פיטיריאזיס רוזאה (Pityriasis rosea)

ראשי
מניעה וטיפול

תאור

פיטיריאזיס רוזאה היא מחלת עור חדה ושכיחה המופיעה בעיקר בילדים ובבוגרים צעירים. הגורם למחלה אינו ידוע אם כי יש מספר סימנים שהגורם למחלה הוא זיהומי.

ד"ר דניאל מימוני

סימפטומים


מחלה מתחילה בדרך כלל בטלאי בודד, אליפטי, המכונה נגע האם - Mother patch או Herald patch. באופן טיפוסי, הטלאי מוקף בקשקשת בצורת צווארון (כלומר, שולי הקשקשת הפנימיים חופשיים, בעוד שהשוליים החיצוניים צמודים לעור). לאחר מספר ימים מהופעת נגע האם הראשוני מופיעים טלאים ורבדים רבים הדומים לנגע הראשוני במראה אך קטנים יותר, בגב, בזרועות ובברכיים. התפרחת בגב מסודרת באופן טיפוסי במקביל לצלעות, סידור המקנה לתפרחת מראה של עץ אשוח. אצל שליש מהמקרים לערך המחלה מלווה בגרד, אך כאמור ברוב המקרים פרט לתפרחת בעור אין כל תסמינים.

טיפולים ותרופות

ההמחלה נמשכת כ-6 שבועות וחולפת בלי להותיר צלקות. ברוב המקרים אין צורך בטיפול, אלא אם הגרד טורדני ואז ניתן לטפל בתרופות אנטי-היסטמיניות, ובמקרים קיצוניים באמצעות קורטיקוסטרואידים בסדרה פומית קצרה.
פורומים, יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שלום רון 30/06/2019 18:00
  • היית לי יבלת באצבע ברגל הרופא נתן לי אנטיביוטיקה המוגלה של היבלת נעלמה ונשארה האצבע אדומה האם זה יעלם לבד?מה צריך לעשות?

  • + הוסף תגובה
יבלות עור קשה בכף הרגל ובאצבע אצל בת 11 דורית 27/06/2019 19:30
  • נכדתי בת 11 סובלת כבר מזה שנה ויותר מיבלות של עור קשה בכרית בכף הרגל , זה נראה זוועה כל הכרית מלאה ,טוענת שלא כואב לה ..(קשה לי להאמין) לאחרונה יצאה לה גם יבלת על האצבע השניה . נותנת לה קרם למריחה וריכוך העור מה ניתן לעשות? איך קוראים לרופא שמטפל במיוחד המקרה כזה? תודה

  • + הוסף תגובה
תינוקת בת שנה עם יבלות במפשעה מיכל 24/06/2019 09:53
  • שלום אשמח לדעת מה ניתן לעשות ביבלות שמתפשטות על המפשעה והילדה צורחת מכאבים האם זה אכן כואב ומה ניתן לעשות שלא ישאר צלקות ולא יתפשט תודה

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!