פעימה מוקדמת פרוזדורית (Premature Atrial Complex)

ראשי
מניעה וטיפול

תאור

פעימה מוקדמת פרוזדורית היא העברת דחף חשמלי (דפולריזציה) טבעי שמקורו מפרוזדור הלב (לא מקישרית הסינוס) המופיע מוקדם מהצפוי לפי קצב הסינוס הבסיסי. פעימה זו מועברת או אינה מועברת לחדרים וכן מסוגלת או לא מסוגלת להתחיל (Reset) מחדש את קצב הסינוס.
פעימות פרוזדוריות מוקדמות שכיחות מאוד, מתרחשות גם אצל אנשים בריאים, ושכיחותן עולה עם הגיל. מצבים כגון חום, חוסר דם (אנמיה), תת-לחץ-דם, פעילות-יתר של בלוטת התריס ותת-חמצן הדם (היפוקסמיה), יכולים לאתחל פעימות פרוזדוריות מוקדמות או להחמירן. כמו כן שכיחותן עולה על רקע מחלות לב שונות כולל מחלות במסתמי הלב, קרדיומיופתיות, מחלות לב איסכמיות ודלקות בשריר הלב. ממצאים אופייניים בתרשים אק"ג: גל P מוקדם, בדרך כלל בזווית שונה מקצב הסינוס. לעיתים גל ה-P נמצא על גל ה-T וניתן לזהותו (את גל ה-P) עקב שינוי בצורת גל ה-T בהשוואה לפעימה שקדמה לפעימה הפרוזדורית המוקדמת.

כאשר הפעימה הפרוזדורית מוקדמת מאוד היא עלולה שלא לעבור לחדרים, או להיות מועברת עם חסם באחד ממרכיבי מערכת ההולכה, בדרך כלל בתבנית של חסם בצרור ההולכה הימני או השמאלי. פעימה פרוזדורית מוקדמת תיתכן בצורות שונות: 1. פעימה פרוזדורית מוקדמת המופיעה מדי פעם (תמונה 1); 2. ביגמניה, פעימה רגילה (סינוס) ופעימה פרוזדורית מוקדמת לסירוגין; טריגמניה, שתי פעימות תקינות (סינוס) ואחת פרוזדורית מוקדמת לסירוגין (תמונה 2); 3. בצמדים, שתי פעימות פרוזדוריות מוקדמות רצופות (תמונה 3); 4. שלוש פעימות פרוזדוריות מוקדמות רצופות בקצב של מעל 100 לדקה שהיא טכיקרדיה פרוזדורית.

סימפטומים


החולים בדרך כלל אי-תסמיניים, אך תיתכן תחושה של דפיקות לב (פלפיטציות). בנוסף פעימות פרוזדוריות מוקדמות יכולות להשרות הפרעות קצב פרוזדוריות: רפרוף פרוזדורים, פרפור פרוזדורים, טכיקרדיה פרוזדורית וכן הפרעות על-חדריות, כגון: טכיקרדה כתוצאה ממעגל חוזר בקישרית הפרוזדורית-חדרית (AVNRT), או טכיקרדיה כתוצאה מערוץ הולכה נוסף כמו בתסמונת וולף-פרקינסון-וויט (WPW).

טיפולים ותרופות

בדרך כלל אין צורך בטיפול בתרופות והמהלך שפיר. יש להדריך את החולה אודות המהלך השפיר של ה"מחלה" ולהשרות הרפיה. לעיתים רחוקות יש צורך במתן טיפול נוגד הפרעות קצב. הטיפול בחוסמי בטא מומלץ אם אין מניעה לטיפול באמצעותם. אם הפעימות הפרוזדוריות המוקדמות גורמות להפרעת קצב בלב כמפורט לעיל, יש לטפל בהתאם להפרעת הקצב שהושרתה.
פורומים, מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בעקבות בדיקת הולטר - קצב מירית 17/07/2019 19:53
  • בת 68.7 מקבלת דיובאן 80x2 ביום לאיזון לחץ דם. בדרך כלל דופק נמוך. מרגישה לעיתים קרובות את הלב פועם. ביצעתי הולטר לב וקיבלתי את הפענוח היום. רופאת המשפחה שלי לא נמצאת ואשמח לקבל בינתיים את חוות דעתך. תודה מראש. הפענוח: קצב בסיסי: סינוס. קצב לב מינמלי: 40 קצב לב מכסימלי: 115 ממוצע:60. הפרעות קצב חדריות: PVC`S: 23. הפרעות קצב על חדריות: PAC`S 9375 בפיזור שווה מתוכם 830 זוגות, שלשה אחת וגם ברצף של 5 פעימות.הפרעות הולכה: לא. שינויי ST לא.

  • + הוסף תגובה
הולטר טלי פורטר 17/07/2019 21:38
  • בהולטר פעימות מוקדמות ממקור עליה - בעיקרון לא מדובר נ ממצא מסוכן - את ההקשר לתלונות ופירוט עמוק יותר יש לקבל מהרופא ששלח אותך לבדיקה

  • + הוסף תגובה
הפסקת מדללי דם לפני עקירת שן אביטל 13/07/2019 21:38
  • לפני חצי שנה עברתי התקף לב וניתוח מעקפים. לוקחת ברילנטה 90 פעמיים ביום במקום אספרין(עקב רגישות).צריכה לעבור עקירה בשן. רופא השיניים חושש מדימום יתר. בביקורת לפני כשבועיים הקרדיולוג אמר לי לא להפסיק את הברילנטה אף יום. רופא המשפחה אומר להפסיק ל5 ימים. מה לעשות?

  • + הוסף תגובה
שינים טלי פורטר 14/07/2019 06:56
  • א. עליך לפנות שוב לקרידולוג שלך ולברר מדוע ב. בדכ לאחר כחצי שנה ניתן לעשות הפסקה של כ5 ימים לטובת הטיפול הנל ברם.. רק הקרדיולוג יודע את כל הפרטים ויתכן שיש סיבות שאיני ערה אליהן!! אז לפנו לקרידולוג ולברר מהי הסיבה בעטיה חצי שנה לאחר התקף לב לא ניתן לדעתו להפסיק ברילינטה לטובת הטיפול

  • + הוסף תגובה
הפסקת מדללי דם לפני עקירת שן אביטל 13/07/2019 21:34
  • לפני חצי שנה עברתי התקף לב וניתוח מעקפים. לוקחת ברילנטה 90 פעמיים ביום במקום אספרין(עקב רגישות).צריכה לעבור עקירה בשן. רופא השיניים חושש מדימום יתר. בביקורת לפני כשבועיים הקרדיולוג אמר לי לא להפסיק את הברילנטה אף יום. רופא המשפחה אומר להפסיק ל5 ימים. מה לעשות?

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!