מחלות ריריות הפה (Diseases of oral mucosa)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

ריריות חלל הפה הן רקמות הציפוי של החניכיים, לשון, רצפת הפה, לחי, חך ושפתיים. המבנה שלהן מותאם לדרישות התפקידים הפיזיולוגיים שלהן כגון דיבור, לעיסה, בליעה וכו'. מחלות הריריות הפוגעות בתקינותן מפריעות בתפקודן. תקינות הריריות מתבטאת בצבען - ורדרד רגיל ובשלמותן. הן מהוות מחסום בפני חדירה של חומרים ממקורות שונים או מיקרואורגניזמים הנמצאים באוויר ובמזון. בהתאם לכך, הביטוי של המחלות בריריות הפה הוא תוצאה ישירה של פגיעה בשלמות הריריות. 


מחלות בריריות הפה שגורמות לשינוי בצבע הרירית

קנדידה בפה - המחלות בריריות הפה גורמות לשינוי בצבע שלהן ובשלמות הרצף. לדוגמה: שינויי צבע ללבן יכול להיות ביטוי של זיהום קנדידה (שמר Candida albicans) ושל המחלה הנקראת Candidiasis. לרוב, מחלה זו פוגעת בריריות הפה על רקע מחלות אחרות כגון סוכרת, חסר חיסוני או נטילת אנטיביוטיקה במשך זמן ממושך. גורמים אלה מאפשרים שגשוג הקנדידה על פני ריריות. טיפול בקנדידה (Candidiasis) בחלל הפה תמיד כולל תרופות נגד פטרת במריחה או למציצה (טיפול מקומי) בשילוב עם טיפול במחלה הבסיסית. 

ליקופלקיה - תופעה נפוצה אחרת בעלת צבע לבן היא ה-Leukoplakia המוגדרת כרובד או כמשטח לבן שאינו ניתן לקילוף, ואשר אינו מבטא מחלה אחרת. למרות שרוב הליקופלקיות הן שפירות חלק מהן מעידות על מצב טרום-סרטני או סרטני. חלק מהליקופלקיות השפירות תהפוכנה לממאירות במשך השנים. הן מתפתחות בעיקר אצל אנשים מבוגרים, מעשנים, ושותים משקאות אלכוהוליים (מינימום 100 גר' ליום). הטיפול באמצעות כריתה בניתוח, מניעה על ידי הפסקת עישון, ונטילת תרופות כגון רטינואידים.


חבלה או כוויה בפה - תופעות לבנות אחרות בריריות הפה יכולות להיות על רקע חבלתי כתוצאה מהיווצרות מעטה נמקי לבן מתקלף. לדוגמה, Pizza burn, כיב משרפה המתבטא במעטה לבן, בדרך כלל בחך, כתוצאה מאכילת פיצה חמה מאוד ששרפה את רירית החך.


מחלות בריריות הפה שגורמות לפצעים או כיבים

הרפס - התפרצויות של הרפס מתבטאות בעיקר בהופעת שלפוחיות על פני השפתיים, בגבול בין רירית השפה לעור לאחר סימנים מוקדמים של כ-24 שעות הכוללים תחושת אי-נוחות, כאב או עקצוץ באזור. מאחר שנגיף ההרפס נשאר רדום לאחר זיהום ראשוני בגנגליון העצב החמישי, יכולות להופיע התפרצויות נישנות של הרפס באזור הפה. התפרצויות נישנות של נגיף הרפס מתבטאות בשלפוחיות או כיבים שיכולים להופיע גם בתוך חלל הפה, ואז הן פוגעות לרוב בריריות החך והחניכיים.
כשליש מהאוכלוסייה לוקה בתופעות אלו המתפתחות בעיקר על רקע של התקררות או שפעת, הפרעות במערכת העיכול, מתחים נפשיים, בחילופי עונות השנה, שינויים הורמונליים ובמצבים של כשל חיסוני. 


אַפְתה (Recurrent aphthous stomatitis) היא מחלה נפוצה אחרת המתבטאת בכיבים בריריות הפה או הלשון. אפתות פוגעות ב-20% מהאוכלוסייה בגיל 20 עד 40 ומתבטאת בכיבים קטנים בגודל ראש סיכה הגורמים לכאבים עזים. אפתות הן סוג של הפרעה חיסונית מקומית ופוגעת בכל ריריות הפה מלבד ברירית החניכיים והחך. ללא כל טיפול האפתות נשארות בפה 14-10 יום. לעיתים נדירות יכולות להופיע אפתות גדולות יותר שקוטרן עד ס"מ ספורים. אלו כיבים עמוקים, משך קיומם בפה 6-3 שבועות ולאחר הריפוי נראות צלקות. הטיפול העיקרי באפתות הקטנות והגדולות הוא מריחה מקומית של משחה המכילה סטרואידים בתוך בסיס הנצמד לריריות הפה. לעיתים, אם האפתות גדולות נחוץ טיפול של מתן סטרואידים בצורת טבליות לבליעה. 

מחלות עור - ישנה קבוצה של מחלות עור (אוטואימוניות), כגון פמפיגוס, ליכן פלאנוס ופמפיגואיד, שמתבטאות בהופעת כיבים בריריות הפה הן . במחלות אלו הנגעים בריריות הפה יכולים להיות סימן בלעדי או ראשון של המחלה לפני הופעת סימנים באזורים אחרים בגוף כגון על פני העור, בריריות העיניים ובאזור איברי המין.


נפיחות וגידולים בפה

מחלות ריריות הפה מתבטאות גם בתפיחויות ובגידולים, ובקבוצה הזאת כלולים: נגעים דמויי גידול, גידולים שפירים, גידולים ממאירים, ציסטות ברקמות רכות ונגעים של בלוטות רוק. נגעים דמויי גידול מופיעים לרוב על רקע של גירוי חבלתי מכני המלווה בזיהום בעיקר על ריריות חשופות לגירויים שהן ארבע: חניכיים, לשון, רירית הלחי ורירית השפה. חלק מתפיחויות אלו אדומות ומדממות בקלות ומופיעות בעיקר בחניכיים, כגון Pyogenic granuloma, Peripheral giant cell granuloma, Pregnancy granuloma ו-Epulis granulomatosum.

תפיחויות אחרות פיברוטיות-דלקתיות יותר, בצבע הריריות ומופיעות בעיקר בריריות הלחי והלשון כגון Traumatic fibroma הידוע כתפיחות רקמה רכה הנפוצה ביותר בריריות הפה (12 ל-1000 תושבים). טיפול בנגעים אלו כולל כריתה בניתוח משולבת בהרחקת הגורם. תפיחויות אלו לעולם אינן הופכות לסרטן.

סרטן בחלל הפה מתבטא לרוב כתפיחות בלשון, בעיקר אצל אנשים מעל גיל 60. לעיתים זה מתבטא בכיב בעל מראה תמים וכאשר תופעה כזאת איננה מתרפאת תוך שלושה שבועות צריך להתעורר חשד ולפנות מייד ללקיחת ביופסיה לאבחון מהות הכיב. אנשים מעל גיל 40 שמעשנים ושותים אלכוהול הנמצאים בסיכון להתפתחות סרטן הפה חייבים להיבדק פעם בשנה, עד גיל 40 מספיק פעם בשלוש שנים (לפי הוראות האגודה האמריקאית למניעת סרטן). גילוי מוקדם ככל האפשר של המחלה מעלה בצורה משמעותית את הסיכוי לריפוי.


פרופ' דן דיין

ד"ר מרילנה ורד

סיבות וגורמי סיכון

חוסר תקינות הריריות יכול להתבטא בהופעת שלפוחיות, חמסים (ארוזיות) שטחיים וכיבים. נגיף HHV1 (HSV1) יכול לגרום בגיל הילדות להופעת שלפוחיות, ארוזיות והתכייבויות בעיקר בריריות החניכיים, הלשון והשפתיים (Primary herpetic gingivo stomatitis).

טיפולים ותרופות

לרוב שלפוחיות אלו מגלידות מעצמן תוך 7-2 ימים (בתקופה זו המחלה מדבקת) ונעלמות תוך 14-10 יום. טיפול בתרופות נגד נגיפים כגון משחת Zovirax 5% (Acyclovir) מקלות ומקטינות את הסימנים הקליניים.
פורומים, טיפולי שיניים ומחלות חניכיים בלייזר ומיקרוסקופ

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום בצחצוח רן 04/07/2019 01:51
 • ערב טוב דוקטור, אני בן 22 ובשלושת השבועות האחרונים ישנו דימום כזה או אחר במהלך הצחצוח. הדימום בצחצוח הוא בכמה מוקדים שונים. בחניכיים התחתונות נראה ששכבת החניכיים בחיבור עם השן אדמדם ו"נפול" לעומת השן הסימטרית לה. בחניכיים העליוניות ישנו כיב בגודל בינוני בחניכיים מעל השיניים בחלק העליון בצד ימין והוא שם שלושה ימים. הוא לא שורף כשאוכלים קטשופ למשל אבל כן כואב בצחצוח. מודה שמאז שחרורי מצה"ל ושהייתי בבית פחות הקפדתי על צחצוח תדיר של השיניים אלא לקראת מפגשים חברתיים. הלכתי לרופאת שיניים של כללית סמייל והיא אמרה שאכן יש דלקת חניכיים ושיש לצחצח עם משחת שיניים רפואית ולכן קניתי את פרדונטונקס. מעבר לכך אני צריך ניקוי אבנית שניתן לראות שהצטבר באחורי השיניים התחתונות בחודשים האחרונים. האורוטודנט שלי אמר לי על כך לפני חודשיים. אני נוטה להצטברות אבנית די מהר לצערי. בשבועיים האחרונים אני מקפיד לצחצח 3 פעמים ביום עם מברשת שיניים חשמלית של אורל בי, עם משחת השיניים הרפואית של חברת gsk פרודונטקס, מגרגר במשך דקה את הפה עם מים פושרים מומלחים עם כפית מלח, ואחר כך פעמיים ביום בבוקר ובערב גם מי פה מגורגרים בפה במשך דקה. עם זאת עד כה עדיין יש דימום קל בצחצוח, ישנו הכיב שפתאום הצטרף בעיצומו של צחצוח קפדני מצדי וגם ישנו החלק של חיבור החניכיים עם השן שמורגש מוחלש ואדמדם לעומת הסימטרי שלו. כבר קבעתי תור לניקוי אבנית ליום שני, אבל אני מתוסכל שאין בלימה של דלקת החניכיים כבר תקופה ממושכת שכן לא היה לי אורך כזה עד כה. האם יש סיבה לחשוש ממשהו מסוכן? תודה רבה על הזמן שלך.

 • + הוסף תגובה
טיפול בלייזר לדימום בצחצוח דר' אריאל סביון 04/07/2019 07:08
 • שלום רב, אפשר לטפל בדלקת חניכיים עם לייזר, ולנדף רקמה דלקתית, להדריך אותך להשתמש במברשות בינשניות ובמברשת חשמלית, ניקוי אבנית אחד לשלושה חודשים חובה. הטיפול בלייזר מאוד יעיל ואפקטיבי ויכול לעצור את מחלת חניכיים ונסיגת חניכיים עתידית. הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית ללא חתכים ותפרים. ממליץ מאוד על טיפול במחלת חניכיים בלייזר והדרכה לתיזוקה שוטפת. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
מניעת טיפול שורש דניאל 02/07/2019 10:43
 • אני עם היסטוריה של טיפולי שורש, קראתי על טיפול תחת מיקרוסקופ, כדי למנוע טיפולי שורש, בעתיד. תוכל להסביר את היתרון של עבודה תחת מיקרוסקופ? רופא השיניים שלי קצת "מזלזל" בעניין... המון תודה, דניאל

 • + הוסף תגובה
טיפול שיניים זעיר-פולשני דר' אריאל סביון 02/07/2019 12:22
 • שלום רב, מיקרוסקופ הוא מכשיר הגדלה שיכול להגדיל את האובייקט עד פי 39 מגודלו הטבעי. נוסף לכך למיקרוסקופ יש תאורת לד כפולה שמאירה את האזור( בדרך כלל חשוך כמו במנהרה). היתרון האדיר בעבודה עם המיקרוסקופ הוא השליטה המלאה ללא ספקות, טיפול מאוד מדוייק, עבודה עם מכשירים מאוד קטנים, טיפול זעיר-פולשני, דיוק ללא פשרות, אפשרות לביצוע טיפולים שלא ניתן לבצע בלי המיקרוסקופ. האם מתקבל על הדעת שרופא עיניים או ניורו כירורג ינתח בלי מכשיר הגדלה מתאים, הרי זאת סכנת חיים. אז למה ברפואת שיניים כן. אם הרופא שלך מזלזל אני במקומך הייתי מסיק מסקנות! באתר שלי יש מספיק מאמרים בנושא.

 • + הוסף תגובה
הקאה בקלות שרה 03/06/2019 11:28
 • האם שילוב המיקרוסקופ בטיפול מסייע בהתגברות על רפלקס הקאה? אני מקיאה בקלות אצל רופא שיניים, מוכנה לנסות הכל..

 • + הוסף תגובה
טיפול בלייזר ברפלקס הקאה דר' אריאל סביון 03/06/2019 14:13
 • שלום רב, באמצעות אנרגיית הלייזר ניתן לטפל ברפלקס הקאה, הטיפול אינו דורש הרדמה כלל.

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!