לישמניזיס של העור (Cutaneous leishmaniasis)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

מחלת הלישמניזיס שכיחה מאוד בעולם במגוון צורות פנימיות ועוריות.

סוג הלישמניזיס, השכיח בארץ, הוא לישמניזיס של העור, המוכר בארץ בשמו העממי, "שושנת יריחו". זוהי מחלת עור המתבטאת בהופעת פצעים מכוייבים בקוטר של עד מספר סנטימטרים, המתקיימים חודשים ארוכים למרות טיפולים שונים.
המחלה נגרמת על ידי חדירה של טפילים חד-תאיים מסוג לישמניה לעור, בעקבות עקיצות נקבת זבוב-החול. לכן, הפצעים ממוקמים לרוב על חלקי גוף שבדרך כלל אינם מכוסים, כגון פנים וגפיים.

הטפיל גורם המחלה, הוא טפיל הלישמניה חד-תא (פרוטוזואה) אשר מסוגל להתקיים ולהתרבות בתוך תאים חיסוניים (מאקרופאגים) של מאכסן יונק וגם בתוך מעי זבוב-החול.

ההדבקה: הטפיל מועבר לאדם בעקיצה של זבוב-חול, אשר נדבק בטפיל בעקיצה של יונק נגוע. כלומר, מדובר במשולש של מאגר בטבע (מכרסם), זבוב עוקצני שמעביר את הטפיל מהמכרסם, ואדם שנעקץ ונדבק במחלה, (המחלה איננה מדבקת מאדם לאדם).

קיימים זנים רבים של הטפיל. הזן השכיח ביותר בארץ, אשר גורם למחלת העור בלבד, נקרא לישמניה מאג'ור (Leishmania major). המאגר העיקרי בטבע של הטפיל הוא פסמון המדבר. מאחר שהפסמון חי רק באזורים גיאוגרפים מוגדרים מאוד, מוגבלת ההידבקות במחלה לאזורים אלו.

האזורים הנגועים העיקריים הם: בקעת יריחו (עד מעלה אדומים), חלקים מהערבה ומאזור ים המלח וחלקים מרמת הנגב (קציעות, ניצנה ועד משאבי שדה וירוחם).

זבוב החול, מצוי במרבית חלקי הארץ. הוא דומה ליתוש קטן בגודל של כ-3-1 מ"מ ועקיצתו גורמת לתגובה שדומה לעקיצת יתוש. מרבית זבובי החול, אינם נושאים את הטפיל ולא יעבירו מחלה. רק באזורים הנגועים (שבהם קיימים הפסמונים) נמצאים זבובי-חול נגועים שיכולים להעביר את הטפיל בעקיצה. גבולות האזורים הנגועים יכולים להשתנות מעט עם שינויים באוכלוסיית הפסמונים, אך בדרך כלל ההדבקה נובעת מתנועת בני אדם לתוך האזור.

אבחנה: החשד הקליני מתעורר בדרך כלל, כאשר מופיעים נגעים אופייניים בעור לאחר שהות באזור נגוע. בדיקת המעבדה השגרתית היא ביצוע של משטח מיקרוסקופי ישיר מאחד הנגעים בעור.

לתמיכה בבדיקה הישירה מבוצעת גם תרבית ולעיתים אף בדיקה מולקולתית (PCR), או בדיקת דם לחיסוניות תאית.

פרופ' דניאל ורדי

סימפטומים


זוהי מחלת עור המתבטאת בהופעת פצעים מכוייבים בקוטר של עד מספר סנטימטרים, המתקיימים חודשים ארוכים למרות טיפולים שונים.
המחלה מתחילה כגוש אדמומי וקטן בעור, אשר מופיע כשבועיים עד ארבעה שבועות מזמן העקיצה (תקופת דגירה) באזורי עור חשופים. תוך מספר שבועות גדל הגוש באיטיות ולעיתים מתכייב. לעיתים ניתן למצוא נגעים אחדים, הנגרמים כתוצאה מסדרת עקיצות. תקופת הדגירה לכל נגע יכולה להיות שונה, כך ניתן לראות הופעת נגעים חדשים בתוך שבועות מהופעת הראשונים. הנגעים נשארים בעור כ-18-6 חודשים ומחלימים מעצמם תוך יצירת צלקת.

סיבות וגורמי סיכון

המחלה נגרמת על ידי חדירה של טפילים חד-תאיים מסוג לישמניה לעור, בעקבות עקיצות נקבת זבוב-החול. לכן, הפצעים ממוקמים לרוב על חלקי גוף שבדרך כלל אינם מכוסים, כגון פנים וגפיים.
הטפיל גורם המחלה, הוא טפיל הלישמניה חד-תא (פרוטוזואה) אשר מסוגל להתקיים ולהתרבות בתוך תאים חיסוניים (מאקרופאגים) של מאכסן יונק וגם בתוך מעי זבוב-החול.

 

אבחון ובדיקות


טיפולים ותרופות

כאשר יש נגע בודד של לישמניזיס מופיעה במקום צלקת קטנה שלא תגרום לפגם אסתטי, אין הכרח לטפל ואפשר להמתין שהמחלה תחלוף מעצמה. כאשר ישנם נגעים בפנים או נגעים מרובים בעור הגפיים, ניתן לטפל: במשחות שקוטלות את הטפיל או בתרופות הניתנות בהזרקה לתוך הנגע או אף לתוך הווריד באשפוז.

- פארומומיצין (Paromomycin, LeshcutnTM). בארץ פותחה משחה המכילה פארומומיצין. הטיפול מתבצע על ידי מריחה של המשחה על הנגע פעמיים ביום במשך עשרה ימים.

- פנטוסטם (PentostamTM, Sodium Stibogluconate). פנטוסטם ניתן כטיפול בהזרקה לתוך הווריד, לתוך השריר או בהזרקה לתוך הנגע עצמו.

מניעה

הטיפול הטוב ביותר, הוא מניעה. ניתן לבער את אוכלוסיית הפסמונים מאזורים סמוכים למגורי אדם, אך השיטה הטובה ביותר, היא הימנעות מעקיצות. זבוב-החול, הוא חרק קטן ועדין, אשר מתקשה לעוף ברוחות חזקות ועוקץ בעיקר בשעות אחר הצהריים והערב. כיסוי עור חשוף ושימוש בדוחי חרקים מומלץ.
פורומים, אקנה – פצעי בגרות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הידבקות במחלה מיכל 23/07/2019 17:56
 • שלום לא ידעתי איפה לשאול אז אשאל כאן- יש לי כל מיני כלים של קוסמטיקה, מחטים, פינצטות וכיו"ב שאני משתמשת בהם בשביל לעשות לעצמי טיפולי קוסמטיקה ויופי. ולפעמים אני משתמשת בהם לעשות טיפולים גם לחברות ולחברות של חברות. ולפעמים זה חודר לעור ופוצע. השאלה שלי היא האם לחטא את הכלים באלכוהול 70% זה מספיק בשביל למנוע העברת מחלות, חלילה איידס וכיו"ב?

 • + הוסף תגובה
אקנה מבוגרים נטלי 20/07/2019 23:30
 • שלום רב מאז גיל ההתבגרות סובלת מפצעיי אקנה. כיום בת 38 עם סימני פוסט אקנה (צלקות וכתמים) ולאחרונה התפרצות חדשה של אקנה באיזור הסנטר וחלק התחתון של הפנים. מיואשת אחרי שנים של טיפולים: רואקוטן (לפני כ15 שנה), טיפולים אסטטיים אצל קוסמטיקאיות כמו מזוטרפיה ואחרים. כעת מחפשת המלצות לטיפול רפואי יעיל שיעזור סופית להיפתר מאקנה ועקבותיו. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
אקנה מבוגרים ד"ר שמואל יורב 21/07/2019 17:08
 • אץ טיפולי מזוטרפיה אינן מתאימים לאקנה.יש לבצע פרופיל הורמונלי ולגשת לבדיקה אצל רופא עור!!

 • + הוסף תגובה
אקנה מבוגרים נטלי 21/07/2019 17:38
 • 1. בתחילת הדרך עבדתי רק עם רופאי עור שעזרו להרגיע את האקנה אך לא הצליחו להתמודד עם צלקות וכתמים התחלתי טיפולים אסטטיים. 2. לפני כחודש אחרי ההתפרצות ביקשתי מרופא נשים הפנייה לבדיקות הרמונליות וכולן יצאו תקינות 3. כשמדובר על ״פרופיל הורמונלי״ אילו בדיקות אתה מתכוון? רוצה להשוות למה שנעשה. 4. אני מחפשת המלצה על רופא עור שמתמחה באקנה.. אם יש לך אפשרות להמליץ על מישהו באיזור חיפה אשמח.

 • + הוסף תגובה
אקנה מבוגרים ד"ר שמואל יורב 21/07/2019 18:30
כתמי עור כתוצאה מפצעים שרון 17/07/2019 11:06
 • שלום ד"ר אני בעל עור בהיר וכל פצע שיוצא לי בשנה האחרונה נהפך לי לכתם. אני מתוסכל מהמצב ולא יודע כיצד לפתור אותו. מזה יומיים הופיע לי כתם גדול בצבע אדום על הפנים, על הלחי (לאחר שכשבוע היה פצע). ואני מתוסכל מאוד מהמצב. אני חייב להעלים אותו שכן אני עובד עם אנשים ולקוחות וזה פוגע בי. מחר יש לי פגישת עבודה חשובה מאוד. אשמח לכל עצה והמלצה לטיפול מיידי בכתם הנ"ל. כל משחה ***אמיתית*** שתעזור לטפל בבעיה כזאת. אני חייב לציין שזה מרגיש שורף ומעין צריבה. הכתם כאמור אדמדם ואינו קטן. שמתי על הפצע פלסטר על מנת לא לחטט בו ועדיין, זה מרגיש כאילו פעולה זאת החמירה את המצב.

 • + הוסף תגובה
כתמי עור כתוצאה מפצעים ד"ר שמואל יורב 21/07/2019 17:02
 • מציע לפני הכל לגשת לרופא עור לבדוק ..בנתיים לשים קונסילר של איפור

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!