ברקית של זווית פתוחה (Open angle glaucoma)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

ברקית של זווית פתוחה (בז"פ) היא הצורה השכיחה של מחלת הברקית (80%), ואחת הסיבות העיקריות לעיוורון אצל מבוגרים. המחלה פוגעת ב-2% מהאוכלוסייה לערך, ושכיחותה עולה עם הגיל. שתי העיניים נפגעות בו-בזמן, אך לא תמיד באותה דרגת חומרה. סיבת הפגיעה בעין אינה ידועה. ההשערה הרווחת היא כי מקורה במישלב של גורמים, כגון אספקה לקויה של דם לעצב, גורמים ביוכימיים ולחץ תוך-עיני גבוה שהוא הגורם העיקרי. באופן תקין נוצר נוזל בחלל הקדמי של העין, ובמקביל, על מנת לשמור על נפח עין קבוע, כמות שווה של נוזל מתנקזת מהעין החוצה דרך פתחי ניקוז שבזווית העין.
אצל חולי בז"פ הנוזל מתנקז לאט מהרגיל, מצטבר וגורם לעליית לחץ בעין אשר גורם לנזק בלתי הפיך לעצב הראייה ולאובדן הראייה. המחלה פוגעת באופן שווה בגברים ובנשים. אוכלוסיות הנמצאות בסיכון גבוה יותר ללקות בה הן: מבוגרים מעל גיל 60, קרובים של חולי ברקית, קצרי ראייה וחולי סוכרת. בז"פ מתפתחת באיטיות במשך שנים. למחלה אין סימנים מוקדמים, וכאשר מופיעים תסמיני המחלה חלק ניכר מהראייה כבר ניזוק. לכן גילוי וטיפול מוקדם חיוניים למניעת אובדן הראייה. אם המחלה אינה מטופלת בשלב מוקדם דיו, החולה רואה בבירור עצמים שנמצאים מולו, אך מחסיר את אלו הנמצאים בצדדיו.

בז"פ מישנית (Secondary glaucoma) נגרמת מנטילת תרופות (סטרואידים), כסיבוך של ניתוח, מירוד (קטרקט), מחבלה, מגידולים ומדלקות תוך-עיניות. לחץ תוך-עיני גבוה (Ocula hypertension)יכול לגרום לברקית, אך כשלעצמו אינו עדות שהמחלה קיימת. ניוון של עצב הראייה ופגם בשדה הראייה עלולים להופיע גם בעין שהלחץ התוך-עיני בה תקין. מצב זה נקרא ברקית בלחץ תקין (Normal tension glaucoma). מטפלים במחלה זו על ידי הורדת הלחץ התוך-עיני לערכים נמוכים יותר מהתקין.

פרופ' ארנה גייר


אבחון ובדיקות

המחלה מאובחנת בבדיקת עיניים שבה נמצאו לחץ תוך-עיני גבוה, מעל 22 ממ"כ, ניוון עצב הראייה וצמצום שדה הראייה ההיקפי.

טיפולים ותרופות

הטיפול העיקרי במחלה הוא על ידי הורדת הלחץ. הטיפול אינו מחזיר ראייה שאבדה, אך משמר את הראייה הקיימת. בז"פ ראשונית אינה קשורה לבעיה אחרת בעין.

פורומים, בריאות העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אדמומיות ו"מריחה" לבנה בעין שמאל דייויד 19/07/2019 01:49
  • שלום וברכה, לפני כחודשיים קרה שבבת אחת התפתחה אדמומיות גבוהה מעט מהרגיל בעין שמאל שלי, ונוצר מעין טשטוש לבן למשך מספר ימים. האדמומיות לא הידרדרה אך נשארה אותו הדבר. בד בבד, אני מבחין שלעתים ישנו טשטוש או כתם לבן(לא טשטוש ראייה) בזמן מצמוץ העין, אמנם ברמה מתונה יותר ממה שהיה בהתחלה. אפשר לומר כי זה דומה להפרשה הלבנה שמופיעה לפעמים בבקרים אצל הרבה אנשים, ואני אכן מרגיש כי ישנה רטיבות בתוך העין לעומת עין ימין שהינה יבשה. כמו כן, אם אני מביט במנורת פלורסצנט או מסך טלויזיה בהיר, וממצמץ כמה פעמים, אני מבחין בקרני אור ארוכים\עבים שאיני מבחין בהם תוך מצמוץ בעין האחרת. קבעתי תור לרופא עיניים אולם לצערי התור המוקדם ביותר הינו בחודש דצמבר, שזה עוד הרבה מאד זמן(לצערי זה כך ברוב מרפאות העיניים שעובדות עם הקופה שלי). האם לדעתך יש לפנות קודם לכן או שמא אפשר לחכות עד אז? תודה ויום נעים, דייויד.

  • + הוסף תגובה
הפרעת ראיה ד"ר מיכאל היימס 19/07/2019 08:24
  • יש לפנות לקופה ולהגיד שישנה הפרעת ראיה וצורך בתור מוקדם יותר.

  • + הוסף תגובה
תוצאת בדיקת שדה ראייה ג'ני 05/07/2019 19:22
  • עין ימין אמינות די טובה ירידה בסף הכללי. הגדלה של הכתם העיוור. צמצום טמפורלי עליון קל. עין שמאל אמינות די טובה חסריםבודדים פאראמרכזיים.

  • + הוסף תגובה
התאמצות שרירים סביב העיניים אני 04/07/2019 14:11
  • כשאני קורא אני מרגיש שהשרירים סביב ארובות העיניים מתאמצים מה זה יכול להיות ?

  • + הוסף תגובה
מאמץ ד"ר מיכאל היימס 04/07/2019 14:41
  • יש לגשת לבדיקת עיניים. יתכן ויש צורך במשקפי קריאה.

  • + הוסף תגובה
מאמץ אני 04/07/2019 14:59


הצטרפו לאינדקס הרופאים!