שאת הוושט (Esophageal cancer)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

מחלה הפוגעת במבוגרים, ושכיחותה עולה עם הגיל, מגיל 50 ומעלה. שכיחה יותר בקרב גברים. הסוגים העיקריים של שאתות הם אלה הבנויים מתאי קשקש ואלה הבנויים מתאים מפרישים של רקמות הציפוי (Adenocarcinoma).
שיעור היארעות של אדנוקרצינומה, השכיח יותר בשליש התחתון של הוושט, עולה בעשורים האחרונים בקרב זכרים לבנים בארצות הברית ב-350% (מ-0.7/100000 ל-3.2/100000).2 הסיבה לכך אינה ברורה.
שיעור התמותה בחצי הכדור המערבי, משאתות הוושט: 10:100000. לעיתים הגורם למחלה הוא פגם תורשתי, בגן הקרוי p53.
סרטן תאי קשקש מתגלה בדרך כלל בשני השלישים העליונים של הוושט. אדנוקרצינומה מופיעה לרוב בשליש התחתון על רקע של שינויים בתאי הוושט, עקב עליית מיצי קיבה לוושט. מעל גיל 50 התחלואה עולה ב-0.5% לשנה, לחולה.

ד"ר אריה פיגר

סימפטומים


בתחילה מתפתח עיוות בצורת התאים (High grade dysplasia), והוא סימן שתתפתח אדנוקרצינומה ב-25% מהמקרים, בתוך שנים ספורות.

אבחון ובדיקות

בדיקת הבחירה היא החדרת סיב אופטי גמיש שבקצהו מצלמת וידיאו (אנדוסקופיה) המאפשרת הסתכלות בדרכי העיכול העליונות. דרגת הממאירות (Stage) היא המשתנה הפרוגנוסטי החשוב ביותר והוא נקבע על ידי רמת הפלישה של הגידול לאיברים סמוכים, על סמך מעורבותן של קישריות הלימפה האזוריות, ועל פי מציאותם של גרורות מרוחקות.
הדירוג נקבע בעזרת על-שמע אנדוסקופי הקובע את מידת החדירה של הגידול. טומוגרפיה מחשבית (CT) מסייעת לקבוע אם קישריות הלימפה מעורבות, ולחשוף אתרים מרוחקים שאליהם התפשטה המחלה. לאחרונה הוכנס גם מיפוי מיוחד (PET) לצורכי אבחון, והוא מוערך כיום ככלי יעיל להערכת פיזור הגרורות.

טיפולים ותרופות

החלופות הטיפוליות בחולה זה הם מעקב צמוד, ניתוח או טיפול פוטודינמי, טיפול שנמצא עדיין בגדר ניסיון.
ניתוח הוא עדיין טיפול הבחירה אך גם אם הגידול נכרת בשלמותו רק מיעוט (25%-20%) יירפא לחלוטין.
עקרונות הניתוח הם: כריתת הגידול עם חלקי הוושט הסמוכים, עם קישריות הלימפה הסמוכות, והתקנת תחליף מהקיבה או מחלקי מעי. דרכי הגישה לאזור הניתוח שונות, דרך הבטן העליונה, ולעיתים גם דרך בית החזה.
באזור השליש העליון של הוושט שבו שכיחות הגידול קטנה יותר, יש העדפה לטפל בקרינה.
בשנים האחרונות נבחנו מספר דרכי טיפול במישלב. התוצאות של כימותרפיה לפני הניתוח נבדקו בשתי עבודות אקראיות במאות חולים והתוצאות לא היו חד-משמעיות.
בגידולים קטנים וממוקדים ניתן להשיג בדרך זו שליטה והארכת חיים ניכרת ב-15%-10% מהמקרים.
המישלב של קרינה עם כימותרפיה, יעיל מעט יותר מקרינה בלבד, אך הערך של תוספת ניתוח לחולים אלה לעומת ניתוח בלבד עדיין נלמד.
המישלב הכימותרפי הנפוץ ביותר בטיפול בחולים עם שאתות הוושט הוא של תרופות 5-Fluorouracil הניתן בהזלפה מתמשכת, עם Cisplatinum.
בעשור האחרון נמצאו תרופות נוספות היעילות נגד שאתות, כגון אלה ממשפחת הטקסנים, וכן Irinotecan. יעילות שילובם בטיפול נמצאת בבדיקה.
פורומים, סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קשרית ראתית מעוגלת קשיי נשימה וCT אני7 19/07/2019 09:16
 • שלום אשמח לעזרה בפענוח סיטי שבוצע ללא חומר ניגוד 3 חודשים אחרי כריתה של חצי אונה שמאל בלוטת תריס סובלת עדיין מקשיי נשימהלפעמים שמוקלים בעזרת משאף הגדלה ואי אחידות של בלוטת תריס בעיקר באונה שמאלית עם לחץ מימינלי על קנה נשימה ודחיקה קלה לימין ללא הצרות של הלומן. ללא עדות לימפאודנופטיה לאורך הצוואר מיצר עליון ופסגות ריאות שנכללו בטווח סריקה תקינות פרט לקשרית ראתית מעוגלת בקוטר עד 1 סמ אשר נכללה בטווח הסריקה ממוקמת בURL מבנה גרמי תקין. האם בלוטה יכולה לצמוח בשנית אחרי כריתתה?? האם ממצא יחיד יכול להיות חשוד כסרטני?סבלתי מקשי נימה ללפני הניתוח במשך כמה שנים וסובלת גם כמה חודשים אחרי הניתוח. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
תוצאות mri סיון 02/07/2019 16:43
 • ד"ר אגבאריה צהריים טובים ביצענו היום mri ראש 3 חודשים אחרי ההקרנה. אלה התשובות: תגובה טובה של כל התהליכים שטופלו. רושם לתהליך של 1 ממ בצמוד לגוף חדר לטרלי משמאל סדרה 10 חתך 48. הד"ר אומר שאולי זה היה גם בmri אז אבל לא ממש נצבע כמו עכשיו. אומר אולי זה גידול ואולי זה שום דבר זנ גם 1 ממ. יום א יישבו וידונו על זה. אני מנסה להבין האם הנקודה הנ"ל נמצאת במקום מסוכן??? ודבר שני מה זה כל חודש משהו חדש צץ זה כבר מתחיל להפחיד! (את הממצא החדש שכתבו בסיטי האונקולוג אמר שבכלל לא מבין על מה הם מדברים אין פה שום דבר) האם זה מסמן לעבור לכדור קו 2 עם חדירות גבוהה יותר?? תודה מראש!

 • + הוסף תגובה
אשמח בבקשה לתגובה סיון 08/07/2019 16:48
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 08/07/2019 18:12
 • ממצאים של 1 ממ לא משמעותיים בשלב הזה. יש להמשיך ולעקוב סהכ רושפ מחלה בשליטה

 • + הוסף תגובה
הרגע קיבלתי הודעה סיון 08/07/2019 21:18
 • הרגע קיבלתי הודעה מהאחות שצריך שוב לעשות הקרנה רשמה מיטעד רדיוכירורגיה. למה?? עד כדי כך 1 ממ במח באותו מקום שכתבתי לך הוא בעייתי?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 11/07/2019 17:30
 • לא ברור לי למה החליטו להקרין יכול להיות שהמראה היה מספיק חשוד ולכן החליטו להקרין

 • + הוסף תגובה
תגובה סיון 14/07/2019 08:22
 • הובא לדיון עם נוירורדיולוג­ ישיבה מה­2019/7/7­ נראה כתהליך משני חדש צמוד לגוף החדר משמאל שקוטרו כ­2­-1 מ"מ. ממצאים מוקדים המתאימים לפיזור משני ללא שינוי משמעותי מבדיקה קודמת. מוקד כמתואר בשולי החדר הצדדי השמאלי, באבחנה מבדלת קברנומה, אך לא ניתן לשלול לחלוטין מוקד פיזור נוסף. הודגם גם בבדיקות קודמות. ללא הדגמת ממצאים חדשים החשודים לפיזור משני. זה אומר שזה לא חדש נכון? פשוט פספסו ב MRI הקודם

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 14/07/2019 11:40
 • למיטב הבנתי הממצא הזה הוא חדש ולא נראה במרי הקודם

 • + הוסף תגובה
תגובה סיון 14/07/2019 12:09
 • בסיכום ביקור כתבו חדש בהפנייה כתבו נראה גם בבדיקות קודמות. אני כבר איבדתי את זה!! האם זה משהו חמור לדעתך? ד"ר אגבאריה האם אתה מקבל לחות דעת נוספת בשעות הערב? אשמח מאוד לקבוע ולהגיע.

 • + הוסף תגובה
אטלקטטים אורי 11/07/2019 21:36
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 11/07/2019 23:43
 • זה ממצאים שפירים שמעידים על איזורים של תמט קטנים

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!