היצרות המסתם הוותיני (Aortic valve stenosis)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

המסתם הוותיני נמצא בתפר בין אפיק המוצא של חדר שמאל לשורש של עורק הוותין, אב העורקים. למסתם שלושה עלעלים שווי גודל. עם התכווצות חדר שמאל ועליית לחץ-הדם בתוכו, מעל רמתו בעורק הוותין, נפרדים העלעלים, מתקרבים לדופן העורק, ומשאירים פתח רחב לזרימת דם. פגם מלידה או נרכש עלולים לגרום להיצרות במסתם.
הסיבה השכיחה ביותר להיצרות המסתם בעולם המערבי היא הסתיידות הדרגתית של המסתם, תהליך שדומה לזה של טרשת עורקים. לכן ההיארעות שכיחה יותר עם הגיל, קשורה בחשיפה מתמדת ליתר-לחץ-דם ולרמה גבוהה של כולסטרול. טיפול בגורמים אלה מסייע להאט את קצב התקדמות ההיצרות. בשל הזדקנות האוכלוסייה בחברה המערבית מחד גיסא, ושיפור התנאים ההיגייניים מאידך גיסא, שיעור השכיחות של היצרות במסתם הוותיני הנגרמת על ידי הסתיידותו, בעלייה מתמדת, והיצרות במסתם כתוצאה ממחלת חום שיגרונית - בירידה. אצל למעלה מ-90% מהחולים, מעל גיל 65 הלוקים בהיצרות המסתם, סיבת ההיצרות היא הסתיידות.

פגם מלידה של המסתם הוותיני נדיר יותר, אך שכיח בקרב חולים צעירים. אם המסתם הוותיני דו-צניפיי (מלידה) הוא נפתח תחילה באופן תקין, אך מתעבה ומסתייד עם השנים, ובעשור החמישי או השישי לחיים מתפתחת בדרך כלל היצרות. כאשר גודלו של שטח הפתיחה של המסתם קטן משליש ערכו התקין (3.0 סמ"ר בבן אדם מבוגר), ההיצרות היא משמעותית. כתוצאה מהגבלה בפתיחת המסתם, בעת התכווצות שריר הלב, נוצר עומס על חדר שמאל, והוא נדרש ליצור לחץ גבוה יותר כדי לפלוט דם (נפח פעימה) בכמות מספקת אל עורק הוותין דרך המסתם המוצר. כדי לעמוד בעומס זה מתעבות הדפנות של חדר שמאל (היפרטרופיה). מנגנון הסתגלות זה מאפשר אומנם לשריר הלב לעמוד שנים רבות בעומס מבלי שתתעוררנה תלונות, אך אספקת דם למסה גדולה של שריר מהווה בעיה. בנוסף, שריר מעובה הוא פחות גמיש משריר שעוביו תקין, וחוסר הגמישות גורם לעליית לחץ המילוי בתוך חדר שמאל, ולבסוף בעורק הריאה.

כתוצאה מכך עלולים להופיע תעוקת לב (כביטוי לחוסר חמצן בשריר הלב), קוצר נשימה (כביטוי ללחץ מילוי מוגבר או כישלון החדר לעמוד בעומס), או נטייה להתעלפות. מוות פתאומי נדיר מאוד בקרב חולים אי-תסמיניים עם היצרות משמעותית.

עם התעוררות התלונות, הסיכון למוות פתאומי ולסיבוכים אחרים עולה מאוד, ודרושה החלפת המסתם בתותב מכני או ביולוגי. ניסיונות להרחבת המסתם באמצעות צנתר בלון לא העלו תוצאות טובות, ואינן מחזיקות מעמד לאורך זמן. ניסיונות להשתיל מסתמים על גבי צנתר, ללא צורך בניתוח הכרוך בפתיחת בית החזה, עדיין בראשית הדרך.

סימפטומים


תעוקת לב (בשל חמצן בשריר הלב), קוצר נשימה (בשל מילוי מוגבר או כישלון החדר לעמוד בעומס), או נטייה להתעלפות.
פורומים, מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בעקבות בדיקת הולטר - קצב מירית 17/07/2019 19:53
  • בת 68.7 מקבלת דיובאן 80x2 ביום לאיזון לחץ דם. בדרך כלל דופק נמוך. מרגישה לעיתים קרובות את הלב פועם. ביצעתי הולטר לב וקיבלתי את הפענוח היום. רופאת המשפחה שלי לא נמצאת ואשמח לקבל בינתיים את חוות דעתך. תודה מראש. הפענוח: קצב בסיסי: סינוס. קצב לב מינמלי: 40 קצב לב מכסימלי: 115 ממוצע:60. הפרעות קצב חדריות: PVC`S: 23. הפרעות קצב על חדריות: PAC`S 9375 בפיזור שווה מתוכם 830 זוגות, שלשה אחת וגם ברצף של 5 פעימות.הפרעות הולכה: לא. שינויי ST לא.

  • + הוסף תגובה
הולטר טלי פורטר 17/07/2019 21:38
  • בהולטר פעימות מוקדמות ממקור עליה - בעיקרון לא מדובר נ ממצא מסוכן - את ההקשר לתלונות ופירוט עמוק יותר יש לקבל מהרופא ששלח אותך לבדיקה

  • + הוסף תגובה
הפסקת מדללי דם לפני עקירת שן אביטל 13/07/2019 21:38
  • לפני חצי שנה עברתי התקף לב וניתוח מעקפים. לוקחת ברילנטה 90 פעמיים ביום במקום אספרין(עקב רגישות).צריכה לעבור עקירה בשן. רופא השיניים חושש מדימום יתר. בביקורת לפני כשבועיים הקרדיולוג אמר לי לא להפסיק את הברילנטה אף יום. רופא המשפחה אומר להפסיק ל5 ימים. מה לעשות?

  • + הוסף תגובה
שינים טלי פורטר 14/07/2019 06:56
  • א. עליך לפנות שוב לקרידולוג שלך ולברר מדוע ב. בדכ לאחר כחצי שנה ניתן לעשות הפסקה של כ5 ימים לטובת הטיפול הנל ברם.. רק הקרדיולוג יודע את כל הפרטים ויתכן שיש סיבות שאיני ערה אליהן!! אז לפנו לקרידולוג ולברר מהי הסיבה בעטיה חצי שנה לאחר התקף לב לא ניתן לדעתו להפסיק ברילינטה לטובת הטיפול

  • + הוסף תגובה
הפסקת מדללי דם לפני עקירת שן אביטל 13/07/2019 21:34
  • לפני חצי שנה עברתי התקף לב וניתוח מעקפים. לוקחת ברילנטה 90 פעמיים ביום במקום אספרין(עקב רגישות).צריכה לעבור עקירה בשן. רופא השיניים חושש מדימום יתר. בביקורת לפני כשבועיים הקרדיולוג אמר לי לא להפסיק את הברילנטה אף יום. רופא המשפחה אומר להפסיק ל5 ימים. מה לעשות?

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!