תסמונת גילן-ברה (Guillain-Barré syndrome)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

התסמונת ע"ש גיליאן-בארה היא מחלה חדה, חד-שלבית הפוגעת בעצבים ההיקפיים ובשורשיהם, במיוחד במרכיב המוטורי.

תסמונת גיליאן-בארה מופיעה בשכיחות דומה בקרב ילדים ובמבוגרים, ללא הבדלי מין, ובהיארעות שנתית המתקרבת ל-100000:2. מרבית הלוקים במחלה מדווחים על מחלה זיהומית בימים שקדמו להופעת החולשה. מבין המחוללים הזיהומיים שזוהו, השכיח ביותר (40%-30%) הוא החיידק קמפילובקטר ג'ג'וני הגורם לשלשול ולחום.

חרף ההסתמנות המרשימה, הפרוגנוזה בתסמונת ע"ש גיליאן-בארה טבה. כ-85% צפויים להחלים לחלוטין, והאחרים נותרים עם חוסרים קבועים, או עוברים לשלב כרוני של המחלה, והתמותה לרוב אינה עולה על 3%-2%. לפיכך, חשוב ביותר הטיפול התומך לקיום התפקודים החיוניים בשלב החד ולמניעת סיבוכים. בהמשך נזקקים מרבית החולים לתקופות שיקום ממושכות. 
לקריאה נוספת על תסמונת גיליאן-בארה 

פרופ' יצחק ווירגין

סימפטומים


ההסתמנות השכיחה ביותר היא של חולשה המתקדמת במהירות ומטפסת מהגפיים התחתונים לגב ולגפיים העליונים, ולעיתים מערבת גם את עצבי הגולגולת ואת שרירי הנשימה. החולשה או השיתוק מגיעים לשיא בתוך מספר ימים עד ארבעה שבועות ואז חלה התייצבות. בהמשך מופיע שיפור הנמשך שבועות עד חודשים. דרגת החולשה בשיא המחלה משתנה מחולה לחולה, בין חולשת גפיים קלה לבין שיתוק מלא בארבעת הגפיים והיזדקקות להנשמה מלאכותית. קיימות צורות שכיחות פחות המתחילות בעצבי הגולגולת או כאלו המסתמנות בעיקר בפגיעה תחושתית או אוטונומית. הפחתה או היעלמות הרפלקסים הגידיים מופיעה כמעט תמיד ומהווה סימן חשוב לאבחון. ממצאי בדיקות עזר במהלך האבחון כוללים עלייה בחלבון בנוזל השדרה והפרעה בתבחין הולכה עצבית שיכולה להצביע על פגיעה באקסונים או בעטיפות המיאלין.

סיבות וגורמי סיכון

המנגנון המשוער להיווצרות המחלה הוא אוטואימוני: מערכת החיסון המופעלת בעת הזיהום המקדים תוקפת את מרכיבי העצב ההיקפי באופן מישני. העובדה שזוהה דמיון מולקולתי בין מרכיבי חיידק הקמפילובקטר לבין מולקולות המבוטאות על פני העצב ההיקפי, תומכת בתיאוריית החיקוי המולקולתי בבסיס התהליך החיסוני במחלה.

טיפולים ותרופות

בשנים האחרונות מקובל לטפל בחולים במצב קשה, בשלב החד, בהחלפת פלסמה או בהזלפת אימונוגלובולינים במינון גבוה, זאת מכיוון שטיפול זה עשוי לקצר את משך השיתוק ואת הצורך בהנשמה.
פורומים, אטופיק דרמטיטיס מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צלוליטיס חוזר הילה 01/07/2019 12:38
  • שלום דר' אשמח אם תמליצי לי את אנטיביוטיקה לטיפול בצלוליטיס שחוזר כל פעם מחדש בעיקר באזור הרגליים. הפצעים מוגלתיים מאוד וכואבים מאוד. עד עכשיו לקחתי אנטיביוטיקה קלינדמיצין תודה רבה הילה

  • + הוסף תגובה
צלוליטיס דר רמית מעוז סגל 01/07/2019 13:28
  • כדאי שתפני לזיהומולוג פורום זה אינו עוסק בבעיה זו

  • + הוסף תגובה
תרופה חדשה crisaborole אור 22/02/2018 12:46
  • היי. אני בן 31 ויש לי אקזמה באצבעות הידיים כבר מעל 5 שנים. טיפלתי עד כה בבטאקרוטן g משחה. לאחר שהדיים שלי בלבד נדבקו בוירוס הפה והגפיים מילדי, החלטתי שכדאי שאפסיק עם הטיפול בסטרואידים. מה גם הבנתי שאחת ההשפעות של בסטרואידים הוא דילול העור. אם אני טועה תקנו אותי, אבל לדעתי הטיפול אולי טוב לטווח הקצר אך לטווח הארוך הוא מעקב את היהירפאות הטבעית של הגוף. 1) אשמח לשמוע המלצות לטיפולים אחרים. 2)קראתי פה קצת על טיפול באור. האם ניתן לבדוק את האפקטיביות עלי על פי ההשפעה של חשיפה חד פעמית לשמש כמו בילוי בים? 3) באחת התגובות היה רשום על טיפולים סיסטמים, ביולוגים ועוד משהו. במה מדובר? 4)קראתי שיצאה תרופה חדשה בצורת קרם. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Crisaborole האם היא צפויה להגיע לישראל ומתי?

  • + הוסף תגובה
אטופיק ד"ר רמית מעוז-סגל 23/02/2018 10:27
  • שלום לך. פוטו תרפיה היא טיפול מקובל ויכול להיות יעיל , אך לא מדובר באורכי גל כמו בשהייה בחוף הים. יש היום מגוון טיפולים יעילים לאטופיק דרמטיטיס. הטיפולים הללו מותאמים באופן אישי לכל מטופל , עליך להבדק על אלרגולוג על מנת לקבל מידע על טיפול המיטבי עבורך. בברכה

  • + הוסף תגובה
מכון מומלץ לאטופיקס דרמטיטיס לילדים רים 31/05/2019 00:21
  • שלום , אני אמא ל 3 ילדים..! יש לי אקזמה בעור , ולשני ילדים יש להם אטופקס דרמטיטיס. נסיתי הרבה תרופות , הלכתי והתייעצתי עם הרבה רופאים , אבל לצערי אין שום שיפור. המצב של העור והפצעים בעור אצל הילדים הולך ומתדרדר . יש תקופות שאני מגיעה למצבים שחודש שלם אני בחופש ואיתם בבית סגורה ולא שולחת אותם לגן רק בגלל שהמצב של העור מאוד רגיש. אשמח אם תוכלו להמליץ לי על מכון או מרפאה שהיא עוסקת בתחום הזה , שהוא " אטופקס דרמטיטיס ". בתקווה שתעזרו לי..! תודה רבה...

  • + הוסף תגובה
טיפול דר רמית מעוז סגל 04/06/2019 16:45


הצטרפו לאינדקס הרופאים!