בצקת ריאות (Pulmonary edema)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

בצקת ריאות היא תהליך פתולוגי שמתאפיין בהצטברות נוזלים בתוך הריאות. רקמת הריאות מתפקדת כאתר לשיחלוף גזים בגוף האדם: החמצן באוויר הנשאף לריאות זורם דרך הסימפונות ודרך ההתפצלויות שלהן, עד לנאדיות הריאה, משם הוא מחלחל אל דופנות הנאדיות ואל כלי הדם הקטנים שמקיפים אותן. כך נאסף החמצן ממיליוני הנאדיות אל תוך מחזור הדם ומשם דרך הלב ומחזור הדם הוא מגיע אל רקמות הגוף השונות. בדומה, מחלחל הפחמן הדו-חמצני (תוצר שיחלוף חומרים בגוף) מכלי הדם אל נאדיות הריאה ומשם נפלט באוויר הננשף.


בצקת ריאות, צילום של הצטברות נוזלים בריאותכדי לקיים תהליך תקין של שיחלוף גזים וחמצון, על רקמת החיבור העוטפת את נאדיות הריאה שיש בהן אוויר ומפרידה ביניהן לבין כלי הדם, להיות דקה במיוחד, כדי לאפשר את מעבר החמצן מהאוויר אל הדם. בבצקת ריאות מצטברים נוזלים ברקמת החיבור ובכלי הדם שבריאה ומקשים על שיחלוף הגזים.

חולי אי-ספיקה בלב צריכים ליטול תרופות באופן קבוע על מנת להפחית את הסיכון להיקלע לבצקת ריאות, מצב רפואי מסכן חיים.

סימפטומים


גודש נוזלים בריאות ושל בצקת ריאות כוללת קוצר נשימה, עלייה במספר הנשימות לדקה, ירידה בריוויון החמצן בדם, ובמקרים קשים אף אי-ספיקה בדרכי הנשימה והזדקקות להנשמה מלאכותית.

סיבות וגורמי סיכון

הגורם לבצקת ריאות קשור בדרך כלל למחלה של הלב. כאשר קיימת פגיעה בשריר הלב, אם בגלל מחלת לב איסכמית (שנגרמת עקב מחלה של עורקי הלב) או מחלה ראשונית של שריר הלב, עלולה להתפתח אי-ספיקה בלב. אחד ממאפייני אי-הספיקה בלב הוא הפרעה בניקוז הדם מהריאות ללב, ועלייה בלחץ כלי הדם בריאות עקב גודש הדם שבתוכם. הלחץ בכלי הדם הגדולים שבריאה גדל, וגורם לעליית לחץ בכלי הדם הקטנים וליציאת נוזל מכלי הדם הללו אל רקמת החיבור בריאות. הצטברות הנוזל ברקמת החיבור בריאות מפריעה לחמצון ולשיחלוף גזים תקין.

קיימים גם גורמים אחרים נפוצים פחות לבצקת ריאות, גורמים שאינם קשורים באי-ספיקה בלב. פגיעה רעלנית בריאה וזיהומים שונים עלולים לגרום לתסמונת כשל נשימתי נרכש שמתאפיינת בבצקת ריאות שאינה על רקע מחלה בלב.

טיפולים ותרופות

הטיפול בבצקת הריאות כולל העשרת האוויר הנשאף בחמצן, ולעיתים אף הנשמה מלאכותית במקרים קשים יותר, ותרופות שמורידות את הלחץ בכלי הדם הריאתיים וכך גם את הצטברות הנוזלים (הבצקת) בריאות. תרופות אלו כוללות תרופות משתנות כמו פורוזאמיד, תרופות מרחיבות כלי דם כמו ניטרטים, ומורפין.
פורומים, ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפרעות קצב חיה 18/06/2019 21:41
 • היי ביצעתי בדיקת הולטר עקב לחצים בחזה ומתח נפשי ככה נכתב: קצב סינוס 48-140 ללא טכיקרדיה חדרית ללא חסם פרוזדורי/חדרי ללא פרפור פרוזדורי תוצאות:הפרעות על חדריות: בודדות apbs. אשמח לדעת מה זה אומר.

 • + הוסף תגובה
הולטר לב ד"ר דוד יעקובי 20/06/2019 06:34
 • חיה שלום, מטבע הדברים חסרים נתונים כגון; גילך, ההתוויה לבדיקה, מחלות רקע וכו׳. הפרעות חדריות בודדות יכולות להיות ממצא בגדר הנורמה בחלק לא קטן מהחולים. עלייך לפנות לקרדיולוג המטפל על מנת לקבל תשובות פרטניות למקרה שלך. בברכה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה
לאחר ניתוח לב פתוח ורד 18/05/2019 13:34
 • שלום אני 7 חודשים לאחר ניתוח לב פתוח. רציתי לדעת לגבי הצלקת של הניתוח - האם אפשרי להשתזף בשמש ואין מניעה? תודה

 • + הוסף תגובה
שיזוף לאחר ניתוח לב ד"ר דוד יעקובי 21/05/2019 10:10
 • ורד שלום, במידה והניתוח עבר ללא אירועים מיוחדים וההחלמה של הפצע הייתה טובה אין מניעה בספרות המקצועית מלחזור לפעילות שגרתית חצי שנה לאחר הניתוח. למרות האמור לעיל, חלק מהפלסטיקאים ממליצים על הימנעות מחשיפה לשמש במשך שנה בשל הסיכוי/סיכון לפיגמנטציה באותו האיזור. הייתי ממליץ להתייעץ עם רופא עור בנושא. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה
הסתיידויות באאורטה הבטנית שלומית 18/05/2019 10:51
 • שלום רב, בתוצאות בדיקת C.T לכאבי גב, רשום כי יש הסתיידויות באאורטה הבטנית. בפניה לרופאת המשפחה נאמר לי כי אין לי מה לדאוג ואין צורך בבדיקות נוספות. אני בת 56, סובלת מתת פעילות לבלוטת התריס, מאוזנת ומטופלת באלקטרוקסין. עישנתי במשך 9 שנים ועברו מאז 14 שנים ללא עישון. אולם אין ברקע מחלות כגון; לחץ דם, סכרת או כולסטרול. יש במשפחה רקע של סכרת, כולסטרול ולחץ דם. אודה על תשובתך בנושא והאם עלי לדאוג ולפעול אחרת?

 • + הוסף תגובה
הסתיידות של האאורטה הבטנית ד"ר דוד יעקובי 21/05/2019 10:06
 • שלומית שלום, הסתיידות של האאורטה הבטנית הינה אכן תופעה יחסית שכיחה אשר, בדרך-כלל, אינה דורשת התייחסות מיוחדת. למרות האמור לעיל יש לשלול הרחבה של האאורטה הבטנית, פרט שלא ציינת בשאלתך, שכן הרחבה כזו יכולה להוות סכנה ממשית. עלייך לפנות לרופא המטפל על מנת לקבל תשובה ובמידת הצורך לקבל הפנייה לכירורג כלי דם לצורך ייעוץ. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!