פלגרה (Pellagra)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

פלגרה היא מחלה הנגרמת מחוסר קיצוני של ניאצין (חומצה ניקוטינית) בתוך תאי הגוף. השם פלגרה נגזר מהמילים האיטלקיות "Pelle" שפירושה עור, ו-"Agra" שמשמעותה גס, והוא משקף את נוקשות העור וחספוסו האופייניים למחלה בשלביה המתקדמים.
הניאצין הוא ויטמין מסיס במים והוא ידוע גם כוויטמין B3. מקורו במזון, או שהוא מיוצר בגוף מחומצת האמינו טריפטופן. לנגזרות של הניאצין תפקיד חשוב בחילוף החומרים של פחמימות, חלבונים וחומצות שומן.
פלגרה ראשונית נגרמת מתת-תזונה, בעיקר בקרב אוכלוסיות עניות הניזונות ממזון דל וחד-גוני. אוכלוסיות נוספות בסיכון הן: שתיינים, קשישים ודרי רחוב. תופעה זו תוארה על ידי Gasper Casal בשנת 1762 לאחר שהבחין בסימני המחלה בקרב איכרים עניים בצפון ספרד שניזונו בעיקר מתירס. התפרחת בעור הצוואר נקראה על שמו: "המחרוזת ע"ש קזל".
פלגרה מישנית מופיעה על רקע מחלות שונות וגורמים אחרים המונעים את ספיגת הניאצין ואת ספיגת החלבונים, כגון שלשול כרוני, אנורקסיה נרבוזה, שתיינות. תרופות שונות עלולות לגרום לפלגרה כמו התרופה האנטי-שחפתית איזוניאזיד.
שכיחות: שיעור שכיחותה של מחלת פלגרה כיום בלתי ידוע. מדובר במקרים ספורים בתוך אוכלוסיות הסיכון שפורטו לעיל. באופן כללי פלגרה היא מחלת מבוגרים והיא נדירה בילדים, שווה בשכיחותה בשני המינים וללא העדפה גזעית.
המקומות האופייניים להתפתחות התפרחת הם: הפנים, הצוואר, מפתח בית החזה, הגב של כפות הידיים והרגליים. הסימטריה והגבול החד של התפרחת ביחס לעור הבריא בולטים מאוד. "מחרוזת ע"ש קזל" היא תפרחת דמוית קולר סביב הצוואר ובקדמת בית החזה.ד"ר פוירמן חנה  

סימפטומים


שלישיית הסימנים הקלאסית של פלגרה (ה-D) היא: Dermatitis, Diarrhea, Dementia כלומר: דלקת בעור, שלשולים ופגיעה במוח. תסמינים מוקדמים של פלגרה כוללים חולשה, הפרעות עיכול קלות, ותופעות פסיכיאטריות. ההתקפים חלים בדרך כלל באביב ובקיץ.
בהמשך מופיעים שינויים בעור שהם אופייניים ומסייעים לאבחון. בלעדיהם אבחון מחלת הפלגרה קשה. התפרחת בעור סימטרית, באזורים חשופים, מתחילה כאדמומית, לעיתים מופיעות שלפוחיות, דומה לכווית שמש ומלווה בתחושות של צריבה, כאב וגרד. כמו כן מופיעה גם בצקת קלה של העור. בשלב השני העור מתקשה מתכהה ונסדק.
חלק מהחולים לוקים בדלקת ברירית הפה, בשפתיים ובלשון שמתעבה ונעשית מחורצת ומכויבת.

הפרעות במערכת העיכול:
מתבטאות בירידה בתיאבון בבחילות ובהקאות, בכאבי בטן ובשלשולים עקב תת-ספיגה. מעורבות של מערכת העיכול מביאה בסופו של דבר למצב של תת-תזונה.
שינויים במערכת העצבים:
מתבטאים בתופעות נירופסיכיאטריות, כגון עייפות, כאבי ראש, הפרעה בריכוז ובזיכרון, רעד, הליכה בלתי יציבה, דיכאון ופסיכוזיה עד כדי אובדן הכרה ומוות.

אבחון ובדיקות

האבחון מתבסס על סיפור המחלה, על הרגלי התזונה ועל בדיקה גופנית. הוא נקבע סופית על סמך התגובה לטיפול. למרות שפלגרה מאובחנת קלינית, אפשר לאשרה בבדיקה של תוצרי פירוק של הניאצין בשתן.

טיפולים ותרופות

הטיפול הספציפי הוא באמצעות 300-100 מ"ג של ניאצינאמיד ליום, במתן פומי ובמנות מחולקות. הניאצינאמיד הוא התרופה המועדפת מאחר שמתן ניאצין במנות גדולות גורם להתקפי הסמקה. כאשר יש שלשולים או פגיעה קשה במערכת העצבים, מטפלים על ידי הזלפת התרופה לתוך הווריד.

מומלץ להוסיף ויטמינים אחרים בעיקר מקבוצת ה-B, וכן דיאטה עשירת חלבונים. כמו כן מומלץ על מנוחה, על הימנעות משתיית אלכוהול ומחשיפה לשמש. טיפול מקומי בעור במשחות משמנות תורם לסילוק תחושת אי-הנוחות. בפלגרה מישנית מטפלים בגורם.

מניעה

מניעת המחלה בעזרת דיאטה מגוונת ועשירה בחלבונים. מקורות לניאצין ו/או לטריפטופן הם שמרי מאכל, ביצים, דגנים, בוטנים, עוף, דגים, בשר אדום, ירקות וזרעים. פלגרה שאינה מטופלת תתקדם באופן הדרגתי עד למוות בתוך 5-4 שנים. המוות הוא בדרך כלל תוצאה של תת-תזונה חדה משלשולים, של סיבוכים עקב זיהומים מישניים, או בשל פגיעה במערכת העצבים. לעומת זאת אם הפלגרה מאובחנת ומטופלת כראוי, סכויי ההחלמה מצוינים.

פורומים, אקנה – פצעי בגרות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כתמי עור כתוצאה מפצעים שרון 17/07/2019 11:06
 • שלום ד"ר אני בעל עור בהיר וכל פצע שיוצא לי בשנה האחרונה נהפך לי לכתם. אני מתוסכל מהמצב ולא יודע כיצד לפתור אותו. מזה יומיים הופיע לי כתם גדול בצבע אדום על הפנים, על הלחי (לאחר שכשבוע היה פצע). ואני מתוסכל מאוד מהמצב. אני חייב להעלים אותו שכן אני עובד עם אנשים ולקוחות וזה פוגע בי. מחר יש לי פגישת עבודה חשובה מאוד. אשמח לכל עצה והמלצה לטיפול מיידי בכתם הנ"ל. כל משחה ***אמיתית*** שתעזור לטפל בבעיה כזאת. אני חייב לציין שזה מרגיש שורף ומעין צריבה. הכתם כאמור אדמדם ואינו קטן. שמתי על הפצע פלסטר על מנת לא לחטט בו ועדיין, זה מרגיש כאילו פעולה זאת החמירה את המצב.

 • + הוסף תגובה
משחת זינדקלין ג'ל רוני 14/07/2019 22:08
 • שלום וברכה, אני בת 26. כשבועיים לאחר הלידה השניה שלי התחילו לי פצעים בפנים. רופאת עור הביאה לי זינדקלין ג'ל. רציתי לשאול לגבי המשחה - מה יעילות הטיפול ע"י משחה זו? מתי אפשר לראות תוצאות? הפנים שלי נעשות שמנוניות ע"י השימוש במשחה - עם איזה סבון כדאי לשטוף את הפנים? וכמה פעמים ביום כדאי לשטוף ולנקות אותן?

 • + הוסף תגובה
משחת זינדקלין גל ד"ר שמואל יורב 15/07/2019 16:18
 • רוני שלום מבלי לראות מצב פניך אנני יכול לדעת .בעקרון המשחה עובדת . ניתן לשטוף פנים באקניל וואש

 • + הוסף תגובה
אקנה ציסטי דלקתי עדי 25/06/2019 02:37
 • סובלת קשות מאקנה וולגריס, מיועדת להתחיל טיפול ברואקוטן, מעוניינת לשלב טיפול בפוטותרפיה, מיואשת וסקפטית להכל, אשמח לשמוע דעה מקצועית על ייעילות ואפקטיביות של הטיפול.. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
אקנה ציסטי דלקתי ד"ר שמואל יורב 25/06/2019 07:12
 • בהסתייגות שלא ראיתי מצב האקנה שלך מס שאלות 1. מתחילה בקיץ רואקוטאן? 2מי יטפל בפוטותראפיה ?רופא עור?

 • + הוסף תגובה
המשך תגובה עדי 25/06/2019 11:52
 • כן מתכננת להתחיל בשבועיים הקרובים טיפול תרופתי. שמעתי המלצה על טיפול פוטותרפי אצל דר לאקנה יורם הרט האם מכיר את הטיפול? יודע להמליץ עליו?

 • + הוסף תגובה
המשך תגובה ד"ר שמואל יורב 27/06/2019 17:51


הצטרפו לאינדקס הרופאים!