פקקת דופנית (Mural thrombus)

ראשי

תאור

פקקת דופנית מוגדרת היא מצב שבו יש קריש דם בתוך אחד מחדרי הלב, בדרך כלל החדר השמאלי של הלב. היווצרותו מתאפשרת לאחר שאחד מקירות הלב (לרוב הקדמי) עובר אוטם. כתוצאה מכך, נוצר מצב שבו קטע מדופן הלב חסר תנועה ואף בולט החוצה מתוך הלב. הבליטה יכולה להיווצר בזמן התכווצות הלב בלבד, כשהקטע נותר מאחור (דיסקינזיה) או כבליטה קבועה -מיפרצת (אניריזמה).
בתוך המיפרצת הדם "עומד" ויוצר קריש דם. נוסף על כך, יש הטוענים שבתהליך האוטם, האנדותל באזור עובר תהליך דלקת שמעוררת את היווצרות הקריש. מצב זה, קורה ב-40%-10% מהאוטמים הקדמיים ובעיקר באלו שלא קיבלו טיפול מהיר לזילוח העורק החסום (תרומבוליזה). טיפול כזה, יכול במקביל לפתיחת החסימה בעורק הכלילי, גם למנוע היווצרות דם פקק בחדר השמאלי של הלב.

ככל שהאוטם בלב גדול יותר וכולל יותר את חוד הלב, סיכוי היווצרות הדם פקק עולים. נוכחות דם פקק בעיקר ביממה הראשונה לאוטם בלב מצביעה על סיכון גבוה יותר לסיבוכים כולל הלם לב, הפרעות קצב אוטם לב נישנה, וכן קרע של שריר הלב.

דם פקק יכול ב-10% מהמקרים לשלוח תסחיפים לאזורים שונים בגוף, לדוגמה למוח, דבר שיגרום לאירוע מוחי.
אפשר להעריך על ידי מכשיר האקו-לב איזה פקיק (תרומבוזה) מסוכן למשלוח תסחיפים. אם הפקיק בולט לחלל הלב, מתנועע בקלות ונמצא באזור עם תנועת דופן ערה, עולה הסיכון לניתוק חלק ממנו שייזרק כתסחיף אל הגוף.

אבחון ובדיקות

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בדרך כלל מומלץ לטפל תחילה בנוגדי קרישה, הפרין ולאחר מכן בוורפרין (קומדין), למשך שלושה-שישה חודשים. זהו פרק הזמן הדרוש, עד אשר קריש הדם עובר התארגנות שמורידה את הסיכון לתסחיפים. טיפול מקביל באספירין יועיל בהפחתה נוספת של הסיכון לתסחיפים והחולה ימשיך בו לאחר גמר הטיפול בנוגדי קרישה.

פורומים מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לוסרדקס וצרבת יעל 30/10/2020 08:40
לוסרדקס טלי 30/10/2020 12:54
  • אם לא היתה צרבת בעבר - והיא חולפת עם הפסקת. הטיפול וחוזרת עם חידושו ניתן לאמר שכן - זוהי תלונה שכיחה. לא ניתן לאמר מיידית שהתרופה אשמה

  • + הוסף תגובה
הפרעות קצב מיכל 28/10/2020 17:13
  • יש לי טרשת עורקים קלה. נשלחתי לעשות הולטר והתשובה very few VPCs.ApC burden of 3.6k 3.3 אחוז. דופק 50-146. נוסף לכך יש לי סחרחורות רבות וקוצר נשימה מרובים. גם במנוחה וגם באמץ. בתודה

  • + הוסף תגובה
הסימן של פרנק דריה 25/10/2020 10:14
  • אני בת 48 עם עודף משקל וממעטת בפעילות גופנית. צמחונית כ-35 שנה ולא מעשנת. ערכי שומנים בדם סוכר בטווח הנורמה. לאחרונה שמתי לב לקמט אלכסוני בשני התנוכים באוזניים שהולך ונהיה מובחן יותר ויותר. האם עלי לחשוש? האם יכולה להתפתח מחלת לב ללא סימנים קליניים בבדיקות הדם?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!