אנקופרזיס (Encopresis)

ראשי
מניעה וטיפול

תאור

אנקופרזיס היא צאייה שלא מרצון ולרוב, שלא במודע, של צואה מוצקה, רכה או נוזלית. "בריחת צואה" מתלווה לרוב לעצירות כרונית, אך תיתכן גם בשל בעיות התנהגות או קשיים רגשיים וללא עצירות. הבעיה קיימת אצל 3%-1% מהילדים, ושכיחה יותר בבנים. בשל טווח הגילים הרחב שבו מושגת שליטה על צואה, אין מדברים על אנקופרזיס אצל ילדים צעירים מגיל ארבע. כ-20% מילדים אלה לוקים גם בבריחת שתן בשעות היום.
"בריחת" הצואה מתרחשת בדרך כלל בשעות אחר-הצהריים, בזמן פעילות, או בדרך חזרה מבית הספר, תדירותה משתנה מפעם אחת בכל מספר ימים, ועד מספר פעמים ביום. לעיתים, לאחר התרוקנות טובה, עשויים לבוא מספר ימים ללא "בריחת" צואה. ילדים רבים, מתכחשים לנוכחות הצואה בתחתוניהם והריח הרע המתלווה לכך, ומנסים להסתיר את המעשה על ידי החבאת התחתונים המלוכלכים. המעשה מתסכל את ההורים וגורם למתיחות גדולה במשפחה. התופעה גורמת לאות קין חברתית ופגיעה קשה בביטחונו העצמי של הילד.
אצל ילדים הלוקים בעצירות, סילוק הצואה הופך לתהליך מכאיב. הילד נמנע ממתן צואה וזו הולכת ונאגרת ומתקשה, כך מתגבר גם הקושי לסלקה והדבר הופך למעגל קסמים. קצה המעי מתרחב ונוצר בו מעין "פקק", וסביבו עלולה לדלוף צואה טרייה. רק כמחצית מההורים מודעים לעצירות בילדיהם, ומיעוטם יודעים לקשור בינה ל"בריחת הצואה", אשר מיוחסת לרוב לסירוב הילד לשבת בשירותים.
ד"ר זאב חורב

רופאים בתחום
ד"ר רוני שפר ד"ר רוני שפר
מומחה לרפואת ילדים ורופא משפחה למעלה מ- 30 שנה קרא עוד
ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין
רופאה מומחית לאלרגיה ואימונולוגיה קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ