות האמור לעיל יש לשלול הרחבה של האאורטה הבטנית, פרט שלא ציינת בשאלתך, שכן הרחבה כזו יכולה להוות סכנה ממשית. עלייך לפנות לרופא המטפל על מנת לקבל תשובה ובמידת הצורך לקבל הפנייה לכירורג כלי דם לצורך ייעוץ. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!