צהבת ילודים (Jaundice)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

צהבת ילודים (מוכרת גם בשם צהבת תינוקות) יכולה להופיע אצל תינוקות, ילדים ומבוגרים. צהבת ילודים אינה מוגדרת כמחלה, אך היא מוגדרת כמצב רפואי אשר בו מתרכזות בזרם הדם רמות גבוהות מדי של בילירובין (bilirubin) - תרכובת שהגוף מפיק על ידי פירוק ההמוגלובין מתאי הדם האדומים. כמות הבילירובן העודפת גורמת לעור, לעיניים ולרקמות הריריות הנמצאות בחלל הפה, להפוך לצהבהבות.

צהבת ילודים נפוצה מאוד אצל ילודים והיא תיעלם מעצמה בדרך כלל ללא כל צורך בטיפול. אולם, אצל מבוגרים, הופעתם של תסמינים המעידים על מחלת צהבת ילודים, מעידים בדרך כלל על בעיה בכבד. במידה וצהבת ילודים אינה מטופלת, היא יכולה להוביל לכשל כללי בתפקודי הכבד.

סיבות וגורמי סיכון

צהבת ילודים יכולה להיגרם כתוצאה ממגוון סיבות, ובניהן בין השאר:

          הפרעה בצינור המרה, לרוב כתוצאה מגידול או אבני מרה.
          דלקת כבד (הפטיטיס)
          הצרות בכיס המרה (הצרות של צינור המרה אשר מוביל את מיצי המרה)
          שחמת הכבד
         
סרטן הלבלב
         
ליקוי באספקת הדם אל עבר הכבד
          ליקויים מולדים המשפיעים על הבילירובין 
          קדחת הביצות (מלאריה) (זיהום אשר עלול להשמיד את תאי הדם האדומים)

אבחון ובדיקות

ביצוע בדיקה גופנית מקיפה אצל הרופא המטפל בך תוכל להעיד האם יש לך צהבת ילודים. אולם, מכיוון שאצל בני אדם מבוגרים עלולים להיות מגוון של גורמים אפשריים להופעתה של צהבת ילודים, סביר להניח כי הרופא המטפל בך יבקש ממך לבצע מספר בדיקות. 

הבדיקות הן:

         
נסיוב בילירובין: בדיקה אשר תפקידה למדוד את ריכוז הבילירובין בדם.
          ספירת דם כללית: בדיקת דם אשר מספקת מידע לגבי המרכיבים של הדם, הכוללים את תאי הדם האדומים, הלבנים והטסיות.
          תזמון הפרותרומבין: בדיקת דם אשר תפקידה למדוד את כושר הקרישה של הדם.
          אולטרה סאונד בטני: ביצוע בדיקת אולטרה סאונד של חלל הבטן מפיקה "תמונה" בעזרת גלי קול בתדר גבוה במיוחד – המכונה סונוגרמה. הפקת סונוגרמה של הכבד יכולה להראות האם ישנה נפיחות של הכבד או האם מראהו חריג.
          ביופסית כבד: בדיקה אשר בה נלקחת דגימה קטנה של רקמה מן הכבד לצורך ביצוע ניתוח במעבדה.

טיפולים ותרופות

מכיוון שצהבת תינוקות היא רק תסמין, ולא מוגדרת כמחלה, הטיפול בה תלוי בגורם לה. הטיפול יכול לנוע מהסרת אבני מרה או גידולים, דרך טיפול בזיהום באמצעיות מתן אנטיביוטיקה, ועד להשתלת כבד במקרים בהם הכבד ניזוק באופן קשה. 

בכל מקרה, במצבים של שחמת הכבד או דלקת כבד כרונית (הפטיטיס), שהם מצבים רפואיים ארוכי טווח, הצהבת יכולה להיות תופעה חד פעמית או שהיא יכולה לחזור על עצמה

פורומים, סרטן הלבלב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לבלבלב ליאת 14/07/2019 14:35
  • מהי הרחבה קלה בצינור וירסול שגילו באולטראסונד ביטני ??? האם סרטני ??? מה עושים

  • + הוסף תגובה
בדיקת UES נתנאל 02/07/2019 20:09
  • שלום רב ביצעתי 2 בדיקות eus והתקבלו תוצאות גם של ביופסיה מאחת מהן תוצאות eus: בזנב הלבלב הודגם תהליך ציסטי אליפטי 16 ממ לא נצפה תוכן mn או עיבוי דופן לא זוהה קשר לpd שנצפה תקין לכל אורכו, בוצע fna התקבל נוזל סנגונוטי לא סמיך תוצאות הביופסיה: רמת cea בנוזל קטן מ1.3 התקבל 40 סמק נוזל חום עכור ללא משקע נראה לעין אבחנות: Isolated tiny fragments of eosinophilic anamorphic matrieal partially fibrous. No tissue received, in this material examined by level sections. בבדיקת eus נוספת שביצעתי לחוות דעת שניה הסיכום הוא: לבלב נסרק על כל חלקיו, מראה מעט לא הומוגני אך ללא מוקדי רקמה, בזנב הלבלב ציסטה 16 ממ עם מחיצה עדינה בתוכה, לא נראה קשר ברור לצינור הלבלב. צינור הלבלב נראה תקין. בוצע ניקור של הציסטה עם יציאת מעט נוזל סרוטי שנשלח לcell block האם אפשר לדעת מה סוג הציסטה? זה מסוכן? פוטנציאל סרטני? תודה רבה וסליחה על השאלה הארוכה

  • + הוסף תגובה
סרטן לבלב גרורתי ישראל 19/06/2019 17:19
  • אבקש לתאם פגישה דחופה לאחר שטיפולים כימוטרפיים (12) ואולאפאריב (5שבועות) לא צלחו

  • + הוסף תגובה
סרטן לבלב גרורתי ד"ר רונן ברנר 28/06/2019 23:54


הצטרפו לאינדקס הרופאים!