גרורות סרטן (Cancer metastases)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

גידול סרטני גדל על חשבון התאים הבריאים אשר בסביבתו, תוך ניצול תכונותיהם לצרכיו הוא.
בשלב מסוים, הצמיחה של הגידול עלולה להיות מהירה יותר מיכולתו להשרות יצירת כלי דם מקומיים המספקים לו מזון וחמצן. בשלב זה תאים מהגידול הראשוני מנתקים את הקשר עם התאים שבסביבתם, מפרישים אנזימים שונים אשר מסייעים להם לחתור דרך רקמת החיבור ולהסתנן לתוך כלי לימפה או לכלי דם בדרכם. משם זרם הדם או הלימפה מוליכים את התאים הגידוליים לאתרים רחוקים בגוף, לרוב אל בעלי אספקת דם עשירה, היכולה להבטיח התפתחות נוחה לתאי הגידול. בהגיעם לאיבר מסוג זה, כבד, ריאות או מוח לדוגמה, התא הגידולי נצמד לדופן כלי הדם, מסתנן דרך הדופן אל תוך האיבר, ומתחיל בחלוקה ובהתרבות לכדי מושבה גידולית חדשה. מושבה זו קרויה גרורה.
יש לציין כי גרורות אינן מתפתחות לתוך איבר כגון שריר, מאחר שתאי הגידול זקוקים לחמצן ולמזון רב לשם חלוקה והתרבות מהירה, ואילו השריר, הזקוק בעצמו לחמצן רב לפעילותו, מהווה "סביבה לא נוחה". בנוסף בוחר התא הגידולי סביבת תאים שעליה יוכל לשלוט ולהעבידה למען עצמו. לדוגמה, בהגיע תא סרטני לעצם, ההתרחבות של המושבה הגידולית מוגבלת על ידי נוקשות העצם. במקרה זה, התא הגידולי מנצל לצרכיו תאים שמקורם בעצם ואשר קרויים אוסטאוקלסטים, תוך שהוא מפריש חומרים המכתיבים לתאים אלה לנגוס בעצם מסביב, כדי שיתפנה מקום להתפשטות תאי הגידול. ה"נגיסה" איננה לטובת הגוף אלא לצורכי הגידול אשר מעביד תאים בריאים ומכתיב להם ביצוע פעולות ל"טובת" הגרורה ולשגשוגה. דוגמה נוספת: תאי הגידול מכתיבים לתאי רקמת החיבור סביבם לסלול בעבורם "כלי דם" חדשים לשיפור אספקת הדם או לבניית חומת תאים (פיברובלסטים) למניעת הסתננות של תאי המערכת החיסונית ואשר עלולים לפגוע בשלמות התא הגידולי.
הסבל והתמותה מגידול סרטני נגרמים על ידי הגרורות: הנגיסה בעצמות המוכתבת על ידי תאי הגרורות גורמת לכאב בעצמות ואף לשבירתן! גרורות בכבד עלולות עם הזמן לפגוע בתפקוד הכבד אשר יחדל לנטרל ביעילות רעלים מן הגוף ויגרום על ידי כך למוות. גרורות המתפתחות במוח עלולות לפגוע במרכזי תנועה (ולשיתוק), במרכזי חשיבה והכרה, או במרכזים האחראיים לנשימה או לדופק. גרורות המתפתחות בריאות עלולות לפגוע ביכולת הנשימה של החולה ובכך לגרום לסבל ולמוות. סיבת המוות מגידול סרטני היא בדרך כלל - נזק גרורות.
פרופ' דן אדרקה

שאלות ותשובות

פורומים, טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מוטציה A1k רבקה 15/07/2019 09:26
 • הי, יש לי סרטן ריאה עם מוטצית Alk. קראתי על טיפולים ביולוגיים שונים לAlk,תוכלי להסביר איזה טיפול טוב יותר? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
Alk- טיפולים ביולוגיים דר' אליזבטה דודניק 15/07/2019 09:44
 • שלום, יש כבר 3 דורות של תכשירים העובדים על מוטציה מסוג Alk. כאשר דורות חדשים של תכשירים (אלקטיניב, בריגטיניב, לורלטיניב, אנסרטיניב) הם בדרך כלל מקנים שליטה ארוכה יותר במחלה ומתאפיינים בשליטה טובה מוחית ומניעת הופעת גרורות במוח. לא עבור כל התכשירים שציינתי יש תוצאות בשלות ממחקרים קליניים, אך הם בדרך. בחירת התרופה נעשית גם בהתאם לאיזה תרופות החולה קיבל בעבר וגם בהתאם לזמינות התרופה (לא כל התכשירים זמינים דרך הסל, יש כאלה שניתנים דרך תוכניות חמלה. אנו בתקווה שזמינות תרופות אלו תשתפר בשנה הבאה אם הסל יורחב).

 • + הוסף תגובה
קיטרודה נופר 16/06/2019 09:58
 • שלום, אבא שלי עם סרטן ריאה מקבל טיפול בקיטרודה מזה 4 חודשים. הגוש בריאה הצטמצם. אבל אבא סובל מגרד וכאבים בפרקים. האם זה קשור לטיפול? מה עושים? נכון שאפשר להתרפא עם קייטרודה? תודה על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי של קייטרודה, שליטה ארוכת טווח במחלה עם קייטרודה דר' אליזבטה דודניק 18/06/2019 09:06
 • אכן, סביר שמדובר בתופעות לוואי של הטיפול. יחד עם זאת, גידור וכאבים קלים בפרקים ניתנים לרוב לשליטה עם טיפול בתרופות אנטיהיסטמיניות (כגון, אהיסטון, טלפסט- כנגד גירוד) ותרופות אנטידלקתיות מסוג non-steroidal anti inflammatory drugs (כגון, נקסין- כנגד כאבים), ולא מהווים סיבה להפסקת הטיפול. שכן בזכות הטיפול ניתן להגיע לשליטה ארוכת טווח במחלה. כך, על פי תוצאות מחקרים אחרונים, כ15-25%מחולי סרטן ריאה מקבלי קייטרודה שורדים יותר מ5 שנים. ובקרב מטופלים עם ביטוי גבוה של PDL1 אף 30-50% מהמטופלים חיים 5 שנים ויותר.

 • + הוסף תגובה
אפשר לייצור איתך קשר ? רחל 10/07/2019 21:55
יצירת קשר דר' אליזבטה דודניק 11/07/2019 20:46
 • שלום, פרטי הקשר שלי מצויים בדף האישי שלי באתר אינפומד. לגבי התייעצויות קצרות- עדיף להעלות את השאלה בפורום- כך ששאר המשתתפים יוכלו ליהנות מהמלצות בנושא הנדרש.

 • + הוסף תגובה
טיפול בטגריסו עליזה 07/07/2019 19:13
 • אחותי עם סרטן ראות גרורתי (עצמות, אגן תחתון, עמוד שדרה..) התגלתה מוטציית efgr ומטופלת בטגריסו כחודשיים. בהנחה והטיפול יהיה יעיל לאורך זמן, אני מנסה להבין את המונח "המחלה תהפוך לכרונית". ניתן להחלים מהסרטן? הגרורות יכולות להיעלם לגמרי? מבחינת תוחלת חיים מה הסטטיסטיקה אומרת? כמה זמן באמת ניתן להאריך חיים?

 • + הוסף תגובה
EGFR Tagrisso דר' אליזבטה דודניק 08/07/2019 11:46
 • שלום רב, אכן סבירות שמחלה תגיב לטיפול בטאגריסו, התרופה מהדור החדש של תכשירים מסוג זה, היא גבוהה. כך, ב-80% מהחולים מחלה תצטמצם משמעותית וב17% תיעצר כתוצאה מהטיפול. היעלמות של גרורות במהלך טאגריסו היא תופעה נדירה (ב-3% בערך). הטיפול הביולוגי הוא טיפול מדכא משמעותית את תאי הסרטן אך לצערי לא מביא לריפוי מוחלט. כך, במרבית החולים המחלה תיעצר למשך 19 חודש ולאחר מכן תגדל שוב. חשוב לציין, שגם בשלב בו תרופה תפסיק לפעול, ישנם טיפולים יעילים (ראי פוסט קודם הנקרא EGFR- טיפולים חדישים). שרצף טיפולי זה מביא לשליטה במחלה למשך שנים, ותוחלת החיים של חולי סרטן ריאה עם מוטציה בEGFR עומדת כיום על כ5 שנים בממוצע. בתקווה שעם פיתוחים נוספים בתחום (והם בדרך!) ניתן יהיה לשפר את התוצאות עוד. מאחלת הצלחה רבה בטיפול!

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!