אטקסיה (Ataxia)

ראשי

תאור

התסמין האופייני ביותר של פגיעה במוח הקטן (צרבלום) היא הפרעה בקואורדינציה של התנועות הרצוניות ושמה אטקסיה (Ataxia).
תיקון הבעיה התזונתית או הפסקת נטילת התרופות שגרמו לאטקסיה יכולים לשפר את המצב.
במחלות הניווניות והתורשתיות קיימים רק טיפולים ניסיוניים, תוספי מזון ופיזיותרפיה לשיפור חלקי של התסמינים.

ד"ר מריאטה אנקה-הרשקוביץ

סימפטומים


הביטוי הבולט הוא הליכה בלתי יציבה, מלווה בתחושת סחרחורת סיבובית או רק אי-יציבות עם נטייה לנפילות. בנוסף תנועות הגפיים העליונים אינן נשלטות ואינן מדויקות כך שתפקודו של החולה נפגע באופן משמעותי.

סיבות וגורמי סיכון

אטקסיה נרכשת יכולה להופיע באופן פתאומי וזמני על רקע חומרים שפוגעים בתפקוד הצרבלום (אלכוהול, תרופות, הרעלות עם כספית או דבק), או על רקע מחלות מנגיפים (אנצפליטיס).
אטקסיה יכולה להתפתח באופן איטי ולהיות בלתי הפיכה למשך שבועות או חודשים, על רקע תהליכים דינמיים שמתפתחים במוח, כגון גידולים שמתפתחים בהדרגה, או הפרעה מטבולית כמו באלכוהוליזם.
אטקסיה תורשתית מתחילה בילדות על רקע התפתחות חלקית או ניוון מוקדם של רקמת הצרבלום (Friedrich's ataxia), ונמשכת לאורך מספר שנים.
אטקסיה יכולה להופיע גם כתוצאה מפגיעה בחלקים אחרים של מערכת העצבים המרכזית שמתקשרים במסלולים ישירים לצרבלום, כגון פגיעה בחוט השדרה (כמו בעגבת-סיפיליס, חוסר בוויטמין B12) או בגזע המוח.
בתסמונת האטקסיה המופיעה בגיל מבוגר עם מעורבות של מערכת הראייה ושל מערכות אחרות, קיימות צורות של אקטסיה המכונות הספינוצרבלרית (Spinocerebellar ataxia-SCA). מדובר במחלות אוטוזומיות שולטניות עם התפתחות איטית ועם אפשרות לטפל בתסמינים.
אטקסיה יכולה להיגרם גם מפגיעה במערכת העצבים ההיקפית (נירופתיה) על רקע מחלות שגורמות לכך כמו חוסר ויטמינים בתזונה, סוכרת, טיפולים באמצעות חומרים רעילים (תרופות אונקולוגיות).

פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אפילפסיה וקנאביס למבוגרים רחלי 21/01/2020 09:36
  • אבי עבר כמה ניתוחי ראש להוצאת מננגיומות, עקב כך חווה פרכוסים ונוטל תרופות מאזנות. בחצי שנה האחרונה היתה החמרה בתדירות והתחיל ליטול וימפאט, לפני כשבועיים תקף אותו פירכוס שנמשך כמה ימים למרות שטופל במס' תרופות במקביל. גם כעת מאושפז בבי"ח ומטופל ב-3 תרופות המקביל, ולמרות זאת מידי פעם חווה התקפים. האם השימוש בקנאביס יכול להועיל לו? בנוסף עדיין ישנם גידולים בראש שלא הוצאו וככל הנראה גם גורמים לפרכוסים, האם הקנאביס יכול להועיל לצימצומם?

  • + הוסף תגובה
Emg נורית 14/01/2020 16:30
  • שלום. אשמח לדעת כיצד מבצעים emg כללי? וכיצד ניתן בעזרת בדיקה זו לקבל מידע על שרירים שונים, כמו שרירי גפיים וגם שרירי פנים? תודה

  • + הוסף תגובה
פרקינסון וזיכרון אבי 13/01/2020 15:52
  • שלום, מאז שאבי אובחן אני מרגיש ירידה חדה בזיכרון שלו, ובהתמצאות. האם פרקינסון פוגע בזיכרון? האם התרופות ישפרו גם מצב כזה? תודה

  • + הוסף תגובה
פרקינסון, זיכרון ותרופות ד"ר סיימון ישראלי-קורן 14/01/2020 12:45
  • שלום אבי ותודה על השאלה החשובה. פרקינסון בפני עצמו כן יכול לגרום לבעיות בזיכרון ותפקודים קוגניטיביים אחרים. בנוסף לכך יכול להיות שיש עוד בעיות (הגיל תורם וגם לפעמים יש עוד מחלות נוירולוגיות במקביל). ואחרון, יש תרופות שהת"ל שלהן זה ירידה בזיכרון. לגבי טיפול השלב הראשון זה לעשות ניסיון בהורדת מינון או הפסקה של תרופות אשר יכולות לגרום לבעיה של ירידה בזיכרון, וגם לבדוק האם יש עוד גורמי סיכון אשר נדרשים טיפול. יש גם תרופות מיעודות לשפר את הזכרון. בהצלחה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!