בריחת שתן (Incontinence)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

בעיות שליטה על מערכת השתן, או בריחת שתן, היא שחרור בלתי רצוני ובלתי נשלט של שתן. בריחת שתן יכולה להתרחש כאשר את משתעלת, צוחקת, מתעטשת או מבצעת אימון כושר. ייתכן גם שתחושי בדחף פתאומי ללכת לשירותים, אך אינך מסוגלת להחזיק את השתן עד אשר עד מגיעה לשם. בעיות בשליטה על שלפוחית השתן הן תופעה נפוצה מאוד, בעיר אצל בני אדם מבוגרים יותר. במרבית המקרים התופעה אינה גורמת לבעיות בריאות קשות, אך התופעה יכולה בהחלט להיות לא נעימה ומביכה.

בריחת שתן יכולה להיות תופעה חולפת וקצת טווח הנגרמת כתוצאה מדלקת בדרכי השתן, כתוצאה מנטילת תרופה או כתוצאה מעצירות. הדבר הטוב ביותר הוא לטפל בגורם לתופעה. מאמר זה, בכל אופן, עוסק במצב של בריחת שתן המתרחש על בסיס כרוני.

ישנם שני סוגים של בריחת שתן המתרחשת על בסיס כרוני. חלק מן הנשים סובלות משני הסוגים גם יחדיו.

סימפטומים


התסמין המובהק ביותר של בריחת שתן הוא שחרור בלתי רצוני ובלתי נשלט של שתן.
במידה ואת סובלת מפני מצב של בריחת שתן שמקורה בלחץ, ייתכן ותשחררי כמויות קטנות עד בינוניות של שתן בזמן שאת משתעלת, מתעטשת, צוחקת, מתעמלת או פעילויות דומות.

במידה ואת סובלת ממצב של בריחת שתן כתוצאה מתחושת דחף, ייתכן ותסבלי מתחושת דחיפות לתת שתן, ותגלי שאת ניגשת לשירותים מספר פעמים רב. כאשר מדובר בבעיית שליטה בשלפוחית מסוג זה, ייתכן ותדלוף כמות שתן גדולה אשר תיספג בבגדייך, או שתזרום במורד הרגליים שלך.

במידה ואת סובלת ממצב של בריחת שתן מעורבת, ייתכן ותסבלי מתסמינים של שני הסוגים.

סיבות וגורמי סיכון

בריחת שתן על בסיס כרוני יכולה להיגרם כתוצאה מן הסיבות המובאות להלן:

·         חולשה בשרירים בדרכי השתן התחתונות. 
·         בעיות או פגיעה בדרכי השתן או בעצבים השולטים על מערכת השתן.

בריחת שתן אשר מקורה בלחץ יכולה להיגרם כתוצאה מלידה, עליה במשקל, או מצבים רפואיים אחרים אשר מעמיסים ומותחים את מערכת השרירים של רצפת האגן. 

כאשר שרירי רצפת האגן אינם מסוגלים יותר לתמוך כראוי בשלפוחית השתן שלך, שלפוחית השתן צונחת ומפעילה לחץ על דפנות הנרתיק. אינך יכולה לחזק את השרירים אשר נמצאים מסביב לשופכה. השתן יכול לדלוף כתוצאה מהפעלת לחץ עודף על שלפוחית השתן שלך כתוצאה מכך שאת משתעלת, מתעטשת, צוחקת, מתעמלת או מבצעת מגוון פעולות אחרות. 

בריחת שתן אשר מקורה בתחושת דחף בלתי נשלט יכולה להיגרם גם כתוצאה מפעילות יתר של שרירי שלפוחית השתן, אשר דוחפים את השתן מחוץ לשלפוחית. 

הדבר יכול להיגרם כתוצאה מגירוי יתר של שלפוחית השתן, לחץ נפשי או בעיות נוירולוגיות כגון מחלת פרקינסון או שבץ מוחי.  בהרבה מן המקרים אין באפשרות הרופא לקבוע את הסיבה המדויקת להיווצרות הופעה של בריחת השתן.

אבחון ובדיקות

גניקולוג שיטפל בך ישאל אותך לגבי הרגלי השתייה השלך, מה את נוהגת לשתות ובאילו כמויות. הוא ישאל אותך כמה פעמים ביום את נותנת שתן ובאילו כמויות, ומהן כמויות השתן הדולפות ומספר הדליפות. ביצוע מעקב על דברים אלה במשך שלושה או ארבעה ימים יוכל לסייע לך למסור מידע מדויק יותר לרופא המטפל בך.

הרופא יבצע בדיקה גופנית מקיפה ויבצע מספר בדיקות פשוטות על מנת לבדוק מהי הסיבה לקשיים שאת חווה בשליטה על שלפוחית השתן שלך. במידה והרופא  חושד כי מקורה של בריחת שתן היא במכלול של מספר בעיות ייתכן והוא יבקש ממך לבצע מספר בדיקות נוספות.

טיפולים ותרופות

מרבית בעיות השליטה בשלפוחית השתן ניתנות לטיפול וריפוי. 

הטיפול בחוסר שליטה שמקורו בלחץ על שלפוחית השתן כולל בין השאר:

·         ביצוע תרגילים על שם קגל (Kegel exercises) לחיזוק שרירי רצפת האגן. זהי אחת הדרכים הטובות ביותר לשיפור במקרה של דליפת שתן כתוצאה מתחושת לחץ.
·         שימוש במתקן תומך בנרתיק (pessary) הניתן להסרה. מתקן זה מסייע להפחית את הלחץ במקרה של דליפת שתן כתוצאה מתחושת לחץ, וזאת על ידי הפעלת לחץ על השופכה.
·         נטילת תרופות, אך לאלה תופעות לוואי בלתי נעימות.
·         ביצוע הליך ניתוחי על מנת לספק תמיכה לשלפוחית השתן או החזרתה למקומה. ההליך הניתוחי מבוצע רק לאחר שכשלו ניסיונות הטיפול האחרים.

במידה ואת סובלת מיותר מאשר זן אחד של בריחת שתן, הרופא המטפל בך יטפל תחילה בבעיה המציקה לך ביותר. לאחר מכן, במידה ומתגלה צורך לכך, הוא יטפל בבעיה השניה.

ייתכן וצמצום כמויות הקופאין שאת צורכת על בסיס יומי, כגון: תה, קפה או משקאות מוגזים, תוכל לסייע לך לטפל בבעיה.

מניעה

חיזוק שרירי רצפת האגן על ידי ביצוע תרגילים על שם קגל תוכל להפחית את רמת הסיכון שלך ללקות בבעיות שליטה על מערכת השתן שלך. במידה ואת מעשנת, חשבי לחדול מכך. הפסקת העישון תגרום לך להשתעל פחות, דבר אשר יכול לסייע לך לשלוט יותר במצב של בריחת שתן.

פורומים, גינקולוגיה אונקולוגית (סרטן צוואר הרחם/שחלות)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת פאפ לא תקינה גלי 15/07/2019 11:15
 • שלום רב, בת 40, ברקע אנדומטריוזיס מגיל 25 מטופל באופן שמרני על ידי גלולות ברצף 3 חודשים, הפסקה לקבל מחזור וחוזר חלילה. אני נבדקת באופן קבוע כל 3 שנים בבדיקת פאפ. בן זוג קבוע למעלה מ-10 שנים עד לא מזמן זו הייתה בדיקת פאפ סמיר ובפעם האחרונה עשלו לי בדיקת hpv. תשובת הבדיקה הייתה: specimen adequacy: satisfactory for evaluation. transformation zone component present(endocervical/metaplastic cells) interpetation/result: high gradesquamous intreapithtelial lesion (hsil) רופא הנשים הפנה אותי לבדיקת קולופוסקופיה בהקדם ואמר שיצטרכו לעשות ביופסיה. הוא ציין שמדובר בקדם סרטן. אני מאד חרדה ולא מפסיקה לבכות. מבקשת לברר עמך מה משמעותן של התוצאות הללו. האם זה אומר שיש לי סרטן בצוואר הרחם? האם יכול להיות שזה מצב שבסוף לא יצריך שום טיפול אלא רק מעקב או שלפי התוצאות זה מצב מחייב טיפול. אני מבולבלת ולא יודעת איך פתאום הופיע הוירוס הזה מאחר ואני נמצאת כבר שנים רבות עם אותו בן זוג וגם לפניו לא הייתי עם מספר רב של פרטנרים בכלל, כך שמהבחינה הזאת אני לא מבינה כיצד נדבקתי בזה. האם זה שעד עכשיו בדיקות פאפ סמיר היו יוצאות תקינות אומר שלא היה לי את הוירוס בגוף או שפאפ סמיר פשוט לא מכוון למצוא את הוירוס אלא רק נגעים? האם יכול להיות שהוירוס ישב לי בגוף 14-15 שנים ורק עכשיו התפרץ? אני מתנצלת על אורך הפנייה אבל אודה לך מאד אם תוכל להבהיר לי מעט את הדברים. האם הוירוס יכול להיעלם מעצמו , או לאחר טיפול וניקוי נגעים?

 • + הוסף תגובה
הוספה גלי 15/07/2019 11:17
 • לציין, שאין לי ילדים ושבדיקת ה-פאפ - 16 positive 18- negative אין זנים נוספים.

 • + הוסף תגובה
HSIL ד"ר מריו ביינר 15/07/2019 12:42
 • שלום, על פי הפאפ נמצא שינוי טרום סרטני בדרגה גבוהה. עלייך לעבור קולפוסקופיה לאישור האבחנה ובהמשך החלטה על הטיפול. הטיפול במצבים אלו הינו קוניזציה-כריתה של הנגע עם לולאה חשמלית. בהצלחה, ד"ר ביינר

 • + הוסף תגובה
שאלה נוספת גלי 15/07/2019 15:20
 • ד״ר שלום, מה זה אומר ״בדרגה גבוהה״? יכול להיות שזה כבר סרטן?

 • + הוסף תגובה
צוואר הרחם נדיה 15/07/2019 15:11
 • שלום, היום עשיתי בדיקת קולונוסקופיה בפעם שלישית מאוד מעניינים לי המושגים TZ- סוג 3, AWE- בשעה 7 זה בבדיקה האחרונה. בבדיקות ראשונה והשנייה ה TZ- סוג 2, AWE בשעה 5?. הביופסיות עד כו כולם תקינות. מה אומרים השינויים האלה?

 • + הוסף תגובה
תוצאות קוניזציה הדס 04/07/2019 18:02
 • שלום, ביצעתי קוניזציה שתוצאותיה: cervical conization: high grade sin 3 endocervical surgical margin focally involved ectocervical surgical is free endocervical curettage: fragments involved by cin 3, disrupted endocervical glans and squamous cell debris האם אפשרי לבצע קוניזציה נוספת? .

 • + הוסף תגובה
קוניזציה ד"ר מריו ביינר 07/07/2019 11:50
 • שלום, לפי התוצאה הפתולוגית נמצא CIN3 המערב את השוליים הפנימיים וגם את תעלת הצוואר. במקרים כאלו ניתן לבצע קוניזציה חוזרת או כריתת רחם וזאת בהתאם לגילך ותוכניות הפריון, הממצאים בקולפוסקופיה טרם הקוניזציה וכעת ועוד פרמטרים נוספים. ההחלטה צריכה להיות כמובן בשיתוף הרופא המטפל בך. כל טוב, ד"ר ביינר

 • + הוסף תגובה
קוניזציה הדס 07/07/2019 12:44
 • ד״ר ביינר שלום, הקוניזציה בוצעה ב 6.6 מה צריך להיות ההפרש בין הקוניזציות אם יוחלט לבצע קוניזציה נוספת? אם נמצא cin3 בשוליים הפנימיים האם זה אומר שלא כל הנגע הוסר? האם ניתן להסתפק רק במעקב ולא לכרות הרחם? אני בת 46, עדיין עם מחזור סדיר , בפרק ב׳ בחיי ולכן לא סיימתי עם תוכנית הפריון.

 • + הוסף תגובה
קוניזציה ד"ר מריו ביינר 15/07/2019 12:45
 • כפי שכתבתי כבר, 3 האפשרויות קיימות והרופא שמכיר אותך היטב וטיפל בך עד כה יוכל לקבלת את ההחלטה הנכונה ביותר.

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!