פעימת יתר בלב (Extrasystole)

ראשי
מניעה וטיפול

תאור

פעימת-יתר מוגדרת כפעימה המופיעה טרם זמנה ומערערת את סדירות הדופק. מוכרת גם כפעימה מוקדמת, אקסטרסיסטולה ופעימה אקטופית (ממקור שונה).
פעימת-יתר יכולה להיווצר בכל אחד מהתאים של מערכת ההולכה ושל שריר הלב ומוגדרת על פי מקורה: פרוזדורית, הקישרית הפרוזדורית-חדרית או חדרית. ניתן לזהותה בבדיקה גופנית ובתרשים אק"ג.

בדרך כלל פעימת-היתר נוצרת על ידי הפעימה התקינה שלפניה. פעימה תקינה זו יוצרת הפעלה אוטומטית של מתח חשמלי המגיע לסף קריטי, מתפשט למערכת ההולכה ולשרירי הפרוזדורים והחדרים, וגורם לפעימה המוקדמת בזמן היצמדות קבוע, בין הפעימה התקינה ופעימת-היתר. מנגנון נוסף ליצירת פעימת-יתר הוא מוקד אוטומטי עצמוני "המוגן" מהפעילות החשמלית של הלב הכוללת - Parasystole.

הגירוי החשמלי הגורם לפעימת-יתר יכול להתפשט במערכת ההולכה הן לכיוון הקישרית הסינו-אטריאלית היוצרת את קצב הלב התקין והן לחדריו. לכן זמן התאוששות המערכת החשמלית לאחריה יהיה ארוך יותר מאשר בין שתי פעימות תקינות. אם הפעילות החשמלית הגורמת לפעימת-היתר איננה יכולה להתפשט לחדרים, תיגרם הפסקה ארוכה במיוחד (פעימת-יתר נחסמת).

כשקיימים מסלולי הולכה בעלי תכונות חשמליות שונות, פעימת-יתר יכולה לגרום לדופק מהיר (עד ל-200 לדקה), וכשהיא מופיעה במהלך היעדר יציבות חשמלית בפרוזדור עלול להיגרם רפרוף או פרפור פרוזדורים (מעל 250 לדקה).

פעימת-יתר חדרית מהחדר הימני מופיעה בדרך כלל בלב בריא, ואילו זאת אשר מקורה בשמאלי שכיחה בזמן קיום מחלת לב.

פעימת-יתר חדרית המופיעה בזמן קריטי של הפעילות החשמלית עלולה, בלב פגוע, לגרום להפרעות קצב ממושכות ומסוכנות. הסיכוי לכך עולה במקביל לשכיחות פעימות-היתר והירידה בתפקוד הלב.

סימפטומים


הרגשת דופק בלתי סדיר, הולם בצוואר, חנק וכאבים בבית החזה.

טיפולים ותרופות

יש לטפל במקרים שבהם קיים חשש להתפתחות קצב מהיר ומסוכן או כשקיימים תסמינים מגבילים. הטיפול מתבסס על תיקון מרבי של הגורמים הראשוניים להופעת פעימות-היתר: איזון ריכוז האלקטרוליטים בדם, תיקון ההפרעות ההורמוניות, שיפור עומס, לחץ ונפח, זרימה כלילית ותפקוד הלב. רק לאחר מכן מטפלים בעזרת תרופות לשינוי התכונות החשמליות של שריר הלב ומערכת ההולכה, וצורבים מוקדים אוטומטיים על ידי גלי רדיו.
פורומים, ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפרעות קצב חיה 18/06/2019 21:41
 • היי ביצעתי בדיקת הולטר עקב לחצים בחזה ומתח נפשי ככה נכתב: קצב סינוס 48-140 ללא טכיקרדיה חדרית ללא חסם פרוזדורי/חדרי ללא פרפור פרוזדורי תוצאות:הפרעות על חדריות: בודדות apbs. אשמח לדעת מה זה אומר.

 • + הוסף תגובה
הולטר לב ד"ר דוד יעקובי 20/06/2019 06:34
 • חיה שלום, מטבע הדברים חסרים נתונים כגון; גילך, ההתוויה לבדיקה, מחלות רקע וכו׳. הפרעות חדריות בודדות יכולות להיות ממצא בגדר הנורמה בחלק לא קטן מהחולים. עלייך לפנות לקרדיולוג המטפל על מנת לקבל תשובות פרטניות למקרה שלך. בברכה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה
לאחר ניתוח לב פתוח ורד 18/05/2019 13:34
 • שלום אני 7 חודשים לאחר ניתוח לב פתוח. רציתי לדעת לגבי הצלקת של הניתוח - האם אפשרי להשתזף בשמש ואין מניעה? תודה

 • + הוסף תגובה
שיזוף לאחר ניתוח לב ד"ר דוד יעקובי 21/05/2019 10:10
 • ורד שלום, במידה והניתוח עבר ללא אירועים מיוחדים וההחלמה של הפצע הייתה טובה אין מניעה בספרות המקצועית מלחזור לפעילות שגרתית חצי שנה לאחר הניתוח. למרות האמור לעיל, חלק מהפלסטיקאים ממליצים על הימנעות מחשיפה לשמש במשך שנה בשל הסיכוי/סיכון לפיגמנטציה באותו האיזור. הייתי ממליץ להתייעץ עם רופא עור בנושא. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה
הסתיידויות באאורטה הבטנית שלומית 18/05/2019 10:51
 • שלום רב, בתוצאות בדיקת C.T לכאבי גב, רשום כי יש הסתיידויות באאורטה הבטנית. בפניה לרופאת המשפחה נאמר לי כי אין לי מה לדאוג ואין צורך בבדיקות נוספות. אני בת 56, סובלת מתת פעילות לבלוטת התריס, מאוזנת ומטופלת באלקטרוקסין. עישנתי במשך 9 שנים ועברו מאז 14 שנים ללא עישון. אולם אין ברקע מחלות כגון; לחץ דם, סכרת או כולסטרול. יש במשפחה רקע של סכרת, כולסטרול ולחץ דם. אודה על תשובתך בנושא והאם עלי לדאוג ולפעול אחרת?

 • + הוסף תגובה
הסתיידות של האאורטה הבטנית ד"ר דוד יעקובי 21/05/2019 10:06
 • שלומית שלום, הסתיידות של האאורטה הבטנית הינה אכן תופעה יחסית שכיחה אשר, בדרך-כלל, אינה דורשת התייחסות מיוחדת. למרות האמור לעיל יש לשלול הרחבה של האאורטה הבטנית, פרט שלא ציינת בשאלתך, שכן הרחבה כזו יכולה להוות סכנה ממשית. עלייך לפנות לרופא המטפל על מנת לקבל תשובה ובמידת הצורך לקבל הפנייה לכירורג כלי דם לצורך ייעוץ. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!