כף-הרגל הסוסנית (Foot and lower extremity problems)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

עיוות מלידה של כף-הרגל הבא לידי ביטוי בסיבוב פנימי ובנטייה כלפי מטה של כף-הרגל, נקרא: "כף-הרגל הסוסנית".
השכיחות של עיוות זה היא 2 מתוך 1,000 תינוקות וגדולה יותר בבנים זכרים.
במחצית מהמקרים העיוות הוא דו-צידי. ברוב המקרים הסיבה לעיוות אינה ידועה ובמקרים נדירים היא חלק מתסמונות אחרות. 
כף-הרגל השטוחה (Flatfoot). הקשת האורכית בכפות הרגליים מתפתחת במשך העשור הראשון לחיים. אי לכך, כף-רגל שטוחה וגמישה היא תופעה שכיחה בתקופה זו. שיטוח כף-הרגל אינו מלווה בדרך כלל בהפרעה תפקודית כלשהי. בבדיקות שנעשו בחיילים עם כף-רגל שטוחה נמצא כי לא סבלו מכאבים ותפקדו היטב. הדעה המקובלת היא שאין צורך בטיפול כלשהו בכף-הרגל השטוחה במידה ואינה מלווה בכאבים או בהפרעה תפקודית. ניסיון לשפר את מבנה כף-הרגל על ידי מדרסים ונעליים מיוחדות נמצא לא יעיל ואינו מומלץ. לעיתים, לקראת סוף העשור הראשון ואילך, מופיעים כאבים בכף-רגל שטוחה ויש צורך באבחון סיבת הכאב. ייתכן והכאבים נובעים מאיחוי מולד בין עצמות העקב.
נטייה פנימית של כף-הרגל (Metatarsus adductus). נטייה פנימית של קדמת כף הרגל היא ממצא שכיח בתינוקות. ברוב המקרים, הסיבה לכך היא לחץ תוך-רחמי. במרבית המקרים אין צורך בטיפול. במקרים שבהם העיוות נוקשה, יש צורך בטיפול בגבס בשבועות הראשונים לאחר הלידה.
פרופ' קלמן כץ

אבחון ובדיקות

ניתן לאבחן עיוות זה, בשלבים מוקדמים של ההריון, בעת ביצוע סריקת מערכות בבדיקת על-שמע.

טיפולים ותרופות

הגישה הטיפולית המקובלת כיום פותחה על ידי ד"ר פונסטי. לפי שיטה זו, מייד לאחר הלידה ושבועות אחדים אחריה, מתוקן העיוות בטיפול בגבס.
לעיתים, יש צורך בחיתוך גיד העקב כחלק משיטה זו.
לאחר תיקון העיוות, בדרך כלל, בתוך חודשיים עד שלושה לאחר הלידה, יש צורך בשימור התיקון על ידי שימוש בנעליים וסד מתכת ביניהם, במשך כל שעות היממה, למשך שנה.
בשנתיים הראשונות לחיים, קיימת נטייה להישנות העיוות.
אם לא מושג תיקון בשיטה זו, יש צורך בניתוח מורכב. התוצאות הטיפוליות, בדרך כלל טובות, והילדים מתפקדים היטב.
פורומים, פציעות ספורט

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב כתף והמשך היד אופיר 17/07/2019 19:05
 • היי , המצב שלי כזה , לפני שנה וחצי הייתי מאמן באופן רציף במכון כושר , לאט לאט החל כאב ב2 שורשי כפות היד שאחרי מספר ימים התחיל להיות רציני ולמנוע ממני להתאמן . לאחר כשבוע של מנוחה , הופיעו כאבים ב2 הכתפיים גם כן. הייתי בהמון בירורים וכן טיפולים כמו פיזותרפיה והזרקת קורטיזון שלא עזרו . הכאב משפיע עלי לרוב כאשר אני עושה איזשהי פעולה עם האיזורים הכואבים או אם אני נשען עליהם או נשאר בתנוחה שגורמת לכאב. בכף היד הכאב החל להיות משמעותי גם כאשר אני רק מקפל את היד כלפי פנים , בנוסף בעת שימוש במכשיר הנייד או סתם כתיבה , יכול מאוד להשפיע. הייתי אצל מומחי כתף שגם שלחו אותי לMRI בכתף אחת ומצאו קרע זעיר בגיד סופרה ספינטוס שלדעתם לא אמור לעשות את ההשפעות שאני מתלונן עליהן. מצבי הנוכחי לאחר שנה וחצי מתחילת הכאבים כבר לא מתאמן בכלל ורק מנסה לטפל במצב ללא הצלחה . אשמח לדעה או לעצה לגבי המצב , תודה רבה .

 • + הוסף תגובה
כאבים בכתף וביד. ד"ר נועם רשף 17/07/2019 19:38
 • שלום אופיר. ממה שאתה כותב - אני מבין שעיקר הבעיה היא הכתף ולא שורש היד. נראה שביצעת בירור מסודר לכתף אבל לא לשורש היד. אם בדיקת MRI הדגימה קרע קטן בסופרספינאטוס, ולא נראה שזו הבעיה, הייתי מציע MRI ארטרו - כלומר הזרקה של חומר ניגוד לתוך המפרק. במקרים רבים, פגיעה בלברום - טבעת סחוסית בתוך הכתף - או בגיד הביספס - גורמת כאבים. לגבי שורש היד - יש לפנות למומחה כף יד ולבצע MRI שורש היד. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
שבר מאמץ בפנים הירך סיגל 12/07/2019 16:51
 • שלום דר רשף מזה כחודש אני סובלת מכאבים בקרבת המפשעה שהרגישו כמו דלקת בשריר. אני רצה חובבת שבחודש האחרון עבדתי בעצימות גבוהה. פניתי לאורטופד שחושד בשבר מאמץ הפנה אותי למיפוי עצמות אחרי צילום אגן. האם בינתיים כדאי להמשיך לרוץ בעצימות נמוכה? ללכת רק? כמה זמן זה מחלים? תודה!!!

 • + הוסף תגובה
כאבי מפשעה. ד"ר נועם רשף 12/07/2019 18:03
 • שלום סיגל. קשה לומר רק מהתאור האם יש או אין שבר מאמץ, אך החשד סביר. האם בוצע צילום אגן? מיפוי עצמות SPECT מבוצע כדי להדגים שברי מאמץ, אך אולי שווה לבצע MRI שידגים ממצאים אחרים כמו דלקות גידים או קרעים בגידים, פגיעה במפרק עצמו וכדומה. זאת כמובן מעבר לחיסכון בקרינה. לגבי ההתייחסות הספורטיבית - אם יש חשד לשבר מאמץ הפעולה צריכה להיות מנוחה! מלאה ! לפחות 3-6 שבועות. לא ריצה ולא הליכה ספורטיבית הליכה לא מאומצת. אם ישנו חשד לשבר מאמץ בצוואר הירך שיוכח ב MRI יש צורך לקבע את השבר מניעתית. שוב - אני מכוון לגרוע כיוון שלא בדקתי אותך בדיקה פיסיקלית ואין לי הערכה לגבי מהות הפגיעה האמתית. אני מציע להתייעץ שנית עם האורטופד שלך או לפנות ל אורטופד ספורט להערכה נוספת. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
כאבי מפשעה סיגל 12/07/2019 18:12
נקע בקרסול אבנר 02/07/2019 15:38
 • אהלן שלום לכולם לפני כחודש וחצי נקעתי את הקרסול- אובחן קרע חלקי ברצועות CFL וATFL. נכון להיום עדיין יש נפיחות בחלקה העליון של הרגל, וכאבים בהפעלת עומסים על הרגל- בריצה שכוללת דריכה חזקה על הרגל, בטווחי תנועה על מדרגה, בכיפוף הברך מול קיר וכו'. איך אני מתקדם בתהליך ההחלמה? מרגיש תקוע כבר תקופה ללא שינוי מהותי במצב.. האם עליי לטפל בנפיחות? בטווחי תנועה? מדוע חודש וחצי לאחר הפציעה עדיין יש נפיחות וכאב שלא נראה שמשתפר? תודה לעוזרים!

 • + הוסף תגובה
נקע בקרסול ד"ר נועם רשף 02/07/2019 16:02
 • שלום אבנר. חשוב לדעת האם אתה מטפל בקרסול בטיפולי פיזיותרפיה. המתנה לבדה לא תמיד מספיקה. אם לא - זה הזמן להתחיל. אם כן - ולמרות הטיפולים אין שיפור יש צורך ב MRI של הקרסול כדי להעריך את מידת הפגיעה האמיתית ברצועות והאם ישנו נזק לסחוס או מבנים נוספים. כתלות בחומרת הפציעה שיקום מנקע קרסול אורך מספר שבועות קצר ועד אפילו חצי שנה. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
נקע בקרסול אבנר 02/07/2019 16:48
 • תודה על תשובתך אני מבצע פיזיותרפיה כבר מעל לחודש, בעיקר תרגילי יציבה ותרגילים עם רצועה, ועיסויים לבד ואצל פיזיותרפיסט מומחה פציעות ספורט. התרגילים קידמו אותי אבל כמו שאמרתי נותר אזור ספציפי שלא מחלים להרגשתי. הפיזיותרפיסט שלי המליץ לבצע תרגילים להגדלת התנועה כדי לטפל באזור הבעייתי אבל אני רוצה לשמוע חוות דעת נוספות. האבחנה הראשונית בוצעה ע"י אולטרסאונד, האם בדיקה זו לא מספיקה? תודה!

 • + הוסף תגובה
נקע בקרסול ד"ר נועם רשף 03/07/2019 16:24
 • שלום אבנר. אם אין שיפור - אתה צריך לבצע MRI ולהבדק שנית.

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!