תסמונת הווריד החלול התחתון והעליון (SVC/IVC syndrome)

ראשי

תאור

חסימה בווריד החלול גורמת לתסמונת הווריד החלול העליון או התחתון (Inferior, or superior, vena cava syndrome) בהתאם למיקום החסימה. הסיבות לחסימה מגוונות. הווריד החלול העליון הוא הווריד העיקרי שמנקז את הדם מהחלק העליון של הגוף. הוא נוצר מהחיבור בין הווריד הברכיוצפלי (Brachiocephalic) או "עלום שם" (Innominate) הימני והשמאלי, ומסתיים בפרוזדור הימני של הלב.
תסמונת הווריד החלול העליון (תוח"ע) נגרמת ברוב המקרים על ידי סרטן הריאה או על ידי גידולים אחרים של הריאה ראשונים או מישניים. תהליכים אחרים שיכולים לגרום לתסמונת זאת כוללים מחלות זיהומיות כמו שחפת, מיפרצת (Aneurysm) של אב העורקים ופקקת של הווריד החלול העליון. פקקת של הווריד החלול העליון נדירה יחסית, אך יכולה להופיע במחלות שמלוות ביתר-קרישיות או כתוצאה מהחדרה של צנתרים לתוך ורידים ראשיים (מרכזיים) אשר מתנקזים לווריד החלול העליון.

הווריד החלול התחתון הוא הווריד העיקרי שמנקז דם מהחלק התחתון של הגוף. הוא נוצר מהחיבור של שני ורידי הכסל המשותפים (Common iliac vein) הימני והשמאלי, ומסתיים בפרוזדור הימני של הלב. תסמונת הווריד החלול התחתון (תוח"ת) נוצרת כאשר יש חסימה בווריד החלול התחתון. חסימה בווריד החלול התחתון היא פחות שכיחה מאשר חסימה בווריד החלול העליון ולעיתים יותר קשה לזיהוי.

ברוב המקרים תסמונת הווריד החלול התחתון נגרמת על ידי פקקת וזאת נגרמת בדרך כלל מהתפשטות של תהליך של פקקת מאחד או משני ורידי הכסל. במקרים אחרים פקקת בווריד החלול התחתון מופיעה כתוצאה מגורמי הסיכון לפקקת ורידים כמו מצב לאחר ניתוח, אי-ספיקת לב או מחלה ממארת.

סיבות אחרות שכיחות פחות לחסימה של הווריד החלול התחתון הן לחץ חיצוני על הווריד מגידולים בבטן, לחץ של קישריות לימפה מוגדלות או, באורח נדיר יותר, לחץ מהגדלת מיפרצת של אב העורקים (Aortic aneurysm). לעיתים, תסמונת הווריד החלול התחתון משנית להופעת הידבקויות או "רצועות" בתוך הווריד החלול התחתון כתוצאה מתהליכים דלקתיים קודמים. סיבה אחרת היא התפשטות של גידול סרטני מהכליה דרך וריד הכליה ולאחר מכן לכיוון הווריד החלול התחתון.

חולים עם תסמונת הווריד החלול התחתון בגלל פקקת יכולים לחיות שנים רבות לאחר מכן. במקרים מסוימים תיעול (Canalization) של הפקקת ויצירת רשת ורידית צדדית יכולים להפחית את הבצקת ברגליים.

סימפטומים


התסמינים והסימנים של תסמונת הווריד החלול העליון ממוקמים באזור הניקוז של הווריד החלול העליון: ראש, צוואר, גפיים עליונים ובית החזה. התסמונת מתאפיינת בהרחבה של הוורידים של בית החזה, צוואר וזרועות (תמונה), בצקת של הפנים, כיחלון בפנים, צוואר ובית חזה עליון. במצב מתקדם יותר ועקב הפרעה בניקוז דם מהמוח או גודש מוחי, יכולים להופיע תסמינים כמו כאבי ראש, סחרחורת ובלבול.

חסימה בווריד החלול התחתון פחות יכולה להיות יותר קשה לזיהוי. התסמינים של תסמונת הווריד החלול התחתון תלויה בגובה ובדרגת החסימה, בטיב הרשת הוורידית הצדדית ובסיבה לחסימה. כאשר החסימה היא בחלק התחתון של הווריד החלול התחתון נגרמות בצקת ברגליים, הרחבה של ורידי הרגליים ולאחר תקופה מסוימת הופעת רשת ורידים שטחיים מורחבים, מתפתלת על קיר הבטן עד לכיוון בית החזה (תמונה). כאשר החסימה בווריד החלול התחתון גבוהה יותר יכול להיגרם גודש בכבד או בכליות וכתוצאה מכך, במיוחד כאשר החסימה היא פתאומית, אי-ספיקת כבד או כליה ולפעמים אף למות החולה.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבות לתסמונת הווריד החלול העליון כוללות את סרטן הריאה וגידולים אחרים של הריאה, מחלות זיהומיות כמו שחפת, מיפרצת (Aneurysm) של אב העורקים ופקקת של הווריד החלול העליון.

הסיבה לתסמונת הווריד החלול התחתון הן התפשטות של תהליך של פקקת מאחד או משני ורידי הכסל או מצבים אחרים העלולים ליצור פקקת ורידים.
פורומים, כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פצע בקרסול רגל שמאל איפה שיש נימים ולא מחלים עדיין סילביה 20/07/2019 17:43
 • שלום שמי סילביה הילה פריש, בת 61 פלוס. עובדת עדיין כסייעת לגננת. סובלת מורידים ברגליים מההריון השני וזה גם תורשתי במשפחתי. עברתי בעבר 2 ניתוחי ורידים ברגל שמאל פלוס זריקות. מזה כ-3 שבועות התחיל פצע בקרסול ברגל שמאל. שמתי בהתחלה משחת ונו קשטן ואז רופאת המשפחה נתנה לי בהתחלה אנטיביוטיקה צפוויט 500 מ"ג וכשמסרתי שהתרופה גורמת לי לשילשולים החליפה לי לציפרודוקס 500 מ"ג שהיא אכן יותר טובה אבל אין עדיין שיפור. לפני שבוע הלכתי לביקור רופא שם נתנו לי רק לשים משחת פוסידין על הפצע ולקחת משהו נגד כאבים. כי הכאב אם מתחיל זה כמו סכין ברגל. הרגל גם סגולה מהקרסול עד אמצע השוק. ביום חמישי האחרון כשהייתי שוב אצל רופאת המשפחה שלחה אותי למיון בבית חולים מאיר. שם הרופא הסתפק בלתת לי נוסף לאנטיביוטיקה משחת וולטרן ושלח אותי הביתה בציינו שזה רק טרומבוסיטיס שטחי. מיום חמישי המקום עדיין לא בסדר ויש עדיין כאבים. אני דואגת כי אני לא רואה ממש שיפור ויש עדיין כאבים לפעמים והרגל עדיין סגולה. וכבר הוצאתי כספים על תרופות. אני מבקשת לציין שאני גם מטופלת בתרופות פרופקס מיקרופירין ונומרלול כיוון שסבלתי בעבר מהפרעות בקצב פרוזדורי הלב וסובלת גם מלחץ דם גבוה. ביום חמישי צריך להיות לי תור לדופלר לרגליים. כי לפני זה לא היה. אשמח לשמוע ממך ד"ר לבנון האם יש משהו אחר שאפשר לעשות כדי לקדם החלמה לרגל שלי. תודה רבה מראש סילביה הילה פריש.

 • + הוסף תגובה
פצע בקרסול ד"ר אסף לבנון 21/07/2019 08:41
 • שלום סילביה. תארת בפירוט רב את כל ההסטוריה אך לצערי לא אוכל לתת עצות בלי לבדוק אותך ולראות את ממצאי בדיקת הדופלקס של הורידים. את יכולה לשלול לי את מכתב השחרור מהמיון במאיר? שלחי למייל asaflev67@gmail.com.

 • + הוסף תגובה
קושי רב בהליכה אורלי חסון 23/10/2016 14:39
 • הי , בעלי בן 57מתקשה ללכת יותר מ-10 מ' חולה לב,לאחר מספר התקפים,סוכרתי (לאחרונה בבדיקה דם 150).בבדיקת דופלר רגלים + PVR + מאמץ- רגל ימין - הפרעה קלה בעורקי השוק הבא לידי ביטוי לאחר מאמץ. רגל שמאל - הפרעה בינונית עד קשה בסגמנט פמורו פופליטאלי ובעורקי השוק עם סימנים לאיסכמיה לאחר מאמץ. אינדקס קרסול זרוע : במנוחה 0.63 לאחר מאמץ 0.31. ב- CTA עורקי הבטן, האגן, הירכיים והשוקיים- אאורטה התת-כלייתית- מפרצת תת כלייתית של האאורטה ברוחב 3 ס"מ עם טרומבוס דופני. מימין:CIA – עם הצרות קלה.EIA -עם הצרות קלה. IIA -עם הצרות קלה. משמאל: CIA -עם הצרות בינונית. EIA -עם הצרות קלה עד בינונית. SFA -חסום דיסטלית לאורך סגמנט קצר. להלן הממצאים שאינם וסקולרים: תפליט פלאורלי בינוני עד ניכר מימין. ציסטות פשוטות בכליות. שאר אברי הבטן והאגן ללא ממצא מיוחד. בוצעה גם בדיקה דופלקס עורקי הצוואר . להבחנתך והכוונתך אודה בברכת מועדים לשמחה ושנה טובה אורלי

 • + הוסף תגובה
***טיפול חדשני לכלי דם ברגליים R4you 09/12/2016 12:26
 • דרושים משתתפים למחקר חדשני, במסגרת ב"ח לניאדו,שסובלים ממחלת הרגל האיסכמית, שאינם מסוגלים להשלים הליכה של 50 מטרים, סובלים מכאבים ברגליים בעת מנוחה ואובחנו עם חסימה קריטית בכלי דם ברגל.חולים אלו יקבלו טיפול חדשני, המבוסס על רפואה תאית, שמטרתו לחדש את זרימת הדם לרגלהטיפול בחינם. ויש החזר הוצאות נסיעה. ניתן להירשם דרך האתר R4you.co.il או לינק ישיר למחקר: https://www.r4you.co.il/?s=%D7%9B%D7%9C%D7%99+%D7%93%D7%9D או במייל: r4you2016@gmail.com

 • + הוסף תגובה
טיפול חדשני לרגלים אורלי חסון בשם אלפונסו חסון 11/12/2016 17:17
 • מעוניין לשמוע פרטים ואולי להשתתף בניסוי ניתן לייצור קשר לנייד 050-5710557 או 054-2888499

 • + הוסף תגובה
כאבים ברגל שמאל מתקשה בהליכה כאבים לאחר50מטר שלמה 13/05/2019 20:31
טיפול חדשני ד"ר אסף לבנון 14/05/2019 15:04
 • שלום לך שמי ד' אסף לבנון אני המנהל החדש של פורום זה. שאלתך מתייחסת ככל הנראה למחקר שפורסם ב2016 - אין לי קשר אליו. אם אתה רוצה עזרה נא רשום לי פרטים: גיל, מחלות רקע, טיפול תרופתי קבוע, תאר את בעיית כלי הדם שלך וצרף גם בדיקת דופלר עורקי רגליים אחרונה - אם יש ברשותך

 • + הוסף תגובה
קש/יים בהליכה של מעל כ 150 מטר נתן 07/07/2019 17:54
 • בבדיקת דופלר של עורקי הרגליים קיבלתי תשובה:הפרעה בסגמנט פמורו- פופליטאלי בבדיקה במנוחה בלבד. לא ניתן לבצע בדיקת מאמץ עקב עורקים בלתי לחיצים.

 • + הוסף תגובה
קשיים בהליכה. ד"ר אסף לבנון 07/07/2019 17:58
 • שלום רב לא שאלת שאלה!! אני מניח שאת/ה רוצה לדעת מה המשמעות של ממצאי הבדיקה. לפני שאוכל להתייחס לכך אני צריך לדעת פרטים על הרקע הרפואי שלך: 1. גיל ומין 2. מחלות רקע וטיפול תרופתי קבוע 3. סיבת ביצוע בדיקת הדופלר

 • + הוסף תגובה
כאבי שרירים בשתי הרגליים לאחר הליכה של כ 150 מטר נתן 07/07/2019 18:09
 • אני בן 83 לאחר החלפת מפרק ברך לפני כ 8 שנים והחלפת מפרק ירך לפני שנה וחצי.שני המפרקים ברגל ימין. באותה רל שבר בזנב הירך לפני שנתיים. תרופות: וקטור ללחץ דם (מאוזן) ליטורבה (סטטין) קרטיה. מה משמעות תוצאת הבדיקה ? בתודה

 • + הוסף תגובה
דופלר עורקי צוואר אסתי 04/07/2019 12:01
 • אני בת 71 סובלת מכאבי ראש תוצאות דופלר עורקי צוואר: מימין-הצרות בינונית בעורק הפנימי.הצרות המודינמית 25% -49% בעורק הפנימי על ידי רובד פיברוטי.אין לזהות כיב משמאל אין הפרעה המודינמית ואין ממצא אנטומי פתולוגי חוליות-זרימה תקינה תת בריחי- זרימה תקינה

 • + הוסף תגובה
בדיקת דופלקס עורקי צוואר. ד"ר אסף לבנון 04/07/2019 12:22
 • הממצאים בבדיקה אינם מסבירים את כאב הראש, ככל הנראה אין קשר. הממצא המדובר בעורק הימני הינו ביטוי לקיום טרשת עורקים אך מצריך טיפול אגרסיבי בגורמי הסיכון: יל"ד, סכרת, הפרעת שומנים ועישון. בנוסף טיפול באספירין - אם את לא מקבלת ומעקב דופלקס אחת לשנה.

 • + הוסף תגובה
בדיקת דופלר צווארי אסתי 04/07/2019 13:28
 • תודה על תשובתך המהירה לא הבנתי מה פירוש "הינו ביטוי לקיום טרשת עורקים".אולי הכוונה ל"אינו"? בבדיקות הדם אין בעיה של גורמי סיכון.אבקש להתחיל לקבל אספירין תודה

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר אסף לבנון 04/07/2019 14:47
 • התכוונתי ל"הינו" כפי שכתבתי במובן חיובי ולא ל"אינו" במובן שלילי. אנסה להרחיב: טרשת עורקים הינה מחלה אשר גורמי הסיכון העיקריים שלה הם- סכרת, יל"ד, הפרעת שומנים, עישון ורקע משפחתי. יש אנשים שיש להם מספר גורמי סיכון ואין להם טרשת שבאה לידי ביטוי ביום- יום ויש כאלה שיש להם רק רקע משפחתי ובכל זאת יש להם ביטוי כלשהו של טרשת עורקים. לא ציינת האם יש אצלך גורמי סיכון כלשהם והאם הם מאוזנים, בכל מקרה הביטוי אצלך הוא ביטוי שנראה רק בבדיקת הדופלקס והוא בשלב זה חסר משמעות בהיבט של טיפול פולשני אלא רק טיפול מניעתי כפי שכבר כתבתי.

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!