גודש (Congestion)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

גודש הוא מצב של הצטברות עודף נוזלים בעיקר דם, באיבר או בחלק ממנו כתוצאה מהפרעה בניקוז הדם הוורידי או עליית הלחץ בוורידים. מבדילים בין מספר תופעות קליניות:
1. גודש של המוח שמתבטא בתפיחות מלאה או חלקית של המוח, עקב הצטברות נוזלים בחלל התוך-תאי, ובעיקר בחלל החוץ-תאי. בצקת של כל המוח תיתכן ביתר-לחץ-דם גבוה מאוד (Hypertensive encephalopathy) או בהרעלות (כמו הרעלת עופרת). בצקת מקומית במוח תיתכן בגידולי מוח, בחבלות מקומיות למוח, בדלקות (מורסה במוח או אנצפליטיס), באוטם במוח, בשטף-דם במוח.

2. בצקת תזונתית עקב ירידה ברמת החלבון אלבומין בפלסמה. הצטברות הנוזלים אז היא כללית.

3. בצקת עקב הריון. יש הצטברות נוזלים בקרסוליים בעיקר, אך תיתכן גם בצקת כללית.

4. בצקת הלוע, זוהי בצקת של האפיגלוטיס הנמצא בלוע. היא חוסמת את מעבר האוויר לריאות ועלולה להיות קטלנית. היא מופיעה בתהליכים אלרגיים קשים, במחלת הדיפתריה, בדלקות אחרות קשות בלוע, או בגידולים הלוחצים את האפיגלוטיס.

5. בצקת אנגיונירוטית (Angioneurotic edema), נגרמת בשל חוסר מלידה של מעכב האנזים (C1 -Esterase inhibitor), או באלרגיות קשות.

6. בצקת ריאות, מופיעה באי-ספיקה בלב, בדלקות קשות בריאות, בחבלות לריאות, בתסחיף גדול בריאה (התופס יותר מאונה אחת של הריאה) המתבטא בהצטברות נוזלים בבועיות הריאות. היא עלולה להיות קטלנית.

7. בצקת של מקומות גבוהים (הרים), הסיבה היא ירידת לחץ החמצן במקומות אלה.

8. בצקת של מחזור הווסת מופיעה יום עד 3 ימים לפני תחילת המחזור. היא מתבטאת בתפיחות הפנים, השדיים, הידיים והקרסוליים.

9. בצקת כללית המופיעה בעיקר באי-ספיקה חדה בכליות, באי-ספיקה קשה בלב ובאי-ספיקה קשה בכבד.

10. בצקת של השיליה, מתבטאת בתפיחות השיליה.

11. בצקת דלקתית שאינה זיהומית. זו עשויה להופיע לאחר כל תהליך דלקתי (שאינו זיהומי). בצקת מסוג זה היא לרוב מקומית.

12. בצקת של הקרסוליים והשוקיים משנית לאי-ספיקה כרונית בוורידים.

13. בצקת לימפטית (Lymphedema), מתבטאת בעיקר בתפיחות הגפיים התחתונים עקב הפרעה ניכרת או חסימת הזרימה הלימפטית. היא מופיעה באי-ספיקה כרונית בוורידים (של מערכת הוורידים השטחית או העמוקה), גידולים, קרישי דם חיצוניים (הלוחצים על צינוריות הלימפה), או בחוסר מלידה של דרכי הלימפה.

14. בצקת ברקמה המופיעה בכל פצע גדול או לאחר חבלה.

15. גודש ורידי בצוואר (ורידי הצוואר בולטים ותפוחים) נגרם מעליית הלחץ הוורידי. מצב זה שכיח באי-ספיקה בלב ומופיע גם בחסימת הוורידים הראשיים בחלק הגוף העליון (Superior vena cava, internal jugular vein) על ידי קרישי דם או עקב חסימה חיצונית (גידולים, קרישי דם חיצוניים Hematoma). כן עלול להיווצר גודש ורידי ניכר וברור בחסימת הוורידים הגדולים בגפיים התחתונים (ורידי המפשעה, הירך או הברך), על ידי קרישי דם.
פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הצטרפו לאינדקס הרופאים!