קרע במיניסקוס (קרע סהרון) (Meniscus tear)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

הסהרון - מיניסקוס, אחד מהמבנים הנפגעים ביותר בברך. למיניסקוס צורת סהר, ירח. קיימים מיניסקוס פנימי וחיצוני. בחתך רוחבי יש למיניסקוס צורת יתד. הוא מורכב מסחוס בעל מרקם דמוי גומי והוא מרפד את אזורי המפגש של העצמות הגדולות, עצם הירך והשוקה. המיניסקוס הוא מבנה מייצב העוזר למפרק הברך בנשיאת משקל, גלישה וסיבוב בכיוונים שונים. המיניסקוס גם מונע את החיכוך והשחיקה של קצות העצם של הירך והשוקה המצופים סחוס.

ד"ר עמוס קדרון

ניתוחי ארטרוסקופיה - קרע במניסקוססימפטומים


לעיתים מופיעה תחושה של "קריעה" פנימית. כאשר יש קרע במיניסקוס, מרבית האנשים מסוגלים להתהלך למרות הפגיעה, וספורטאים רבים ממשיכים בפעילות ספורטיבית. כשמופיעים תסמיני דלקת, מופיעים כאבים בברך והיא מתוחה. במשך מספר ימים יש קשיון ונפיחות, רגישות על פני הסדק המפרקי והצטברות של נוזל ("מים בברך"). ללא טיפול, יכול החלק הקרוע מהמיניסקוס לנדוד למפרק ולגרום למעידה, "קנאק", או ל"נעילה" של הברך, תופעה המתרחשת בדרך כלל בכיפוף של כ-45 מעלות עד שמשחררים את הברך בהפעלה ידנית. כשיש חשד לקרע במיניסקוס צריך להיוועץ עם אורתופד.

סיבות וגורמי סיכון

חבלה לברך במהלך פעילות ספורטיבית, בעבודה או בתאונה יכולה לגרום לקרע בברך של המיניסקוס בשל סיבוב הברך, בגלל שינויי כיוון או האטה חדה. לעיתים פגיעה במיניסקוס מלווה גם בנזק למבנים אחרים בברך דוגמת הרצועה הצולבת הקדמית. אנשים מבוגרים עלולים לקרוע את המיניסקוס גם ללא חבלה. סחוס המיניסקוס נחלש ונשחק עם השנים עד כדי מצב של קרע במיניסקוס ניווני.

אבחון ובדיקות

יש לספר לרופא מה קרה ומתי. הרופא בודק את הברך ולעיתים יש צורך בדימות כמו צילומי רנטגן, כדי לשלול גורמים אחרים לכאבים בברך. לעיתים יש צורך במיפוי עצמות, בעל-שמע או בבדיקת תהודה מגנטית המדגימה בצורה הטובה ביותר את הרקמות הרכות.
לקרע במיניסקוס צורות שונות. אצל אתלטים צעירים הקרע במיניסקוס הוא בדרך כלל אורכי או דומה ל"ידית דלי", ועצמות הירך והשוקה כולאים את המיניסקוס בזמן שהברך מסתובבת. שכיחים פחות קרעים בצורת "מקור תוכי", או קרעים רדיאליים. אצל מבוגרים ניוון הסחוס יוצר קרע סהרון אופקי ובמספר מישורים.

טיפולים ותרופות

טיפול ראשוני בקרע הסהרון הוא מנוחה, קירור המקום בקרח, חבישת לחץ והרמת הגף הפגוע. ניתן לשלב גם תרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים להפחתת הכאב והנפיחות. אם הברך יציבה ואינה "ננעלת" ניתן להסתפק בטיפול שמרני, בפיזיותרפיה. כלי הדם מזינים את ההיקף החיצוני של המיניסקוס ומסייעים על ידי כך לאחות את הקרע סהרון באזור זה. קרעים קטנים בהיקף מתאחים לעיתים מעצמם, לאחר מנוחה. אם המיניסקוס אינו מתאחה עצמונית והברך ממשיכה לכאוב, להיות נוקשה או להינעל - יש צורך בניתוח.
ניתוחי ארתרוסקופיה כטיפול בקרע בברך - הם פעולות פולשניות זעירות שבמהלכם מחדירים מצלמה ומכשירים דרך נקבים קטנים, לברך. הניתוח מתבצע תוך כדי צפייה במוניטור (מסך טלוויזיה). בהתאם לסוג הקרע במיניסקוס, מיקומו, גיל החולה וגורמים נוספים, מחליטים אם "לשייף" את המיניסקוס (הוצאת החתיכה הקרועה), או לתקן אותו באמצעות תפרים, חצים או אמצעי קיבוע אחרים. לאחר הניתוח יש צורך בפיזיותרפיה לשיקום הברך עד שובה לפעילות תקינה.
פורומים, כירורגיה אורתופדית ושברים מורכבים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים שנה לאחר ניתוח קיבוע דבורה 18/07/2019 18:31
  • שלום, אימי בת ה 90 עברה ניתוח open reduction internal fix (nail) of femur לפני שנה בגלל שבר. מדי פעם היו לה קצת כאבים אבל כעת היא סובלת מכאבים חזקים באזור הניתוח. מה עלול לגרום לכך והאם זה מצריך בירור דחוף? תודה.

  • + הוסף תגובה
כאבים בעצם הזנב סיוון 10/07/2019 18:44
  • שלום רב, כבר 4 חודשים אני סובלת מכאבים בעצם הזנב בזמן ישיבה וקימה. הייתי אצל שני אורטופדים, לא נתנו לי מענה או טיפול. אחד מהם הפנה אותי לצילום רנטגן. אך אני מעדיפה שלא לעשות את הצילום בגלל הקרינה, במיוחד שזה באיזור הפוריות, אני צעירה ועדיין אין לי ילדים. השאלה שלי היא, האם ניתן לעשות אולטרסאונד בעצם הזנב במקום צילום הרנטגן? התשובה תהיה אפקטיבית כמו צילום? אשמח למענה

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איל יעקבי 13/07/2019 16:01
  • us קצת מוגבל בהדמיה של עצמות, יותר נועד להדמיה של רקמה קכה. במקרים רבים של כאב שאת מתארת מבצעים גם צילום וגם us במידה ומדובר בדלקת של עצם הזנב coccygynia הטיפול הוא בהורדת לחץ מהמקום ע״י שימוש בכרית בישיבה, במידה וללא שיפור ניתן לבצע זריקה למקום

  • + הוסף תגובה
כף יד של ילד לאחר הורדת גבס ג.פ 04/07/2019 22:47
  • שלום וברכה, בני בן ה10 נפל ממתקן בגינה, וכתוצאה מהנפילה נוצר שבר ענף ירוק בכף היד, היד היתה מגובסת עד המרפק 3 שבועות, לאחר מכן נעשה צילום, והתברר שהשבר לא התאחה באופן תקין, בוצע שחזור של השבר בניתוח, וידו היתה מגובסת עד הכתף עוד 6 שבועות, כאשר בזמן הזה היה בביקורת מספר פעמים. השבוע בשעה טובה הורידו את הגבס, האורתופד אמר שאין צורך בפיזיותרפיה, מאז הוא לא ככ מצליח להזיז את כף היד (את המרפק והאצבעות מצליח יותר) והיד רגישה וכואבת. בנוסף כף היד נראת קצת עקומה כאילו במקום החיבור של כף היד, הקו לא ישר אלא כף היד והאצבעות נמוכים יותר מהיד כולה. (מקווה שההסבר מובן) 1. האם בכל זאת כדאי לבדוק פיזיותרפיה? או שאפשר להמתין לשיפור שאמור להגיע עם הזמן? 2. האם יש לדאוג שכף היד נראת קצת עקומה או שזה משהו שאמור להסתדר? אודה ליעוץ בהקדם. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איל יעקבי 05/07/2019 13:06
  • אני לא הייתי ממתין לתת לזמן לעשות את שלו ופונה לפיזיותרפיה איבוד תנועה במרפק ובאמה אחרי זמן רב קשים מאוד לטיפול, 9 שבועות בגבס זאת תקופה ארוכה מאוד והגיוני שיהיה כאוב ומוגבל לגבי השאלה השניה זה יתכן אבל צריך לעבור על צילומים כדי לקבוע שזה תקין

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!