חצבת (Measles)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

מחלת חצבת הינה בראש ובראשונה דלקת של דרכי הנשימה אשר נגרמת על ידי נגיף מידבק מאוד. התסמינים המלווים את מחלת החצבת כוללים בין השאר: שיעול, אף דולף, עיניים מודלקות, גרון כואב, חום ופריחה בצורת כתמים אדומים על פי העור.

מחלת חצבת יכולה להיות חמורה מאוד ואף לגרום למוות אצל ילדים קטנים מאוד. על פי ההערכות כ- 30 עד 40 מיליון מקרים של חצבת מדווחים מדי שנה בשנה ברחבי העולם, וכמיליון בני אדם מתים ממנה מדי שנה.

החיסון נגד מחלת חצבת הינו יעיל ביותר ומונע את הופעת המחלה. אולם תוכניות החיסון לוקות בחסר במקומות שונים ברחבי העולם. בארצות הברית, המרכז לבקרת ומניעת מחלות מדווח כי ישנה עלייה במספר הופעת מקרי חצבת. מחלת החצבת מתפשטת במהירות רבה בין בני אדם אשר אינם מחוסנים מפני המחלה.


סימפטומים


התסמינים אשר מלווים את מחלת חצבת מופיעים כ- 10 עד 12 ימים מרגע החשיפה לנגיף. 

התסמינים כוללים בין השאר:

·         
 חום
·           שיעול יבש
·           אף דולף
·          עיניים מודלקות (דלקת הלחמית)
·          רגישות יתר לאור
·          הופעת נקודות זעירות בצבע לבן בעלי מרכז לבן / תכלכל אשר מופיעות בדרך כלל בתוך הפה, בצדן הפנימי של הלחיים, הן מכונות כתמי קופליק (Koplik'sSpots)
·          הופעת פריחה בעור אשר מורכבת מכתמים גדולים בצבע אדום אשר לעיתים מתמזגים האחד עם השני.

מסלול נגיף מחלת חצבת

מחלת חצבת מתחילה על פי רוב בהופעת חום קל עד בינוני, המלווה על ידי תסמינים אחרים כגון: שיעול מתמשך, אף דולף, עיניים מודלקות (דלקת הלחמית) וכאבים בגרון. כיומיים או שלושה לאחר מכן מתחילים להופיע כתמי קופליק – התסמין המובהק ביותר של מחלת חצבת. 

לאחר מכן חום הגוף ממריא, לעיתים עד כדי 40 או 40.5 מעלות. בו בזמן, הפריחה בעלת הכתמים האדומים הגדולים מתחילה להופיע, בדרך כלל תחילה באזור הפנים, לאורך קו השיער ומאחורי האוזניים. 

לאחר מכן הפריחה, המגרדת מעט, מתחילה לנדוד במהירות כלפי מטה אל עבר אזור החזה והגב, ובסופו של דבר גם לעבר הירכיים ועד לכפות הרגליים. לאחר כשבוע ימים, הפריחה מתחילה לדהות ולהיעלם באותו הסדר שבו היא הופיעה.
 

סיבות וגורמי סיכון

הגורם האחראי להתפרצות חצבת הינו נגיף. נגיף החצבת הינו נגיף מידבק ביותר, עד כדי כך שאדם אחד אשר נדבק בנגיף, ידביק עד כי 90 אחוזים מן הסובבים, אותו אשר אינם מחוסנים מפני הנגיף, יחלו במחלה.

הנגיף חי בריריות האף והפה של הילד או המבוגר החולה במחלה. הילד או המבוגר החולים במחלה יכולים להדביק את הסובבים אותם בטווח של ארבעה ימים לפני הופעת הפריחה ועד לארבעה ימים לאחר הופעתה. 

כאשר אדם החולה בחצבת משתעל, מתעטש או מדבר, טיפות זעירות של רוק הנושאות את בתוכן את הנגיף מתפזרות באוויר, ובני אדם הנמצאים בקרבת מקום עלולים לשאוף אותם. 

הטיפות הנגועות בנגיף יכולות גם ליפול על גבי משטחים בסביבת האדם החולה, הנגיף נשאר פעיל ומידבק עד לטווח של ארבע שעות. ניתן להידבק בנגיף על ידי הכנסת האצבעות לפה או לאף לאחר נגיעה במשטח המזוהם בנגיף.

ברגע שהנגיף חדר אל תוך הגוף, הוא בדרך כלל יתמקם ויתרבה בתאי הרקמות הריריות של הגרון והריאות. לאחר מכן הזיהום מתפשט ברחבי הגוף, כולל במערכת הנשימה והעור.

מחלת חצבת הינה מחלה מדבקת ביותר. כל חשיפה לאדם הנגוע במחלה יכולה לגרור בעקבותיה את התפתחות המחלה אצל בני אדם אשר אינם מחוסנים בפניה. המרכז לבקרת ומניעת מחלות בארצות הברית מדווח כי מספר מקרי מחלת חצבת המדווחים עולה בהתמדה, בעיקר בקרב אלה אשר אינם מחוסנים מפני הנגיף. 

במידה וחלית בעבר במחלת חצבת, הגוף שלך ייצר נוגדנים במערכת החיסון שלך על מנת להילחם בזיהום, ואין אתה יכול לחלות במחלת חצבת בשנית.

מחלת חצבת נפוצה יותר בארצות הבלתי מפותחות, בעיקר בקרב אוכלוסיות אשר סובלות ממחסור בוויטמין A כתוצאה ממצב של תת תזונה. זהו אחד הגורמים אותם יש לקחת בחשבון ולשקול בטרם יציאה לאחת מן המדינות האלה.

תופעות נלוות וסיבוכים

מחלת חצבת אורכת בדרך כלל בין 10 ל- 14 ימים. בחלקים מסוימים של העולם, המחלה היא מחלה קשה מאוד, עד כדי קטלנית. במדינות המערביות, זהו בדרך כלל אינו המקרה. בני אדם אשר חולים במחלת חצבת הופכים חולים מאוד, אולם מרבית בני האדם נרפאים ממנה לחלוטין. 

בכל מקרה הסיבוכים עלולים להיות בין השאר:

דלקת אוזניים. מחלת חצבת גורמת לדלקות אוזניים אצל אחד מתוך כל 10 ילדים. 

דלקת קרום המוח. כאחד מכל אלף בני אדם החולים במחלת חצבת עלול לפתח את דלקת קרום המוח, שהינה דלקת של המוח אשר נגרמת כתוצאה מזיהום נגיפי, אשר גורמת להקאות, הופעת פרכוסים ועוויות, ובמקרים נדירים אף לתרדמת. 

דלקת קרום המוח יכולה להופיע בסמיכות להופעת מחלת חצבת, או שהיא יכולה להופיע שנים מאוחר יותר, בגיל הבגרות כתוצאה מזיהום נגיפי המתפתח באיטיות. דלקת קרום המוח המאוחרת, המכונה דלקת קרום המוח על שם דאוסון (
Dawson's encephalitis) הינה תופעה נדירה ביותר. 

דלקת ריאות.
כאחד מתוך 15 בני אדם החולים במחלת חצבת יחלה גם בדלקת ריאות, מחלה אשר יכולה להיות מסכנת חיים. 

שלשולים והקאות.
הופעת סיבוכים מעין אלה נפוצה יותר בקרב ילדים קטנים ותינוקות. 

דלקת סמפונות (ברונכיט), דלקת גרון או אסכרה.
מחלת חצבת יכולה לגרום להופעת דלקת בבית הקול או לדלקת של הריריות הנמצאות בצידן הפנימי של מעברי האוויר המרכזיים של הריאות (הסמפונות). 

בעיות בהריון.
נשים בהיריון צריכות לנקוט משנה זהירות בכל הקשור למחלת חצבת ולהימנע מחשיפה לנגיף, וזאת מכיוון שמחלת חצבת עלולה לגרום להפלה, ללידה מוקדמת או ללידת תינוקות בעלי משקל לידה נמוך. 

ספירת טסיות דם נמוכה.
מחלת חצבת עלולה לגרום לירידת במספר טסיות הדם – תאי הדם אשר הכרחיים ליצירת קרישת הדם.

אבחון ובדיקות

הרופא המטפל בך יוכל בדרך כלל לבצע אבחון למחלת חצבת בהתבסס על התסמינים המובהקים אשר מלווים את המחלה, כמו פריחה, וכמו גם הימצאותן של נקודות לבנות קטנות בעלי מרכז לבן- תכלכל בתוך הפה באזור פנים הלחיים שלך, המכונות גם כתמי קופליק. 

מכיוון שמחלת חצבת כיום, ייתכן והרופא המטפל בך ייקח ממך דגימת דם על מנת לאשר כי אכן הפריחה שלך היא תוצאה של מחלת חצבת.

טיפולים ותרופות

אין טיפול אשר יכול לסייע לך להיפטר ממחלת חצבת כאשר היא הנמצאת בשלב הפעיל שלה. אולם, תינוקות אשר אינם מחוסנים מפני הנגיף יכולים לקבל זריקת חיסון כנגד הנגיף כ- 72 שעות לאחר שנחשפו לנגיף החצבת, על מנת לספק להם חסינות מפני הנגיף. 

נשים בהיריון, תינוקות ובני אדם בעלי מערכת חיסונית חלשה אשר נחשפו לנגיף החצבת יכולים לקבל זריקות של חלבונים (נוגדנים) אשר יכולים לסייע להיאבק בנגיף. החיסון מכונה נסיוב חיסון על בסיס גלובולין. כאשר זריקה זו ניתנת תוך שישה ימים מרגע החשיפה לנגיף חצבת, נוגדנים אלה יכולים לסייע במניעת מחלת החצבת או לגרום לתסמינים המלווים אותה להיות מתונים יתר.

במידה ואתה מפתח זיהום חיידקי במקביל למחלת חצבת, כגון דלקת ריאות או דלקת אוזניים, ייתכן והרופא המטפל בך ירשום לך טיפול בתרופה אנטיביוטית. ילדים קטנים הנזקקים לאשפוז בבית החולים כתוצאה ממחלת החצבת יפיקו תועלת רבה מנטילת תרופת מרשם על בסיס וויטמין A.

הכנסה לבידוד הינה מרכיב טיפולי נוסף בהתמודדות עם חצבת. מכיוון שמחלת חצבת הינה מחלה מדבקת ביותר לפרק זמן של כארבעה ימים לפני וארבעה ימים לאחר הופעת הפריחה, מומלץ לבני אדם אשר חולים במחלת החצבת לא לחזור לפעילות בקרב בני אדם אחרים במשך פרק זמן זה. 

יתר על כן מומלץ להרחיק מן החולה בני אדם, כמו אחים למשל, אשר אינם מחוסנים נגד נגיף החצבת, ולהוציאם מביתו של האדם הנגוע במחלה. שוחח עם הרופא המטפל בך על האפשרויות וההמלצות לשמירת האדם הנגוע במחלת חצבת בבידוד.

מניעה

החיסון נגד מחלת חצבת ניתן בדרך כלל בתרכיב חיסון המשולב יחד עם חיסון כנגד מחלות אדמת וחזרת (חיסון משולש MMR). חיסון זה מורכב מן המערך הבטוח והיעיל ביותר של כל אחד מן החיסונים הללו. החיסון מיוצר על ידי נטילת הנגיף האחראי להתפרצות מחלת חצבת מגרון של בן אדם הנגוע במחלה, ומסגלים אותו להתרבות בתאים של עובר אפרוח בתנאי מעבדה. 

כאשר נגיף החצבת המחודש ניתן לילד במסגרת נמתן חיסון משולש MMR, הנגיף מתרבה וגורם לדלקת שאינה מזיקה, עוד בטרם המערכת החיסונית מנסה לחסל אותו. הדלקת הזו שאינה מזיקה מביאה לידי כך ש- 95 אחוזים מכלל הילדים מפתחים חסינות מפני נגיף החצבת לכל ימי חייהם. 

אולם, מומלץ לתת מנת חיסון שנייה על מנת לחסן גם את חמשת האחוזים שלא פיתחו חסינות במתן החיסון הראשון, וכן על מנת לתמרץ את החסינות נגד מחלת החצבת אצל 95 האחוזים האחרים.

תופעות לוואי של החיסון

מרבית בני האדם לא יחוו תופעות לוואי כלשהם לאחר קבלת החיסון נגד מחלת חצבת. אולם כ- 10 אחוזים מבני האדם יפתחו חום בפרק זמן שבין חמישה ל- 12 ימים לאחר קבלת החיסון, וכ- 5 אחוזים יפתחו פריחה קלה. פחות מבן אחד לכל מליון בני אדם יפתח תגובה אלרגית חריפה לחיסון.

בעבר היה נהוג לחושב כי בני אדם אשר רגישים לביצים אינם יכולים לקבל חיסונים אשר מקורם בגידול בעובר של אפרוח, כדוגמת החיסון נגד מחלת חצבת. אולם דבר זה הוכח כאינו נכון. בני אדם אשר רגישים לביצים יכולים לקבל בביטחה את החיסון נגד מחלת חצבת כמו גם את החיסון המשולש MMR.

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הצטרפו לאינדקס הרופאים!