גלאוקומה (Glaucoma)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

גלאוקומה (ברקית בעברית) הינה שם כולל לקבוצת מחלות עיניים אשר פוגעות בעצב הראייה. עצב הראייה, האחראי על העברת המידע מן העין אל עבר המוח, ממקום בחלק האחורי של העין. כאשר עצב זה נפגע, ייתכן ותאבד את כושר הראייה שלך.

בתחילה, בני אדם אשר סובלים מבעיה של גלאוקומה, חויים צמצום בשדה הראייה שלהם בצידי העין (הראייה ההיקפית). במידה והמחלה אינה מטופלת, אובדן הראייה הולך ומחריף, דבר אשר יכול במשך הזמן להביא לידי עיוורון מוחלט.

ישנם שלושה זנים של גלאוקומה:

·         גלאוקומה רחבת זווית 
·         גלאוקומה צרת זווית 
·         גלאוקומה מולדת


תרופות לטיפול בגלאוקומה:

אדרנלין

סימפטומים


במידה ואתה סובל מבעיה של גלאוקומה רחבת זווית, סביר להניח כי התסמין היחיד ממנו תסבול יהיה אובדן כושר הראייה. ייתכן ולא תבחין בכך בטרם אובדן הראייה יהיה חמור, וזאת מכיוון שבחילת הדרך, העין שאינה פגועה, מפצה על אובדן הראייה של העין הפגועה. במרבית המקרים הראייה ההיקפית נפגעת לפני הראייה המרכזית.

התסמינים של גלאוקומה צרת זווית יכולים להיות מתונים, כגון ראייה מעט מטושטשת המופיעה מדי פעם בפעם, ונמשכת על פני פרק זמן קצר בלבד. התסמינים החמורים יותר המצביעים על גלאוקומה צרת זווית כוללים בין השאר הופעת טשטוש ראייה לפרקי זמן ארוכים יותר, או הופעתם של כאבים מסביב לעין. ייתכן גם ותראה הילות מסביב לנקודות אור חזקות, תסבול מעיניים אדומות, ותחוש בחילה ותסבול מהקאות.

במקרים של גלאוקומה מולדת, התסמינים הם בדרך כלל עיניים מימיות ורגישות יתר לאור. ייתכן והתינוק שלך ישפשף את עיניו לעיתים קרובות, יסבול מפזילה, או שיחזיק את עיניו עצומות מרבית הזמן.

סיבות וגורמי סיכון

נזקים הנגרמים לעצב הראייה נגרמים בדרך כלל על ידי לחץ מוגבר בתוך העין (לחץ תוך עיני מוגבר). דבר זה יכול להתרחש כאשר ישנם עודפי נוזלים הנאגרים בתוך העין, העין בעצמה מייצרת עודף נוזלים, או שיש בעיה בניקוז הנוזלים של העין. אולם, בחלק מן המקרים, גלאוקומה אינה נגרמת כתוצאה מלחץ תוך עיני מוגבר.במקרים המדוברים לא ניתן לקבוע את הגורם לתופעה.

ייתכן ותהיה לך גלאוקומה כתוצאה מחבלה בעין, ניתוח בעין, או בעקבות גידול סרטני בעין. ישנן תרופות (כגון קורטיקוסטרואידים) הנמצאות בשימוש לטיפול במגוון מחלות אחרות, אשר יכולות לגרום להופעתה של גלאוקומה.

אבחון ובדיקות

הרופא המטפל בך ישאל אותך שאלות לגבי התסמינים שלך ויבצע בדיקה גופנית מקיפה. במידה והרופא המטפל בך יחשוד כי אתה סובל ממצב של גלאוקומה, הוא יפנה אותך לבדיקה אצל רופא עיניים לביצוע בדיקות נוספות. ייתכן וזה יצריך יותר מאשר ביקור אחד במרפאה.

רופא עיניים או אופטומטריסט יכולים לקבוע אבחנה ולטפל במצב של גלאוקומה. אך אופטיקאי אינו מוסמך לאבחן או לטפל בה.

גש לרופא המטפל בך במידה והבחנת בהופעתם של כתמים שחורים בשדה הראייה שלך, או במידה ולאורך זמן יש לך בעיות ראייה ההולכות ומחמירות. ייתכן ויהיה זה רעיון טוב לגשת ולהיבדק אצל הרופא, במידה וידועה לך היסטוריה משפחתית של גלאוקומה רחבת זווית, במידה ואתה בן 70 שנה ויותר או במידה ואתה סובל ממחלת סוכרת.

מניעה

במרבית המקרים גלאוקומה מטופלת על ידי מתן טיפול תרופתי, כגון טיפות עיניים. יש להקפיד על שימוש בטיפות העיניים על בסיס לוח זמנים יום יומי קבוע, על מנת שאלה יפעלו כמצופה. ייתכן ותצטרך ליטול תרופות כל ימי חייך. יתר על כן ייתכן ותזדקק לטיפולי לייזר או ניתוח עיניים.

אצל בני אדם מבוגרים, הטיפול אינו יכול להשיב להם את הראייה שכבר אבדה להם, אולם יש יכולת לשמר את המצב הקיים. הטיפול מיועד על מנת לעצור את ההרס בעצב הראייה, על ידי הורדת לחץ התוך עיני. 

קבלת תוצאות האבחנה כי אכן יש לך גלאוקומה, יכולה להיות קשה נפשית, וזאת מכיוון שייתכן ועד אשר תגלה את המחלה, כבר איבדת חלק מיכולת הראייה שלך. בעזרת ייעוץ והכוונה יש ביכולתך למצוא דרכים על מנת לשמור על איכות החיים שלך. תוכל להיעזר בעזרי ראייה שונים, כגון עזרים להגדלת אותיות מודפסות, או עזרי וידאו שונים, על מנת לסייע לך בהתמודדות עם אובדן כושר הראייה שלך. אתה יכול גם ליצור לך קבוצת תמיכה המורכבת מבני אדם שיסייעו לך בביצוע מטלות מסובכות.

פורומים, הסרת משקפיים בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלה בקשר לניתוח- בדיקות מקדימות נועה 19/07/2019 14:42
  • שלום, ביצעתי בדיקות לניתוח להסרת משקפיים בלייזר ונמצאתי מתאימה לניתוח. יש לי מספר גבוה עם צילינדר. לאחרונה, קראתי כתבה על ניתוח לייזר בעיניים שבה היה כתוב שינו סיבוך או סיכון שנקרא עיוות קרנית שהוא אומנם נדיר אך קרו מקרים שהוא הופיע לאחר ניתוח. מה שהדאיג אותי הוא שכתוב בכתבה שהרבה פעמים לא ניתן לזהות זאת בבדיקות לפני הניתוח. חשוב לי לציין שהכתבה שקראתי היא מ-2007 ואני מניחה שהרבה דברים התפתחו מאז. אשמח לדעת האם עדיין הכתוב עדכני גם כיום? האם יש סיכון או חשש שאכן לא ניתן תמיד לזהות בבדיקות המקדימות? תודה רבה, נועה

  • + הוסף תגובה
הסרת משקפיים בלייזר מהא חאג' 18/07/2019 08:44
  • אני בת 65 משתמשת במשקפיים מולטיפוקל לקרוב ולרחוק האם הסרת המשקפיים בלייזר מצליח במצב שלי?

  • + הוסף תגובה
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 16/07/2019 16:43
  • שלום וברכה ראיתי עכשיו באתר שאתם עובדים עם כללית מושלם האם זה נכון תודה רבה

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!