בקע דיסק בין-חולייתי (Herniated disc)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

כאב גב תחתון הוא חיזיון נפוץ, וניתן להגדירו כחלק משגרת חיינו. התופעה אינה חדשה ומלווה אותנו למעשה משחר קיומנו, ללא שינוי ממשי בשכיחותה במרוצת השנים. עמוד השדרה האנושי מורכב מ-33 חוליות: צוואר - 7 חוליות; חזה - 12 חוליות; מותניים - 5 חוליות; עצה - 5 חוליות מחוברות; זנב - 4 חוליות מנוונות ומחוברות.
בין החוליות נמצא דיסק (הדיסק הבין-חולייתי) שהוא חומר ג'לטיני, בעל תכונות הידרוסטטיות, תַחום בטבעת של קרום חזק המגן על תוכן הדיסק.
מבנה עמוד השדרה (ע"ש) הוא למעשה יצירה הנדסית המאפשרת את תפקודו בשני אופנים מנוגדים. תמיכת השלד ונשיאת משקל הגוף תוך בלימת זעזועים ופיזור לחצים. בו-בזמן מאפשר ע"ש תנועה וגמישות מרבית של הגוף. בתוך עמוד השדרה עובר חוט השדרה ושורשי העצבים אשר דרכם מתנהלת התקשורת החשמלית בין כל חלקי הגוף והמוח.
כאבי הגב מופיעים בכל גיל, אך שכיחותם גדלה עם השנים עד לשיא בעשור הרביעי, ומכאן יורדת השכיחות עד להיעלמותה בעשור השביעי לחיינו.
למרות ההתעניינות הציבורית הגדולה, איש אינו יודע מהו הגורם המדויק לכאבים.
בשנות ה-30 של המאה הקודמת נמצא לראשונה כי מקור הכאב הוא במבנים החולייתיים והוגדר לראשונה כי פגיעה בדיסק הבין-חולייתי היא היא המקור המרכזי לכאבים. כיום אנו יודעים שלא ניתן להבחין בין פגיעה בדיסק הבין-חולייתי לבין תהליך טבעי של הזדקנות. מדוע סובלת האנושות מתופעה טורדנית זאת? חלק מנסים לתלות את הגורם העיקרי בתהליך האבולוציוני שבו הזדקפנו והתחלנו ללכת על שתיים, ואחרים תולים את הגורם במפנה נוסף בהתפתחות האדם, והוא הזמן הרב שמבלים אנו בישיבה.
אפיון הכאב יכול לרמוז על גורמים מסוימים ועל חומרת ההתקף. סיפור העבר והבדיקה הגופנית על ידי רופא נועדה להבחין בין כאב גב תחתון (כג"ת) על רקע בלתי סגולי לבין כג"ת על רקע סגולי. דימות בשבועות הראשונים לכאב אינו תורם דבר, למעט החשד שהוא מעורר למחלות סגוליות.
דימות (צילומים, CT, MRI) חשוב לאישור חשד קליני של פריצת דיסק, או היצרות תעלה, ורק אצל חולים המועמדים לטיפול פולשני מכל סוג. הדימות שלא לצורך גורם לעיתים לחולה להיתפס לאבחון אנטומי, כמו לדוגמה בלט דיסק (הקיים ב-50% מאוכלוסיית הגיל 50-30), המפריע לתהליך ההחלמה והשיקום.
המהלך הטבעי של כאבי הגב ב-80% מהחולים הוא החלמה בתוך חודש ימים מתחילת ההתקף. עד לפני כעשרים שנה ובהתבסס על תיאוריה מהמאה ה-18 אשר לפיה בכל מקרה של נזק גופני יש לתת לגוף מנוחה, חשבו כי הטיפול הטוב ביותר בכאבי גב הוא מנוחה מוחלטת. כיום יודעים שצורת טיפול זאת מהווה את אחד הגורמים המרכזיים לשיעור הגובר של נכויות בחברה המתועשת. רצוי להפעיל את החולה ולהחזירו במהירות האפשרית לתפקוד הרגיל, תוך הבהרה שהמטרה בטיפול היא חזרה לתפקוד ולאו דווקא ריפוי מלא.

כאבי הגב למרות שכיחותם והיותם מטרד בחיי היומיום, אין לראותם כמחלה אלא כחלק מהווייתנו ומהבלאי שגופנו עובר.

ד"ר ישראל כספי

סיבות וגורמי סיכון

הגורמים המעוררים כאבי גב הם בעיקרם ביולוגיים, אך אין לשכוח את העובדה כי האדם הוא חיה חברתית וכיוון שכך נוספים גורמים פסיכוסוציאליים להופעת הכאבים.

טיפולים ותרופות

הטיפול בכאבי גב חדים כולל תרופות נוגדות דלקת, משככות כאבים ומרפות שרירים. תרופות אלו יעילות בשלב החד, אך יש ליתן את הדעת להשפעות הלוואי על מערכות גופניות אחרות. אין כאמור ערך לשכיבה ויש לעודד פעילות כגורם מזרז לשיכוך הכאבים. טיפולים רבים נוספים הוצעו לכג"ת וניתן לומר כי "עץ הטיפולים בכאבי גב מלא בענפים". רבים מהטיפולים הוכחו כבלתי יעילים והשוואתם לטיפולי אינבו (פלצבו) לא העלתה הבדלים משמעותיים. חלק מסוגי הטיפול המקובלים כוללים: 1. קור - לכאב שטחי; 2. חום - להרפיית עוויתות שרירים; 3. עיסוי - זירוז זרימת הדם ומתיחת רקמות; 4. כירופרקטיקה - מתיחה ידנית מכנית של רקמה מסוימת במטרה לשחזר את היחסים האנטומיים בין מרכיבי השלד; 5. רפואה חלופית כמו דיקור, שיאצו, רפלקסולוגיה ביופידבק ופלדנקרייז.
בכג"ת כרוני שהוא כאב המתמיד מעבר לשלושה חודשים, ומלווה בהפרעה תפקודית, נדרשת בדרך כלל התערבות מקצועית רב-תחומית (אורתופד, שיקום, פיזיותרפיה, פסיכולוגיה). 2%-1% מאוכלוסיית הלוקים בכג"ת נזקקים לטיפולים פולשניים וגם כאן המגוון רב. ניתן לומר שכיום אפשר להתאים טיפול לבעיה אשר הוכחה כמובן כגורם לכאב ולמוגבלות התפקודית. טיפולים מילעוריים רבים פותחו במהלך ארבעת העשורים האחרונים: המסת חומר הדיסק הפגום, שאיבת דיסק, אידוי על ידי לייזר, הלחמת קרעים בחומר הדיסק הפגום באמצעות גלי חום או קור. יעילות פעולות אלו, גם בהוראה המתאימה, היא כ-50%. כאשר חומר הדיסק הפגום פורץ לתוך תעלת השדרה וגורם ללחץ ובעיקר נזק למערכת העצבית, יש לנתח ולכרות את הקטע הפרוץ. מטרת הניתוח אינה לטפל בדיסק הפגום אלא רק באותו קטע פרוץ הגורם ללחץ ונזק לעצב. מטרת הניתוח בדיסק הבין-חולייתי הפגוע, ואשר הוכח כגורם לכאבים ולמוגבלות, הוא החלפת הדיסק בדיסק מלאכותי המשמר את הקטע התנועתי של עמוד השדרה.
פורומים, אורטופדיה כף רגל וקרסול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
heel fat pad edema דלית 19/07/2019 20:55
  • שלום רב, זו האבחנה מבדיקת MRI . אשמח לדעת מה יכול לעזור להחלמה . תודה

  • + הוסף תגובה
אבחנות שונות שלושה אורתופדים שיר 16/07/2019 14:17
  • שני מומחים לכף רגל קרסול אבחנו משהו מולד בכף הרגל ואמרו שרק ניתוח יעזור נגד הכאבים.רופא שלישי קבי מחלה סיסטמית וקנאביס ואפילו לא פיזיותרפיה. לא בדק את הצילומים שהבאתי וגם לא שלח אותי לצילום. חוץ מלכעוס וללכת לרופא פרטי האם אוכל לדרוש ממנו להפנות לצילומים עדכניים? הדיסקים הקודמים משנים רחוקות מאוד. רנטגן ואולטרסאונד שנעשו בעבר. מה עליו היה לעשות כדי לבסס את אבחנתו? חוץ ממישוש ידני? האם אין זה זלזול באבחנה?

  • + הוסף תגובה
עזרה בפיענוח mri ארז 05/07/2019 19:12
  • עקב חבלה בקרסול הופנחתי לבדיקת MRI להלן הפיענוח: קונטוזיות לשדיות בעצם הקוניפורמית ה 1 בעצם הנביקולרית , בבסיס עצם המסרק ה 1 בפטישון הלוטרלי ,בצוואר הטאלוס ,באספקט האחורי של הטאלוס כיפת הטאלוס ניראית שמורה על השאר גידים רצועות הכל תקין... אשמח להסבר לגבי הקונטוזיות שכן כבר עוד מעט שנה ועדיין סובל כאבים תודה

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!