תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic outlet syndrome)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

תסמונת מוצא בית החזה (TOS) מאופיינת בסימנים ובתסמינים בכתפיים, בזרועות, באמות ובכפות הידיים. מבחינה אנטומית, יוצאים שורשי העצבים משני צידי הצוואר, יורדים לכיוון בית השחי ויוצרים רשת הנקראת המיקלעת הברכיאלית (Brachial plexus). מרשת זו יוצאים עצבים בין שני שרירי הכתף (Scalene muscles) מעל לצלע הראשונה ומתחת לעצם הבריח, לבית השחי, לזרועות, לאמות ולכפות הידיים. בד-בבד, עוברים העורקים והוורידים התת-בריחיים (Subclavian arteries and veins) מעל לצלע הראשונה ומשם לבית השחי, לזרועות, לאמות ולכפות הידיים. האזור שבין שני שרירי ה-Scalenes ומעל לצלע הראשונה, נקרא מוצא בית החזה. לחץ על העצבים ו/או כלי הדם עשוי לגרום ל-TOS.
גורמי TOS
1. צלע צווארית - זו הסיבה השכיחה ביותר ל-TOS, והיא צלע נוספת הנמצאת בצוואר (מעל לצלע הראשונה שבבית החזה), חד-צדדית או דו-צדדית. שכיחותה בקרב כ-1% מהאוכלוסייה. צלע זו עוברת מתחת למיקלעת הברכיאלית ומתחת לעורק התת-בריחי (תמונה 2), ומסתיימת בצלע הראשונה שבבית החזה. לעיתים הצלע הצווארית אינה שלמה והיא מסתיימת בפס של רקמת חיבור. עקב קיום צלע צווארית, יש לחץ על החלק התחתון של המיקלעת הברכיאלית וכן על העורק התת-בריחי.

2. פגם אנטומי בשני שרירי ה-Scalenes כשחלק מהם מורכב מרקמת חיבור (במקום מרקמת שריר).

3. שבר ישן בעצם הבריח המצר את מוצא בית החזה.

4. חבלה קשה הגורמת לקרע בשרירי ה-Scalenes. בעת ריפוי הקרע נוצרת רקמת חיבור הלוחצת על העצבים ועל כלי הדם.

5. תעסוקה מתמשכת המחייבת הרמת המרפקים כשהכתפיים שמוטות קדימה (לדוגמה בעת הלחמת רכיבים אלקטרוניים), או הרמה מתמדת ונישנית של הזרועות מעל לראש, או מתיחה מתמדת של הזרועות והכתפיים לאחור ולמעלה.

הסימנים והתסמינים של TOS עלולים להיגרם על ידי לחץ עצבי או על כלי דם. רוב החולים הם נשים בגילאי 40-20.

לחץ עצבי מתבטא בנימול או בדקירות בחלק העליון של כפות הידיים. במקרים קשים יותר יש חולשת שרירים, הרגשת קור באמות ובכפות הידיים, וכן תפיחות של כפות הידיים. פגיעה עצבית ניתן לקבוע על ידי בדיקת הולכה חשמלית עצב-שריר (EMG).

לחץ עורקי (חסימה חלקית או מלאה של העורק התת-בריחי) מתבטא בתופעת Raynaud חד-צדדית או דו-צדדית, קושי בהרמת הזרוע מעל לראש, חולשת שרירים, נימול והרגשת קור בזרועות ובכפות הידיים. חסימה עורקית ניתן לקבוע בבדיקת על-שמע (דופלר), או בצנתור כלי הדם העורקיים של הגף העליון.

לחץ ורידי (חסימה חלקית או מלאה של הווריד התת-בריחי) אינו שכיח ב-TOS, קיומו מתבטא בתפיחות של הזרוע וכן בפקקת ורידית. האבחון נקבעת על ידי בדיקת על-שמע (דופלר), או בצנתור של ורידי הגף העליון.
באבחנה המבדלת יש לשלול קיום פריצת דיסק או Bursitis (שק המורכב מרקמת חיבור מלא בתוכן נוזלי) במיפרקי הכתפיים, או תסמונת מנהרת כף היד.

אבחון ובדיקות

קביעת האבחון המדויק קשה לעיתים היות ואין מבחן מדויק לבירור ולקביעה ודאית של TOS, ובמקרים אלה האבחון נקבע על דרך השלילה.

טיפולים ותרופות

הטיפול כולל פיזיותרפיה לחיזוק שרירי הצוואר, חגורת הכתפיים, וכן תנוחה נכונה (הימנעות מהרמה תכופה של הזרועות מעל לראש וכן מהרמה מתמדת של המרפקים כשהכתפיים שמוטות קדימה). במקרים קשים יש צורך בניתוח המכוון לסילוק הלחץ על העצבים או כלי הדם. הניתוח כולל כריתת צלע צווארית (אם קיימת), סילוק צלקות אחר חבלה, שליפת קרישי דם עורקיים. כמו כן יש לטפל באמצעות תרופות ממיסות קרישים (פיברינוליטיים) (במקרים של פקקת ורידית), ולאחר מכן להמשיך בנוגדי קרישה (הפרין וקומדין).
פורומים, כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פצע בקרסול רגל שמאל איפה שיש נימים ולא מחלים עדיין סילביה 20/07/2019 17:43
 • שלום שמי סילביה הילה פריש, בת 61 פלוס. עובדת עדיין כסייעת לגננת. סובלת מורידים ברגליים מההריון השני וזה גם תורשתי במשפחתי. עברתי בעבר 2 ניתוחי ורידים ברגל שמאל פלוס זריקות. מזה כ-3 שבועות התחיל פצע בקרסול ברגל שמאל. שמתי בהתחלה משחת ונו קשטן ואז רופאת המשפחה נתנה לי בהתחלה אנטיביוטיקה צפוויט 500 מ"ג וכשמסרתי שהתרופה גורמת לי לשילשולים החליפה לי לציפרודוקס 500 מ"ג שהיא אכן יותר טובה אבל אין עדיין שיפור. לפני שבוע הלכתי לביקור רופא שם נתנו לי רק לשים משחת פוסידין על הפצע ולקחת משהו נגד כאבים. כי הכאב אם מתחיל זה כמו סכין ברגל. הרגל גם סגולה מהקרסול עד אמצע השוק. ביום חמישי האחרון כשהייתי שוב אצל רופאת המשפחה שלחה אותי למיון בבית חולים מאיר. שם הרופא הסתפק בלתת לי נוסף לאנטיביוטיקה משחת וולטרן ושלח אותי הביתה בציינו שזה רק טרומבוסיטיס שטחי. מיום חמישי המקום עדיין לא בסדר ויש עדיין כאבים. אני דואגת כי אני לא רואה ממש שיפור ויש עדיין כאבים לפעמים והרגל עדיין סגולה. וכבר הוצאתי כספים על תרופות. אני מבקשת לציין שאני גם מטופלת בתרופות פרופקס מיקרופירין ונומרלול כיוון שסבלתי בעבר מהפרעות בקצב פרוזדורי הלב וסובלת גם מלחץ דם גבוה. ביום חמישי צריך להיות לי תור לדופלר לרגליים. כי לפני זה לא היה. אשמח לשמוע ממך ד"ר לבנון האם יש משהו אחר שאפשר לעשות כדי לקדם החלמה לרגל שלי. תודה רבה מראש סילביה הילה פריש.

 • + הוסף תגובה
פצע בקרסול ד"ר אסף לבנון 21/07/2019 08:41
 • שלום סילביה. תארת בפירוט רב את כל ההסטוריה אך לצערי לא אוכל לתת עצות בלי לבדוק אותך ולראות את ממצאי בדיקת הדופלקס של הורידים. את יכולה לשלול לי את מכתב השחרור מהמיון במאיר? שלחי למייל asaflev67@gmail.com.

 • + הוסף תגובה
קושי רב בהליכה אורלי חסון 23/10/2016 14:39
 • הי , בעלי בן 57מתקשה ללכת יותר מ-10 מ' חולה לב,לאחר מספר התקפים,סוכרתי (לאחרונה בבדיקה דם 150).בבדיקת דופלר רגלים + PVR + מאמץ- רגל ימין - הפרעה קלה בעורקי השוק הבא לידי ביטוי לאחר מאמץ. רגל שמאל - הפרעה בינונית עד קשה בסגמנט פמורו פופליטאלי ובעורקי השוק עם סימנים לאיסכמיה לאחר מאמץ. אינדקס קרסול זרוע : במנוחה 0.63 לאחר מאמץ 0.31. ב- CTA עורקי הבטן, האגן, הירכיים והשוקיים- אאורטה התת-כלייתית- מפרצת תת כלייתית של האאורטה ברוחב 3 ס"מ עם טרומבוס דופני. מימין:CIA – עם הצרות קלה.EIA -עם הצרות קלה. IIA -עם הצרות קלה. משמאל: CIA -עם הצרות בינונית. EIA -עם הצרות קלה עד בינונית. SFA -חסום דיסטלית לאורך סגמנט קצר. להלן הממצאים שאינם וסקולרים: תפליט פלאורלי בינוני עד ניכר מימין. ציסטות פשוטות בכליות. שאר אברי הבטן והאגן ללא ממצא מיוחד. בוצעה גם בדיקה דופלקס עורקי הצוואר . להבחנתך והכוונתך אודה בברכת מועדים לשמחה ושנה טובה אורלי

 • + הוסף תגובה
***טיפול חדשני לכלי דם ברגליים R4you 09/12/2016 12:26
 • דרושים משתתפים למחקר חדשני, במסגרת ב"ח לניאדו,שסובלים ממחלת הרגל האיסכמית, שאינם מסוגלים להשלים הליכה של 50 מטרים, סובלים מכאבים ברגליים בעת מנוחה ואובחנו עם חסימה קריטית בכלי דם ברגל.חולים אלו יקבלו טיפול חדשני, המבוסס על רפואה תאית, שמטרתו לחדש את זרימת הדם לרגלהטיפול בחינם. ויש החזר הוצאות נסיעה. ניתן להירשם דרך האתר R4you.co.il או לינק ישיר למחקר: https://www.r4you.co.il/?s=%D7%9B%D7%9C%D7%99+%D7%93%D7%9D או במייל: r4you2016@gmail.com

 • + הוסף תגובה
טיפול חדשני לרגלים אורלי חסון בשם אלפונסו חסון 11/12/2016 17:17
 • מעוניין לשמוע פרטים ואולי להשתתף בניסוי ניתן לייצור קשר לנייד 050-5710557 או 054-2888499

 • + הוסף תגובה
כאבים ברגל שמאל מתקשה בהליכה כאבים לאחר50מטר שלמה 13/05/2019 20:31
טיפול חדשני ד"ר אסף לבנון 14/05/2019 15:04
 • שלום לך שמי ד' אסף לבנון אני המנהל החדש של פורום זה. שאלתך מתייחסת ככל הנראה למחקר שפורסם ב2016 - אין לי קשר אליו. אם אתה רוצה עזרה נא רשום לי פרטים: גיל, מחלות רקע, טיפול תרופתי קבוע, תאר את בעיית כלי הדם שלך וצרף גם בדיקת דופלר עורקי רגליים אחרונה - אם יש ברשותך

 • + הוסף תגובה
קש/יים בהליכה של מעל כ 150 מטר נתן 07/07/2019 17:54
 • בבדיקת דופלר של עורקי הרגליים קיבלתי תשובה:הפרעה בסגמנט פמורו- פופליטאלי בבדיקה במנוחה בלבד. לא ניתן לבצע בדיקת מאמץ עקב עורקים בלתי לחיצים.

 • + הוסף תגובה
קשיים בהליכה. ד"ר אסף לבנון 07/07/2019 17:58
 • שלום רב לא שאלת שאלה!! אני מניח שאת/ה רוצה לדעת מה המשמעות של ממצאי הבדיקה. לפני שאוכל להתייחס לכך אני צריך לדעת פרטים על הרקע הרפואי שלך: 1. גיל ומין 2. מחלות רקע וטיפול תרופתי קבוע 3. סיבת ביצוע בדיקת הדופלר

 • + הוסף תגובה
כאבי שרירים בשתי הרגליים לאחר הליכה של כ 150 מטר נתן 07/07/2019 18:09
 • אני בן 83 לאחר החלפת מפרק ברך לפני כ 8 שנים והחלפת מפרק ירך לפני שנה וחצי.שני המפרקים ברגל ימין. באותה רל שבר בזנב הירך לפני שנתיים. תרופות: וקטור ללחץ דם (מאוזן) ליטורבה (סטטין) קרטיה. מה משמעות תוצאת הבדיקה ? בתודה

 • + הוסף תגובה
דופלר עורקי צוואר אסתי 04/07/2019 12:01
 • אני בת 71 סובלת מכאבי ראש תוצאות דופלר עורקי צוואר: מימין-הצרות בינונית בעורק הפנימי.הצרות המודינמית 25% -49% בעורק הפנימי על ידי רובד פיברוטי.אין לזהות כיב משמאל אין הפרעה המודינמית ואין ממצא אנטומי פתולוגי חוליות-זרימה תקינה תת בריחי- זרימה תקינה

 • + הוסף תגובה
בדיקת דופלקס עורקי צוואר. ד"ר אסף לבנון 04/07/2019 12:22
 • הממצאים בבדיקה אינם מסבירים את כאב הראש, ככל הנראה אין קשר. הממצא המדובר בעורק הימני הינו ביטוי לקיום טרשת עורקים אך מצריך טיפול אגרסיבי בגורמי הסיכון: יל"ד, סכרת, הפרעת שומנים ועישון. בנוסף טיפול באספירין - אם את לא מקבלת ומעקב דופלקס אחת לשנה.

 • + הוסף תגובה
בדיקת דופלר צווארי אסתי 04/07/2019 13:28
 • תודה על תשובתך המהירה לא הבנתי מה פירוש "הינו ביטוי לקיום טרשת עורקים".אולי הכוונה ל"אינו"? בבדיקות הדם אין בעיה של גורמי סיכון.אבקש להתחיל לקבל אספירין תודה

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר אסף לבנון 04/07/2019 14:47
 • התכוונתי ל"הינו" כפי שכתבתי במובן חיובי ולא ל"אינו" במובן שלילי. אנסה להרחיב: טרשת עורקים הינה מחלה אשר גורמי הסיכון העיקריים שלה הם- סכרת, יל"ד, הפרעת שומנים, עישון ורקע משפחתי. יש אנשים שיש להם מספר גורמי סיכון ואין להם טרשת שבאה לידי ביטוי ביום- יום ויש כאלה שיש להם רק רקע משפחתי ובכל זאת יש להם ביטוי כלשהו של טרשת עורקים. לא ציינת האם יש אצלך גורמי סיכון כלשהם והאם הם מאוזנים, בכל מקרה הביטוי אצלך הוא ביטוי שנראה רק בבדיקת הדופלקס והוא בשלב זה חסר משמעות בהיבט של טיפול פולשני אלא רק טיפול מניעתי כפי שכבר כתבתי.

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!