מרפק טניס (Tennis elbow)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

מרפק טניס היא אחת הפגיעות הנגרמות כתוצאה משימוש יתר במרפק. כפי שניתן להבין מהשם, משחק טניס הוא אחד הגורמים של מרפק טניס, אך קיימות סיבות נפוצות רבות אחרות למרפק טניס.

הכאב מופיע בעיקר במקום שבו הגידים של שרירי הזרוע מתחברים אל הבליטה הגרמית בצד החיצוני של המרפק. הכאב עלול להתפשט גם אל הזרוע ואל פרק כף היד.

אין צורך להימנע מפעילות מהנה בעקבות הכאב הנגרם ממרפק טניס. מנוחה ומשככי כאבים ללא מרשם לעתים קרובות עוזרים. במקרים נדירים יש צורך בניתוח.


סימפטומים


התסמינים של מרפק טניס כוללים בין היתר:

·          כאב שמקרין מהחלק החיצוני של המרפק אל הזרוע ואל מפרק כף היד.
·          כאב בזמן שמותחים את פרק כף היד.
·          חולשה בזרוע.
·          כאב שהולך ומחמיר במשך שבועות וחודשים.
·          תחושה של לפיתה מכאיבה בזמן ביצוע פעולות מסוימות, כגון לחיצת יד או סיבוב ידית של דלת.
·          חוסר יכולת להחזיק חפצים מסוימים, כמו ספל קפה.

הכאב הנגרם כתוצאה ממרפק טניס זהה לכאב הנגרם כתוצאה ממרפק גולף. אלא שמרפק גולף גורם לכאב בצד הפנימי של המרפק ולא בצד החיצוני שלו.

סיבות וגורמי סיכון

מרפק טניס היא פגיעה שנגרמת כתוצאה משימוש יתר. הגורם לכך היא התכווצות חוזרת ונשנית של שריר הזרוע, המשמש לישור והרמת היד ופרק כף היד. התנועות והמתיחות החוזרות ונשנות של הרקמה עלולות להוביל לדלקת, או לסדרה של קרעים זעירים בגידים המחברים את שריר הזרוע אל העצם, בצד החיצוני של המרפק.

כפי שמרמז השם מרפק טניס, משחק טניס – ובמיוחד שימוש חוזר ונשנה בחבטת גב כף היד, בטכניקה לא טובה – היא אחד הגורמים האפשריים של מרפק טניס. יחד עם זאת תנועות רבות אחרות שמבצעים עם הזרוע לעתים קרובות, כולל שימוש בכלים של שרברבות, צביעה, גירוף ואריגה עלולות לגרום למרפק טניס.

מרפק טניס נפוץ בעיקר בקרב מבוגרים בגילאים 30 עד 50, אך הוא יכול לתקוף כל אדם שמותח את פרק כף היד באופן חוזר ונשנה.

כל אדם שחוזר על אותן התנועות, לפרק זמן של שעתיים ביום לכל הפחות, נמצא בסיכון גבוה יותר. גם מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר להתפתחות של מרפק טניס.

תופעות נלוות וסיבוכים

מרפק טניס לא מטופל עלול להוביל לכאב כרוני – במיוחד בזמן הרמת חפצים או גרירתם. אימוץ הזרוע יתר על המידה לפני שהמרפק מחלים לחלוטין עלולה להחמיר את הבעיה.

אבחון ובדיקות

אורטופד יכול בדרך כלל לאבחן מרפק טניס באמצעות בדיקה של המרפק ובהתבסס על ההיסטוריה הרפואית של הנבדק. על מנת להעריך את מידת הכאב והקשיות, הרופא מפעיל לחץ על האזור הפגוע, או מבקש מהנבדק להזיז את המרפק, את פרק כף היד ואת האצבעות באופנים שונים.

צילום רנטגן עשוי לסייע בשלילת סיבות אחרות הגורמות לכאבים במרפק, כמו שבר או דלקת פרקים. לעתים נדירות מבצעים בדיקות הדמיה מקיפות יותר – כמו אולטרסאונד, או סריקת הדמיה בתהודה מגנטית (MRI).

טיפולים ותרופות

במידה והכאב אינו פוגע ביכולת התפקוד, ניתן לנקוט בגישה של "נחכה ונראה" לגבי הטיפול במרפק טניס. לעתים קרובות, מרפק טניס משתפר בכוחות עצמו, תוך תקופה של ששה חודשים עד שנה.

במקרים של כאב חמור מאד, או במקרים בהם הכאב פוגע ביכולת התפקוד, טיפול ראשוני נגד מרפק טניס כרוך על פי רב בשיטות לטיפול עצמי, ביניהן מנוחה, קירור האזור שימוש בפראצטמול (אקמול ואחרים) או בתרופות נוגדות דלקת ללא מרשם, כמו איבופרופן (אדוויל, מוטרין ואחרים), או נאפרוקסן (אלווה ואחרים). תרופות אלו אינן מומלצות לשימוש ארוך טווח, משום שהן עלולות לגרום לבעיות חמורות במערכת העיכול.

אם הצעדים המפורטים לעיל אינם מועילים, הכאב נמשך והתנועה מוגבלת, הרופא עשוי להציע דרכים אחרות לטיפול בבעיה, ביניהן:

·          בדיקה וניתוח של האופן בו משתמשים בזרוע.
·          התעמלות.
·          אורטוטיקה.
·          קורטיקוסטרואידים.
·          ניתוח.

את הניתוח ניתן לבצע במרפאה מחוץ לבית החולים, והמנותח יכול לחזור לביתו ביום הניתוח עצמו. במסגרת הניתוח קוטמים את הגיד הלוקה בדלקת, או שמשחררים את הגיד באופן כירורגי ואז מחברים אותו מחדש, על מנת להקל על הכאב.

קיימים מחקרים שבודקים שיטות נוספות לטיפול נגד מרפק טניס. בין הטיפולים הנחקרים ניתן למצוא טיפול באמצעות הזרקות של טסית דם בודדת עשירה בפלזמה, דיקור, רעלן בוטולינום וטיפול מקומי בתחמוצת הפחמן.

מניעה

נקיטה של הצעדים הבאים עשויה לסייע במניעה של מרפק טניס:

·          בחינת הטכניקה.
·          חיזוק הגוף.
·          הקפדה על כך שפרק כף היד יהיה במצב ישר.
·          ביצוע תרגילי חימום כראוי.
·          שימוש בקרח.

 
פורומים, כירורגיה אורתופדית ושברים מורכבים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים שנה לאחר ניתוח קיבוע דבורה 18/07/2019 18:31
 • שלום, אימי בת ה 90 עברה ניתוח open reduction internal fix (nail) of femur לפני שנה בגלל שבר. מדי פעם היו לה קצת כאבים אבל כעת היא סובלת מכאבים חזקים באזור הניתוח. מה עלול לגרום לכך והאם זה מצריך בירור דחוף? תודה.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איל יעקבי 19/07/2019 19:45
 • שלום דבורה ישנן סיבות רבות אפשריות הייתי ממליץ לבצע צילום ביקורת תוכלי לשלוח את הצילומים למייל לה של יעוץ

 • + הוסף תגובה
כאבים בעצם הזנב סיוון 10/07/2019 18:44
 • שלום רב, כבר 4 חודשים אני סובלת מכאבים בעצם הזנב בזמן ישיבה וקימה. הייתי אצל שני אורטופדים, לא נתנו לי מענה או טיפול. אחד מהם הפנה אותי לצילום רנטגן. אך אני מעדיפה שלא לעשות את הצילום בגלל הקרינה, במיוחד שזה באיזור הפוריות, אני צעירה ועדיין אין לי ילדים. השאלה שלי היא, האם ניתן לעשות אולטרסאונד בעצם הזנב במקום צילום הרנטגן? התשובה תהיה אפקטיבית כמו צילום? אשמח למענה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איל יעקבי 13/07/2019 16:01
 • us קצת מוגבל בהדמיה של עצמות, יותר נועד להדמיה של רקמה קכה. במקרים רבים של כאב שאת מתארת מבצעים גם צילום וגם us במידה ומדובר בדלקת של עצם הזנב coccygynia הטיפול הוא בהורדת לחץ מהמקום ע״י שימוש בכרית בישיבה, במידה וללא שיפור ניתן לבצע זריקה למקום

 • + הוסף תגובה
כף יד של ילד לאחר הורדת גבס ג.פ 04/07/2019 22:47
 • שלום וברכה, בני בן ה10 נפל ממתקן בגינה, וכתוצאה מהנפילה נוצר שבר ענף ירוק בכף היד, היד היתה מגובסת עד המרפק 3 שבועות, לאחר מכן נעשה צילום, והתברר שהשבר לא התאחה באופן תקין, בוצע שחזור של השבר בניתוח, וידו היתה מגובסת עד הכתף עוד 6 שבועות, כאשר בזמן הזה היה בביקורת מספר פעמים. השבוע בשעה טובה הורידו את הגבס, האורתופד אמר שאין צורך בפיזיותרפיה, מאז הוא לא ככ מצליח להזיז את כף היד (את המרפק והאצבעות מצליח יותר) והיד רגישה וכואבת. בנוסף כף היד נראת קצת עקומה כאילו במקום החיבור של כף היד, הקו לא ישר אלא כף היד והאצבעות נמוכים יותר מהיד כולה. (מקווה שההסבר מובן) 1. האם בכל זאת כדאי לבדוק פיזיותרפיה? או שאפשר להמתין לשיפור שאמור להגיע עם הזמן? 2. האם יש לדאוג שכף היד נראת קצת עקומה או שזה משהו שאמור להסתדר? אודה ליעוץ בהקדם. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איל יעקבי 05/07/2019 13:06
 • אני לא הייתי ממתין לתת לזמן לעשות את שלו ופונה לפיזיותרפיה איבוד תנועה במרפק ובאמה אחרי זמן רב קשים מאוד לטיפול, 9 שבועות בגבס זאת תקופה ארוכה מאוד והגיוני שיהיה כאוב ומוגבל לגבי השאלה השניה זה יתכן אבל צריך לעבור על צילומים כדי לקבוע שזה תקין

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!