רפרוף פרוזדורים (Atrial flutter)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

רפרוף פרוזדורים הוא קצב סדיר ומהיר (350-250 פעימות לדקה) בפרוזדורים, המתבטא לעיתים קרובות בתרשים האק"ג (ECG) כגל שן-משור. בדרך כלל ביחס הולכה פרוזדורי-חדרי של 2:1, כלומר בקצב פרוזדורי של 300 פעימות לדקה קצב החדר הוא 150 פעימות לדקה. ייתכן יחס העברה מהיר יותר 1:1 או איטי יותר 3:1 ומעלה, מותנה ביכולת ההולכה של הקישרית בין הפרוזדור לחדר, ובמאזן מערכת העצבים האוטונומית. רפרוף פרוזדורים (ר"פ) הוא הפרעת הקצב הפרוזדורית השנייה בשכיחותה (לאחר פרפור פרוזדורים) בשיעור היארעות מדווח של 1.2%-0.4% מתרשימי האק"ג בבתי החולים. אצל חלק מהחולים זוהי הפרעת קצב בלתי יציבה, כלומר, יכולה לשוב לקצב הסינוס התקין ואף להחמיר ולהפוך לפרפור פרוזדורים.

סימפטומים


קיים טווח רחב של הסתמנות קלינית מותנית בנוכחות מחלות לב בסיסיות, במהירות התגובה החדרית ובמצבו הכללי של החולה. התסמינים כוללים: דפיקות לב (פלפיטציות), דפיקות לב מואצות, סחרחורת, עייפות, בלבול, קוצר נשימה, תעוקה של בית החזה ולעיתים רחוקות ללא תסמינים כלל. כמו בפרפור פרוזדורים, ר"פ שכיח לאחר ניתוח לב פתוח, במחלות ריאה, במחלה של בלוטת התריס, בהגדלת פרוזדורים, כתוצאה מכל גורם כולל מחלות של המסתמים המיטרלי והטריקוספידלי, וכן במחלת קישרית הסינוס.

כיום, עם התפתחות האלקטרופיזיולוגיה של הלב, נמצא שרפרוף פרוזדורים נובע ממעגל חשמלי חוזר (Reentry) בפרוזדור הימני ולעיתים נדירות יותר ממעגל כזה בפרוזדור השמאלי. הפעולה הטיפוסית של המעגל החשמלי ברפרוף פרוזדורים היא: כנגד כיוון השעון, יורד לאורך הדופן החופשית של הפרוזדור הימני, וחוזר כלפי מעלה דרך המחיצה הבין-פרוזדורית. ברפרוף פרוזדורים שאינו טיפוסי מסלול ההולכה המעגלי זהה לרפרוף הטיפוסי אולם כיוון הזרימה בכיוון השעון.

בשונה מפרפור פרוזדורים, מצב שבו הודגמה בוודאות עלייה בשכיחות אירועים של תסחיפים פקקתיים (תרומבואמבוליים), ברפרוף פרוזדורים הדעות לגבי שכיחותם עדיין חלוקות.

אבחון ובדיקות

ברפרוף פרוזדורים טיפוסי ניתן לצפות בצורת גל שן-משור עם גלי P שליליים בתרשים האק"ג לעומת גלי P חיוביים ברפרוף לא טיפוסי (תמונה 1). קצב הפרוזדור בטווח 350-250 פעימות לדקה, מכלולי ה-QRS באק"ג בדרך כלל בצורה זהה לאלו שבקצב הסינוס התקין, אולם תיתכן הפרעה בהולכה עם מכלולים רחבים. התגובה החדרית בדרך כלל סדירה וביחס העברה קבוע, אך ייתכן יחס העברה פרוזדור-חדר משתנה עם קצב לא סדיר. לרוב יחס ההעברה פרוזדור-חדר הוא 2:1 והמהירות החדרית היא 150 פעימות לדקה.

טיפולים ותרופות

תרופות - שליטה בקצב החדרי באמצעות תרופות המאטות הולכה בקישרית שבין הפרוזדור לחדר כגון דיגוקסין, חוסמי תעלות סידן, חוסמי ביתא ותרופות נוספות. תרופות כגון אמיודרון יכולות להאיץ הולכה ב-AVN על ידי השפעתם הוואוגוליטית (דיכוי הגירוי של עצב הוואגוס), ולהוביל ליחס הולכה פרוזדורי-חדרי 1:1 ולקצב חדרי גבוה מאוד. עם זאת, תרופות אלו מייצבות את ההולכה בפרוזדורים והן מסוגלות להאט את מהירות הפרוזדור ושוב להוביל ליחס העברה 1:1 אך בקצב פרוזדורי איטי יותר. משום כך אם מטפלים באמצעות תרופות אלו יש צורך להוסיף תרופות המאטות הולכה ב-AVN, כדי למנוע קצב חדרי מהיר.

היפוך חשמלי - היפוך חשמלי יעיל מאוד ובטוח לגבי חולים אלו. ניתן להתחיל באנרגיה נמוכה יחסית 50-25 ג'אול. השוק החשמלי עלול לגרום למעבר מרפרוף לפרפור פרוזדורים, ובמצב זה יש צורך לטפל באנרגיית שוק חשמלי גבוהה יותר.

קיצוב פרוזדורי מהיר לפרק זמן קצר, מהיר יותר ב-20-10 פעימות ממהירות רפרוף הפרוזדור, מוביל בדרך כלל להיפוך הקצב לסינוס תקין, אולם עשוי להוביל גם לפרפור פרוזדורים. ניתן לטפל בשיטה זו בחולים לאחר ניתוח לב פתוח שהושארה אצלם אלקטרודה מחוברת לפרוזדור, או בחולים הנושאים קוצב לב קבוע ואלקטרודה בפרוזדור עם קוצב המסוגל לספק קיצוב פרוזדורי מהיר. על פי הצורך ניתן להתקין אלקטרודה לקיצוב הפרוזדור בגישה דרך הוושט.

אבלציה באמצעות תדר רדיו Radiofrequency ablation. שיטה זו מצטיינת בשיעור ריפוי המגיע ל-95%, לטווח ארוך, ובהיעלמות רפרוף הפרוזדורים. באבלציה מועברת אנרגיית תדר רדיו באמצעות אלקטרודה מתאימה לצוואר המסלול החשמלי של רפרוף הפרוזדורים, נקטע המעגל החשמלי ופוסק הקצב המהיר (הטכיקרדיה). צוואר זה ממוקם בין עלה המסתם התלת-צניפי (הטריקוספידלי) לווריד החלול התחתון.

בחולים הלוקים בתסמינים ואשר כל דרכי הטיפול בהם נכשלו, ניתן לבצע אבלציה של ה-AVN ובאופן זה למנוע מעבר של כל דחף חשמלי מהפרוזדורים לחדרים. במקרה זה מתקינים קוצב לב קבוע לקיצוב החדר במהירות הרצויה.
פורומים, ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפרעות קצב חיה 18/06/2019 21:41
 • היי ביצעתי בדיקת הולטר עקב לחצים בחזה ומתח נפשי ככה נכתב: קצב סינוס 48-140 ללא טכיקרדיה חדרית ללא חסם פרוזדורי/חדרי ללא פרפור פרוזדורי תוצאות:הפרעות על חדריות: בודדות apbs. אשמח לדעת מה זה אומר.

 • + הוסף תגובה
הולטר לב ד"ר דוד יעקובי 20/06/2019 06:34
 • חיה שלום, מטבע הדברים חסרים נתונים כגון; גילך, ההתוויה לבדיקה, מחלות רקע וכו׳. הפרעות חדריות בודדות יכולות להיות ממצא בגדר הנורמה בחלק לא קטן מהחולים. עלייך לפנות לקרדיולוג המטפל על מנת לקבל תשובות פרטניות למקרה שלך. בברכה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה
לאחר ניתוח לב פתוח ורד 18/05/2019 13:34
 • שלום אני 7 חודשים לאחר ניתוח לב פתוח. רציתי לדעת לגבי הצלקת של הניתוח - האם אפשרי להשתזף בשמש ואין מניעה? תודה

 • + הוסף תגובה
שיזוף לאחר ניתוח לב ד"ר דוד יעקובי 21/05/2019 10:10
 • ורד שלום, במידה והניתוח עבר ללא אירועים מיוחדים וההחלמה של הפצע הייתה טובה אין מניעה בספרות המקצועית מלחזור לפעילות שגרתית חצי שנה לאחר הניתוח. למרות האמור לעיל, חלק מהפלסטיקאים ממליצים על הימנעות מחשיפה לשמש במשך שנה בשל הסיכוי/סיכון לפיגמנטציה באותו האיזור. הייתי ממליץ להתייעץ עם רופא עור בנושא. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה
הסתיידויות באאורטה הבטנית שלומית 18/05/2019 10:51
 • שלום רב, בתוצאות בדיקת C.T לכאבי גב, רשום כי יש הסתיידויות באאורטה הבטנית. בפניה לרופאת המשפחה נאמר לי כי אין לי מה לדאוג ואין צורך בבדיקות נוספות. אני בת 56, סובלת מתת פעילות לבלוטת התריס, מאוזנת ומטופלת באלקטרוקסין. עישנתי במשך 9 שנים ועברו מאז 14 שנים ללא עישון. אולם אין ברקע מחלות כגון; לחץ דם, סכרת או כולסטרול. יש במשפחה רקע של סכרת, כולסטרול ולחץ דם. אודה על תשובתך בנושא והאם עלי לדאוג ולפעול אחרת?

 • + הוסף תגובה
הסתיידות של האאורטה הבטנית ד"ר דוד יעקובי 21/05/2019 10:06
 • שלומית שלום, הסתיידות של האאורטה הבטנית הינה אכן תופעה יחסית שכיחה אשר, בדרך-כלל, אינה דורשת התייחסות מיוחדת. למרות האמור לעיל יש לשלול הרחבה של האאורטה הבטנית, פרט שלא ציינת בשאלתך, שכן הרחבה כזו יכולה להוות סכנה ממשית. עלייך לפנות לרופא המטפל על מנת לקבל תשובה ובמידת הצורך לקבל הפנייה לכירורג כלי דם לצורך ייעוץ. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!