כיב ברגל (Leg ulcer)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

כיב ברגל מתבטא בשקע שטחי או עמוק העשוי להופיע בכפות הרגליים, בקרסוליים ובשוקיים. יש להבדיל בין כיבים שמקורם בעורקים לבין כיבים שמקורם בוורידים.
כיבים שמקורם בעורקים, סיבתם העיקרית היא חסימה מוחלטת או ניכרת של חלל העורקים המזינים את הרגליים ו/או זיהומים ו/או תהליכים דלקתיים, כגון:

1. מחלה חסימתית בעורקים ההיקפיים (PAOD) שסיבתה היא טרשת עורקים מתקדמת. הכיבים, אשר לעיתים חל בהם נמק, מופיעים באצבעות, בכפות הרגליים (בצידן העליון, גב כף הרגל, או התחתון) בעקבים ובשוקיים.
2. תופעת רינו. לעיתים נדירות מאוד בתופעת רינו ראשונית (Primary Raynaud's phenomenon) שסיבתה המדויקת אינה ידועה, ולעיתים שכיחות בתופעת רינו משנית (Secondary Raynadud's phenomenon) למחלות או לגורמים שונים, כגון:  מחלות רקמת החיבור (זאבת אדמנתית, סקלרודרמה, דרמטומיוזיטיס, מחלת רקמת חיבור מעורבת); עבודה במכשירים רוטטים; מחלות מיאלופרוליפרטיביות; מחלות ממאירות; מחלת Buerger; יתר-לחץ-דם ראשוני בריאה.
3. אי-ספיקה בלב.
4. דלקת בכלי דם (Vasculitis);
5. תסמונת הנוגדנים כנגד פוספוליפידים.
6. תסחיפי כולסטרול העלולים להופיע לאחר צנתור לב או בכלי דם עורקיים, או לאחר ניתוח מעקפים.
7. קריוגלובילנמיה (Cryoglobulinemia), כתוצאה מקיום החלבון קריוגלובולין השוקע בכלי הדם וחוסם אותם בתנאי חשיפה לקור.
8. קריופיברינוגנמיה (Cryofibrinogenemia). בשל נוכחות החלבון פיברינוגן השוקע בכלי הדם בתנאי חשיפה לקור.
9. כף רגל של חולה בסוכרת.

השכיחות הגבוהה ביותר של היווצרות כיבים שמקורם בעורקים קשורה ב-PAOD ובעיקר בקרב חולים הלוקים בסוכרת.

כיבים שמקורם בעורקים יכולים להיות שטחיים או עמוקים, עם שוליים רכים או קשים. הם בדרך כלל קטנים (בקוטר של 2-1 ס"מ ולעיתים קרובות הם מזוהמים בחיידקים. לעיתים יש תגובה דלקתית קשה סביב הכיבים, ולעיתים חל בכיבים נמק. החולים חשים בכאבים, קשים ביותר לעיתים, המופיעים במנוחה מוחלטת (Rest pains). הם גורמים להגבלה בתנועה (בעיקר כאשר הכיבים בקרסול), לחולשה, לנדודי שינה, לחוסר דם ולירידה במשקל.

כיבים שמקורם בוורידים נובעים מאי-ספיקה כרונית בוורידים המופיעה עקב אי-ספיקה במסתמי הוורידים העמוקים של השוק, של הירך או של המפשעה, לאחר פקקת ורידים עמוקים (Deep vein thrombosis).
במצב זה מתרחשים שני תהליכים: 1. אי-ספיקה במסתמי הוורידים הנ"ל, וכתוצאה מכך חוזר הדם הוורידי לכיוון כפות הרגליים; 2. חסימת הזרימה של הדם הוורידי על ידי שאריות של קרישי דם בוורידים הנ"ל. כתוצאה מכך מופיע גודש ורידי ניכר, בעיקר בשוקיים ובקרסוליים, ובו-בזמן עולה הלחץ בווריד עד לרמה שהיא פי 2.5 מהתקין, ונגרם לחץ ממושך על העור. הלחץ על העור מתבטא בשינויים ניווניים: העור נעשה דק, צבעו הופך לחום, הוא נסדק בקלות ומתעורר גרד באזור שהתנוון. בהמשך העור מתבקע ומופיעים כיבים שמקורם בוורידים.
כיבים שמקורם בוורידים בהשוואה לכיבים שמקורם בעורקים, גדולים יותר, נוטים להופיע מעל לקרסוליים, מכאיבים מאוד ולעיתים קרובות מזוהמים בחיידקים.

טיפולים ותרופות

הטיפול בכיבים אלו הוא מקומי וכולל:
1. הטריית הכיבים וסילוק רקמה שחל בה נמק, Debridement
2. אנטיביוטיקה, רצוי להחדירה דרך הווריד
3. משככי כאבים חזקים, כמו אוקסיקונטין, דורוגזיק, דולסטין או MCI
4. טיפול במחלה הראשונית שגרמה לכיבים (איזון סוכרת, איזון יתר-לחץ-דם, הורדת רמת שומנים בדם (אם רמתם גבוהה מעל לתקין)
5. תרופות לשיפור זרימת הדם בכלי הדם הקטנים כגון: אילופרוסט וארגינין.
6. טיפול בתא לחץ.

לעיתים, בעיקר לגבי חולים הלוקים ב-PAOD, אין מנוס אלא לכרות מחצית כף רגל או אף את כולה, מתחת לברך או מעליה.

לחולים הלוקים ב-PAOD קשה, הטיפולים המומלצים והמועדפים הם ניתוח מעקפים, או הרחבת כלי הדם על ידי צנתר, עם תומכן (Stent) ובלעדיו. רק כאשר ניתוח או צנתור אינם אפשריים, ניתן הטיפול המפורט לעיל.

הטיפול בכיבים שמקורם בוורידים:

1. ניקוי הכיבים וחיטויים בתמיסת פולידין;
2. טיפול באמצעות אנטיביוטיקה אם קיים זיהום מחיידקים;
3. הקטנת הלחץ בוורידים על ידי גרביים או מכנסיים אלסטיות;
4. טיפול בתרופות להגדלת נפח הפלסמה (Plasma expanders), כמו תמיסת HAES 10 או ריאומקרודקס;
5. טיפול בלייזר או בתא לחץ.
יש לציין שאצל חולים (בעיקר בקרב נשים) הלוקים בדליות בשוקיים ובקרסוליים, ייתכן שיופיעו כיבים ממקור הוורידים, שטחיים, באזורי הדליות.
פורומים, כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קושי רב בהליכה אורלי חסון 23/10/2016 14:39
 • הי , בעלי בן 57מתקשה ללכת יותר מ-10 מ' חולה לב,לאחר מספר התקפים,סוכרתי (לאחרונה בבדיקה דם 150).בבדיקת דופלר רגלים + PVR + מאמץ- רגל ימין - הפרעה קלה בעורקי השוק הבא לידי ביטוי לאחר מאמץ. רגל שמאל - הפרעה בינונית עד קשה בסגמנט פמורו פופליטאלי ובעורקי השוק עם סימנים לאיסכמיה לאחר מאמץ. אינדקס קרסול זרוע : במנוחה 0.63 לאחר מאמץ 0.31. ב- CTA עורקי הבטן, האגן, הירכיים והשוקיים- אאורטה התת-כלייתית- מפרצת תת כלייתית של האאורטה ברוחב 3 ס"מ עם טרומבוס דופני. מימין:CIA – עם הצרות קלה.EIA -עם הצרות קלה. IIA -עם הצרות קלה. משמאל: CIA -עם הצרות בינונית. EIA -עם הצרות קלה עד בינונית. SFA -חסום דיסטלית לאורך סגמנט קצר. להלן הממצאים שאינם וסקולרים: תפליט פלאורלי בינוני עד ניכר מימין. ציסטות פשוטות בכליות. שאר אברי הבטן והאגן ללא ממצא מיוחד. בוצעה גם בדיקה דופלקס עורקי הצוואר . להבחנתך והכוונתך אודה בברכת מועדים לשמחה ושנה טובה אורלי

 • + הוסף תגובה
***טיפול חדשני לכלי דם ברגליים R4you 09/12/2016 12:26
 • דרושים משתתפים למחקר חדשני, במסגרת ב"ח לניאדו,שסובלים ממחלת הרגל האיסכמית, שאינם מסוגלים להשלים הליכה של 50 מטרים, סובלים מכאבים ברגליים בעת מנוחה ואובחנו עם חסימה קריטית בכלי דם ברגל.חולים אלו יקבלו טיפול חדשני, המבוסס על רפואה תאית, שמטרתו לחדש את זרימת הדם לרגלהטיפול בחינם. ויש החזר הוצאות נסיעה. ניתן להירשם דרך האתר R4you.co.il או לינק ישיר למחקר: https://www.r4you.co.il/?s=%D7%9B%D7%9C%D7%99+%D7%93%D7%9D או במייל: r4you2016@gmail.com

 • + הוסף תגובה
טיפול חדשני לרגלים אורלי חסון בשם אלפונסו חסון 11/12/2016 17:17
 • מעוניין לשמוע פרטים ואולי להשתתף בניסוי ניתן לייצור קשר לנייד 050-5710557 או 054-2888499

 • + הוסף תגובה
כאבים ברגל שמאל מתקשה בהליכה כאבים לאחר50מטר שלמה 13/05/2019 20:31
טיפול חדשני ד"ר אסף לבנון 14/05/2019 15:04
 • שלום לך שמי ד' אסף לבנון אני המנהל החדש של פורום זה. שאלתך מתייחסת ככל הנראה למחקר שפורסם ב2016 - אין לי קשר אליו. אם אתה רוצה עזרה נא רשום לי פרטים: גיל, מחלות רקע, טיפול תרופתי קבוע, תאר את בעיית כלי הדם שלך וצרף גם בדיקת דופלר עורקי רגליים אחרונה - אם יש ברשותך

 • + הוסף תגובה
קש/יים בהליכה של מעל כ 150 מטר נתן 07/07/2019 17:54
 • בבדיקת דופלר של עורקי הרגליים קיבלתי תשובה:הפרעה בסגמנט פמורו- פופליטאלי בבדיקה במנוחה בלבד. לא ניתן לבצע בדיקת מאמץ עקב עורקים בלתי לחיצים.

 • + הוסף תגובה
קשיים בהליכה. ד"ר אסף לבנון 07/07/2019 17:58
 • שלום רב לא שאלת שאלה!! אני מניח שאת/ה רוצה לדעת מה המשמעות של ממצאי הבדיקה. לפני שאוכל להתייחס לכך אני צריך לדעת פרטים על הרקע הרפואי שלך: 1. גיל ומין 2. מחלות רקע וטיפול תרופתי קבוע 3. סיבת ביצוע בדיקת הדופלר

 • + הוסף תגובה
כאבי שרירים בשתי הרגליים לאחר הליכה של כ 150 מטר נתן 07/07/2019 18:09
 • אני בן 83 לאחר החלפת מפרק ברך לפני כ 8 שנים והחלפת מפרק ירך לפני שנה וחצי.שני המפרקים ברגל ימין. באותה רל שבר בזנב הירך לפני שנתיים. תרופות: וקטור ללחץ דם (מאוזן) ליטורבה (סטטין) קרטיה. מה משמעות תוצאת הבדיקה ? בתודה

 • + הוסף תגובה
דופלר עורקי צוואר אסתי 04/07/2019 12:01
 • אני בת 71 סובלת מכאבי ראש תוצאות דופלר עורקי צוואר: מימין-הצרות בינונית בעורק הפנימי.הצרות המודינמית 25% -49% בעורק הפנימי על ידי רובד פיברוטי.אין לזהות כיב משמאל אין הפרעה המודינמית ואין ממצא אנטומי פתולוגי חוליות-זרימה תקינה תת בריחי- זרימה תקינה

 • + הוסף תגובה
בדיקת דופלקס עורקי צוואר. ד"ר אסף לבנון 04/07/2019 12:22
 • הממצאים בבדיקה אינם מסבירים את כאב הראש, ככל הנראה אין קשר. הממצא המדובר בעורק הימני הינו ביטוי לקיום טרשת עורקים אך מצריך טיפול אגרסיבי בגורמי הסיכון: יל"ד, סכרת, הפרעת שומנים ועישון. בנוסף טיפול באספירין - אם את לא מקבלת ומעקב דופלקס אחת לשנה.

 • + הוסף תגובה
בדיקת דופלר צווארי אסתי 04/07/2019 13:28
 • תודה על תשובתך המהירה לא הבנתי מה פירוש "הינו ביטוי לקיום טרשת עורקים".אולי הכוונה ל"אינו"? בבדיקות הדם אין בעיה של גורמי סיכון.אבקש להתחיל לקבל אספירין תודה

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר אסף לבנון 04/07/2019 14:47
 • התכוונתי ל"הינו" כפי שכתבתי במובן חיובי ולא ל"אינו" במובן שלילי. אנסה להרחיב: טרשת עורקים הינה מחלה אשר גורמי הסיכון העיקריים שלה הם- סכרת, יל"ד, הפרעת שומנים, עישון ורקע משפחתי. יש אנשים שיש להם מספר גורמי סיכון ואין להם טרשת שבאה לידי ביטוי ביום- יום ויש כאלה שיש להם רק רקע משפחתי ובכל זאת יש להם ביטוי כלשהו של טרשת עורקים. לא ציינת האם יש אצלך גורמי סיכון כלשהם והאם הם מאוזנים, בכל מקרה הביטוי אצלך הוא ביטוי שנראה רק בבדיקת הדופלקס והוא בשלב זה חסר משמעות בהיבט של טיפול פולשני אלא רק טיפול מניעתי כפי שכבר כתבתי.

 • + הוסף תגובה
וריד בולט בשוק אנה 03/06/2019 09:26
 • בת 44, סובחלת מזה שנים מנימים סביב הקרסוליים שכואבים בעת עמידה ממושכת ועייםפות, ומורידים בשוקיים. כעת בתחית הריון שני, ואחד הרודים החל לכאוב בצורה נוראית. ממש כאב בלתי נסבל, בעמידה, בישיבה, בשכיבה, בכל מצב ובכל שעה. מה עושים? למי פונים. איך מטפלים והאם ניתן בהריון לטפל בכלל? האם הביטוחים המשלימים מכסים את הטיפול? הצילוווו

 • + הוסף תגובה
וריד בולט בשוק ד"ר אסף לבנון 03/06/2019 11:13
 • שלום אנה את יכולה לשוח תמונה של הוריד הכואב בשוק?

 • + הוסף תגובה
שליחת צילום אנה 03/06/2019 13:02
 • אשמח לשלוח צילום, אבל להיכן? כאן לא ניתן להעלות תמונות

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר אסף לבנון 03/06/2019 16:52
שלחתי לך צילום למייל שלשום אנה 05/06/2019 10:26
סיכום ד"ר אסף לבנון 05/06/2019 10:58
 • ראיתי את התמונות ששלחת, לא נראה שקיים שם תהליך דלקתי ברור אשר מצריך טיפול תרופתי. לא מקובל לבצע טיפול פולשני במהלך הריון בנושא ורידים אם לא חייבים. ממליץ לך להמנע מעילות המחמירה את הכאב ולהשתמש בגרב אלסטית. ניתן לנסות גם למרוח משחת וולטרן באופן מקומי. כל ההמלצות לעיל בערבון מוגבל כי צריך לבדוק אותך פיזית. הכי טוב שתגשי לכירורג כלי דם באזור מגורייך.

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!