דלקת בקרנית מחיידקים (Bacterial keratitis Cornea)

ראשי
מניעה וטיפול

תאור

דלקת בקרנית (הרקמה השקופה בקדמת גלגל העין) הנגרמת על ידי חיידקים, היא מחלה מסכנת ראייה, העלולה להופיע אצל ילדים ומבוגרים. רוב החיידקים אינם חודרים דרך קרנית שלמה ובריאה, אולם כאשר הקרנית חשופה, למשל, בעקבות חבלה או לאחר כניסת עצם זר לקרנית, עלולים החיידקים לחדור ולגרום לזיהום.

החיידקים השכיחים ביותר הם סטפילוקוקים, סטרפטוקוקים (כולל פנימוקוקים) ופסידומונס.

תלונות החולים אינן ייחודיות, ויש בדרך כלל צורך בבדיקת עיניים לשם אבחון. 

מובן, שחשוב מאוד למנוע דלקת קרנית הנגרמת על ידי חיידקים.

ד"ר אירית ברקת


סימפטומים


תופעות נפוצות כוללות כאבים בעין, ירידה בכושר הראייה, אודם, הפרשות, דמעת מרובה ורגישות לאור. בקרנית מופיע כתם עכור לבנבן-אפרפר, המלווה בהתכייבות האפיתל (השכבה החיצונית של הקרנית).

סיבות וגורמי סיכון

גורם סיכון שכיח הוא עדשות מגע: הרכבתן, שינה עמן (כאשר אינן מיועדות לכך) ואי-הקפדה על ניקיונן. גורמי סיכון נוספים: יובש קשה של העין, ניתוחים קודמים בעיניים, מחלות קרנית קודמות, וחשיפת הקרנית בשל הפרעות בעפעפיים וסגירה לקויה של העין.

תופעות נלוות וסיבוכים

הזיהום עלול להתפשט גם לשכבות עמוקות יותר של הקרנית, לגרום להתמוססות ולנמק מהיר של הרקמה, ואף לחדור פנימה לתוך העין ולגרום להרס נרחב. ככל שהזיהום עמוק יותר, עלולים להופיע תסמינים קליניים וסיבוכים קשים יותר. לעיתים יש הצטברות של תאי מוגלה מאחורי הקרנית. קיים סיכון לפגיעה בראייה גם כאשר התגובה לטיפול טובה לכאורה, משום שתהליך ההבראה עלול להותיר בקרנית אזור של צלקת אטומה. דלקת מחיידקים בקרנית היא מצב חירום; לכן, יש צורך דחוף בהתייעצות עם מומחה למחלות עיניים על מנת לאפשר טיפול מהיר ויעיל. ככל שהטיפול בדלקת ניתן מוקדם יותר וככל שההחלמה מהירה יותר, רב יותר הסיכוי למזער את הנזקים לטווח הארוך.

טיפולים ותרופות

הרופא שוקל בהתאם למיקום, לגודל, ולחומרת הזיהום, התקנת תרבית מרקמה (על ידי גירוד עדין של אזור הזיהום), ומתחיל מייד בטיפול באמצעות טיפות אנטיביוטיקה. בתחילה מטפלים באנטיביוטיקה בעלת טווח פעולה רחב, לעיתים אף ביותר מתרופה אחת, ומתמקדים בהדרגה בתרופות ספציפיות. הטיפול באמצעות הטיפות ניתן בתחילה בתדירות גבוהה מאוד, בדרך כלל בכל שעה, ולאחר שניכר שיפור, מקטינים את התדירות תוך ביצוע מעקב רפואי תכוף. לעיתים רחוקות יש צורך בניתוח להשתלת קרנית אם החולה אינו מגיב לטיפול באנטיביוטיקה.

מניעה

עדשות מגע עלולות להיות מקור לדלקות; ועל כן, על מרכיביהן לשמור על ניקיונן, על ניקיונה של קופסת האחסון, חיטוי בנוזלי חיטוי טריים ונקיים, נטילת הידיים לפני הטיפול בעדשות, וכן יש להימנע מהפרזה במשך הרכבתן. בכל מקרה יש להסירן מייד עם הופעת גירוי או אודם בעיניים, להחליף את העדשות בהתאם להוראות ולפנות מיידית לרופא עיניים במקרה של חבלה.
פורומים, קטרקט וקטרקט בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח לייזר חוזר אפי 18/07/2019 09:10
  • ד"ר לוינגר שלום רב, אני בן 36 ועשיתי ניתוח לייזר לפני 15 שנים , היה לי מס' סביב -2 , לאחרונה אני לא רואה טוב מרחוק ואני מעוניין לעשות ניתוח לייזר חוזר שהומלץ לי לאחר בדיקה במכון "עיניים" בירושלים לפני כחצי שנה ועוד כחודש אני אמור לבצע בדיקה נוספת (כיום יש לי -1.75) הרופא (ד"ר דוייב) המליץ לי לבצע ניתוח מסוג monovision - שיעזור לי לראיה מקרוב במידה ואצטרך בהמשך. אשמח לדעת האם ניתוח זה עדיף ? האם אין בעיה עם זה שעין אחת היא רחוק ועין אחת היא לקרוב ? תודה!

  • + הוסף תגובה
חוזר ד"ר אליה לוינגר 18/07/2019 10:49
  • שלום רב, מאחר ואתה מתקרב לגיל 40 תיקון שתי העיניים לרחוק עלול לגרום לכך שתזדקק בהמשך למשקפיים לקרוב. על ידי תיקון עין אחת בלבד לרחוק ניתן היה לדחות את השימוש במשקפיים לקרוב.

  • + הוסף תגובה
לחיצה על העין למספר שניות אלישע 16/07/2019 07:40
  • שלום, הייתי אצל רופא שיניים ובמהלך הטיפול, הוא בטעות לחץ עם אחת האצבעות על צד העין, ממש הרגשתי שהעין "נדחפת" לכיוון האמצע/האף, ניסיתי לסמן לו, הוא הבין בסופו של דבר אחרי מספר שניות והזיז אותה, האם יכול להיגרם איזשהו נזק לעין? אני לא מרגיש תופעות כלשהן. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
לחץ ד"ר אליה לוינגר 16/07/2019 13:44
משקפיים אחרי ניתוח קטרקט עתידי לילך 12/07/2019 19:05
  • שלום! אמא שלי תצטרך ניתוח קטרקט (הניתוח יכלול תיקון ראייה). אבל היא תרצה לנתח עין אחת ואז לחכות *כמה חודשים* לפני ניתוח העין השנייה. השאלה: בחודשים הללו. האם היא תוכל ללבוש משקפיים שעדשה אחת בהם היא אופטית (לעין שעוד לא נותחה) ועדשה אחת שקופה, "כאילו" - לעין שנותחה. זה משהו אפשרי? תודה, לילך

  • + הוסף תגובה
משקפיים ד"ר אליה לוינגר 14/07/2019 00:11
  • שלום רב כעיקרון הדבר אפשרי אם ההפרש בין שתי העיניים לא עולה על 3 מספרים

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!